ΤΟ Α ΚΑΙ ΤΟ Ω ΤΩΝ ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΕΩΝ CIP

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 1,820 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #148359

    ευχαριστω παιδια θα του τα πω και ελπιζω να με ακουσει.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #148428

    Νίκο,
    Την Tecna την έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα σε δοκιμές με διάφορα μονόβολα βάρους από 28-37γραμ. με πολύ καλά αποτελέσματα. Δεν έχω ασχοληθεί με γομώσεις σκαγιών, που υποθέτω ότι αυτές σε ενδιαφέρουν.
    Πάντως, από τις μεσαίας καύσης πυρίτιδες που κυκλοφορούν εδώ την θεωρώ ίσως την καλύτερη μαζί με τη Bofors JK3.

    Λευτέρης
    http://europeancartridgeunlimited.com

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #148498

    Εχoντας ενα σκοπευτηριο μολις 500μ απο το σπιτι μου,,,και εχoντας ασχολειθει με ολα σχεδον τα δημοφιλη εντος και εκτος ελλαδος ( ΑΠΟ 12αρι μεχρι και 36ρι).διαμετρηματα,, και αρκετες φορες περαν της μελετης μια πυριτιδας, στην συμπεριφορα της και οχι μονο στο 12αρΙ ( να ας πουμε για παραδειγμα την tecna ,,m92s,,που προβλεπονται και για 20αρι 28αρι και μερικες δε περιπτωσεις σε 36αρι,,) βγαινουν πολλα χρησιμα συμπερασματα για την _γενικοτερη συμπεριφορα μιας πυριτιδας….) Μεσα λοιπον απο μια ενασχοληση αρκετων χρονων ,, με την ιδιογομωση ,,, πολλες φορες ολο και καποιο mythbuster ερωτημα με δελεασε στο να λυθει. ενα απ αυτα ηταν και η διαφορα αυτη ,,δηλ 70.67,,καλλικας σε 76θαλαμη….. ριχτηκαν αρκετα φυσιγγια ,, πολλα χαρτια 1χ1μ εγιναν κοσκκινα,,αλλοι τοσοι τηλ καταλογοι,,εγιναν επισης κοσκκινο… και το συμπερασμα ειναι ενα. Η ΔΙΑΦΟΡΑ οσο αφορα ταχυτητες κατανομες και διατρησεις ειναι σε μερικες περιπτωσεις μετρησημες ,,μα βλητικα ,,σκοπευτηκα και οπως θελετε ,, ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΜΕΛΗΤΕΕΣ,,, δοκιμαστηκαν αρκετες πυριτιδες,, καλλυκες, οπλα, ( καραμπινες ποζε μονοκανα..κλπ ) στην πραξη μια διαφορα σχετικα ,,και το τονιζω το< σχετικα >ορατη ,,ηταν 67ρης 12αρης με μαλληνη,, σε 76αρα θαλαμη… σε καμια περιπτωση δε αυτη η ορατη μεν διαφορα, δεν καθηστουσε το φυσιγγιο στο μετριο, για απαραδεκτο για βολη ..κυνηγετικη η σκοπευτικη. ( συνεχισε να εχει μια καλη ροζετα ,,διατρηση αποδεκτη,, και ταχυτητα λιγο πανω απο το 390μ/δ )
    Τωρα στο θεμα tecna ,, δεν νομιζω πως αξιζει να την κανουμε ντε και καλα πυριτιδα 32 γραμμαριων. σχεδιαστηκε μελετηθηκε και εχει εφαρμογες μετα τα 36..γρμ.ειναι μια απο τις πιο πολυ χρησημοποιουμενες μου πυριτιδες και μεσα απο την ενασχολιση μου με αυτην το θετω με καθε απολυτως συγουρια….. καποτε , πριν 6-7 χρονια μεσα απο εναν καταλογο ( δεν λεω ονοματα ….) που ολα τα εχουν μεσα, ολα τα περιγραφουν,,,,,,,,,,, και εχουν παμπολες ανακριβειες…μεχρι και τα τηλ των αντιπροσωπων….ειχε τελος παντων και μια περιγραφη ,,πως το quallia ,,kai to tortora εχουν tecna (αρκετα ακριβα φυσιγγια της NSI) πολλοι λοιπον φιλοι ανοιξαν τα φυσιγγια μετρησαν αυτο το γκρι ανθρακι μπαρουτι,,, μετρησαν την ταπα τα σκαγια ,, το καψουλι… και γεμισαν τα δικα τους με τα βαρη που βρηκαν,,,τα αποτελεσματα,, ηταν μαυρα χαλια!!!!!! απλα γιατι αυτο το ανθρακι τετραγωνο μπαρουτι.. δεν ηταν τεκνα οπως ο οδηγος εγραφε και οι φυλοι πιστεψαν… ηταν μαλλον s4 για sipe….μετα απο καιρο αγορασα ενα κουτι quallia το ανοιξα,,, και μεσα ειχε μια πυριτιδα πρασινου ανοιχτου πλακε στρογγ. περιπου μορφης (καποια d20.. για formoula 206…) ΟΥΔΕΝ ΣΧΟΛΙΟ… το αφινω ολο σε εσας….. το παραξενο παντος σε ολη αυτη την ιστορια ειναι πως απο τοτε μεχρι και σημερα υπαρχουν αρκετοι απ αυτους τους γνωστους που ακομα προσπαθουν να φτιαξουν ενα tortora με tecna 1,50.. 686,,33γρμ σκαγια.. το περιεργο δε σε εναν απ αυτους τους φιλους ειναι πως δεν ειχε αγορασει παρα μονο ενα ,,,ναι!!! ενα κουτι τορτορα,,, και ακομα κρατα τον καταλλογο <πειστηριο> του 2002 ,,που οταν τον πειραζω ,,, μου τον τριβει στη μουρη,,λεγοντας μου…. ΡΕ!!!!! αφου το γραφει και ο ….. καταλογος ,,,(δεν λεω ονομα) …
    ναστε ολοι παντα καλα … καλες γεμισιες ,,,και μια ,,παν απ ολα ,,λογικης διαρκειας επερχομεη Κ, περιοδο.
    φιλικα Mark cal20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #148532

    την Α1 κ την TECNA με τι καιρους τις δουλευετε οι περισσοτεροι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #148536

    Παραλειψα να πω πως στα 67αρια μαλληνης-φουστας ,οταν γεμιζονται σε 70αρι καλλυκα , τοποθετω μεταξυ φουστας και μαλληνης φελο απαιτουμενου υψους ,,τοσο οσο χρειαζετε,, ωστε η τελικη σταθμη του φυσιγγιου νανε στο υψος αυτο που επιθιμω να εχει το φυσιγγιο ωστε να κλεισει αστερι . ( υπαρχει φελος στο εμπορειο στα καταστηματα γραφικων ,,για μακετες συνηθως προοριζετε,, σε παχη ,,απο 1μμ μεχρι και 8-10μμ ,σε φυλλα ,,Τα κοβω με ζγρομπια 18μμ ,,,συνηθως η διορθωση της σταθμης δεν ξεπερνα τα 2,3μμ αναλογως τον συνδιασμο πυριτιδας σκαγιων που υπαρχει.) ποτε δεν ανεβαζω το υψος της μαλληνης ,,αυτης που μοιαζει με μαλληνη,, και ειναι και η πιο ευκολη και φτηνη στην αγορα της,, θεοροντας οτι ανεβαζει τις πιεσεις,,και κατα δευτερον ειναι αδυνατον να βρεθει μια μαλληνη με το ακριβες επιθημητο υψος που η καθε περιπτωση απαιτει.
    Σε γενικες γραμμες τα φυλλα φελου τα συνηστω ανεπιφυλακτα σε καθε θυασωτη της μαλληνης γομωσης λυνουν τα χερια σε πολες περιπτωσεις ,, εχουν χαμηλοτατο κοστος και σε περιπτωσεις που τοποθετιθουν μεταξυ μαλληνης και σκαγιων,, με ενα σκληρο χαρτονακι για βαση στα σκαγια.. ανεβαζουν την διαμετρο της ροζετας μας χωρις να δημιουργουν καποια ενοχλητικα κενα ,,απο 5 μεχρι και 10%..( ενα απο τα μικρα μου μυστηκα σε φυσιγγια μεσαιας διασπορας για μπεκατσα και ορτυκι….Δοκιμαστε το !!!
    παντα φιλικα mark cal20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #148554

    νικο ευχαριστω πολυ για την απαντηση κ για το pm.την Α1 την δουλευω καλοκαιρι περισσοτερο στα τρυγονια κ σε καρτερια-περπατητα τσιχλας.δε θυμαμαι να την εχω δοκιμασει με αυξημανη υγρασια ομως.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    410
    FUDAS στις #148633

    Νίκο,γνωστός μου γεμιζει ΜΒ-32 με δόση 1,8χ36 615 * για λαγό.Νομίζω το έχεις δοκιμάσει κάποτε.Μήπως ξέρεις πιέσεις κτλ.γιατί του είπα ότι κανονικά θέλει ΜΒ-36 αλλά είναι πολύ ικανοποιημένος και δεν αλλάζει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    410
    FUDAS στις #148681

    Λοιπόν.Τo μέτρησε 58mm.Ζύγισμα στο χέρι,κλείσιμο στη Lee,στροφείο Λαναρά.Συγκεντρωτήρας Giovanni Ελληνικός.Σκάγια Νο 4 Ιταλικό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    410
    FUDAS στις #148795

    Thanks.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #148844

    Μολις εβαλα online το καινουργιο video που δειχνει τις βασικες διαφορες απο τους ρελιασμενους καλυκες με τα στροφεια της Gaep BN1-2-3-4 & OTP. Φαινεται καθαρα το παχος και το βαθος της ρελιασμενης στεφανης, οπως επισης φαινεται καθαρα και η εσωτερικη διαμετρος του ρελιου.

    VIDEO
    link: ΕΛΕΝΧΟΣ ΡΕΛΙΑΣΜΕΝΩΝ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #148851

    ΕΡΩΤΗΣΗ:

    Όταν το μήκος του ανοιχτού κάλυκα είναι 69 χιλιοστά, ρελιάζουμε στα 58 (αστεροειδές). Σωστά; Όταν ο κάλυκας είναι 68,50 ρελιάζουμε στα 57,50; Από τα 68,30 στα 57,30 και ούτω καθεξής;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #148861

    λεωνιδα ρωτας απο περιεργια η βρηκες 70αρηδες καλυκεσ με μηκος κατω του 69???αν βρηκες τοτε τι μαρκα ειναι?
    παντως δεν ξερω να σου απαντησω σε αυτο που ρωτας…δεν εχω αναρωτηθει ποτε κατι τετοιο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #148913

    Ευχαριστώ πολύ Νίκο. Πολύ υπεύθυνη απάντηση. Θα γεμίσω κάποια φυσίγγια με τη λογική του "-11" και θα δούμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #148995

    Προσθεσα στη δευτερη σελιδα του topic το θεμα ΔΟΚΙΜΕΣ ΓΩΜΟΣΕΩΝ ΣΕ ΒΛΗΤΙΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ & ΚΑΝΟΝΑΚΙΑ ΔΟΚΙΜΩΝ ωστε να μπορουμε να εχουμε προχειρο ενα γεννικο DataBase με ολες τις σωστες δοκιμες που καταφερα να συλλεξω απο τα φορουμ του εξωτερικου.

    Οποιος εχει δικα του στοιχεια και ειναι σωστα, ας τα κανει post εδω περα ή ας μου τα στειλει σε ΠΜ και θα τα προσθεσω στο αντιστοιχο post. Ενωειται οτι καθε φορα που θα εχω καινουργια στοιχεια, θα ενημερωνω και το σχετικο post.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #149041

    Προσθεσα στη δευτερη σελιδα του topic το θεμα ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΕΣ ΠΥΡΙΤΙΔΕΣ & SETUP ΜΕ ΑΝΑΛΥΤΗΚΕΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ωστε να μπορουν ολοι να εχουν ενα γεννικο DataBase με ολα τα δοκιμασμενα setup απο εμενα ή και απο αλλους ιδιογωμοτες.

    Οποιος εχει δικα του δοκιμασμενα setup με αναλυτικες οδηγειες, ας τα κανει post εδω περα ή ας μου τα στειλει σε ΠΜ και θα τα προσθεσω στο αντιστοιχο post. Ενωειται οτι καθε φορα που θα εχω καινουργια στοιχεια, θα ενημερωνω και το σχετικο post.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 1,820 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων