ΨΑΡΟΤΟΥΦΕΚΟ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 1,248 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #52514

    Ελπιζω να σε καλυψα φιλε Σαμ..


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    824
    Θάνοςlaw στις #338817


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από QWER στίς 10 Φεβρουάριος 2005


    ΠΕΡΣΥ ΕΒΓΑΛΑ ΑΡΚΕΤΑ.ΣΤΗΝ ΑΓ.ΜΑΡΙΝΑ ….sosΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΒΕΡΝΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ ΤΟΥ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΚΑΙ ΥΠΗΡΧΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΗ ΠΛΛΕΥΡΑ) ΚΑΙ ΑΙΓΙΝΑ. ΦΕΤΟΣ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΠΟΤΑ


    [/indent]

    Φίλε μου ελπίζώ να ξέρεις ότι εκεί που βούτηξες απαγορεύετε …..αν όχι τότε σου συνιστώ προσοχή μεγάλη γιατί αν σε τσιμπήσουνε τα πρόστιμα είναι τσουχτερά…για να μην πω για την κατάσχεση εξοπλισμού

     

    ……Φιλικά  ΘΑΝΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #52655

    H κατάσχεση θεωρείται δεδομένη, το ψάρεμα επιτρέπεται από το λαγονήσι και κάτω, πάντως ποτέ δεν έχω δεί να κάνουν έλεγχο σε εκείνη την περιοχή, αλλά καλό είναι να έχουμε το νού μας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    824
    Θάνοςlaw στις #338818

    Συγκεκριμένα  επιτρέπετε από το 45 χιλ  του παραλιακού δρόμου για Σούνιο ,..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    826
    dragonares στις #338820

    Βρε παιδια ξερει κανεις λεπτομεριες για το πως επιτυγχανεται μια σωστη εξισωση??? Πρωτη και τελευταια φορα που προσπαθησα πριν 2 χρονια επαθα “αερωτιτιδα” ή καπως ετσι! Περυσι βουτηξα λιγο πιο βαθια απ’οτι μπορουσα και επαθα ενα μικρο “ακουστικο τραυμα”! Βουταω περιπου στα 10 μετρα, χρειαζεται να κανω εξισωση για τετοιο βαθος? Ακουω οτι χρειαζεται μονο για μεγαλα βαθη!

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #52691

    Φίλε Νίκο η εξίσωση πρέπει να ξεκινάει περίπου από τα -3μέτρα και όσο κατεβαίνεις ανάλογα με την πίεση που νοιώθεις πρέπει να συνεχίζεις, διαφορετικά θα πάθεις ρίξη τυμπάνου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    38
    mar στις #52697

      oso pio noris ginete toso to kalitero.prepi na ginetai prin akoysoyme tin paramikri enoxlisi sta aytia.gia na  eksisososoyme prepi na einai kathari i miti apo blena kai epomenos kai oi eystaxianes.apo ta 2 metra kai kato prepi na ginetai eksisosi piesis kai se takta xronika diastimata prin esthanthoyme pono.allios tha einai adinato na kateboyme kato apo ta 3-4 metra.kai se kamia periptosi de prepi na eksisonoyme me dinami,panta apala.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    826
    dragonares στις #52720

    Ευχαριστω για τις πληροφοριες! Τωρα που τελειωνει το κυνηγι θα μου χρειαστουν στο ψαροτουφεκο!!

    Παντως πιστευω οτι ειναι και θεμα συνηθειας! Επειδη το χωριο μου, που παω το καλοκαιρι ειναι παραθαλασσιο και πηγαινω καθε μερα για ψαροτουφεκο μετα απο λιγες μερες το αυτι συνηθιζε και κατεβαινα περιπου στα 10 μετρα χωρις εξισωση!

    Καποια μερα επιχειρησα λιγο πιο βαθεια και την πατησα! Ευτυχως οχι σοβαρα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    892
    QWER στις #52743

    KΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΚΕΙΝΟ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΛΕΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΜΟΥ ΦΟΡΑΓΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΓΙΛΕΚΟ ΟΛΠΟ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ.ΤΑ ΧΤΑΠΟΔΙΑ ΤΑ ΒΓΑΖΩ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ Η ΜΕ ΕΝΑ ΜΑΧΑΙΡΙ.ΗΤΑΝ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΒΟΥΤΗΞΑ ΕΚΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΟΥ ΑΥΤΙ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΡΙΞΗ ΤΥΜΠΑΝΟΥ ΑΛΛΑ ΕΛΑΦΡΙΑΣ ΜΟΡΦΗΣ.ΕΙΧΑ ΜΠΕΙ ΣΕ ΚΛΙΝΙΚΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΑΠΕΦΥΓΑ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ

    Υ.Γ. ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΓΑΛΑΖΟΠΕΤΡΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΧΤΑΠΟΔΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1,5 ΔΕΝ ΤΟ ΒΓΑΖΩ ΕΞΩ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #52747

    Kαι γώ τα χταπόδια συνήθως με τα χέρια τα βγάζω εκτός αν είναι θαλαμωμένα, θέλει όμως προσοχή ιδίως όταν πρόκειται για μεγάλα, γιατί όπως λες αν δε φοράς στολή και γάντι το χταπόδι θα βεντουζάρει πάνω σου και εκτός από τα σημάδια που θα σου αφήσει υπάρχει κίνδυνος να σε κρατήσει κάτω, ενώ με την στολή και το γάντι μπορείς εύκολα τραβώντας το να ξεκολάει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #52750

    To χταποδι ειναι σχετικα ευκολο θηραμα, αν ειναι μικρο, ενω σε μεγαλυτερες διαστασεις μπορει και να σε πνιξει. Ενα μικρο κολπο που μου ειπαν καποιοι παλιοτεροι ειναι να του αναποδογυριζεις τη κουκουλα. Συνηθως μετα απο λιγο παραλυει.

    Η γαλαζοπετρα δεν ειναι νομιμη, αλλα ουτε και σωστη. Το χταποδι που εχει μπει στο θολαμι του, θελει ψαροντουφεκο. Οπου μπει γαλαζοπετρα, αργει να ξαναπιασει χταποδι.

    Συνηθως, επειδη λογω προβληματος δεν βουταω βαθια, τα κυνηγαω με μεγαλη σαλαγια και ασπρο πανι, απο τον αφρο.  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #52751


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από dragonares στίς 15 Φεβρουάριος 2005


    Ευχαριστω για τις πληροφοριες! Τωρα που τελειωνει το κυνηγι θα μου χρειαστουν στο ψαροτουφεκο!!
    Παντως πιστευω οτι ειναι και θεμα συνηθειας! Επειδη το χωριο μου, που παω το καλοκαιρι ειναι παραθαλασσιο και πηγαινω καθε μερα για ψαροτουφεκο μετα απο λιγες μερες το αυτι συνηθιζε και κατεβαινα περιπου στα 10 μετρα χωρις εξισωση!
    Καποια μερα επιχειρησα λιγο πιο βαθεια και την πατησα! Ευτυχως οχι σοβαρα!


    [/indent]

    Αγαπητε φίλε …

    Η αξίσωση απαιτείται απο τα πρώτα μέτρα βουτιάς. Απορω μαλιστα για το βαθός που δήλωσες ότι βουτηξες χωρίς εξίσωση (10 μ). Κανείς δεν μπρορεί να βουτήξει 10 μ χωρίς εξίσωση. Μιλαμε κοντα στην + 1 ατμ πίεση όπου ο όγκος των πνευμόνων σου εχει ακριβώς τον μισό όγκο. Για να καταλαβεις τι σημαίνει 10 μέτρα κατσε ορθιος στο μπαλκόνι μιας πολυκατοικίας με ισόγεια πυλωτη και κοιταξε κατω τον δρόμο … αυτα είναι 10 μ.

    Επομενως ή δεν είναι 10 τα μετρα, ή ΕΞΙΣΩΝΕΙΣ.!!! Υπαρχει η περίπτωση να είσαι απο τους τυχερους ανθρώπους που εξισώνουν με την λεγόμενη μεθοδο FRENZEL, ή με καποια παρεμφερη. Σε αυτην η κατασκευη των ευσταχιανων σαλπιγγων των αυτιών, απο όπου διοχετευεται ο αερας προς τα τύμπανα για εξισορόπηση της εξωτερικής πίεσης (αυτό ονομαζεται εξίσωση) εχει ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΑΝΟΙΧΤΗ κατασκευη και ετσι μπορεί ο δύτης να εξισώσει ακόμη και αθελα “ξεροκαταπίνωντας”, ή χρησιμοποιώντας την πίεση του αερα της μασκας τον οποίο με καταλληλο χειρισμό (ακόμη και αθελα) μπορει να στείλει στο τυμπανο.

    Η αλλη βασικη μέθοδος εξίσωσης (υπαρχουν και παρακλαδια αυτων των 2) είναι η μεδοδος VALSAVA ή Κουστω (αυτός την ανακαλυψε), είναι με την χρήση του ελευθερου χεριου το οποίο τοποθετείται στην μύτη κρατώντας την ερμητικα κλειστή. Ταυτόχρονα ο δυτης φυσα με τροπο χαλαρό και ο αερας μη βρίσκοντας διεξοδο, ανοιγει τις ευσταχιανες και φτανει στο τύμπανο (εξίσωση και παλι).

    Αυτες οι 2 τεχνικες (με απλα λόγια και εν συντομία καθως εχουν γραφτει τόμοι επί του θεματος υπαρχουν). Δοκίμασε να δεις πια θα σου ταιριαξει. Προτίνω μαλιστα σε όλους σας που σας αρεσει αυτο το ΚΑΤΠΛΗΚΤΙΚΟ ΧΟΜΠΥ να άφιερωσετε τον χρονο 4 – 5 ψαρεματων σας … μόνο σε εκπαίδευση της εξίσωσης που είναι το βασικότερο κομματι στην Υποβρύχια Ελευθερη Καταδυση.

    Επίσης

    1. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΒΟΥΤΑΜΕ ΜΠΟΥΚΩΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΔΥΣΗ ΕΑΝ ΕΣΘΑΝΘΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΣΥΔΚΟΛΙΑ ΕΞΙΣΩΣΗΣ ή ΠΟΝΟΥ.

    2. ΠΑΝΤΑ ΕΞΙΣΩΝΟΥΜΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΕΞΙΣΩΣΗ.

    Τέλος για ποιο εξειδικευμενη ενημερωση σχετικα με θέματα φυσιολογίας καταδυσης δείτε το μεγαλύτερο Ελληνικό και όχι μόνο forum του http://www.greekdivers.com και συγκεκριμμενα το παρακατω λινκ.:

    http://www.greekdivers.com/forum/index.php?showforum=24

    από εκει διαλέξτε τα θεματα που σας ενδιαφερουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #52753

    H Frenzel είναι αρκετά δύσκολη να πετύχει ιδίως αν έχεις προιστορία με πρόβλημα αυτιού

    Εγώ προσωπικά κάνω αποκλειστικά valsava και αυτή δεν πιάνει πάντα βέβαια έχω προιστορία με το ένα μου αυτί

    Αυτό που έχω μάθει στα χρόνια που ψαρεύω είναι ότι οι πρώτες βουτιές πρέπει πάντα να γίνονται με ρέγουλα και όχι πολύ βαθιά για να μπορεί το σύστημα των ευσταχιανών να προσαρμόζεται στο ξένο πρός εμάς υγρό περιβάλον

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    826
    dragonares στις #52756

    Φιλε Νεοπτόλεμε συμφωνω απολυτα με αυτα απου λες! Οσο για τα μετρα που λες τα εχω μετρησει με το σχοινι της σημαδουρας!

    Αυτο δεν το κανω μονο εγω αλλα και παιδια που παμε μαζι για ψαροτουφεκο! Βουταμε μεταξυ 8-10 μετρα και δεν κανουμε εξισωση γιατι δεν ξερουμε πως γινεται ακριβως και φοβομαστε μην παθουμε τιποτα, (γιατι την ειχα πατησει εγω!)

    Η αληθεια ειναι πως το πρωτο καιρο δεν μπορεις να πας κατω απο τα 4-5 μετρα αλλα αν πηγαινεις καθε μερα απο 2 φορες πιστευω οτι το αυτι συνηθιζει!

    Παντως θα εφαρμοσω ολα οσα αναφερεις πιο πανω!

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    892
    QWER στις #52777

    TO ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΓΥΡΙΖΩ ΤΗΝ ΚΟΥΚΟΥΛΑ ΤΟ ΧΤΑΠΟΔΙ ΠΑΡΑΛΥΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΜΕΣΩΣ.ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ.ΓΑΝΤΙΑ ΦΟΡΑΩ.ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΣΜΕΡΝΕΣ ΑΝ ΔΟΥΝ ΤΟ ΧΤΑΠΟΔΙ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΜΕΣΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΕΣ.ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΧΤΑΠΟΔΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΑΛΑΜΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΕΡΑ.ΤΟ ΧΤΑΠΟΔΙ ΔΕΝ ΑΝΤΙΣΤΕΚΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΟΛΛΑΕΙ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ΠΑΝΩ ΤΗΣ.

    ΚΑΝΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΜΕ ΧΤΑΠΟΔΙΑ?ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΟΧΗ ΑΚΟΜΑ ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 1,248 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων