ΨΑΡΟΤΟΥΦΕΚΟ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 1,248 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #52780

    Νίκο η εμπειρία μου στο ψαροντουφεκο είναι ΠΟΛΥ μεγαλη. Ψαρευω 20 χρόνια εντατικα και με επιδόσεις αρκετα σοβαρές. Τελευταια τις μειωσα λογω υποχρεωσεων αλλα οι γνωσεις μου παραμενουν. Σου επισημαίνω ότι αυτο που κανετε είναι ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ επικύνδυνο. Αν και πιστευω οτι με καποιο τροπο αθελα κανετε μια υποτυπωδη εξίσωση … τα πραματα δεν ειναι απλα.

    Ο μεγαλυτερος κίνδυνος που ελοχευει σε μια τετοια περίσταση είναι η ρήξη τυμπανου στην καταδυση. Αυτη εφόσον καταδυεσαι είναι παντα απο εξω προς τα μεσα που ειναι και η χειρότερη μορφή ρήξης. Το αποτελεσμα ειναι η εισόδος νερού με χαμηλότερη θερμκορασία στις ευσταχιανες οι οποίες περιέχουν και το υγρό (τα λεω πολυ απλα) που καθορίζει την ισοροπία στον ανθρωπο αλλα και σε όλα τα ζωα. Αμεσως επερχεται απωλεια ελεγχου του προσανατολισμου (δεν γνωριζεις που ειναι η επιφανεια). Χαρακτηριστικο ειναι οτι ο δυτης κανεις κυκλους (κολοτουμπες) γυρω απο τον εαυτο του με αποτελεσμα εφόσον δεν υπαρχει ζευγαρι την υποξία (απωλεια αισθησεων) και πνιγμο. Ακόμη όμως και εαν γλιτωσεις το βαροτραυμα ειναι σημαντικο στο αυτί και φυσικα εφόσον εισπνευσεις νερο …. αστα να πανε.

    ΜΗΝ ΒΟΥΤΑΣ ΟΥΤΕ ΕΣΥ ΟΥΤΕ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΣΟΥ ΕΤΣΙ!!!!!!! Εχω δει με τα ματια μου 2 φορες να συμβαινει αυτο .. και τις 2 γλιτωσα τον συντροφο. Μια φορα που δεν ημουν κοντα …δεν τον γλιτωσα. Χανια 1992.

    ΠΡΟΣΟΧΗ… καλυτερα να μαθεις εξισωση (ολοι οσοι δεν εχουν καποιο ανατομικο προβλημα μπορουν) και ωσπου να μαθεις ..βουτιες μεχρι τα 3 μ. Δεν μπορεις να φανταστεις ποσα ψαρια μπορεις να πιασεις σε ενα τετοιο βαθος με την καταλληλη τεχνικη.

    Θεοφανη …απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου βουτω με frenzel … μαλλον δεν καταλαβαινω καν πως εξισωνω. Ειμαι απλα απο τους τυχερους. Μονο μετα απο ενα σημαντικο βαθος λογω ενος μικρου ανατομικου προβληματος στο δεξι αυτι σε συνθηκες κρυου ισως χρησιμοποιησω valsava. Παρολα αυτα … ακομη και η frenzel εκπαιδευεται ..συντομα θα ειναι ετοιμο (μεταφρασμενο) ενα αρθρο για την εκπαιδευση στην frenezel και θα σου δωσω το λινκ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    826
    dragonares στις #52784

    Φιλε Νεοπτόλεμε καταλαβαινω οτι ειναι καπως επικυνδινο αυτο που κανουμε! Εχω ακουσει και ξερω καποια πραγματα για την νοσο των δυτων!

    Μαλιστα πριν απο λιγο μιλησα με εναν φιλο που παμε για ψαροτουφεκο και ειπαμε για αυτο το προβλημα! Το καλοκαιρι θα προσπαθησουμε σε καποια σχολη ή και μονοι μας να μαθουμε καποια τεχνικη εξισωσης!!! Για αυτο ζητησα και πληροφοριες για την εξισωση! Αυτο το “ακουστικο τραυμα” που εχω ξερεις αν παιζει ρολο!

    Ευχαριστω για τις πληροφοριες παντως!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #52789

    Mακαάρι Νεοπτόλεμε να μπορούσα και εγώ να εξισώνω με frenzel, είναι η πιό ‘ξεκούραστη’ εξίσωση, αφού δεν χρειάζεται να καταναλώνεις πολλά αποθέματα αέρα όπως με τη valsava, που πολλές φορές φυσάω και ξαναφυσάω για να μου πιάσει.

    Νίκο πιστεύω ότι ότι το τραύμα που έχεις σίγουρα παίζει ρόλο γιαυτό θέλει προσοχή, αν μάλιστα το αυτί σου έχει ‘ ανοίξει’ υπάρχει περίπτωση μετά από κάποιες βουτιές κάποιος πόρος να σου ανοίγει και να περνάει νερό όπως γίνεται με το δικό μου καμμιά φορά που ενώ φυσάω για να εξισώσω νοιώθω να βγαίνουν φυσαλίδες από το ένα μου αυτί

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #52792

    Nεοπτόλεμε είχα δεί και τις φωτογραφίες σου με τους λάβρακες ωραία ψάρια.

    Από ψάρια στα μέρη σου πώς πάει, υπάρχουν αρκετά? Δεν έχει τύχει να έρθω πρός τα εκεί από τα περιοδικά που διαβάζω πάντως παλαιότερα υπήρχαν πολλές αναφορές για αυτά τα μέρη τώρα τίποτα, εγώ κατάγομαι από σαντορίνη το καλοκαίρι που είχα πάει την ψάρεψα αρκετά αλλά τα αποτελέσματα ήταν απογοητευτικά ένα ροφόπουλο στα 2 1/2 κιλά, 3 μπάφες, και 2 χειλούδες.

    Ευτυχώς που εδώ στην αττική έχουμε βρεί δύο καλά μέρη σε κάποιες βραχονησίδες και βγάζουμε κανένα ψαράκι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #52793

    Παιδια, η θαλασσα δεν ειναι παιχνιδι. Ουτε και ειναι κανενος ειδους μαγκια το να βουτας μονος σου, η να κανεις διαφορα τρυκ ωστε να κατεβεις 1 μετρο παραπανω η να κατεβαινεις χωρις εξισωση. Οταν λοιπον καποιος με πειρα λεει, οτι η καταδυση γινεται με αυτο τον τροπο, τοτε ειναι υποχρεωση οι οδηγιες του να ακολουθουνται κατα γραμμα.

    Επισης ποτε μη δινετε παραπανω δυναμεις απο οσες πρεπει για να ξεβραχωσετε ενα ψαρι. Καλυτερα να γινουν 5-10 βουτιες παραπανω, παρα λιγοτερες και μεγαλυτερες αλλα να κινδυνεψεις.

    Νεοπτολεμε, που εγινε αυτο που λες το 92 στα Χανια;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    824
    Θάνοςlaw στις #338836

    Λοιπόν παιδιά εγώ μετά από 15 χρόνια εξισώνω πολύ άνετα  με frenzel και χωρίς να κάνω valsava ….. αλλά μερικές φορές η valsava είναι άκρος απαραίτητη …

     

    Α και μια συμβουλή μακριά από σχολές …………sos..(άλλο πράγμα το ψαροντούφεκο άλλο πράγμα η ελεύθερη κατάδυση) ……και αν θέλετε να μάθετε για την ελεύθερη κατάδυση μόνο μέσω της AIDAHELLAS….

     

    Υ.Γ. H θάλασσα δεν είναι παιχνίδι και οι ζωές μας δεν είναι εμπόριο

     

    Φιλικά ………Θάνος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #52796

    Αυτο στα εγινε στα Χανια στην περιοχή Σταυρός. Ημουν φοιτητης στο εκει Πολυτεχνειο. Δεν ειχα μεταφορικο οχημα και κανα 2 φορες ειχα παει με καποιον ηλικιωμενο για τα δεδομενα τα δικα μου. 50 + ετων. Ειχε αυτοκινητο. Δεν βγηκε … τελικα μαζευτηκαν πολλα ατομα απο γνωστο καταστημα των Χανιων … βρεθηκε ΠΟΛΥ μακρια απο τον τοπο. Το ενα τυμπανο ηταν σπασμενο ..και θεωρηθηκε οτι αυτο ηταν η αιτια. Ο αδερφος του που περιμενε στην ακτη ..ηταν σε αθλια κατασταση ..και το ΣΟΚ μεγαλο. Και για εμενα ..

    Γενικα απο τοτε διαβασα ΠΟΛΥ .. προσεχω αρκετα .. τα τελευταια 2 χρονια ψαρευω πλεον ελαχιστα. Σταματησα και τα ψαρευτικα ταξιδια. Περιοριζομαι τοπικα οπου λογω θολουρας και ρευματων (ΘΡΑΚΙΚΟ ) το ψαρεμα σπανια γίνεται σε βαθος > 15 μ. Τα ψαρια εχουν λιγοστεψει ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ .. ο ρυθμος μειωσης τους ειναι πολαπλασιος συγκριτικα με αυτον των χερσαιων θηραματων. Ψαρια περνω ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και μονο λόγο του οτι ψαρευω τηνπεριοχη χρονια με σκαφος σε μεγαλη εκταση και εχω ενα GPS γεματο καλα στιγματα. Σαφως οι δυνατοτητες αντοχης και αποδοσης εχουν πεσει καθως ειναι μια καθαρα αθλητικη δραστηριοτητα που απαιτει συγκεκριμενη προπονηση ή επαφη. Συμβιβαστηκα με αυτο και η σχεση ψαροντουφεκο / κυνηγι απο 80/20 πηγε στο 50 / 50. Ειναι ποιο ευκολο και γρηγορο πλεον για εμενα να πεταχτω ενα 2ωρο για κυνηγι …..

    ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΘΑΝΟΣLAW. ΚΑΜΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΤΟ ΥΠΟΒΡΥΧΙΟ ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΚΑΤΑΔΥΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΛΗ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΚΑΤΑΔΥΣΗ (ΑΘΛΗΤΙΚΗ). ΑΛΛΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ..ΑΛΛΑ ΜΕΤΡΑ ΑΛΛΑ ΣΤΑΘΜΑ.

    Η σελίδα της AIDA Hellas ειναι http://www.aidahellas.gr/site/ ..εχει καταπληκτικα αρθρα και ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΗ.

    Υ.Γ. θα παρακαλουσα εαν οι διαχειριστες δουν αυτα τα μυνηματα να αλλαξουν και τον τιτλο του θεματος απο “ΨαρΕντουφεκο” σε “ΨαρΟντουφεκο” ή “ΨαρΟτουφεκο” που ειναι και το σωστο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #52800

    Έχω χάσει και εγώ έναν πολύ καλό φίλο και συνάδελφο, ο οποίος μάλιστα ξεκίνησε τις πρώτες του βουτιές μαζί μου, τον έβλεπα που είχε παθιαστεί πάρα πολύ με το αντικείμενο,μάλιστα είχε πάρει μέρος και σε αγώνες άπνοιας σε πισίνα βέβαια αλλά τον είχαν ακυρώσει λόγο υποξείας.

    ήταν θυμάμαι καλοκαίρι του 97 εγώ έλειπα με άδεια,κάποια στιγμή χτυπάει το τηλ. από τη δουλειά και με ρωτάνε αν ξέρω που βρίσκεται ο Βασίλης, φυσικά δεν ήξερα, με τα πολλά μαθαίνουμε ότι είχε πάει κάπου στο σχοινιά στα δικαστικά για όσους ξέρουν, για βουτιές κατόπιν μαθαίνουμε ότι είχε βρεί και κάποια έρμα με τα οποία καταδυόταν.προφανώς ήθελε να γίνει απνείστας.

    Ειδοποιούμε το λιμενικό της ραφήνας για το συμβάν Τετάρτη μεσημέρι ήταν θυμάμαι, Τετάρτη βραδάκυ μας ειδοποιούν ότι τον είχαν βρεί και να πάμε για αναγνώριση,εγώ δεν μπόρεσα να πάω αλλά πήγε ένας φίλος, φρίκαρε με το που τον είδε τούμπανο,του παρέδωσε τα αντικείμενα του μεταξύ των οποίων και ένα καλό καταδυτικό ρολόι που συνδεόταν με υπολογιστή και έδειχνε τις βουτιές που είχε κάνει με γραφικές παραστάσεις.

    Αφού λοιπόν το εκτυπώσαμε είδα τις βουτιές που είχε κάνει, όλες ήταν από 25 μέχρι 29 μέτρα και το κακό ήταν ότι τις είχε κάνει με μικρό χρονικό διάστημα η μία από την άλλη και φυσικά όταν δεν ξεκουράζεσαι το άζωτο που συσωρεύεται στο αίμα δεν φεύγει τελείως με αποτέλεσμα να μην οξυγώνεται ικανοποιητικά ο εγκέφαλος και να προκαλεί λιποθυμία και πνιγμό.

    Γιαυτό όχι μόνο στίς βαθειές βουτιές αλλά σε όλες πρέπει να υπάρχει αρκετό διάστημα ξεκούρασης από τη μία στην άλλη.

    Εγώ προσωπικά δεν κατεβαίνω κάτω από τα 15 με 17 μέτρα και αυτό σπάνια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    826
    dragonares στις #52809

    Οχι βρε ΘΕΟΦΑΝΗ δεν πιστευω να εχω τοσο μεγαλο προβλημα! Πηγα σε γιατρο και δεν μου ειπε τιποτα το σοβαρο! Ενα μικρο ¨ακουστικο τραυμα” επειδη εχει φθαρει λιγο ενα νευρο!

    Δεν ειμαι γιατρος για να ξερω τελεια αλλα δεν πιστευω…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #52810

    Tότε Νίκο δεν έχεις πρόβλημα, απλά εξεικιώσου με τις εξισώσεις είτε με fresnel είτε valsava, απλά στη valsava μην φυσάς πολύ δυνατά ίσα ίσα να νοιώθεις το τύμπανο σου να εξισώνεται με την εξωτερική πίεση θα το καταλάβεις σταδιακά φυσώντας θα νοιώθεις ένα “κλακ” στα αυτιά σου,και αν πονάς μην συνεχίζεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    90
    stakaman στις #52833

    φιφιλοι  ψαροντουφεκαδες.και οι δυο εξισωσεις ειναι εξισου καλες μονο που που οι διαφορες που εχουν εχει να κανει με το βαθος που κτελουνται.η frensel ειναι μια μεθοδος η οποια δεν πρεπει να προτιματε μετα τα 10 και κατι μετρα  λογο τις αυξησης τις πιεσης .μετα τα μετρα αυτα πρεπει να εφαρμοζεται η valsava .δεν πιστευω οτι ειναι φρονιμο και εφικτο δυτης σε ελευθερη καταδυση να προσπαθει να εξισωση με την μεθοδο frensnel σε βαθη των 20 και 30 μετρων!!!

     λογο και εγω μεγαλης γνωσης και σπουδης και στην ελευθερη αλλα και στην αυτονομη με αρκετα πτυχια και ωρες καταδυσεων ταπεινα σας λεω τη αποψη μου οτι η frensel πρεπει να εφαρμοζεται μεχρι τα 15 μετρα και με σκοπο την μεγαλυτερη παραμονη σε αυτα και οχι για την προσπαθεια να παμε  παρακατω!!τα μεγαλυτερα βαθη ερχονται με την πολυ και σωστη προπονηση και δεν εχουν να κανουν με το τι μεθοδο θα εφαρμοση ο αυτοδυτης!!!

     φιλικα και ταπεινα ΓΙΩΡΓΟς

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #52838

    Βουταω με frenzel μεχρι και 25 μ. Εχω κανει και βαθυτερες βουτιες. Μερικες φορες … δεν μπορω (λογω καποιου προβληματος αγνωστου προελευσης ή απλα και μη καλης χαλαρωσης). Τοτε χρησιμοποιω και valsava. Εαν θελεις να το αναλυσουμε δεν κανω την κλασσικη Frenzel … βοηθαω τις εξισωσεις με την πιεση που υπαρχει στην μασκα και η οποια οπως θα γνωριζεις και αυτη θα πρεπει να εξισωνει με φυσημα στην μυτη. Εγω μερος αυτης της πιεσης την χρησιμοποιω αναποδα διοχετευοντας την στις ευσταχιανες. Υπαρχουν και αλλοι ΥΠΟΜΕΘΟΔΟΙ της frenzel. Ελευθεροι δυτες αθλητες με επιδοσεις σε σταθερα βαρη 70 + μ . βουτουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με Frenzel ή καποια βελτιωση της.

    Οπως ξαναειπα συντομα (αφου μεταφραστει ..θα σας δωσω αρθρο για το πως εκπαιδευεσαι σε κατι τετοιο).

    Παντως ασχετου μεθοδου … αυτο που εχει σημασια ειναι η ασφαλεια στην καταδυση και ο αυτοελεγχος στην εξισωση αλλα και σε ολες τις ενεργειες μας υποβρυχιως καθως ο χωρος και χρονος δεν συγχωρουν λαθη. Ετσι και αλλιως αυτη ειναι και η αξια του ψαρεματος με ελευθερη καταδυση. Οπως συνηθιζω να λεω ο “καλυτερος ψαροντουφεκας ειναι αυτος που περνα καλυτερα υποβρυχιως ανεξαρτητου επιχειρησιακου βαθους και ψαρευτικου αποτελεσματος.”

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    90
    stakaman στις #52869

      η tηη μεθοδος που αναφερεις με το να διοχετευης αερα στην μασκα και να χρησιμοποιεις την πιεση αυτης εχει την ιδια μηχανικη και αποτελεσμα στην εξισωση με αυτη της valsava .η τεχνικη frensel εχει να κανει με μια μηχανικη των μυων του σαγονιου και των ανω ακρων τις σιαγωνας η οποια εφαπτεται με τις ευσταχιανες. τωρα η μεθοδος των ελευθερων βαθυδυτων ειναι ενα συνολο ενεργειων και μεθοδων εξισωσης απαιτουμενης πανω απο ολα αυτην τις valsava και των υπολοιπων ως συμπληρωματικες(frensel ξηρη καταποση κτλπ)

    παντος χαιρομαι που τα συζηταμε γιατι λογο υποχρεωσεων επαγγελματικων και οικογενειακων εχω να βρεξω το κορμακι μου πανω απο 4 μηνες και εχω  ψιλοφρικαρη φιλαρακο!!

    καλες βουτιες σε οσους προλαβαινουν!!!γιωργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #52873

    δύσκολος πάντως ο συνδυασμός των 2, θέλει πολύ προπόνηση και εξικεικίωση με το βάθος, όπως το καταλαβαίνω ρουφιέται αέρας από τη μάσκα πρός τις ευσταχιανές άλλα λόγω μείωσης του αέρα στη μάσκα η εξωτερική πίεση σε συνδυασμό με το βάθος, αυξάνει πολύ την εξωτερική πίεση που δέχεται η μάσκα οπώτε πάλι χρειάζεται αέρας για να ξεκολλήσει η μάσκα που λόγο πίεσης θα πιέζει πολύ.

    και μία φωτογραφία από τα τελευταία ψαρέματα του 2004.

    όλα βγήκαν σε βάθος μέχρι 17μ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    826
    dragonares στις #52887

    Βρε Θεοφανη εκεινο το ροφουλακι (το δευτερο αν δεν κανω λαθος) ποσα γραμμαρια ειναι? Ειναι μικρο ή ετσι μου φαινεται!

    Καλα ειναι να μην χτυπιονται τοσο μικρα και ιδιαιτερα απο ψαροτουφεκαδες της κλασσης σου(οπως δειχνεις στην foto)!

    Δεν λεω, και εγω εχω χτυπησει 1-2 τετοια ,επειδη δεν φαινοντουσαν καλα, αλλα εχω αφησει πολλα περισσοτερα τετοιου μεγεθους!

    Παντως η ψαρια ειναι καταπληκτικη!!!!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 1,248 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων