Browning Maxus vs. Beretta A400 vs. Benelli Vinci

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 232 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    353
    maxus staf στις #169492

    TA PAIDIA POU KYNHGAME MAZH EXOUN THN VINCI KAI THN A400.H VINCI TON TRELANE STHS EPLOKES KAI H A400.ESPASE TO PLASTHKO THS PAPIAS.APARADEXTO.ANTHTHETOS H MAXUS DUCK BLIND POU EXO THN ELIASA STA NERA,KAI THS NTOYFEKES. KAI DEN PETAXE OUTE HXNOS SKOYRIAS


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #311645

    ίσως φίλε naval.

    http://www.youtube.com/watch?v=qhmw8Ei9orY

    SX3 jammed!! <_<

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #169494

    http://www.youtube.com/watch?v=BPgy6ZkeBmY
    απο την μπερετα παντως ειναι πολυ καλυτερο

    φιλικα παντα
    απο ρουμανια
    γιωργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #169498

    http://www.youtube.com/watch?v=ix2kxtNev1E…feature=related

    Πάρτε ένα πιο ρεαλιστικό με τον πιτσιρικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #311577

    Δηλαδή..????

    Κοιτα…κατα το παρελθον ειχα πει καποια πραγματα που ηταν αρκετα συγκεκριμενα και που ενδεχωμενος για καποιον που δεν ειχε τις γνωσεις και την πληροφορηση που διαθετω, πιθανοτατα να τα εκλαμβανε ως ιστοριες επιστημονικης φαντασιας…και ομως με την παροδο του χρονου επαληθευτικα, αλλα κατα την εκτιμηση μου το θεμα δεν ηταν αυτο…αλλα το τι ακουσα και σε τι αντιπαραθεσεις μπηκα…πραγμα που ουδεποτε επεδιωκα και που φυσικα δεν επιθυμουσα!

    Ενα αρκετα απλο παραδειγμα ειναι οτι και στο παρον τοπικ, παλι επαληθευομαι, αφου καποια πραγματα που γραφουν τωρα τα παιδια, τα ειχα γραψει προ καιρου…

    Ας πω ομως τις αποψεις μου, ως μια γρηγορη τεχνικη αναλυση και μονο:

    1. η Α400 σπαει σιδηροδρομους λογο σχεδιασης και υλικου, βαση πιθανοτητων ηταν αναμενομενο αλλωστε…αφου οπως ειναι γνωστο τους εσπαγε και η 712… Επισης δεν ειναι τυχαιο οτι οι φτηνοι ανταγωνιστες αλλαξαν υλικο και σχεδιαση απο στρογγυλο σε τετραγωνισμενο αποστομενο κομματι και δεν ειναι καθολου τυχαιο οτι η Fabarm πρωτιμησε να δωσει βαρος στο οπλο εχωντας ενα τετραγωνισμενο αποστομενο σιδηροδρομο, που οσο και αν προσπαθησα δεν καταφερα να ελαφρυνω!!!

    2. για τα Benelli που κανουν εμπλοκες σε καθετες βολες, ειναι λογικο και δεν ειναι μηχανικο προβλημα, ειναι απλα ενα σχεδιαστηκο προβλημα που ακριβως λογο της αδρανειας, οι σχεδιαστες δεν θα μπορεσουν να λυσουν ποτε! Δεν ειναι τυχαιο οτι γνωστες λενε: βαλε το οπλο με το κοντακι να παταει στο τσιμεντο, σφιξτο καλα…ριξε…και δες οτι δεν θα ξεκλειδωσει το κλειστρο!

    3. για τα υπολοιπα αρκουμε μονο να πω, οτι η ποιοτητα εχει πεσει αισθητα σε ολες τις εταιρειες, αλλωστε ολοι κοιταζουν πως να ριξουν το κοστος και απο καπου θα πρεπει να κοψουν…

    Φιλικα Νικος <_<

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #311558

    Κοιτα…κατα το παρελθον ειχα πει καποια πραγματα που ηταν αρκετα συγκεκριμενα και που ενδεχωμενος για καποιον που δεν ειχε τις γνωσεις και την πληροφορηση που διαθετω, πιθανοτατα να τα εκλαμβανε ως ιστοριες επιστημονικης φαντασιας…και ομως με την παροδο του χρονου επαληθευτικα, αλλα κατα την εκτιμηση μου το θεμα δεν ηταν αυτο…αλλα το τι ακουσα και σε τι αντιπαραθεσεις μπηκα…πραγμα που ουδεποτε επεδιωκα και που φυσικα δεν επιθυμουσα!

    Ενα αρκετα απλο παραδειγμα ειναι οτι και στο παρον τοπικ, παλι επαληθευομαι, αφου καποια πραγματα που γραφουν τωρα τα παιδια, τα ειχα γραψει προ καιρου…

    Ας πω ομως τις αποψεις μου, ως μια γρηγορη τεχνικη αναλυση και μονο:

    1. η Α400 σπαει σιδηροδρομους λογο σχεδιασης και υλικου, βαση πιθανοτητων ηταν αναμενομενο αλλωστε…αφου οπως ειναι γνωστο τους εσπαγε και η 712… Επισης δεν ειναι τυχαιο οτι οι φτηνοι ανταγωνιστες αλλαξαν υλικο και σχεδιαση απο στρογγυλο σε τετραγωνισμενο αποστομενο κομματι και δεν ειναι καθολου τυχαιο οτι η Fabarm πρωτιμησε να δωσει βαρος στο οπλο εχωντας ενα τετραγωνισμενο αποστομενο σιδηροδρομο, που οσο και αν προσπαθησα δεν καταφερα να ελαφρυνω!!!

    2. για τα Benelli που κανουν εμπλοκες σε καθετες βολες, ειναι λογικο και δεν ειναι μηχανικο προβλημα, ειναι απλα ενα σχεδιαστηκο προβλημα που ακριβως λογο της αδρανειας, οι σχεδιαστες δεν θα μπορεσουν να λυσουν ποτε! Δεν ειναι τυχαιο οτι γνωστες λενε: βαλε το οπλο με το κοντακι να παταει στο τσιμεντο, σφιξτο καλα…ριξε…και δες οτι δεν θα ξεκλειδωσει το κλειστρο!

    3. για τα υπολοιπα αρκουμε μονο να πω, οτι η ποιοτητα εχει πεσει αισθητα σε ολες τις εταιρειες, αλλωστε ολοι κοιταζουν πως να ριξουν το κοστος και απο καπου θα πρεπει να κοψουν…

    Φιλικα Νικος <_<

    ΝΙΚΟΛΑ ΝΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΕΙΔΑ ΑΥΤΟ ΠΕΡΙ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΣΤΗΝ XLR5 MOY.ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑ 2 BENELLIA MOΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΕΜΠΛΟΚΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΟ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ.ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΕΧΕΤΕ ΤΡΟΜΑΞΕΙ ΚΑΠΩΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #311553

    ΝΙΚΟΛΑ ΝΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΕΙΔΑ ΑΥΤΟ ΠΕΡΙ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΣΤΗΝ XLR5 MOY.ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑ 2 BENELLIA MOΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΕΜΠΛΟΚΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΟ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ.ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΕΧΕΤΕ ΤΡΟΜΑΞΕΙ ΚΑΠΩΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ.

    μην τρομάζεις Τάσο όταν μ έχεις απέναντι σου στο Μαυρομμάτι <_< :unsure:
    πέρα από την πλάκα ούτε μία εμπλοκή δεν έχω με την BENELLI ούτε σε κατακόρυφες τουφεκιές ούτε σε γρήγορες και άτσαλες επωμίσεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #169512

    Κυριοι εχω ξανα πει οι Γερμανοι λεναι οτι αφηνεις ενα μοντελο να βγαλει τις παιδικες του ασθενιες και μετα το αγωραζεις .Το ιδιο σημβενει και με τα αυτοκινητα απο το πρωτο κοματι ενος μοντελου μεχρει το τελευτεο οι διαφωρες ειναι πολες πολα προβληματα εχουν διορθοθει .Και οι πρωτες 302 εσπαγαν κληστρα αλλα κανενας δεν αμφισβιτισε αυτα τα οπλα και οσοι τα εχουν κυνηγισει ξερουν .Τωρα οσο μπενου ολο και ποιο πολυ οι μηχανες στη μεση η πιοτιτα θα μιονεται αλλο το ανθρωπινο χερι και ματι κι αλλο οι μηχανες γι αυτο και τα χειροπιητα ειναι και καλητερα γιατι ενα ενα κοματι φτιαχνεται και ελενχεται χοριστα ,το ιδιο γηνεται και στα αυτοκινητα αλλο να βγαζεις 1000 αυτοκινητα τη μερα και αλλο 1 την εβδωμαδα .Οταν ηταν να παρω τη fast ειμουν αναμεσα στη fast και την becasia και ποιο πολυ πρως την beneli γιατι ειχαι καλητερο ζυγισμα και ενα μηχανισμο ποιο δοκιμασμενο ,κολησα ομως οταν δυο γνωστοι μου που την πηραν επαθαν ζημια στα κοντακια και ο αντηπρωσοπος δεν τους τα αλαζε γιατι τα ξυλα δεν τα καληβε η εγγυηση τους ειπαι και ιδηκα ο ενας ειναι και τοσο ψυρας που σηγουρα δεν ειχα κανει κατι αυτος .Πρεπει να ειχαι ξανασημβη γιατι ειχα διαβασει και σε ενα περιοδικο και εγραφαν γι αυτο .Γι αυτο οποιος θελει να ειναι σηγουρος περνει δυκανο και οσο ποιο απλο τοσο το καλητερο .(Απλοι εξωλκοις δυο σκανδαλες σηγουρη και δοκιμασμενη σηνταγι πολων αιονων)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #311549

    Κοιτα…κατα το παρελθον ειχα πει καποια πραγματα που ηταν αρκετα συγκεκριμενα και που ενδεχωμενος για καποιον που δεν ειχε τις γνωσεις και την πληροφορηση που διαθετω, πιθανοτατα να τα εκλαμβανε ως ιστοριες επιστημονικης φαντασιας…και ομως με την παροδο του χρονου επαληθευτικα, αλλα κατα την εκτιμηση μου το θεμα δεν ηταν αυτο…αλλα το τι ακουσα και σε τι αντιπαραθεσεις μπηκα…πραγμα που ουδεποτε επεδιωκα και που φυσικα δεν επιθυμουσα!

    Ενα αρκετα απλο παραδειγμα ειναι οτι και στο παρον τοπικ, παλι επαληθευομαι, αφου καποια πραγματα που γραφουν τωρα τα παιδια, τα ειχα γραψει προ καιρου…

    Ας πω ομως τις αποψεις μου, ως μια γρηγορη τεχνικη αναλυση και μονο:

    1. η Α400 σπαει σιδηροδρομους λογο σχεδιασης και υλικου, βαση πιθανοτητων ηταν αναμενομενο αλλωστε…αφου οπως ειναι γνωστο τους εσπαγε και η 712… Επισης δεν ειναι τυχαιο οτι οι φτηνοι ανταγωνιστες αλλαξαν υλικο και σχεδιαση απο στρογγυλο σε τετραγωνισμενο αποστομενο κομματι και δεν ειναι καθολου τυχαιο οτι η Fabarm πρωτιμησε να δωσει βαρος στο οπλο εχωντας ενα τετραγωνισμενο αποστομενο σιδηροδρομο, που οσο και αν προσπαθησα δεν καταφερα να ελαφρυνω!!!

    2. για τα Benelli που κανουν εμπλοκες σε καθετες βολες, ειναι λογικο και δεν ειναι μηχανικο προβλημα, ειναι απλα ενα σχεδιαστηκο προβλημα που ακριβως λογο της αδρανειας, οι σχεδιαστες δεν θα μπορεσουν να λυσουν ποτε! Δεν ειναι τυχαιο οτι γνωστες λενε: βαλε το οπλο με το κοντακι να παταει στο τσιμεντο, σφιξτο καλα…ριξε…και δες οτι δεν θα ξεκλειδωσει το κλειστρο!

    3. για τα υπολοιπα αρκουμε μονο να πω, οτι η ποιοτητα εχει πεσει αισθητα σε ολες τις εταιρειες, αλλωστε ολοι κοιταζουν πως να ριξουν το κοστος και απο καπου θα πρεπει να κοψουν…

    Φιλικα Νικος <_<

    εχω μια benelli montefeltro s90 αγορασμενη καπου το 86,,, καποτε που την κυνηγουσα πριν καποια 20χρονια ειχα ξεπερασει τις 3 με 4 χιλιαδες τουφεκιες σε καρτεραρο κυνηγι φασας και υδροβιου ,,, σε καθετες βολες αλλα και σε τραβερσες… την λεξη <<<εμπλοκη>>> δεν την ειπα ποτε. κυριολεκτω ουτε μια φορα!!! μονο καμια φορα οταν απο απροσεξια μου δεν ειχα αφισει το κλειστρο να κλεισει σωστα,,,( και αυτο στην αρχη οταν δεν γνωριζα την ιδιοτροπια αυτου του συστηματος περιστρεφομενης κεφαλης) μετα ουτε αυτο δεν μου συνεβει.
    δεν ξερω αν ακομα οι benelli κατασκευαζονται με τον ιδιο τροπο αλλα αν ειναι οπως αυτης της εποχης που περιγραφω,,, το θεορω μαλλον απιθανο να συμβαινει κατι τετοιο δηλ εμπλοκες σε καθετες βολες. για τον απλο λογο που προαναφερω.

    φιλικα mark cal20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    460
    BENELLI4EVER στις #311547

    Συγνωμη αλλα εχω μια Super 90 με γυρω στις 7000 βολες με 0 εμπλοκες και ενα μαυρο αετο με 5000-5500 βολες και 1 εμπλοκη λογο οτι επεσε σε ποταμισια αμμο και πηρε λιγη μεσα. Εχω κανει πολλες προσπαθειες να τα κανω να μπλοκαρουν αλλα δεν το εχω καταφερει (παντα με εργοστασιακα φυσιγγια). Προσφατα εμαθα οτι με βολη απο ελικοπτερο ισως το καταφερω. <_< Επισης για το θεμα των browning θεωρω (και απο την λιγη προσωπικη εμπειρια μου αλλα και απο λεγομενα τριτων) οτι το μεγαλο της ονομα δεν το εφτιαξε μονο λογω των δικανων και των Α-5.

    Φανης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #311546

    [i][size=3]μην τρομάζεις Τάσο όταν μ έχεις απέναντι σου στο Μαυρομμάτι <_< :angry:
    πέρα από την πλάκα ούτε μία εμπλοκή δεν έχω με την BENELLI ούτε σε κατακόρυφες τουφεκιές ούτε σε γρήγορες και άτσαλες επωμίσεις[/size][/i]

    ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΕΣΥ ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΕΝΑ :blink: :unsure:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    653
    meligSpiros στις #311540

    Εάν υπάρχει όπλο που δεν παρουσιάζει εμπλοκές, αυτό είναι η Benelli.
    Αυτό όμως είναι σωστό.

    …Δεν ειναι τυχαιο οτι γνωστες λενε: βαλε το οπλο με το κοντακι να παταει στο τσιμεντο, σφιξτο καλα…ριξε…και δες οτι δεν θα ξεκλειδωσει το κλειστρο!…

    Κάποτε το είχα γράψει για τον τρόπο λειτουργείας του συστήματος αδρανείας και είχα επισημάνει ότι η οπισθοδρόμηση κατα το κλώτσημα είναι απαραίτητη για την όπλιση.
    Μου είχε κάνει εντύπωση που κανείς δεν διαφώνησε, καθώς έρχεται σε αντίθεση με αυτό που λένε πολλοί, ότι εάν επωμίσεις χαλαρά δεν οπλίζει.
    +1 στον Νίκο για αυτήν την παρατήρηση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    667
    zador στις #311537

    Εάν υπάρχει όπλο που δεν παρουσιάζει εμπλοκές, αυτό είναι η Benelli.
    Αυτό όμως είναι σωστό.

    Κάποτε το είχα γράψει για τον τρόπο λειτουργείας του συστήματος αδρανείας και είχα επισημάνει ότι η οπισθοδρόμηση κατα το κλώτσημα είναι απαραίτητη για την όπλιση.
    Μου είχε κάνει εντύπωση που κανείς δεν διαφώνησε, καθώς έρχεται σε αντίθεση με αυτό που λένε πολλοί, ότι εάν επωμίσεις χαλαρά δεν οπλίζει.
    +1 στον Νίκο για αυτήν την παρατήρηση.

    ++++++++++++ LIGOI GNORIZOUN POS LITOURGOUN TA OPLA ME ADRANIA H AERIA

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #311522

    [url=”http://www.youtube.com/watch?v=ix2kxtNev1E&feature=related”]http://www.youtube.com/watch?v=ix2kxtNev1E…feature=related[/url]

    Πάρτε ένα πιο ρεαλιστικό με τον πιτσιρικά.

    πόσα μέτρα σας φαίνονται οι πιο μακρινές βολές στο βιντεακι αυτό?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #311521

    πόσα μέτρα σας φαίνονται οι πιο μακρινές βολές στο βιντεακι αυτό?

    Όταν τουφεκάει γρήγορα τον δίσκο τον προλαβαίνει στα 30m και αν τον σημαδεύει αργεί και το κάνει στα 45 με 50m. Είναι terrain για trap και είναι σίγουρο αυτό που σου γράφω <_<

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 232 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων