ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΦΥΛΗ;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 34 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #339852

    Μύνημα σταλμένο από steel στίς 11 Mάϊος 2005 ώρα 2:42μμ – IP 212.205.217.16
     
    02 Ιούλιος 2003
    189   Μηνύματα

    Θα συμφωνήσω με τους προλογίσαντες ότι καλό θα ήταν να αναφέρει ο καθένας μας τι του αρέσει και πώς να κυνηγάει, Θα ξεκινήσω με αυτό, γιατί το θεωρώ και το βασικότερο, Μένω στην Αθήνα σε διαμέρισμα, ο κύριος σκύλος μου μένει μαζί μου στο διαμέρισμα, σαν συντροφός,  έχω μια δυνατότητα άλλου ένα σκύλου σε ένα κτημα κοντά μου,  Κυνηγάω κάθε Σ/Κ,  μια εβδομάδα στην .εναρξη, στην Βορείο Ελλάδα και αλλο ένα 10ημερο, τέλος Νοεμβρίου στον τοπο καταγωγής μου.
    Κυνηγάω ορτύκι μέχρι να αρχίσει η πέρδικα, και αν τύχει και πέσω σε πέρασμα σε περδικόκυνήγι, Μακεδονία στην έναρξη και μετά Κωπαϊδα, βασικά τα κυνηγαώ κυρίως για τα νέαρά σκυλιά μου.

    Κυνηγάω πέρδικα κάθε Σ/Κ μέχρι να κλείσει, από  0 υψόμετρο έως  2500, όπου νομίζω ότι μπορω να τις συναντησω, κυνηγάω τουλάχιστόν μέχρι τις 2 το μεσημέρι, και απ΄ότι λένε “πατάω” βουνό.

    Κυνηγάω μπεκάτσα από την λήξη της πέρδικας και μετά κάθε Σ/Κ, το 10ημερο στον Εβρο κυνηγάω μπεκάτσα  το πρωί και παπιά το βράδι εκτός και αν προκύψει κακοκαιρία μεγάλη (πολύς αέρας βασικά). οποτε κυνηγάω πάπια.

    Κυνηγάω τσίχλα χωρίς σκύλο το τελευταίο Σ/Κ του κυνηγίου.

    Θέλω επίσης ο σκύλος να έχει έφεση στο λαγό,  (ενα στιφάδο το χρόνο τουλάχιστον να το τρώω), για να έχω έναν λαγό στο χέρι πρέπει στατιστικά να σηκώσω  5-8,  το χρόνο. 

    Θέλω να κυνηγάω χωρίς να φωνάζω, 2-3 σφυρίγματα την ημέρα τα θεωρω πολλά,

    Τα μέρη που κυνηγάω είναι αυτά που έχω πρόσβαση σε μονήμερα κυρίως κυνήγια, 2-3 ωρες δρόμο, από την Αθήνα, Δεν αντέχω το κουλούρι (δεν ακούσα δεν είδα, δεν σήκωσα) δεν ανέχομαι να αφήνω πίσω  μου θηράματα (σίγουρα γίνεται αλλά ας είναι στο ελάχιστό δυνατό) 

    ΚΥΝΗΓ’Ω ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ,  Δεν με ενδιαφέρει αν θα βρέχει καταρακτωδώς, αν φυσάει, αν έχει ζέστη, αν έχει  -20 υπό το μηδέν, Θέλω να ΚΥΝΗΓΑΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΠΟΥΣ, ανεξάρτητα αν είναι ανοικτά, πυκνά αγκάθια, άβατα, βράχια ή πεδιάδα.

    Κυνηγάω με D. DRAHTHAAR  τα τελευταία 15 χρόνια,  και ΑΠΑΙΤΩ απο τον σκύλο μου να τελειώνει τις φάσεις, χναρι – την κοτσιλιά να την κάνει θήραμα σε κατάσταση βολής, για μένα αυτό είναι που κάνει την διαφορά στους σκύλους,  ο σκύλος ή βρίσκει ή δεν βρίσκει, 

    Προσωπικά  οταν κατέληξα σε αυτή την φυλή, έδιωξα από πάνω μου “φαντάσματα”  ατια, μουλάρια και γαϊδουρια, ντόπια σκυλιά κλπ, αφησα πίσω δεν κυνηγάω με βροχή, δεν μυρίζουν οι σκύλοι με την βροχή – τον παγό κλπ. ιχνηλασίες – φέρμες κλπ, Κοντότριχους και μακρύτριχους σκύλους και θεωρίες πλεονεκτημάτων και μειονεκτημάτων. Οσο περνάει ο καιρός νοιώθω ότι η ιδιοσυγκρασία μου κολάει πολύ καλύτερα με άτομα αυτής της φυλής από τις υπόλοιπες,  Το μόνο που νοιώθω ότι μου λείπει έιναι ένα κοκερ, για το απορτ της τσίχλας. και μόνο,

    Παντελής

    Μύνημα σταλμένο από kostask στίς 11 Mάϊος 2005 ώρα 2:46μμ – IP 213.142.137.162
    Πλατινένιο μέλος

    19 Mάϊος 2003
    2354   Μηνύματα

    Ευχαριστώ Γιώργο νομίζω ότι με κάλυψες.

    Δεν νομίζω να υπάρχει κυνηγός που να μην ζηλεύει τα πόιντερ, μιλάω γι’ αυτό το 15% των σωστών σκύλων.

    Αν όμως δεν μπορείς να φανταστείς τον εαυτό σου να κυνηγά μ’ ενα τέτοιο σκύλο, καλύτερα να μην τον αποκτήσεις ποτέ. Κανονικά δεν πρέπει να λέω ποτέ γιατί στην πορεία αλλάζουν τα δεδομένα. Προς το παρών όμως δεν μου χρειάζεται. Ακόμα και αυτά τα λίγα Σαββατοκύριακα που θα διαθέσω στην πέρδικα, θα γίνουν σε τόπους που ξέρω και είμαι σε θέση να λύσω τα σκυλιά μου κοντά στο κοπάδι. Πρόκειται για μέρη που αν ο σκύλος μου μάθει να ζητάει και τον λαγό θα είμαι ευτυχισμένος αφού δεν ανεβαίνει κανένας λαγοκυνηγός εκεί πάνω.

     

    ————-
    Φιλικά, Κώστας


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #339853

    Μύνημα σταλμένο από steel στίς 11 Mάϊος 2005 ώρα 3:02μμ – IP 212.205.217.16
    Δές steel’s Προφίλ Προφίλ   Αναζήτηση άλλων μηνυμάτων από steel Αναζήτηση   Μνημόνιο steel Μνημόνιο   Αποστολή ιδιωτικού μηνύματος Αποστολή μηνύματος   Επεξεργασία μηνύματος Επεξεργασία Διαγραφή μηνύματος Διαγραφή
    steel
    Χρυσό μέλος
    Χρυσό μέλος
     
    02 Ιούλιος 2003
    190 Μηνύματα

    Κώστα αρχισα να νοιώθω λίγο μόνος,

    Γιώργο 15% στα ποίντερ που να κυνηγανε πραγματικά, και σαν Ποϊντερ !!!!!!!!, λίγο αισιόδοξο το βλέπω το νούμερο,

    Και για να λέμε και τα δικά μας,  στην Ελλάδα  drahthaar που να κυνηγάνε san drahthaar και να ανταπεξέρχονται στα Ελληνικά δεδομένα τους δίνω κάτω 3%,

    Drahthaar που θα μπορούσαν να κυνηγάνε σαν drahthaar (με κύριο πρόβλημα την εκπαίδευση) και να είναι προσαρμοσμένα στο Ελληνικό κυνήγι, και στα ζητούμενα από τα αφεντικά τους είναι πάνω από το 30% – 40%. .

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #57781

    Θέλετε να μεταφέρω και τα σχετικά από το «English Setter»;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #57784

    Κώστα αρχισα να νοιώθω λίγο μόνος,

    Λες Παντελή γι αυτό να είμαι κολλημένος και με τα Σέττερς εκτός των Σπάνιελς; Για να μη με φάει η μοναξιά; Συμφωνώ με τον τρόπο που επέλεξες την φυλή σου, είναι αυτό ακριβώς που συστήνω σε όποιον θέλει να πάρει σκύλο. Οι συνθήκες, τα θέλω μας, τα πρέπει του….

    Γιώργο επειδή αυτά που γράφεις είναι πολύ σωστά, ικανά να ανοίξουν μάτια και αυτιά θα κάνω μιά μικρή παρέμβαση. Τα ποσοστά που δίνεις σαν προσωπικές σου παρατηρήσεις, προφανώς είναι επηρεασμένα από τις συναναστροφές σου. ’νθρωπος σαν και σένα φαντάζομαι πως έχει παρέες με άξιους σκύλους. Στην πραγματικότητα (κατά την δική μου εικόνα όπως την έχω στο μυαλό μου) τα ποσοστά άξιων σκύλων είναι πολύ χαμηλότερα από αυτά που δίνεις.

    Υ.Γ. Εκ παραδρομής γράφεις Σπρίγκελ αντί Σπρίνγκερ (Springer = ξεπεταχτής)

    Φιλικά 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    128
    Korfes2003 στις #57785

    Καλησπέ

    Η ταχύτητα Γιάννη πήγα όμως να το διορθώσω και το μήνυμα δεν υπάρχει (μάλλον η μεταφορά)  και  το έσβησα και από τον δίσκο για να το ξαναστείλω .

    Μήπως μπορείς να το ανακτήσεις από το Forum γιατί και να το ξαναγράψω δεν θα είναι το ίδιο !!!

     

    Φιλικά

     

    Γ Πέππας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #339855

    Κώστα, Γιώργο τι έχει χαθεί; τα μετέφερα λίγα λίγα για να μη ξεχαστεί κάτι και πριν διαγράψω το παλιό τσεκάριζα αν έχει μεταφερθεί στο νέο. Γιώργο το θέμα σου το διαβάζω κανονικά,

    Μύνημα σταλμένο από Korfes2003 στίς 11 Mάϊος 2005 ώρα 2:26μμ – IP 212.205.252.172
     
    04 Φεβρουάριος 2005
    22   Μηνύματα

    Συνάδελφοι καλησπέρα,

     

     

     

    Η συζήτηση είναι πολύ ενδιαφέρουσα και ξεκλέβοντας λίγο χρόνο θα ήθελα να πω και εγώ την προσωπική μου άποψη και

    μεταξύ του BillCentro 1:39’μμ και του steel 2:42’μμ.

    Θα μετρήσω όσα μετέφερα. Παρακαλώ Γιώργο και  Κώστα να μετρήσετε και εσείς όσα βλέπετε. Αν δεν συμφωνούν τα νούμερά μας θα ρωτήσω τον Κο Τσάμη. Εγώ τουλάχιστον μπορώ να τα κάνω αντιγραφή  και επικόλληση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #57789

    ΓΙΑΝΝΗ ΣΕ ΜΕΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΚΕΝΕΣ ΟΙ ΣΕΛΙΔΕΣ .ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΙΕΙ ΓΙΑ 15%…ΚΑΤΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #57790

    Τα μέτρησα είναι 23, βλέπετε 23 θέματα από μεταφορά;

    Πάει η μέρα σήμερα. Όσα είναι στο English Setter δεν τα μεταφέρω, εκτός αν αναλάβει ο Κος Τσάμης. Καλό θα είναι (όσο είναι δυνατόν) να βρίσκουμε τα παλιά θέματα και να συμπληρώνουμε τις απόψεις μας αντί να τις αναπτύσσουμε σε τίτλους θεμάτων που δεν βοηθούν τα νέα μέλη να κατατοπιστούν.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #57792

    ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΦΥΛΗ ή ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #57794

    Πέτρο όλες οι σελίδες είναι λευκές; Γιώργο πάντα στη επικόλληση πρέπει να επιλέξω χρώμα, άλλως είναι κίτρινα που δεν διαβάζονται. Επέλεξα λοιπόν μαύρο γι αυτό μπορώ και τις διαβάζω. Δυστυχώς πρέπει να φύγω, θα επικοινωνήσω με τον Θοδωρή, γράψτε τις παρατηρήσεις σας για να τις διαβάσει. Αύριο τα ξαναλέμε.

    Φιλικά

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    128
    Korfes2003 στις #57795

    ΓιάννΓιάννη είναι ακόμη λευκό και επαναλμβάνω φαίνεται μόνο άσπρο κενό δίπλα από το δικό σου παρακάτω μήνυμα .

    Κώστα, Γιώργο τι έχει χαθεί; τα μετέφερα λίγα λίγα για να μη ξεχαστεί κάτι και πριν διαγράψω το παλιό τσεκάριζα αν έχει μεταφερθεί στο νέο. Γιώργο το θέμα σου το διαβάζω κανονικά,

    Φ

    αίνεται σαν κενό χωρίς κείμενο δηλαδή αν το βλέπεις κάνε copy και στείλτο εσύ μέσα από δικό σου μήνυμα αν χάθηκε άφησε το  κάποια στιγμή θα το ξαναγράψω.

    φιλικά

    ΓΠ

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #57798

    Μη ξαναγράψεις το ίδιο Γιώργο, εγώ το βλέπω κανονικά άρα μπορώ να το ξανα επικολλήσω. Επειδή πρέπει να φύγω αμέσως θα τα ξαναπούμε αύριο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #57870

    ΣΕΒΟΜΕΝΟΣ ΤΗΝ ΥΠΟΔΕΙΞΗ ΤΟΥ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ ΤΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ & ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟ “ΤΑΞΙΔΙ” ΤΟΥ ΔΡ.ΜΠΑΣΟΥΡΑΚΟΥ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΘΟΗΘΗΣΕ ΠΟΛΥ ΟΥΤΩΣ ΩΣΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΑ ΡΑΤΣΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ & ΟΧΙ ΜΕ ΤΑ ΣΥΡΙΑΝΑ η ΜΠΡΑΚ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΑ ΣΑΝ ΝΕΟΣ ΣΤΙΣ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΟΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ! ΠΟΣΣΑ ΠΟΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ (ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΥΣΧΕΤΙΣΑ ΣΗΜΕΡΑ) ΑΚΟΜΗ κ ΣΕ ΜΗ ΤΟΣΟ ΓΟΝΙΜΟ ΕΔΑΦΟΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ. ΚΑΛΑ ΖΩΝΤΑΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΡΑΤΣΕΣ ΑΠΛΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΕΙ,ΜΕ ΤΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΠΟΥ  ΚΑΝΕΙ,ΑΚΟΜΗ κ ΜΕ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΙ,ΔΙΑΛΕΓΕΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΣΚΥΛΙ! ΣΕΤΤΕΡ ΠΟΙΝΤΕΛ Η ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΜΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΚΡΗΤΗΡΙΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ η ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ! ΗΘΕΛΑ ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΑΣΠΡΟΥ ΧΡΩΜΑΤΟΣ,ΚΑΛΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ,ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ,ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑ & ΝΑ ΔΙΑΒΙΩΝΕΙ ΣΕ ΧΑΜΗΛΕΣ ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ κ ΟΛΑ ΑΥΤΑ  (ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΑΚΟΜΗ ) ΤΑ ΒΡΗΚΑ ΣΤΑ ΣΕΤΤΕΡΑΚΙΑ! ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ! 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #339873

    Σωστή προσέγγιση Χρήστο, αλλά για σκέψου λίγο και τον Καλαματιανό που την ώρα που εσύ έχεις -3c αυτός έχει 18!

    Γι’ αυτό λοιπόν σε όλη την σχετική βιβλιογραφία, συνιστάται πρώτα να επιλέξουμε σωστά την φυλή και μετά να ψαχτούμε για το άτομο.

    Εμφανισιακά τρελαίνομαι για τα σέτερ με μεγάλη αδυναμία στα Gordons τα οποία έχω ξαναγράψει και παλαιότερα ταιριάζουν στον τρόπο που θέλω εγώ να κυνηγώ. Δεν απέκτησα τέτοιο σκύλο γιατί οι επιλογές στην Ελλάδα είναι περιορισμένες με κίνδυνο να βρεθώ με ζώο εμφανισιακά καλό που όμως δεν θα κυνηγά. Θα έπρεπε να περιμένω πολύ για κάτι καλό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #57878

    ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΡΥΒΩ ΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΑΘΗ ΤΑ ΓΚΟΡΝΤΟΝ ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΑΡΥ ΤΗΣ ΣΚΕΛΕΤΙΚΗΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ & Ο ΧΡΩΜΑΤΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΔΥΣΔΙΑΚΡΗΤΑ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΤΡΕΨΕΙ. ΕΧΩ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ΜΟΥ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΖΩΝΤΑΝΑ ΕΝΟΣ ΑΦΕΝΤΙΚΟΥ & Η ΑΛΛΑΓΗ ΣΥΝΕΡΓΑΤΗ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ κ ΤΟΝ ΨΥΧΙΣΜΟ ΤΟΥΣ. ΚΑΠΟΤΕ ΔΕΝ ΛΕΓΑΝΕ ΣΚΥΛΙ ΟΠΛΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΔΕΝ ΔΑΝΕΙΖΕΤΑΙ? ΟΝΤΩΣ Η ΣΠΑΝΙΟΤΗΤΑ ΜΙΑΣ ΡΑΤΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΣΤΑΛΤΙΚΟΣ ΠΑΡΑΓΩΝΤΑΣ ΠΟΥ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΓΩΙΣΜΟ ΜΑΣ κ ΤΗΝ ΜΑΤΑΙΟΔΟΞΙΑ ΕΓΚΥΜΩΝΕΙ ΤΟΝ ΚΥΝΔΙΝΟ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ & ΔΥΣΚΟΛΗΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑΣ ΚΥΝΗΓΗΤΙΚΗΣ ΔΥΝΑΣΤΕΙΑΣ! ΜΕΤΑ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΕΠΙΛΟΓΩΝ ΧΡΗΣΤΟΣ!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 34 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων