ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΟΥΛΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 586 έως 600 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    100
    ftunos στις #155954

    Ευχαριστώ πολύ κύριε Νικολακόπουλε.Θα δοκιμάσω ξανά αύριο να κάνω αυτό που μου είπατε.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/12/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    106
    kostas_edessa στις #155968

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.Κ. ΓΙΑΝΝΗ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΠΙΑΝΕΙ ΤΗΝ ΜΥΡΩΔΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ,ΤΡΑΒΑΕΙ ΜΕ ΔΗΝΑΜΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΞΕΣΗΚΩΣΕΙ?ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΑΓΡΙΟ ΟΡΤΥΚΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΧΑΛΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΨΑΞΙΜΟ ΤΗΣ ΣΕΤΤΕΡΙΝΑΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ ΠΑΝΤΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Η ΜΥΤΗ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΚΕΤΟ ΡΑΝΤΑΡ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    MIX στις #155991

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ …
    ΜΙΑΣ ΚΑΙ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΙ ΣΕΤΕΡ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ, ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΞΕΚΙΝΑΩ ΚΑΛΑ ΜΙΑ ΣΕΤΕΡΙΝΑ 5 ΜΗΝΩΝ ΠΟΥ ΕΧΩ.

    ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΕΙΧΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟ ΣΚΥΛΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΡΥΓΟΝΙ – ΤΣΙΧΛΑ.

    ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ,ΕΞΕΦΡΑΣΑ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΝΑ ΕΠΕΚΤΑΘΩ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ ,ΟΡΤΥΚΙΟΥ ,ΠΕΡΔΙΚΑΣ, Η΄ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ….ΚΑΙ ΕΤΣΙ
    ΕΝΑΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΦΙΛΟΣ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ, ΜΕΓΑΛΟΣ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ ΚΥΝΗΓΟΣ,(ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΧΑΝΙΑ),ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΓΜΕΝΟΣ ΚΑΤΟΧΟΣ ΑΡΣΕΝΙΚΟΥ ΣΕΤΕΡ, ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΑΝ ΜΕ ΦΙΛΟ ΤΟΥ, ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΚΥΛΙΤΣΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΜΙΑ ΓΕΝΝΑ.. ΧΩΡΙΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΚΕΨΗ, ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΜΙΑ ΣΕΤΕΡΙΝΑ 2,5 ΤΟΤΕ ΜΗΝΩΝ(ΓΕΝΝΑ 01/05/2010, ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ ΚΑΡΜΠΟΝ, ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ, ΕΜΦΑΝΗΣΙΑΚΑ).

    ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΑΠΕΙΡΙΑΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΣΚΥΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΚΗΣ ΣΥΝΕΝΟΗΣΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ,ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΔΟΑΠΟΠΑΡΑΣΥΤΩΣΗ ΤΗΣ ΚΟΥΤΑΒΑΣ-ΟΜΩΣ ΤΑ ΞΕΠΕΡΑΣΑΜΕ ΜΕ ΚΑΤΑΛΗΛΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΤΡΟΦΗ(ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΣΩΣΤΟ ΒΑΡΟΣ) ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗΣ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΥ..

    ΕΙΝΑΙ ΛΕΥΚΗ ΜΕ ΜΠΕΖ ΠΙΤΣΙΛΙΕΣ(ΚΑΦΕΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΘΑ ΕΛΕΓΑ).
    ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΧΑΔΙΑΡΑ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΑΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΜΕ ΟΡΕΞΗ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΚΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.ΑΦΟΒΗ ,ΑΚΟΥΡΑΣΤΗ ΣΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ,ΑΕΙΚΙΝΗΤΗ ΜΕ ΣΤΥΛ. ΠΑΝΤΑ ΕΥΔΙΑΘΕΤΗ ΚΑΙ ΟΡΕΞΑΤΗ,ΠΑΡΟΛΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΣΚΟΥΛΙΚΑΚΙΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣΑΝ…

    ΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗ 2-3ΩΡΩΝ ΑΠΟ 3,5 ΜΗΝΩΝ ,ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ¨BELLA¨(ΠΟΤΕ-ΠΟΤΕ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΣΦΥΡΙΓΜΑ), ΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ ¨ΕΛΑ¨,¨ΚΑΤΣΕ¨ (ΚΥΡΙΟΣ ΟΤΑΝ ΓΕΜΙΖΩ ΦΑΙ, ΤΟ ΜΠΟΛ ΤΗΣ-ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΝΤΟΛΗΣ ¨ΠΗΓΑΙΝΕ¨ (ΣΤΟ ΜΠΟΛ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΙΑ ΑΦΗΣΕΙ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΥΠΟΜΟΝΕΤΙΚΑ).ΠΟΡΕΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕ ΛΟΥΡΙ, ΧΩΡΙΣ ΤΡΑΒΗΓΜΑΤΑ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΚΑΘΗΣΜΑΤΑ -ΕΝΤΟΛΗ ¨ΚΑΤΣΕ¨…ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΣΥΧΝΑ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΕΩΣ ΝΑ ΕΚΤΕΛΟΥΝΤΑΙ ΣΩΣΤΑ.

    ΑΠΟ 3ΜΗΝΩΝ ΤΗΝ ΤΕΣΤΑΡΑ ΓΙΑ ΚΡΟΤΟΦΟΒΙΑ ,ΧΩΡΙΣ ΙΧΝΟΣ ΦΟΒΟΥ ΜΕ ΚΡΟΤΟΥΣ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ…, ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΔΙΠΛΑ ΤΗΣ..( ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΩ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΚΟΜΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΕΝΤΟΛΕΣ.)

    ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΩΣΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΗΣ,ΑΛΛΑ 4ΜΗΝΩΝ ΕΔΕΣΑ ΣΕ ΚΑΛΑΜΙ ΜΕ ΠΕΤΟΝΙΑ ΞΕΠΑΓΟΜΕΝΗ ΠΕΡΔΙΚΑ(ΤΗΝ ΒΡΗΚΑ ΑΠΟ ΦΙΛΟ ΠΕΡΔΙΚΑ,ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΤΣΙΧΛΕΣ!!) ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΝΑ ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΟΠΤΙΚΑ…ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΦΕΡΜΑΡΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΤΟΤΕ!!!(ΦΥΛΑΡΑΚΙΑ, ΣΑΚΟΥΛΕΣ ΚΤΛ)

    ΕΙΧΕ ΕΞΟΔΟΥΣ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΤΑ ΤΡΥΓΟΝΙΑ(ΟΠΟΥ ΤΕΣΤΑΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΡΟΤΟΦΟΒΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΔΙΟ ΕΡΕΥΝΑΣ ,ΠΟΥ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΕ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ.ΜΑΛΙΣΤΑ ΗΡΘΕ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΣΚΟΤΩΜΕΝΑ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΤΟΥΦΕΚΙΑ,ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΜΕΤΑ ΣΕ ΤΟΥΦΕΚΙΑ, ΕΚΣΤΑΣΙΑΖΟΤΑΝ ΝΑ ΒΡΕΙ ΠΟΥΛΙ(ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΦΗΣΑ ΠΟΤΕ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΚΟΤΩΜΕΝΟ,ΜΟΝΟ ΝΑ ΜΥΡΙΣΕΙ!!!).

    ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ,ΤΟ ΧΟΝΤΡΥΝΑ ΛΙΓΟ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΝΑ ΧΩΡΑΦΙ ΠΟΥ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΤΑΝ ΣΥΧΝΑ ,ΑΠΟ ΜΙΚΡΗ ΓΙΑ ΒΟΛΤΑ.
    ΓΙΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΤΥΧΗ ,ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ (ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ 3 ΦΟΡΕΣ),ΕΝΑ ΚΟΠΑΔΙ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΑ ΚΑΘΟΝΤΑΝ ΚΑΙ ΕΒΟΣΚΑΝ .(ΧΩΡΑΦΙ 5-6 ΣΤΡΕΜΑΤΑ, ΚΟΜΜΕΝΟ ΤΡΥΦΙΛΙ ΜΙΑΣ ΠΑΛΑΜΗΣ)
    ΤΗΝ 1ΦΟΡΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΚΑΛΠΑΣΜΟ ΤΗΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ,ΠΗΡΕ ΜΥΡΩΔΙΑ ΤΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΑ(ΚΑΤΑ ΤΥΧΗ ΕΙΧΕ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΕΥΝΟΗΚΑ!!),ΕΛΑΤΩΣΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ, ΕΩΣ ΠΟΥ ΕΦΤΑΣΕ 15-20 ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕΤΡΑ, ΑΠΟ ΤΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΑ…ΚΑΑΑΙΙ ΦΕΡΜΑΑ!!!!……Η ΧΑΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ!!!!
    ΕΚΑΝΕ ΓΑΤΙΣΙΕΣ ΠΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑΚΤΙΚΑ (ΑΦΟΥ ΕΙΜΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΜΑΚΡΙΑ)ΕΡΙΧΝΕ ΒΛΕΜΑΤΑ ΝΑ ΔΕΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ¨ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ;;!!!¨ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΘΩΣ ΠΛΗΣΙΑΖΑ ΕΓΩ ,ΤΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΑ ΣΗΚΩΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΕΠΑΘΕ ΛΥΣΣΑ ΝΑ ΤΑ ΠΙΑΣΕΙ, ΚΥΝΗΓΟΝΤΑΣ ΤΑ !!!!
    ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΜΑΣΤΑΝ ΤΟ ΧΩΡΑΦΙ, ΕΨΑΧΝΕ ΔΙΕΞΟΔΙΚΑ ΟΛΟ ΤΟ ΧΩΡΑΦΙ ,ΜΕ ΗΜΙΚΥΚΛΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΔΕΞΙΑ- ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΛΠΑΖΟΝΤΑΣ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΜΕΝΗ ΠΑΝΤΑ ΤΟΝ ΑΕΡΑ !!!!ΝΑΙ ΚΑΙ ΑΣ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ….!!!! ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΣ ΤΟ ΧΩΡΟ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΑ.

    ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ 2 ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΑ ΕΚΑΝΕ ΣΑΝ ΝΑ ΗΞΕΡΕ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ!! 4,5 ΜΗΝΩΝ ΚΟΥΤΑΒΙ..!!! ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΕΙΔΙΚΑ ,ΚΑΘΟΝΤΑΝ 5 ΛΕΠΤΑ ΜΕ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΦΕΡΜΑ ,ΕΩΣ ΠΟΥ ΠΛΗΣΙΑΖΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΠΟΝΤΕΣ.(ΕΝΝΟΗΤΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΑ ΚΑΘΩΣ ΠΛΗΣΙΑΖΑ ΕΓΩ ΣΤΑ 30-40 ΜΕΤΡΑ ΕΦΕΥΓΑΝ,ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΟΥΣΕ ΝΑ ΤΑ ΚΥΝΗΓΑΕΙ..)

    ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΧΟΝΤΡΗΝΑ, ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΣΤΙΣ ΒΟΛΤΕΣ ΓΙΑ ΟΡΤΥΚΙΑ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΦΕΤΟΣ,ΔΕΝ ΕΙΔΑΜΕ ΚΑΝΕΝΑ…ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΑ ΑΛΛΑΞΑΝ ΧΩΡΑΦΙ (ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΥΝΗΓΗΤΑ)…ΤΗΣ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΓΝΩΡΙΜΟ ΧΩΡΑΦΙ,.. ΟΡΤΥΚΙ ΕΚΤΡΟΦΕΙΟΥ…
    ΕΣΤΕΙΛΑ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΟΠΟΥ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕ ΤΟ ΟΡΤΥΚΙ ΜΕ ΕΝΑ ΣΧΟΙΝΑΚΙ ΣΤΟ ΠΟΔΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΟΜΩΣ(ΤΟ ΣΧΟΙΝΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΠΟΙΑΣΟΥΜΕ ΜΕΤΑ)
    ΜΕΤΑ ΕΔΕΣΑ ΤΗ BELLA ΜΕ ΣΧΟΙΝΙ 10 ΜΕΤΡΑ(ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΚΑΙ ΠΙΑΣΕΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΞΕΠΕΤΑΓΜΑ, ΤΟ ΟΡΤΥΚΙ) ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΦΗΣΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΑΚΟΛΟΥΘΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΜΕ ΤΟ ΣΧΟΙΝΙ.
    ΕΨΑΞΕ ΠΑΛΙ ΠΕΡΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΚΑΛΠΑΣΕ, ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΣΕ ΔΕΜΕΝΗ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΒΡΗΚΕ ΚΑΙ ΦΕΡΜΑΡΕ 5 ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΟΡΤΥΚΙ ΕΠΙ 5 ΛΕΠΤΑ!!.(ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΠΟΝΤΕΣ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΤΗΣ ¨ΜΕΙΝΕ¨.ΕΤΡΕΜΕ ΕΩΣ ΟΤΟΥ ΤΗΣ ΠΩ ¨ΠΗΓΑΙΝΕ¨… ΟΠΟΥ ΞΕΣΥΚΩΣΕ ΤΟ ΟΡΤΥΚΙ (ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΕ !)ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΗΣΕ ΜΕΤΑ ΜΑΝΙΑΣ!!!!ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΚΟΨΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΣΧΟΙΝΙ!!!!ΕΚΛΕΓΕ ΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΩ….

    ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΠΕΣΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΜΕ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟ ΠΑΘΟΣ, ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΚΗΝΥΓΟ ΦΕΡΜΑΣ….ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΑΥΤΟΥ.

    ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΝΑ ΕΝΘΟΥΣΙΑΖΟΜΑΙ Η΄ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΘΩΣ …ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΧΑΛΑΣΩ…ΑΠΕΙΡΟΣ ΟΠΩΣ ΕΙΜΑΙ..

    ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΠΟΡΤ;ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΨΙΛΟΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΔΗΛΑΔΗ……
    ΔΕΝ ΕΚΔΗΛΩΝΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΝ ΣΕ ΜΠΑΛΑΚΙΑ, ΑΝ ΚΑΙ ΠΑΕΙ..ΔΕΝ ΤΑ ΚΟΥΒΑΛΑΕΙ.

    ΟΠΟΤΕ..

    ΤΗΣ ΕΦΤΙΑΞΑ ΜΙΑ ΚΑΛΤΣΑ ΓΕΜΑΤΗ ΜΕ ΦΤΕΡΑ ΤΡΥΓΟΝΙΟΥ /ΠΕΡΔΙΚΑΣ/ΤΣΙΧΛΑΣ ,ΟΠΟΥ ΤΡΕΛΕΝΕΤΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ.ΤΗΝ ΕΔΕΣΑ ΜΕ ΛΟΥΡΙ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΡΕΙΑ , ΤΙΣ ΤΟ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΑΕΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ(ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΠΟΡΕΙΑ ΜΕ ΛΟΥΡΙ).ΕΤΣΙ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΟ ¨ΠΑΙΧΝΙΔΙ¨ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΕ ΤΟ ΛΟΥΡΙ, ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΤΟ ΠΕΡΝΩ..ΑΠΛΑ ΔΙΚΟ ΤΗΣ.

    ΧΘΕΣ, ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗ ΣΕ ΕΝΑ ΧΩΡΟ ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΦΥΓΗ(ΕΝΑ ΔΙΑΔΡΟΜΟ ΔΗΛΑΔΗ) ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΗΣ ΠΕΤΑΞΑ ΤΗΝ ΚΑΛΤΣΑ ΜΕ ΦΤΕΡΑ, ΤΗΝ ΦΩΝΑΞΑ (ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΝΑ ΠΑΕΙ..) ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΝΑ ΚΑΘΗΣΕΙ ,ΤΗΣ ΤΟ ΑΝΤΑΛΑΞΑ ΜΕ ΛΙΧΟΥΔΙΑ ΓΙΑ ΣΚΥΛΙΑ ΚΑΙ ΜΠΟΛΙΚΗ ΕΠΙΒΡΑΒΕΥΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3-4 ΦΟΡΕΣ ΕΡΧΟΤΑΝ ΠΙΟ ΑΝΕΤΑ ΚΟΒΑΛΟΝΤΑΣ ΤΟ ΚΑΙ ΑΝΤΑΛΑΣΑΜΕ ΛΙΧΟΥΔΙΑ ΜΕ ΠΑΙΧΝΙΔΙ..

    ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΛΑΘΩΣ;ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΡΤ;ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ;

    ΥΓ. ΕΙΜΑΙ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΟΣ /ΠΑΘΙΑΣΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΦΕΝΕΤΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ!!!!

    ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΗ ΘΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΕΙ ΕΜΕΝΑ!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    237
    opterarxos στις #156064

    Σήμερα σε κυνήγι ορτυκιού ένα επανιελάκι 6 μηνών ενός φίλου που το πήραμε μαζί μας
    έπιασε το ορτύκι που χτυπήσαμε και αντί να το απορτάρι το έφαγε.
    Όσο εμείς το ζυγώναμε αυτό έφευγε και το μασουλούσε.Είναι ανυσηχυτικό ή θα στρώσει
    μεγαλώνοντας;;;Το μπαλάκι απ' ότι μου είπε ο φίλος το φέρνει κανονικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #156418

    Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για το εξής….
    Με το κόκερ μου (εξίμιση μηνών) κάνουμε ακόμα απόρτ με το ντάμυ…. δεν έχει έρθει σε επαφή με θυράματα…
    Το Σ-Κ θα κάνω καρτεράκι για καμιά τσίχλα… και έλεγα να το πάρω με το λουράκι του και να το δέσω σε ένα δεντράκι ακριβώς δίπλα μου…. και σε περίπτωση που πάρω κάποιο πουλί
    να πάρω το σκύλο με το λουρί του… και να πάμε εκεί που θα πέσει… να τον βάλω να το μυρίσει…. και αν στην καλύτερη περίπτωση πιάσει το πουλί στο στόμα του… τότε να του το πάρω και να τον επιβραβεύσω με τα κλασικά "μπράβο" κι ένα μπισκοτάκι…. Δεν θέλω να έχω το σκυλί ελεύθερο, γιατί φοβάμαι μήπως πάει και μασίσει το θύραμα… ή γενικά δεν το φέρνει κ.λ.π. Εκπαίδευση στον κρότο, έχει γίνει και δεν ανησυχώ…….

    Εσείς τι λέτε…. να κάνω αυτό που λέω παραπάνω… ή θα με πάει πίσω στην εκπαίδευση…… και θα πρέπει να συνεχίσω ακόμα λίγο με το ντάμυ…στο οποίο θα προσθέτω σταδιακά φτερά κ.λ.π. ???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    noxius91 στις #156467

    ΚΥΡΙΕ ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΕ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΙΝΟΜΑΙ ΠΙΕΣΤΙΚΟΣ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΑΛΛΟΝ ΜΕ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΣΑΣ ΤΟ ΞΕΧΑΣΑΤΕ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΠΟΤΕ ΒΡΕΙΤΕ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ ΕΚΠΕΔΕΥΣΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΣΤΗΝ 7 ΜΗΝΩΝ ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΜΟΥ ΤΟ "ΕΛΑ" ΟΣΤΕ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ ΠΑΝΤΑ,ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ.ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΜΟΝΗ ΜΟΥ.
    ΦΙΛΙΚΑ ΣΙΜΟΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    Xman στις #159273

    Καλησπέρα σας
    Έχω ένα Κόκκερ 6 μηνών και το έχω πάρει μαζί μου στο κυνήγι 3 φορές . Την πρώτη με λουρί και τις άλλες χωρίς , δεν έχω πήρα πάνω σε αυτά και δεν ξέρω πως να τον μάθω , ποιο είναι το σωστό για τον σκύλο πάντος την δεύτερη φορά χτύπησα 2 γερακότσιχλες και τον βλέπω και πάει και κάθεται δίπλα στην τσίχλα ( εγώ είχα πάει να πάρω την πρώτη ) χωρίς να την πειράξει , και την επόμενη φορά ήταν χτυπημένη στο φτερό και πήγε και την πάτησε με το πόδι του .
    μπορεί να κάνω ζημία στον σκύλο αν τον παίρνω μαζί μου ;
    τι μπορώ να κάνω για να μάθει ;
    πως μπορώ να του δείξω ποιές μυρωδιές θέλω να κυνηγάμε ;
    και το ποιό σημαντικό πως θα τον κάνω να μου το φέρνει ;
    Στο κυνήγι συνέχεια μυρίζει δεν απομακρύνεται από κοντά μου και γενικά σαν κουτάβι που είναι ακόμα έχει άλλη συμπεριφορά στο κυνήγι από το σπίτι και γενικά σε όποιον άλλο χώρο είναι .
    σας παρακαλώ θέλω να μου δώσετε συμβουλές για το τι πρέπει να κάνω

    Υ.Γ.
    με χαρά βλέπω και άλλος ένας έχει Κόκκερ για κυνήγι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #160332

    Καλησπέρα παιδιά… ήθελα να ρωτήσω το εξής….
    Το κόκερ μου κοντέυει 10 μηνών… Η εκπαίδευση που του κάνω γίνεται κυρίως στην ταράτσα… εκεί λοιπόν… απορτάρει κανονικότατα νεκρό θύραμα…. και μάλιστα έχει να μάθει να ψάχνει να το βρεί με τη μύτη… αφού κρύβω το θύραμα και λέω στο σκύλο ψάξε και αρχίζει και ψάχνει σε σημεία που του δείχνω με το χέρι (έχει μάθει να ψάχνει προς τα εκεί που δείχνω) και βρίσκει το θύραμα όσο καλά και αν το κρύβω και μου το απορτάρει….
    Το θέμα μου είναι το εξής…. τις 2 τελευταίες φορές που τον έβγαλα στη φύση για να κάνουμε την παραπάνω διαδικασία …. έφερνε δύσκολα το θύραμα…. και 2 στις 3 φορές.. πίγαινε εκεί που έριχνα, το έβρισκε…το μύριζε και μετά συνέχιζε να κυνηγάει τις πεταλούδες που είχε εκεί γύρω…. (εγώ τον καλούσα… του το κούναγα μπροστά του και το ξαναπέταγα μισο μέτρο παραπέρα…. εκεί το έπιανε και το έφερνε. Γενικά περίπου 3 απόρτ έκανα σε κάθε έξοδο.)

    Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας… Τι να κάνω? να συνεχίζσω έτσι και θα μάθει από μόνος του…?
    Επίσης…το σκυλί έχει εκπαιδευτεί κανονικά στον κρότο από το όπλο…Τώρα που θα αρχίσω να κυνηγάω συνεχώς τσίχλες και κυρίως περπατητό… να το παίρνω μαζί ??
    Π.χ. αύριο θα πάω για κυνήγι… να το πάρω μαζί ??

    Ευχαριστώ για οποιαδήποτε απάντηση…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #332176

    Καλησπέρα παιδιά… ήθελα να ρωτήσω το εξής….
    Το κόκερ μου κοντέυει 10 μηνών… Η εκπαίδευση που του κάνω γίνεται κυρίως στην ταράτσα… εκεί λοιπόν… απορτάρει κανονικότατα νεκρό θύραμα…. και μάλιστα έχει να μάθει να ψάχνει να το βρεί με τη μύτη… αφού κρύβω το θύραμα και λέω στο σκύλο ψάξε και αρχίζει και ψάχνει σε σημεία που του δείχνω με το χέρι (έχει μάθει να ψάχνει προς τα εκεί που δείχνω) και βρίσκει το θύραμα όσο καλά και αν το κρύβω και μου το απορτάρει….
    Το θέμα μου είναι το εξής…. τις 2 τελευταίες φορές που τον έβγαλα στη φύση για να κάνουμε την παραπάνω διαδικασία …. έφερνε δύσκολα το θύραμα…. και 2 στις 3 φορές.. πίγαινε εκεί που έριχνα, το έβρισκε…το μύριζε και μετά συνέχιζε να κυνηγάει τις πεταλούδες που είχε εκεί γύρω…. (εγώ τον καλούσα… του το κούναγα μπροστά του και το ξαναπέταγα μισο μέτρο παραπέρα…. εκεί το έπιανε και το έφερνε. Γενικά περίπου 3 απόρτ έκανα σε κάθε έξοδο.)

    Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας… Τι να κάνω? να συνεχίζσω έτσι και θα μάθει από μόνος του…?
    Επίσης…το σκυλί έχει εκπαιδευτεί κανονικά στον κρότο από το όπλο…Τώρα που θα αρχίσω να κυνηγάω συνεχώς τσίχλες και κυρίως περπατητό… να το παίρνω μαζί ??
    Π.χ. αύριο θα πάω για κυνήγι… να το πάρω μαζί ??

    Ευχαριστώ για οποιαδήποτε απάντηση…

    Φίλε προσωπικά δεν μπορώ να σε βοηθήσω αλλά το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι δεν ξέρω κανέναν να έχει συναντήσει πρόβλημα με το απόρτ με σπάνιελ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #160432

    Καταρχήν το σκυλί είναι 8 μηνών και όχι 10.. έκανα λάθος….
    Ίσως επειδή οι πρόγονοί του ήταν σκυλιά σαλονιού, αυτό το ήξερα εξαρχής όταν μου χάρισαν το κουτάβι… και για αυτό υπάρχει αυτή η δυσκολία… θα συνεχίσω πάντως να προσπαθώ και πιστεύω θα το μάθω….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    NoToS-GR στις #160483

    γιασασ.εγο εχο ενα βιζλα 3 μηνον.το ελα κε κατσε τα εμαθε κε κανι κε απορτ.φενετε οτι μαθενι ευκολα.ιμε κενουριοσ στο αθλιμα. εχι κανισ το ιδιο σκυλι για να μου δοσι μερικεσ σινβουλεσ ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #331895

    γιασασ.εγο εχο ενα βιζλα 3 μηνον.το ελα κε κατσε τα εμαθε κε κανι κε απορτ.φενετε οτι μαθενι ευκολα.ιμε κενουριοσ στο αθλιμα. εχι κανισ το ιδιο σκυλι για να μου δοσι μερικεσ σινβουλεσ ?

    γεια σου φίλε και καλώς ήρθες. Οι μερικές συμβουλές από μόνες τους δεν κάνουν δουλειά. Αγόρασε 2-3 βιβλία ρίξε μια ματιά, ρίξε και δεύτερη και μετά και τρίτη. Μετα ζήτα και την βοήθεια ενός επαγγελματία. Μην λυπηθείς τα 500-700 ευρώ που θα σου ζητήσει για τα 15-20 μαθήματα που θα κάνετε μαζί στο σπίτι, στους γιατρούς και στις τροφές θα τρως πολύ παραπάνω. Η σωστή εκπαίδευση μπορει να σου αλλάξει την συμβίωση με τον σκύλο.

    Πάντως για οποια συγκεκριμένη απορία έχεις ρώτα ελεύθερα, θα πάρεις απαντήσεις σίγουρα.

    Προσωπικά κι εγώ αρχάριος είμαι στα κυνολογικά και θεωρώ μεγάλο βοήθημα τα γραπτά του Γιάννη ( Kalliston Hellas). Με βοήθησαν πολύ άρα σίγουρα θα βοηθήσουν κι εσένα.

    Ξαναλέω: μην λυπηθείς τα χρήματα σε βοήθεια από επαγγελματία εκπαιδευτή. Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ, όμως και η εμπειρία από μόνη της δεν είναι αρκετή χωρίς τα βιβλία!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    NoToS-GR στις #331879

    γεια σου φίλε και καλώς ήρθες. Οι μερικές συμβουλές από μόνες τους δεν κάνουν δουλειά. Αγόρασε 2-3 βιβλία ρίξε μια ματιά, ρίξε και δεύτερη και μετά και τρίτη. Μετα ζήτα και την βοήθεια ενός επαγγελματία. Μην λυπηθείς τα 500-700 ευρώ που θα σου ζητήσει για τα 15-20 μαθήματα που θα κάνετε μαζί στο σπίτι, στους γιατρούς και στις τροφές θα τρως πολύ παραπάνω. Η σωστή εκπαίδευση μπορει να σου αλλάξει την συμβίωση με τον σκύλο.

    Πάντως για οποια συγκεκριμένη απορία έχεις ρώτα ελεύθερα, θα πάρεις απαντήσεις σίγουρα.

    Προσωπικά κι εγώ αρχάριος είμαι στα κυνολογικά και θεωρώ μεγάλο βοήθημα τα γραπτά του Γιάννη ( Kalliston Hellas). Με βοήθησαν πολύ άρα σίγουρα θα βοηθήσουν κι εσένα.

    Ξαναλέω: μην λυπηθείς τα χρήματα σε βοήθεια από επαγγελματία εκπαιδευτή. Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ, όμως και η εμπειρία από μόνη της δεν είναι αρκετή χωρίς τα βιβλία!

    ευχαριστο φιλε μου.θα παρω κανενα βιβλιο για ξεκινιμα.απο εκπεδευτη δεν ξερο κανενα κοντα μου αλλα θα ρωτησο.εδω υπαρχει κανενασ που να κυνιγαει με βιζλα ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    125
    takos στις #160536

    Καλησπέρα!

    Θέλω την συμβουλή σας σε ένα θέμα που έχω με τον σκύλο μου… Έχω ένα επανιέλ μπρετόν αρσενικό ενάμησι χρονών και φέτος τον ξεκίνησα στις τσίχλες… Γενικά είμαι ευχαριστημένος απλά δεν μου τις δίνει… Δηλαδή τις βρίσκει τις βάζει στο στόμα του και μετά έρχεται προς το μέρος μου και πάω να την πάρω και δεν την αφήνει… Δεν πάει να φύγει, αλλά δεν χαλαρώνει με τίποτα το στόμα του για να την πάρω…. Τι μου προτίνετε??

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    NoToS-GR στις #331799

    Καλησπέρα!

    Θέλω την συμβουλή σας σε ένα θέμα που έχω με τον σκύλο μου… Έχω ένα επανιέλ μπρετόν αρσενικό ενάμησι χρονών και φέτος τον ξεκίνησα στις τσίχλες… Γενικά είμαι ευχαριστημένος απλά δεν μου τις δίνει… Δηλαδή τις βρίσκει τις βάζει στο στόμα του και μετά έρχεται προς το μέρος μου και πάω να την πάρω και δεν την αφήνει… Δεν πάει να φύγει, αλλά δεν χαλαρώνει με τίποτα το στόμα του για να την πάρω…. Τι μου προτίνετε??

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

    οταν ερθει πιεσε τα πανω χειλια του στα δοντια του με τα δακτιλα σου .ισα ισα να πονεση λιγο.θα το αφισι πιστευω.καντο μερικεσ φορεσ κε πρεπι να καταλαβη.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 586 έως 600 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων