FABARM H4

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 51 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3431
    ΛΕΩΝ στις #148035

    ΔΗΜΗΤΡΑΚΗ ΜΟΥ ΕΣΕΝΑ ΣΕ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΟΛΗΣΕΙ ΜΕ ΤΗ ΦΙΡΜΑ ΤΗΣ ΝΕΡΟΣΩΛΗΝΑΣ ΚΑΙ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΟ ΣΗΜΑΤΑΚΙ,ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΟΣΟ-ΟΣΟ.ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΣΤΟ ΛΕΩ.ΑΝ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙΣ ΜΙΑ BENELLI,ΠΑΡΕ ΜΙΑ FABARM,NA ΔΕΙΣ ΟΠΛΟ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #148037

    Γι' αυτό την επόμενη φορά που θα πάρεις όπλο , ρίξε μου ένα τηλέφωνο πρώτα… δεν θα χάσεις 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #148053

    Ξεκινοντας να γραψω και γω τη γνωμη μου , θελω να τονισο οτι απλος ειναι η γνωμη μου κι' αυτο γιατι διαβαζωντας τα διαφωρα topic με θεμα τα οπλα βλεπω πολυ φανατιζμο . Ξεκινοντας να αγωρασο τωρα πια ενα οπλο μετα απο τοσες αλαγες [ κι' αυτο γιατι ακουγα τον καθε ενα για το πιω κατ' αυτον ειναι το καλυτερο οπλο χωρις καν εστο μια φωρα να το εχω επομιση ]κηταζω πρωτα απ' ολα τα κυνιγια που κανω , που ειναι σχεδων ολα εκτος απο γουρουνι και μετα την απαγορευση της λιμνη εδω , τωρα και καπια χρονια και τα υδροβια, οποτε δεν με ενδιαφερη ο μεγαλος αυλος γιατι δεν χριαζετε να ριχνω πολλα φυσιγγια με μεγαλες γωμοσεις και τα συνθετικα κοντακια φοβομενος τις μεγαλες υγρασιες και μην τιχων μου πεση κιαμια φωρα στο νερο.[αυτο το λεω γιατι καποτε την πατισα]
    Το επομενο διλιμα ειναι αεριον η αδρανιας? Αυτο πιστευο εδω τωρα ειναι και το μεγαλιτερο διλημα με τους οπαδους τις μιας η τις αλλη μεριας να σου επιμενουν να παρις το ενα η το αλλο οπλο και ασ' μη σου ερχεται εσενα επανο σου και αυτο παιδια το να μην ερχεται το οπλο απανω σου στα δυκανα ειναι ακωμα πιω μεγαλο προβλιμα στις καραμπινες αντε με τις φλαντζες ψιλο διορθονεται .Και γιατι λεω ψηλο γιατι το χοντρο η το ανιχτο η πολλι κλιστο πιστολε δεν διορθονεται.[ευκολα ενοω παντα απο εμενα το ιδιο ,οχι και καθολου].

    Τωρα για ενα που δεν εχει την πολιτελια να εχει ενα απο το καθ' ενα.

    Πρωτον ριχνω αρκετα φυσιγγια μαζεμενα οταν παω για τσιχλα οποτε με ενδιαφερη καπως η χαμιλη ανακρουση 1/0 για την αεριων , δευτερον κανω και περπατιτο, ορτικι , μπεκατσα ,τσιχλα στα πικνα ,παλεοτερα περδικα και λαγο με καβαλα στα σκυλια [το παραδοσιακο λαγοκυνιγη της Κρητης],οποτε θελω να μη ειναι και πολλι βαρι και οχι και πολλη μακρια κανη. Τωρα οσο αφορα το οτι θελει πιο ταχτικα καθαρισμα ουτοσιαλος μια δυο φωρες το μηνα θα την καθαρισο γιατι τη μια θα με πιαση βροχη την αλλη ειναι αυτο που ελεγαι ο κ. Κυπριδημος οτι οσο καθαρη και λια ειναι μια κανη τοσο πιο καλλη τουφεκια εχουμε[σε μια ASTRO που ειχα καποτε και δεν την καθαριζα τακτικα αρχησα να νιωθο μια διαφορετικη εσθηση στη σκανδαλη και οτα την ελισα να την καθαρισω καταλαβα οτι αν και ανδρανιας το καθαρισμα το θελι αν ηθελα να δουλευη σωστα .Το μονο μιον που βρησκω στην αεριων ειναι η χοντρη παπια αυτο για μενα που την εχω χρησιμοπιηση η λεπτη παπια ειναι πολυ πιο βολευτικια ,αν και η BERRETA το εχει βελτιοση στα οπλα τις οπως και ο κοντος κορμος που η αδρανιας δεν το εχει λογο του αναγκαστικα μεγαλου κλιστρου .Καποτε αγωραζωντας μια SUPER 90 πηγα και εγω να τη δοκιμασω στο σκοπευτιριο επιδη ηταν καλοκερι και της εβαλα σκοπευτικα φυσιγγεια νομιζα πως ηταν ελατοματικη και πηγα να τη γηρισω πησο γιατι δεν μου επεζαι δευτερη τουφεκια στην αεριων και με το πιω αδηνατο φυσιγγι δεν το αντιμετοπισα αυτο.Εγω τωρα εχω παντα τουλαχιστον μια απο την καθε μια αλλα η 303 τωρα με μια δευτερη λεπτοτερη παπια και μια δευτερη κοντητερη κανη ειναι παντα η αγαπημενη μου.

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #148057

    Και κατι αλλο φιλε Νικο,δεν υπαρχει φανατισμος εδω,εκτος απο 1 η 2 περιπτωσεις που ειναι η εξαιρεση του κανονα.Δυστηχως,στον γραπτο λογο δεν μπορει να αποτυπωθει η χροια της φωνης και η αισθηση του χιουμορ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #148074

    ΕΧΩ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΕΧΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΛΑ ΟΠΛΑ(ΜΑΖΙΚΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ) ΣΤΟΝ ΟΠΛΟΒΑΣΤΟ ΜΟΥ. ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑΝ ΠΙΟ ΠΑΝΩ. ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ POST EINAI ΓΙΑ ΤΗΝ Η4, ΘΑ ΠΩ ΠΩΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΠΛΑ ΚΥΝΗΓΩ ΜΕ ΜΙΑ ΧLR5. ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΕΝΔΟΙΑΣΜΟΥΣ. ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΖΩ ΚΑΘΕ 3 ΚΥΝΗΓΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΒΡΕΞΕΙ ΜΟΛΙΣ ΦΤΑΝΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΕΜΠΛΟΚΗ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΨΟΓΑ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΙΔΙΑΤΕΡΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΠΕΛΕΞΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΟΠΛΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΛΟΓΩ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑΣ. ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ Η Η4 ΔΕΝ ΘΑ ΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ,ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ S U P E R…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    506
    panosk27 στις #148076

    ΠΑΝΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΗΣ ΜΠΕΡΕΤΑ ΝΕΡΟΣΟΛΙΝΕΣ ΑΣ ΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΦΑΜΠΑΡΜ ΤΟΥ ΜΕ -15 ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΦΕΤΟΣ ΣΤΟΝ ΕΒΡΩ ΝΑ ΔΕΙ ΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗ ΚΟΨΗΜΟ ΚΑΝΟΥΝ Η 391 ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΣΗΡΑΣ.ΚΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΧΡΙΑΣΤΙΚΑΜΕ ΟΠΛΟΥΡΓΟ ΣΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΟΠΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΗ. ΔΙΛΑΔΗ ΑΝ ΠΑΛΙΟΣΗ ΤΙ ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΔΙΛΑΔΙ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3431
    ΛΕΩΝ στις #148088

    ΤΗΝ 391 ΛΕΩ ΚΑΙ ΕΝΝΟΩ ΝΕΡΟΣΩΛΗΝΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΠΟΙΟΤΙΚΑ,ΟΧΙ ΟΛΑ ΤΑ BERETTA.ΑΝ ΔΙΑΒΑΖΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΘΑ ΕΒΛΕΠΕΣ ΟΤΙ ΑΝΑΠΟΛΩ ΤΗΝ 302.Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΤΗΣ 391 ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ.ΤΟ ΚΟΝΤΑΚΙ ΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΞΥΛΟ.ΤΑ ΜΕΤΑΛΛΑ ΤΗΣ ΕΧΟΥΝ ΧΩΜΑ.ΤΟ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΨΕ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟ.ΞΕΡΩ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΕ -ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΒΟΙΤΟ,ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ;
    ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΟΤΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΦΤΙΣΕ ΤΗΝ 391,ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΠΟΡΕΙΑ,ΟΠΩΣ ΟΙ ΑΛΛΕΣ;
    Η ΝΕΑ ΓΕΝΙΑ FABARM,ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΓΕΝΙΑΣ,ΟΥΤΕ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΕΧΝΙΚΟ,ΣΥΝΕΧΕΙΑ.ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΤΕΧΝΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΘΗΚΕ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΑ ΟΠΛΟΥΡΓΟ,ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΤΟ ΑΠΟΔΕΧΘΗΚΕ ΚΑΙ ΔΙΟΡΘΩΣΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    552
    Takis_74 στις #148092

    Φιλε Παπιαρχοντα….
    Το πιστονι της Beretta θελει μουλιασμα με πετρελαιο και μετα τριψιμο για να καθαρισει εσωτερικα ή αλλιως ψεκασμα με Solvent για καπνα.
    Το μεγαλο πλεονεκτημα του συστηματος της Beretta ειναι οτι δεν χρειαζεται να γυαλιζει το πιστονι εσωτερικα φτανει να ειναι καθαρο εξωτερικα και οι οπες εκτονωσης να ειναι καθαρες. Προσπαθησε να μην αφηνεις λιπαντικο μετα το καθαρισμα γιατι κολλαει περισσοτερη καπνα!

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #148095

    Εγω σκουπιζω το πιστονι καθε 20 κυνηγια εξωτερικα και στο τελος το καθαριζω εσωτερικα,για το καπακι της παπιας,σκουπιζε το καθε 5-6 κυνηγια,βασικα αυτο γινετε σε ολα τα οπλα οταν φανε πολυ νερο και να εχουμε αναρτησει αναποδα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    203
    anbar56 στις #148120

    Νίκο γεια σου

    Α- Aν το λάκτισμα είναι το σημαντικότερο κριτήριο για σένα, να διαλέξεις κάποιο αυτογεμές αερίων (προσωπικά, όταν ρίχνω με την Urika, νομίζω ότι πυροβολώ με flaubert).

    Β-Αν όμως θεωρείς και το καθάρισμα εξίσου σημαντικό τότε θα πρέπει να διαλέξεις ένα όπλο αδρανείας με χαμηλότερο λάκτισμα από το σύνηθες. Θεωρώ ότι το κοντάκι comfort μειώνει κατά ένα ποσοστό το λάκτισμα, όχι πάντως κατά το ποσοστό που ισχυρίζεται η Benelli.

    Συμπέρασμα:
    Αν ισχύει το Α θα σου πρότεινα την Urika II (απλή) που την γνωρίζω πολύ καλά. Για Browning και Fabarm ακούω αντικρουόμενες απόψεις από φίλους κυνηγούς και δεν θα τις διάλεγα. Απομένει η Remington 105 (τις άλλες Remington τις θεωρώ βαριές).

    Αν ισχύει το Β θα σου πρότεινα οποιοδήποτε αυτογεμές φέρει κοντάκι comfort, Marocchi SI 12 και αυτό που αποκαλώ «σκοτεινό αντικείμενο του πόθου» (οικονομική κρίση γαρ), την Breda Xanthos Black.

    Προσωπικά δεν θα έδινα μεγάλη βαρύτητα στην τυπολογία της κάννης. Το αν είναι crio η tribore η backbored δεν θα αποτελούσε κυρίαρχο κρητήριο επιλογής. Θα το συζητούσα αν υπήρχε δυνατότητα επιλογής καννών από χάλυβα st. Etienne η ακόμα καλύτερα Bohler antinit.

    Φιλικά Άγγελος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #148127

    Παιδια λογο της δουλιας με τα αυτοκινητα ,θα σας πρωτηνα για τον καθαρισμο του πιστονιου απο τα αερια να παρεται ενα καλο καθαριστηκο σπει για καρμπιρατερ.Βαλται το πιστονι μεσα σε ενα πλαστικο ποτιρη και ψεκασται το πιστονι μετα αφιστετο για λιγη ωρα μεσα στο υγρο [προσοχη μην το ξεχασεται για πολλη ωρα ελεξτετο]και μετα πλενεται καλα με νερο και αφηστετο να στεγνοση καλα.

    ΥΓ.Στα BERETTA θα ελεγα να βγαλεται την ασφαλια του οδηγου με ενα μιτοτσημπιδο και τη ξαναβαζεται μετα το τελος της εργασιας.Επισης αν θελεται χρισημοπιεισται ενα πινελακι και τριψται τις γωνιαις με το υγρο καλα καλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #148128

    Νικόλα, αφού ξέρεις ποιο όπλο θέλεις. Πάρε το όπλο που γουστάρεις, εν προκειμένω την XLR Composite ή όποιο άλλο σε ξετρελαίνει, φέρε το όσο πιο κοντά στα μέτρα σου γίνεται και ρίξτο μέχρι να το λιώσεις. Η ζωή είναι μικρή για συμβιβασμούς στα γούστα μας.

    Στο κάτω κάτω, αφού γεμίζεις, θα ταιριάξεις τέλεια τα φυσίγγια σου με όποιο όπλο και να διαλέξεις.

    Υ.γ. Έχω βαρεθεί να ακούω για την ευκολία στο καθάρισμα. Αγοράζει κανείς αυτοκίνητο με κριτήριο το πόσο εύκολα ή δύσκολα πλένεται;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #148130

    Το συμπερασμα που βγαζω τελικα εγω απο τις συζητησεις μας γενικα εδω μεσα ειναι οτι ολες οι επωνυμες γνωστες εταιριες βγαζουν καλα και αξιοπιστα οπλα για ολα τα γουστα και ολες τις απαιτησεις.Γεγονος που οι κατοχοι τους ορκιζονται σ'αυτα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #148134

    Οχι δεν την εχω ριξει καθολου…αλλα με 71cm ζυγιζει αποσο εχω μαθει 3550gr……εσυ μπορεις να φανταστεις να κανεις περπατητο για 4-5 ωρες με τοσο βαρος στα χερια?…..ουτε που θα το σκεφτομουν εγω προσωπικα!

    Τάκη, ναι, είναι βαριά, η δική μου είναι 3,530 και προφανώς δεν κάνει για περπατητό. Υπάρχουν άλλα όπλα πολύ πιο κατάλληλα για κουβάλημα. Αλλά εκεί που λάμπει το βάρος του όπλου και το kick off είναι σε μακρινές σημαδεμένες τουφεκιές με βαριές γομώσεις. Βγάζει και κάτι τουφεκιές το άτιμο… Φαρμάκι!

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #148138

    Απλα,θα αγοραζουμε φτηνα Ισπανικα πλεον,μια το ΦΠΑ,μια οι <φιλοι μας και επαγγελματιες οπλοπωλες>,θα καταντησει ασυμφορο.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 51 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων