ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΦΥΛΗ;

Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 31 έως 34 (από 34 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #57897

    ΚΑΠΟΤΕ ΔΕΝ ΛΕΓΑΝΕ ΣΚΥΛΙ ΟΠΛΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΔΕΝ ΔΑΝΕΙΖΕΤΑΙ

    Τη γυναίκα Χρήστο ξέχασες.

    Η σπανιότητα στην Ελλάδα είναι κάτι πολύ σχετικό,

    Τα drahthaar πχ είναι γενικά λίγα στην Ελλάδα, αλλά στο Εξωτερικό βρίσκονται σε συνεχή άνοδό για να μην πώ για την χώρα τους όπου είναι το 60% των κυνηγετικών φυλών,  στην Ιταλία απ΄ πληροφορίες που έχω έιναι η ράτσα με το μεγαλύτερο ποσοστό ανάπτυξης, όπως έμαθα ότι στην Αμερική ξεπέρασε το ποίντερ (τα 2 τελευταία ελέχονται για την αξιοπιστία τους)  . Και γενικά έχει πιά καθιερωθεί με μεγάλη διαφορά από τον 2ο  ώς η επικρατέστερη φυλή γενικού κυνηγίου. 

     και η  πολυπληθησμικότητα μιας ράτσας καλό είναι???

    Θα είναι καλό όταν υπάρχει καλό και αυστηρό συστημα ελενχου των σκύλων μορφολογικά και κυνηγετικά, τότε μπορεί μαι φυλή να είναι και πολυπληθής και καλή, αλλιώς αν ήμουν φρέσκος και μη “δικτυωμένος” στο κύκλωμα, θα προτιμούσα μια λιγότερη “επώνυμη” φυλή  όπου μπορείς ευκολά να μάθεις το ποιός και τι  υπάρχει. Οσο για την κυνηγετική δυναστεία Χρηστό πιστεύω ότι όταν ο σκύλος είναι σε πράγματικά καλό επίπεδο, τότε δεν είναι και τόσο τραγικό στις μέρες για αυτόυς που πραγματικά ενδιάφερονται πάντα θα υπάρχουν επιλογές.

    Παντελής. 


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #57896

    Δεν έχω παραμελήσει το θέμα της μεταφοράς, έχω ενημερώσει τον Κο Τσάμη και έχω αποθηκεύσει όλο το θέμα. Υπομονή.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #57912


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από steel στίς 12 Mάϊος 2005


    Τη γυναίκα Χρήστο ξέχασες.   ΟΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΑΚΟΜΗ & ΤΑ ΡΗΤΑ,ΑΛΛΩΣΤΕ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΛΕΞΗ ΤΟΥ ΤΕΤΡΑΠΤΥΧΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΥΤΟΔΙΑΘΕΣΗ !  

    Τα drahthaar πχ είναι γενικά λίγα στην Ελλάδα, αλλά στο Εξωτερικό βρίσκονται σε συνεχή άνοδό για να μην πώ για την χώρα τους όπου είναι το 60% των κυνηγετικών φυλών,  στην Ιταλία απ΄ πληροφορίες που έχω έιναι η ράτσα με το μεγαλύτερο ποσοστό ανάπτυξης, όπως έμαθα ότι στην Αμερική ξεπέρασε το ποίντερ (τα 2 τελευταία ελέχονται για την αξιοπιστία τους)  . Και γενικά έχει πιά καθιερωθεί με μεγάλη διαφορά από τον 2ο  ώς η επικρατέστερη φυλή γενικού κυνηγίου.  ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΑ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΟΔΕΣ,ΕΙΤΕ ΛΟΓΟ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ,ΕΙΤΕ ΠΡΟΒΟΛΗΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΡΙΣΤΑ ΚΥΝΗΓΗΤΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ.

     και η  πολυπληθησμικότητα μιας ράτσας καλό είναι???   ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΚΟΥΤΑΒΙΩΝ ,ΘΥΛΗΚΙΑΣ η ΕΠΙΒΗΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΠΩΣ ΤΑ ΚΡΗΤΗΡΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙ ΥΨΗΛΑ ΑΛΛΑ ΣΕ ΚΟΝΤΙΝΗ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΙΚΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ!

    Θα είναι καλό όταν υπάρχει καλό και αυστηρό συστημα ελενχου των σκύλων μορφολογικά και κυνηγετικά, τότε μπορεί μαι φυλή να είναι και πολυπληθής και καλή, αλλιώς αν ήμουν φρέσκος και μη “δικτυωμένος” στο κύκλωμα, θα προτιμούσα μια λιγότερη “επώνυμη” φυλή  όπου μπορείς ευκολά να μάθεις το ποιός και τι  υπάρχει. Οσο για την κυνηγετική δυναστεία Χρηστό πιστεύω ότι όταν ο σκύλος είναι σε πράγματικά καλό επίπεδο, τότε δεν είναι και τόσο τραγικό στις μέρες για αυτόυς που πραγματικά ενδιάφερονται πάντα θα υπάρχουν επιλογές.   ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΔΥΝΑΣΤΕΙΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΟΤΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΣΤΙΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΑΙΜΑΤΟΣ,ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΕΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΧΑΣΕΙ! ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ & ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΟ. ΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 20-25 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΒΙ ΠΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕΙ ΜΙΑ ΠΡΟΠΡΟΠΡΟΓΙΑΓΙΑ ΤΟΥ !

    Παντελής. 


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    128
    Korfes2003 στις #57915

     

    Επανάληψη του χαμένου μηνύματος,   Γιάννη ευχαριστώ , αν ο Θοδωρής το βάλει στην θέση του θα σβηστεί από εδώ .

    ————————————-

     

     

    Συνάδελφοι καλησπέρα,

     

     Η συζήτηση είναι πολύ ενδιαφέρουσα και ξεκλέβοντας λίγο χρόνο θα ήθελα να πω και εγώ την προσωπική μου άποψη και ίσως καλύψω έτσι και τον φίλο Κ Κάζερο για κάτι που μου είχε συζήσει κοντά – μακριά.

     

    Συνάδελφοι δεν είναι δυνατόν να συγκρίνουμε φυλές μεταξύ τους ούτε είναι σωστό και αυτό γιατί η κάθε φυλή έχει τα δικά της στάνταρτ κατασκευαστικά που έμμεσα αλλά και άμεσα  επηρεάζουν την συμπεριφορά , κίνηση , τρόπο κλπ 

    ’ρα και τα στάνταρτ  τα κυνηγετικά .

    Επαναλαμβάνω η κάθε κατασκευή σωματική (σκελετική, μυϊκή , κρανιακή  κλπ) εξηγεί γιατί,  πώς , πού και τι πρέπει να κυνηγά  κάθε φυλή και πού υστερεί η υπερτερεί  !

    Μιλώντας πάντα για τους δείκτες  δεν είναι  βέβαια δυνατόν να συγκρίνεις ένα δείκτη με ένα ξεσηκωτή ………

    Είναι μεγάλος λάθος και για τους δύο .

    Αν προσθέσουμε και τον κυνηγό – ιδιοκτήτη, χημεία ,γούστα, συμπεριφορά , χαρακτήρα, ικανότητες , γνώσεις  , κυνηγετικές εξόδους κλπ τότε πέσαμε στο χάος !

    Με λίγα λόγια σκυλιά υπέροχα – άριστοι κυνηγοί υπάρχουν σε όλες τους τις φυλές  και αυτό δεν αλλάζει με τίποτε , αλλά πάντα συγκρίνονται με τα στάνταρ της φυλής (ίδιας φυλής άτομα) τους όχι με τις άλλες φυλές εκτός αν θέλουμε να κάνουμε γενική συζήτηση  !

    Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός τι θέλω να πω .

     

    Τώρα επί  του προκειμένου θα αναφερθώ δε στις φυλές που κυνηγάω εγώ !

    Η καλύτερη φυλή δεικτών για μένα είναι το πόιντερ , είναι ο Βασιλιάς , είναι το άγαλμα , η μύτη , το πάθος , η δύναμη , η τρέλα, η απληστία  κλπ κλπ

     

    Το Γκόρτον είναι  ο φίλος μου , ο συνκυνηγός μου που κυνηγάει αποκλειστικά για μένα και μόνο , η διάρκεια , το πάθος , η ένταση , η τρέλα , η απληστία , η σκούπα  , ο λύκος μου κλπ κλπ

     

    Έχω και τα δύο, αγαπώ και τα δύο όχι γιατί είναι καλύτερο το ένα από το άλλο αλλά για αυτό που είναι φτιαγμένο και πρέπει να είναι το καθένα .

    Δεν τα συγκρίνω για να βγάλω το καλύτερο , κάπου υπερτερεί το ένα και κάπου το άλλο , αλλά για να το καταλάβεις αυτό πρέπει να τα ζήσεις να τα αγαπήσεις και βέβαια να γνωρίζεις για πιο λόγο φτιάχτηκαν έτσι όπως είναι από τον άνθρωπο και τότε θα κατασταλάξεις και θα έχεις τις διαχωριστικές σου γραμμές χωρίς να προσβάλεις κανένα από τα δύο .

     

    Με ποια προτιμώ να κυνηγώ και με τα δύο αλλά λόγω των κυνηγιών που κάνω περισσότερο με τα Γκόρντον τώρα πια.

    Η χημεία μαζί τους είναι μεγαλύτερη και μου αρέσουν και σαν παρουσία έχουν κάτι το μοναδικό και εξωτικό αφήστε τον μοναδικό τους χαρακτήρα.

     

    Το πόιντερ το θέλω στην πέρδικα να καλπάζει να τρώει το βουνό και να μου βρίσκει το κοπάδι  στα αλπικά  να κρατά τα πουλιά μέχρι να πάω και αν η ’ρτεμης με ευνοήσει να μου επαναφέρει το πουλί από όπου πέσει και να φέρετε σαν πόιντερ σύμφωνα με τα στάνταρτ της φυλής του !

    Δεν το θέλω όμως στην μπεκάτσα σε κάποιες περιπτώσεις  γιατί χρειάζεται  να βάλω μπίπερ για να πω ότι θα το παρακολουθώ και δεν θα περπατώ μόνος μου στο δάσος που πάντα δεν είναι σίγουρο, αυτό όμως είναι το πόιντερ και η κατασκευή του !

    Στο ορτύκι όχι γιατί ο κάμπος πρέπει να είναι άδειος η άντε 400 μέτρα αριστερά δεξιά για να κυνηγήσει όπως πρέπει ένα πόιντερ και σήμερα αυτό είναι σχεδόν αδύνατον !

    Τώρα αν κινείται στα 20-100 μέτρα με τρότο κλπ κλπ  δεν είναι πόιντερ σαν σύνολο είναι μόνο μορφολογικά – οπτικά

    Ποτέ δεν θα του συζήσω να αλλάξει αυτό που πρέπει είναι για να μου δώσει περισσότερα θηράματα η για κάποιο άλλο λόγο !

     

    Το Γκόρντον το θέλω στην πέρδικα γιατί κυνηγά πάντα για μένα είτε στα αλπικά είτε στα πουρνάρια , το θέλω για την μπεκάτσα γιατί είναι σκούπα , για τον λαγό γιατί είναι ιχνηλάτης – λύκος , για τα υδρόβια και την διάρκεια του στον πάγο , για τα ορτύκια γιατί προσαρμόζεται και κυνηγά στον χάρακα  το ίδιο καλά στα 40-100 μέτρα γύρω μου όπως και στους κάμπους της Μακεδονίας – Θράκης στα 100- 250 μέτρα κλπ κλπ !

     

    Δεν τα συγκρίνω το ένα είναι ένα αγέρωχο  αραβικό άλογο που φτιάχτηκε να τρέχει σε ατελείωτα πεδία  με ένα συγκεκριμένο τρόπο που αν το βάλεις σε κάρο η το περιορίσεις θα πάψει να είναι αυτό που είναι και το άλλο ένα πανέμορφο  άλογο Βλαστέιν  καλό για όλες τις δουλειές  παντού και αυτό γιατί έτσι είναι φτιαγμένο !

     

    Ένα τελευταίο πάντα αν θέλετε να συγκρίνετε να χρησιμοποιείται το μέσον όρο !

    Δηλαδή πχ στα 5000 σέττερς  η στα  3000 πόιντερ , πόσα είναι πραγματικά πόιντερ η σέττερ το ίδιο στα 2000 επανιελ η στα 200 σπρίγκελ η 100 γκόρντον κλπ !

    Τα νούμερα είναι στο περίπου για την Ελλάδα !

     

    Θα τρομάξετε από τα αποτελέσματα !

    Δηλαδή αν πούμε ότι πρέπει να είναι ένα πόιντερ σωστό να είναι  όσο το δυνατόν κοντά στα στάνταρτ της φυλής και όχι παραποιημένο  θα  δείτε ότι από τα 3000 ένα 15% και πολύ λέω δηλαδή 450 σκυλία !!!!!!!!!!!

    Στα σέττερ από 5000 το 10%  δηλαδή 500 σκυλιά

    Στα επανιέλ 30% δηλαδή  600 σκυλιά

    Από τα 200 Σπρινγκερ το 40%  δηλαδή 80 σκυλιά

    Από τα 100 Γκόρντον  25% δηλαδή 25 % σκυλιά

    Από τα 1000 Κούρτχααρ  35% δηλαδή 350 σκυλιά .

    Ποιές φυλές λοιπόμ έχουν τον καλύτερο μέσο όρο πάντα σύμφωνα με τα στάνταρτ της φυλής και την αριθμητική παρουσία τους  ?

    Αυτά είναι από κάποια στατιστικά δικά μου και πάντα βέβαια σύμφωνα με τα στάνταρτ της κάθε φυλής εργασιακά  – μορφολογικά όπως πχ στο σέττερ καθιστή φέρμα , κίνηση σεττερίσια , υψος , κεφάλι σέττερ , ουρά  κλπ κλπ  !

    Μόνα άτομα της ίδιας φυλής συγκρίνονται σωστά και δίκαια και πάντα σύμφωνα με τα στάνταρτ της φυλής που ανήκουν!

     

    Αυτά

    Γ Πέππας

Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 31 έως 34 (από 34 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων