φθηνες καραμπινες vs ακριβοτερες

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 16 έως 26 (από 26 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #150381

    Παντα,κοιταγα την κατανομη του φυσιγγιου και ποτε την διατρηση,το σημαντικοτερο ειναι να <πηξουμε > τον στοχο και οχι αν το τραυμα ειναι διαμπερες η μη .


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #150515

    Kατα μια ενοια υπαρχουν υπερ και κατα σε 2 οπλα που εχουν σαν μετρο συγκρισης την τιμη. Σε καθε περιπτωση ειναι καθαρα επιλογη του κεθε ενος το τι τελικα θα διαλεξει.
    Υπαρχουν οπλα φτηνα μα με πραγματικα τιμια σχεση κοστους και κατασκευης,, υπαρχουν καποια που αδιαφορο το οτι ειναι δελεαστικα στην τιμη ,η ποιοτητα και η αξιοπιστια τους ειναι δραματικα χαμηλη… οπλα ακριβα ,μα στην ουσια με ενα ΚΑΠΕΛΟ που δεν δικαιολογει τιποτα παραπανω εκτος απο το διαφημιστικο κοστος οπλα σχετικα ακρηβα μα με καποια ποιοτητα που ειναι ορατη,,,,, και και….και παει λεγοντας.
    …… Εχω στην κατοχη μου μια mondefeltro ( του 86 με 2 καννες) και μια remington( αγορασμενη δευτερο χερι με κανη 4αστρα ) οπλα που εδω και 20 τουλαχιστον χρονια δεν τα δουλευω. επιγραμματικα η αμερικανα αν και βαρια ,, με ανοιχτο τσοκ αχρωμιοτη ( εκεινη την εποχη αυτα ηταν μειονεκτηματα) νομιζω εδινε τις καλητερες τουφεκιες ακομα και στα 35μ τα πηγενε θαυμασια..και δεν ψαρευε την σκοπευτικη γραμμη στις γρηγορες 2ερες,,3τες τουφεκιες,, η ιταλικα ηταν πιο ελαφρια ειχα 2 καννες με εναλασομενα, μια μαγκνουμ, μια 70αρα….
    -Στην ουσια τις εβαλα στο ραφι… και αυτο γιατι απλα καταλαβα πως κινηγουσα με ΜΟΝΟΚΑΝΑ που απλα εριχναν γρηγορα 3τουφεκιες. Η οποια συσφιξη και αν ηταν επιλεγμενη σε καμια περιπτωση δεν ηταν η ιδακικη για ενα πουλι που παντα απο τουφεκια σε τουφεκια εχει αλαξει την αποσταση κατα 10μ …. ασε που ειναι οπλα που με καθε τουφεκια αλαζουν το κεντρο βαρους τους αφου χανουν σε καθε μπαμ 50 γρμ περιπου.
    Αδιαφορο το αν ειναι της φτηνης για της ακριβης κατηγοριας ενα αυτογεμες στην ουσια του παραμενει ενα ΜΟΝΟΚΑΝΟ.. το οτι επικρατουν στην ελληνικη και την ιταλικη αγορα ,,,αυτο εχει να κανει με την φτηνη σε γενικες γραμμες τιμη κτισης ,,την μεγαλη διαφιμηση μα και ενα μηχανισμο που εχει να κανει με την μιμηση του συνολου που καθε κινηγος νεος παντα σχεδον ακολουθει. Τωρα οσα zirgonium και stonecoat και αν εχει ,,και οσο φουτουριστιο αυτοκινητιστικο ντιζαιν made in italy ( βλεπετε το look του consept car πουλαει ,,,και αυτο το γνωριζουν καλα οι image makers των προιοντων και το εφαρμοζουν με μεγαλη δεξιοτητα τα τελευταια 5-6 τουλαχιστον χρονια… ) στην πραγματικη ουσιαστικη και βλητικη αξια τους παραμενουν 3σφαιρα μονοκκανα.
    ….σιγουρα με τα γραφομενα μου κανω μερικους φιλους να δυσανασχετουν και ισως να θυμωνουν,, μα αυτα νομιζω πως τελικα ισχιουν και αυτα με λιγα λογια απλα τεκμιριωνω.
    Δεν ειναι τυχαιο που οταν σε δουν στο βουνο με δυκανακι ( ναι ετσι το αποκαλουν…) και ακομα χειροτερα αν αυτο ειναι 20ρακι…28ρακι…( και το μικρο διαμετριμα το <ακι> στο τελος ποτε δεν το γλιτωνει……..) ε τοτε σε περναν η για οικολογο,,, η για φτωχο που δεν εχει να παρει <καραμπινα.>… η για ανενημεροτο που σε γελασαν σε μαγαζι και σου πουλισαν καποιο <τουφεκακι> … δεν θελω να πω εδω πως αυτη τη γνωμη ολοι οι συναδελφοι εχουν…μα ειμαι σιγουροτατος πως το 70% καπως ετσι το βλεπει.
    .. Τωρα με την cosmi ,,επειδη μου εχει τυχει να πιασω μια στα χερια μου και να την ριξω σε κυνηγια ,, ναι θαυαμασα την σχεδιαση,,,την ιδεα,, την ποιοτητα κατασκευης μα δεν διαπιστωσα ουτε σε μακρινες ουτε σε μεσαιες βολες πως κραταγα το εξκαλιμπερ ,,το σουπερ οπλο. σε αντιπαραθεση της τοτε εποχης και στιγμης μια μπερετα 302 το ιδιο καλα τα καταφερνε,,,και ηταν και πιο φιλικη- βολικη στο ξαναγεμισμα της.. διαφορες της ταξης του 30% το θεωρω μαθηματικα αδυνατο να υπαρχει σε βλητικη συμπεριφορα. ( αν κατι τετοιο ισχιε ειμαι σιγουρος πως σε πολλα σκοπευτηρια καποι κατοχοι τετοιων οπλων θαχαν εμφανιστει και θα σκονιζαν πιατα στα 45 ,50 μετρα <σημαδευτα >που λεμε…..)
    Δειτε ενα πλαγιοκανο darne ,,, μια ιδεα και ενα σιστημα πραγματικα ευφιες φοβαμai πως το εχουμε δει,, απολαυσει πιο πολυ στα περιοδικα γιατι κακα τα ψεματα η εικονα του ΠΟΥΛΑΕΙ… δεν ειναι ομως ενα βολικο… και εργονομικο στην ουσιαστικη χρηση του οπλο!!! αδιαφορο το οτι κανει πολα χρηματα..
    Kαι τα δυο οπλα που αναφερα παραμενουν στην κατηγορια των consept ,,να το πω ετσι απλα ,οπλων.
    ναστε ολοι καλα
    mark cal20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #150518

    Συμφωνω με την διαφορα οτι οσα μειονεκτηματα και αν εχουν οι καραμπινες οι περισσοτεροι τις προτιμουν και αυτο δεν εχει να κανει μονο με την διαφημηση,που αλλωστε υπαρχει και για τα δικκανα,αλλα με την ευκολη νομιζω και αποτελεσματικη χρηση τους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #150528

    ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΠΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ FABARM ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΜΠΛΟΚΩΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ.ΑΝ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΝΑΙ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ…ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ 3 ΚΑΛΕΣ ΚΑΡΑΜΠΙΝΕΣ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ SP AΠΟ ΟΤΑΝ ΠΗΡΑ ΤΗΝ XLR5. KAI AN ΠΑΡΩ ΟΠΛΟ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΛΕΟΝ, ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟ SP FABARM. ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΜΜΙΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #150534

    Μαρκο, σεβομαι την γνωμη σου που κατηγορεις τις καραμπινες και τις λες μονοκαννα, ετσι το βλεπεις και καλα κανεις, εγω αντιθετος αντιπαθω τα δικαννα λογο αυξημενου λακτισματος, δεν βλεπω ομως σε καμια περιπτωση το γιατι θα πρεπει να αμφισβητεις αυτα που εγραψα παραπανω… Για του λογο το αληθες, οριστε και η αποδειξη:
    ……………………………………………………………………..
    ………………….
    Aγαπητε Νικο. δεν νομιζω οτι ΚΑΤΗΓΟΡΩ τις οπως αποκαλεις καραμπινες σε μονοκαννα.. ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΤΟΥΣ. μεσα απο αυτη και μονο την ΟΦΘΑΛΟΦΑΝΕΣΤΑΤΗ περιγραφη καθε ανθρωπος που το διαβαζει ,θελω να πιστευω ,καταλαβαινει μεσα απο την περιγραφη που παραθετω στο post moυ το γιατι ευλογα τις κατατασω σε ταχυβολα 3σφαιρα οπλα μιας κανης ,,μιας συσφιξης… ειναι απλο να συμπερανει ο καθε ενας που τα στοιχειωδη γνωριζει περι λειοκαννων ,,,οτι ορθα τα αποκαλω ΜΟΝΟΚΑΝΝΑ. το να ειναι κατι μονοκαννο δεν ειναι ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ … ειναι ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ που προκυπτει καθαρα μεσα απο την περιγραφη λειτουργιας του.
    τωρα αν εσυ προσωπικα δεν κυνηγας με δικαννα γιατι κλωτσανε… ειναι επιλογη σου…τιποτα παραπανω και τιποτα παρακατω ολοι γουστα εχουμε ολοι ελευθεροι να εχουμε οτι θελουμε ειμαστε ( πραγματικα κυνηγω με δικανα και μαλιστα μικρα στο διαμετρημα και στο βαρος… δεν με κλωτσανε…αυτο ομως δεν σημαινει και τιποτα….)
    Προσωπικα σε καμια περιπτωση δεν θα θεωρουσα την θεση σου ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΩΝ δικανων οτι ΕΣΕΝΑ σε κλωτσανε…..
    ΓΙΑ το θεμα fabarm δεν εχω κανει καποια αναφορα νομιζω για cosmi αναφερθηκα… το μονο που ξερω για τις fabarm ειναι οτι στην ουσια ειναι καννες με μερικως διευρημενο αυλο (για ενα μηκος με μεγεθος μερικα εκατοστα μετα την θαλαμη και οχι μεχρι την εναρξη του τσοκ) και στην ουσια οταν ενα τετοιο οπλο εχει επανω του τον κυλινδρο ,ας πουμε, στην ουσια βγασει μια στενοτετη κατανομη…οχι γιατι ειναι μαγικη η καννη αυτο απλα συμβαινει γιατι ο αυλος ως προς το τσοκ διατηρει μια διαφορα στην διαμετρο 4 περιπου δεκατων…δηλ στην ουσια εχουμε την ψευδαισθηση οτι τουφεκαμε με κυλινδρο ενω στην ουσια τουφεκαμε με σχεδον ντεμι…. ……τελος ολα σχεδον τα οπλα διευρημενου αυλου ( απο 18,6 μεχρι και 18,8) εχουν την δυνατοτητα σε μικρα βαρη (απο 30 μεχρι 36γρμ) να παραμορφονουν λιγοτερο τα σκαγια με αποτελεσμα μια λιγο πιο δυνατουλα διατρηση …και τιποτα παρα πανω.
    ΤΩΡΑ χωρις να θεωρηθει ,θελω να πιστευω ,επιθεση σε αγνωστο ,,,δεν μπορω να δεχτω ετσι απλα ως τελεσφατο κατι που καποιος εγραψε σε καποιο φορουμ… ( πολλα τα< καποιος> και τα <καπου>)… μ αρεσει να δεχομαι τα παντα οταν μου τα αποδικνειουν….. και σε ενα φορουμ καποιες φωτο καποιο βιντεκι νομιζω βοηθουν… τουλαχιστον εγω μεχρι στιγμης οποτε ελεγα< κατι >παντα και φωτο και βιντεακια ανεβαζα… ΔΙΚΑ ΜΟΥ.
    ναστε παντα ολοι καλα.

    mark cal20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    183
    kostass στις #150543

    Συγγνώμη αλλά προσπαθώ να καταλάβω από το πρωί τα αποτελέσματα από το συγκριτικό τεστ που έκανε αυτό το παιδί στην Ιταλία και ομολογώ ότι δεν καταλαβαίνω. Τι εκφράζουν όλα αυτά τα νούμερα που βλέπω στους πίνακες και τι περιγράφει το ποσοστό 75% στο τέλος;

    Ιταλικά δεν ξέρω και η αυτόματη μετάφραση δεν βοηθάει και πολύ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    183
    kostass στις #150551

    Μάλλον δε το διατύπωσα καλά. Εννοώ στους πίνακες, π.χ στον πρώτο:

    FABARM: N.53 Σκαγια -> N.5/42 – N.8/29 – N.10/6 – N.11/3 – N.13/3
    BENELLI: N.56 Σκαγια -> N.5/43 – N.8/21 – N.10/4 – N.11/0 – N.13/0

    Τι αντιπροσωπεύει το Ν. 53 σκάγια, το Ν.5/42 στη Fabarm και αντίστοιχα το Ν. 56 σκάγια, το Ν.5/43 στη Benelli. Σε τι αντιστοιχούν αυτά τα νούμερα ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #150560

    Αλίμονο. Δεν είπα ποτέ πως τα δίκαννα δεν έχουν ΚΑΙ πλεονεκτήματα. Απλά, στο δικό μου το μυαλό, με τις δικές μου αντιλήψεις και κυνηγετικές συνήθειες, μια καραμπίνα υπερτερεί στα χαρακτηριστικά που κάνουν το κυνήγι πιο ξεκούραστο και αποδοτικό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #150561

    Μάρκο, εννοείται, καμμία παρεξήγηση. Μόνο σε ένα σημείο έχεις λάθος. Υπάρχουν πάρα πολλά δίκαννα με πρόβλημα σύγκλισης. Είσαι απλά ένας από τους τυχερούς που δεν τα συνάντησαν. Και μάλιστα από μάρκες διαχρονικής αξίας και ποιότητας όπως λες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #150562

    πλαγιοκανα για ποζε??? μαλλον σε πλαγιοκανα να υποθεσω?????παντως δεν νομιζω ναταν made in japan, made in usa , made in germany.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #150563

    ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΙ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΚΑΙ ΤΙ ΒΟΛΕΥΕΤΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ. ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΠΛΩΝ ΑΠ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΟΣΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΟΥ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΕΝΑ ΟΠΛΟ ΘΑ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ…ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ…ΚΥΝΗΓΩ ΟΜΩΣ ΜΕ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΩ ΒΟΛΕΥΤΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ, ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΠΙΑΝΩ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΕΧΩ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ.

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 16 έως 26 (από 26 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων