BAIKAL s/p & για σκοπευτική χρήση

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 49 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Baikal

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #42654


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Νεοπτόλεμος στίς 22 Ιούλιος 2004


    Εφοσον ειναι σκαναρισμενο …μπορεις να μου το στελεις με ε-μαιλ …


    [/indent]Θα ψάξω τα αρχεία μου και θα προσπαθήσω να στα στείλω. Μην νομίζεις, μόλις χτές τελείωσα το σκανάρισμα. Σήμερα πρέπει να επιστρέψω το βιβλιο


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #42678

    Νεοπτολεμε, πανω τους

    χρονο θα βρεις, το σκοπευτηριο ειναι η δυσκολια.

    Αλκης

    ΥΓ. με το dremel τι κανεις; εισαι και μοντελιστης;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #42683

    Δεν διαβασα τα σχετικα απο τον Leo ….. τα ΜΕΛΕΤΗΣΑ και ενθουσιαστικα. Τα Βιντεακια καταπληκτικα!!! Φυσικά διαπίστωσα και την διαφορα στα σκοπευτήρια καθως αυτό το οποίο επισκέπτομαι εγω έχει ενα βατιρα Trap και από ότι ακουσα τις δεξιές τις πεταει αλλού για αλλου.

    Αντωνη καλυτερα να μου τα φερεις εαν δεν γίνεται μεσω ε-μαιλ λόγω μεγέθους όταν ερθεις για να γνωριστούμε κιόλας. Βεβαια αυτό θα γίνει ΕΤΣΙ και αλλιώς …

    Το dremel ειναι ενα καταπληκτικό εργαλείο (ΠΟΛΥ-εργαλείο) το χρησιμοπιώ για πολλές δουλειές και κυριώς για μικροεπεμβασεις και διαφορα σχετικά με τα ψαροντουφεκα. Με μοντελισμό δεν ασχολούμαι χωρίς να τον αντιπαθώ ..εαν συνέβαινε και αυτό θα ακολουθούσε σίγουρα το διαζύγιο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #42696

    Νεοπτόλεμε,

    πράγματι όσα έχουν γραφτεί σε αυτή την ενότητα σχετικά με skeet & trap είναι πολύ αξιόλογα και θα μπορούσαν να είναι κείμενα για μελέτη.

    Τα αρχεία τα είδα , είναι σε pdf και το μεγεθός τους είναι αρκετά μεγάλο 26 megabyte. Μάλλον θα φτιάξω ένα cd και ή θα στο στείλω ή θα το φέρω μαζί μου όταν ανέβω.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #45815

    Eπανέρχομαι στο θέμα αυτό, να σας ανακοινώσω το τελευταίο απόκτημά μου:

    Το baikal IZH-39E-02 skeet με κάννες 67cm, αυλούς 18,4 και με τσοκ, η κάτω κάννη: cylinder 0,0 & και η πάνω κάννη: skeet 0,4. Το δε βάρος 3,5 κλ.

    Είναι η ίδια έκδοση με του Νεοπτόλεμου IZH-39E, μόνο που του Νεοπτόλεμου είναι το 03 Trap.

    To δοκίμασα την Κυριακή το απόγευμα στη Μαλακάσσα με 3 πούλες. Δεν καταλαβαίνει τίποτα. Ακόμα και τα ΕΠΑΘΛΟΝ της ΠΥΡΚΑΛ μου φάνηκαν σαν “πούπουλο”. Μηδέν λάκτισμα. Ακόμα και οι κάννες ήταν κρύες μετα από τους βατήρες με 3,4,5.

    Εδώ θέλω να τονίσω την τεράστια διαφορά ανάμεσα στα κυνηγετικα και στα σκοπευτικά που μας έλεγε τόσο καιρό ο leo.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #45816

    Καλορίζικο Αντώνη. Πάντα 25άρια!

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #45821

    Eυχαριστώ leo, μιά ερώτηση :

    Η κάτω κάννη γράφει cyl 0,0mm & η πάνω skett 0,4mm. Λογικά θα έλεγε κανείς ότι η πάνω είναι πιό στενή με αυτά που γράφει και μάλιστα κοντά στο LM αφού τα αναφέρει σε mm και όχι σε ίντσες και μάλιστα χαρακτηριστικό παράδειγμα για το 03 trap που έχει ο Νεοπτόλεμος γραφουν οι κάννες του 1,00 mm & 1,25 mm.

    Ομως το ερώτημα το βάζω, γιατί “με το μάτι”  και όχι μόνο, η πάνω κάννη είναι πιό ανοιχτή. Τι να συμβαίνει άραγε ???

    Δηλαδή τα τσοκ οπτικά και εμπειρικά μου φαίνονται ως εξής: η κάτω κάνη κανονικά κύλινδρος και η πάνω σαν το τσοκάκι το spreader. Γιατί όμως το 0,4mm

    ΥΓ. Κάτι που ξέχασα: εκεί που γράφει 0,4 mm εχει ένα Α κεφαλαίο, ή κάτι που να μου φαίνεται εμένα σαν Α.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #45823

    Αντώνη, καμμιά φορά, το ανοικτότερο τσοκ μπορεί να βγάζει σφικτότερες ντουφεκιές. Η Beretta για παράδειγμα, χρησιμοποιεί αρνητική σύσφιξη στα skeet chokes της, τα οποία όμως αποδίδουν κάπως πιο σφικτές συγκεντρώσεις από του κυλίνδρου. To 0.4 μπορεί να είναι η αρνητική σύσφιξη σε χιλιοστά.

    Το πιο σωστό θα είναι να δοκιμάσεις το όπλο στον πίνακα με σκητοφύσιγγα, και να δεις και μόνος σου πώς συμπεριφέρεται η κάθε κάννη.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #45829


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 28 Σεπτέμβριος 2004


    Αντώνη, καμμιά φορά, το ανοικτότερο τσοκ μπορεί να βγάζει σφικτότερες ντουφεκιές. Η Beretta για παράδειγμα, χρησιμοποιεί αρνητική σύσφιξη στα skeet chokes της, τα οποία όμως αποδίδουν κάπως πιο σφικτές συγκεντρώσεις από του κυλίνδρου. To 0.4 μπορεί να είναι η αρνητική σύσφιξη σε χιλιοστά.


    [/indent]

    Πως μπορώ να το διαπιστώσω αυτό ?  Αυτό το υποτηθέμενο Α μήπως ξέρεις τι ρόλο παίζει?? Θα το ξανακοιτάξω και πάλι το βράδυ.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #45835


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kritsilis στίς 28 Σεπτέμβριος 2004


    Eπανέρχομαι στο θέμα αυτό, να σας ανακοινώσω το τελευταίο απόκτημά μου:

    Το baikal IZH-39E-02 skeet με κάννες 67cm, αυλούς 18,4 και με τσοκ, η κάτω κάννη: cylinder 0,0 & και η πάνω κάννη: skeet 0,4. Το δε βάρος 3,5 κλ.

     

    Αντωνη, καλοριζικο

    το sporting δεν περιμενες;

     


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    705
    Vardeos στις #45940

    Αντωνη καλοριζικο.

    Καλες τουφεκιες

     

    Για βαλε καμια φωτο να το δουμε !!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #45966


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από old-timer στίς 28 Σεπτέμβριος 2004


    Αντωνη, καλοριζικο
    [indent]

    το sporting δεν περιμενες;

    [/indent]


    [/indent]

    Ναι, έχεις δίκιο, αλλά θα ερχόταν σε 2-3 ίσως σε 4 μήνες. Δεν υπήρχε αυτή τη στιγμή στοκ στον αντιπρόσωπο του εξωτερικού.

    Εξάλου το skeet είναι η συμπάθιά μου, και σε θέματα κυνηγίου σε περπατητό με κάλυψε το franchi.

    Ελπίζω να τα πούμε το Σ/Κ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    panosa στις #45982

    Antwnh,

    kammia dokimh sto pinaka gia na deis ti toufekies vgazei apo ta Skeet & Cyl chokes?

    H perimeneis ayto to S/K? Opote kaneis, enhmerwse mas gia tis katanomes. Isws telika to toufeki ayto me ayta ta chokes na kanei kai gia perpathto?

    Filika

    Panos 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #46007

    Πάνο,

    για περπατητό σίγουρα κάνει. Εγω όμως θα βγω Π.Ε.Ε με 3,550 κλ.  Εξάλου καλύφτηκα στο περπατητό απόλυτα με το Franchi Falconet HT. Ορτύκια ακόμα δεν έχω σηκώσει, διότι τις μέρες που θα βγω εγώ απλούστατα δεν έχει. Ισως, λέω ίσως σε τσίχλες να το δοκιμάσω. Αλλα κατά κόρον το πήρα το baikal IZH-39E-02 μόνο για skeet.

     

    Γιώργο,

    έχω βγάλει φωτό και το βράδυ που θα είμαι στο δικό μου pc θα τις ανεβάσω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #46426


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Vardeos στίς 30 Σεπτέμβριος 2004


    Για βαλε καμια φωτο να το δουμε !!!


    [/indent]

    Ιδού και μιά φωτό:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 49 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Το θέμα ‘BAIKAL s/p & για σκοπευτική χρήση’ δεν δέχεται νέες απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων