ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ ΑΜΠΕΛΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΟΙΝΟΠΟΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 93 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1288
    PRINCE στις #333374

    Εχθές είχαμε απόσταξη! 55 λίτρα τσίπουρο πριν την αραίωση, καταπληκτικό! Η φετινή χρονιά ήταν εξαιρετική και το κρασί έχει γίνει απίστευτο…. :rolleyes:

    εγω με το κρασι ειχω ενα θεμα μου βγηκε πολυ ελαφρυ , ενω και βαθμους καλους ειχε και πολυ ωραιο χρωμα αλλα εκανα λαλακια και το αφησα πολυ καιρο ανοικτo ισως και ελαφρινε πολυ .

    δεν βαριεσε του χρονου να ειμαστε καλα φετος θα πιουμε ελαφρυ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #159795

    μήπως είχε πολλά σάκχαρα και χρειαζόταν να προσθέσεις λίγο νερό;;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1288
    PRINCE στις #159799

    Τι να πω δεν ξερω ισως.

    παντως οταν το μαζεψα ειχε 14,5 μπομε .

    παιζει και αυτο δλδ το σεναριο να ειχε πολλα ζαχαρα?
    και αν ειχε δεν επρεπε ν α γινει πιο βαρη?εμενα μου ελαφρινε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    157
    presidenthunter στις #332390

    εγω με το κρασι ειχω ενα θεμα μου βγηκε πολυ ελαφρυ , ενω και βαθμους καλους ειχε και πολυ ωραιο χρωμα αλλα εκανα λαλακια και το αφησα πολυ καιρο ανοικτo ισως και ελαφρινε πολυ .

    δεν βαριεσε του χρονου να ειμαστε καλα φετος θα πιουμε ελαφρυ.

    Καλησπέρα στους φίλους οινοποιούς, μόλις τώρα "ανοιξα" το κοκκινέλι που έκανα, αποτέλεσμα το ιδανικότερο που θα μπορούσε να συμβεί. :D :P
    Τέλεια κρυστάλλινη οξύτητα, μακρά και ευγενική επίγευση, αρωματικό αλλά……δυναμίτης.!!!!
    Θεωρώ βέβαια ότι ο ερασιτέχνης αυτό που θα φτιάξει είναι το καλύτερο κρασί του κόσμου.
    Το κανονικό δεν μου έχει τσαρίσει ακόμη εντελώς, παντως και αυτό είναι σε πολύ καλή κατάσταση, όσο για το τσίπουρο θα το βγάλω αυτό το σαββατοκύριακο(κατά έναν περίεργο τρόπο τα τελευταία χρόνια την μέρα που κάνω απόσταξη έχει πάντα μπεκάτσες…..τυχαίο δεν νομίζω.!!!! :rolleyes: :D
    Να είμαστε καλά και εκτός των άλλων να γευόμαστε τους κόπους μας. :P :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #332351

    Mπραβο παιδια,αντε καλοπιοτα να ειναι τα κρασακια μας, και το δικο μου φετος ειναι πολυ καλο
    ειμαι σταθερος πλεον στην αποδοση, αμα εχουν παει καλα τα αμπελια και δεν εχει πολλα νερα δεν εχω ποτε προβληματα
    στο ροζε εγω σταθερα ετσι και φετος, πετυχα την γευση που μου αρεση,θα σας πουν αυτοι που θα το πιουν :rolleyes:
    βαση εχω το σαββατιανο παρεα με ροδιτη, και στα 100 κιλα βαζω τα 15 καπερνε για να μου το κανει ροζε
    και να μου βγαλει παρεα με τα υπολιπα την γευση και τα αρωματα που μου αρεσουν, μανο θα τα βαλω σε μπουκαλακια
    και θα σου στηλω φιλε μου, σε λιγες μερουλες θα ειναι πανετοιμο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1288
    PRINCE στις #160306

    Ηλια θα περιμενω φιλε μου .

    αν θελεις μπορω να σου στηλω εγω τσιπουρο .

    για το κρασι μου δεν θελω να σου στηλω ντρεπομαι χεχεχεχ.αν και οσο καθεται διχνει να γινετε ολο και καλητερο να δουμε .

    αλλα το τσιπουρο εγινε οπως ακριβως μου αρεσει χωρις γλυκανισο και 19 γραδα γλικοπιοτο και χωρις παρενεργειες μετα χιχιχι
    90 λιτρα εκανα αποδαυτο βεβαια εχει ιδι πεσει κατω απο 80 με τα δωρακια χαχαχα.

    του χρονου πρωτα ο θεος θα κανω και λιγο λευκο απο ροδιτη που μου αρεσει πολυ .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #332118

    [font=”Century Gothic”]Φίλε Μάνο ένα φιλαράκι ερασιτέχνης αμπελουργός ξέρεις τι σύνθημα έχει;

    "ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΕΙ ΤΟ ΚΡΑΣΙ ΚΑΛΟ 'ΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΞΙΔΙ"!!!! :rolleyes:

    Μη σκιάζεσαι, προχώρα ακάθεκτος!!![/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1288
    PRINCE στις #160617

    χαχαχα
    καλο και αυτο

    δεν ειναι οτι δεν πινετε αλλα να το γουσταρα λιγο ποιο βαρη τεσπα

    αληθεια το ξυδι πως γινετε ξερει κανενας να κανω λιγα κιλα αν μπορεσω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #160619

    Παρε ενα μπουκαλι βαλε μεσα το κρασι [οχι γλυκο] και πετα μεσα ενα μακαρονι. σε 4-5 βδομαδες το μακαρονι θα λιωσει και εσυ θα εχεις ενα ωραιοτατο ξυδι
    αν θες βαλε μεσα και λιγο σκορδο να εχει καλητερη γευση…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #160637

    Μια άλλη συνταγή που ξέρω εγώ είναι λίγο πριονίδι και ξύδι. Τα ρίχνεις μέσα στο κρασί, τα αφήνεις σε ζεστό μέρος για κανένα 15ήμερο και είσαι ΟΚ!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #331574

    [font=”Century Gothic”]Μπολιάζεις το κρασί με μύκητες από ξύδι, είναι αυτό το γλοιώδες κατακάθι του ξυδιού. :rolleyes: [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    157
    presidenthunter στις #331476

    Καλησπέρα το προηγούμενο Σαββάτο κατάφερα τελικά και έκανα απόσταξη στα φετινά τσάμπουρα, αποτέλεσμα περίπου 50 κιλά τσίπουρο με μέσο όρο 45 βαθμούς. Ως είθιστε η απόσταξη έγινε μετά των ανόλογων μεζέδων και σε κάθε καζανιά δοκιμάζαμε κάνα ποτήρι…………….απόλαυση :rolleyes:
    Και του χρόνου να είμαστε καλά. :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1288
    PRINCE στις #172251

    Η νεα σεζον μπηκε για τα καλα πλεον, και τα φυτα μου αρχησαν να μεγαλωνουν πλεον με γρηγορους ρυθμους και μα ζι με αυτα οι δουλειες που πρεπει να γινουν .

    και αφου δεν υπαρχει κυνηγι ασχολουμαστε με αυτες .

    περυσι ηταν μια καλη χρονια απο αποψη αποδοσης αλλα φετος θα ειναι η πρωτη χρονια που θα εχω φουλ παραγωγη.

    θα σας κρατω ενημερους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2719
    GERONIMO στις #303245

    Η νεα σεζον μπηκε για τα καλα πλεον, και τα φυτα μου αρχησαν να μεγαλωνουν πλεον με γρηγορους ρυθμους και μα ζι με αυτα οι δουλειες που πρεπει να γινουν .

    και αφου δεν υπαρχει κυνηγι ασχολουμαστε με αυτες .

    περυσι ηταν μια καλη χρονια απο αποψη αποδοσης αλλα φετος θα ειναι η πρωτη χρονια που θα εχω φουλ παραγωγη.

    θα σας κρατω ενημερους.

    Μανωλη ολα καλα να σου πανε ;) :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #172273

    με το καλό!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 93 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων