Φυσιγγια για μπεκατσα

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 61 έως 74 (από 74 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/12/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    12
    Kant17 στις #501842

    Μαγκες χαιρεται ειμαι νεος κηνυγος και  εχω μια benelli rafaello crio . θα ηθελα να ρωτησω τι φυσιγγια μου προτείνεται να βαλω σε κηνυγι μπεκατσας ;

    Επισης ποιο ειναι το σωστο τσοκαρισμα που πρεπει να κανω;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2719
    GERONIMO στις #501848

    Φιλε εγω με benelli 61 εκατοστα και εξωτερικα τσοκ βαζω για πρωτο φυσιγγι το lambro direct με τα 32 γραμμαρια, δευτερο το κιτρινο διασπορας του hunting action και τριτο το μπλε το feltro παλι του lambro ,τα αποτελεσματα ειναι σχετικα καλα  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/12/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    12
    Kant17 στις #501926

    Μια γνωμη για το super felt 34gr για 2η, 3η ντουφεκια;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    balou1982 στις #501963

    Τα super felt ειναι πολυ καλα ακομα και για πρωτο φυσιγγι με 5* τσοκ.

    Εγω χρησιμοποιω τα Pelagri MB gigante 32gr μαλλινι ταπα με 5* τσοκ που πραγματικα κεντανε.Δεν χρησιμοποιω διασπορας γιατι πιστευω οτι μακροπροθεσμα σε κανουν χειρωτερο σκοπευτη και θεωρω οτι κανουν κακο επειδη μπορει να τραυματισουν το θηραμα και να πεθανει αργοτερα χωρις να το βρεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/12/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    12
    Kant17 στις #501964

    Έχεις ενα μεγαλο δικιο σε αυτο που λες αλλα τα διασπορας σου προσφέρουν μεγαλυτερη πιθανοτητα ευστοχιας σε μια φαση που θα δεις το θηραμα για μικρο χρονικο διαστημα και η επωμιση σου θα ειναι βιαστικη. Το πρωτο φυσιγγι σε κηνυγι μπεκατσας πρεπει να ειναι διασπορας ειναι η γνωμη μου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    balou1982 στις #501971

    Δίκιο έχεις φίλε αλλά την μπεκάτσα που θα μου φυγει επειδή όπως λες την είδα λίγο θα την ξανά ψάξω μπάς και τη νικήσω εγώ τη δεύτερη φορα….. Ολοι μας έχουμε κολλήματα και στεγανά στο κυνηγι και γενικά στη ζωή τους…..εγω ενα από αυτά που εχω στο κυνηγι ειναι και τα φυσίγγια διασποράς….αν την τουφεκησω καλα θα την πάρω,αν οχι την ξανά ψάχνω…..

    Δεν κανείς κάτι λάθος παντός,ούτε εγω το σωστό…..απαραίτητα…

    Σωστο ειναι αυτό που κάνει τον καθένα μας να νιώθει καλα,από τη στιγμή που ειναι νόμιμος!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/12/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    12
    Kant17 στις #501972

    <p style=”text-align: center;”>Συμφωνω απολυτα φιλε μου!</p>
    <p style=”text-align: center;”>Θα ήθελα να ρωτησω επισης που θα παω για να δω αν το οπλο ειναι στα μετρα μου και αν οχι να παω να το κανω</p>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #501975

    <p style=”text-align: center;”>Συμφωνω απολυτα φιλε μου!</p> <p style=”text-align: center;”>Θα ήθελα να ρωτησω επισης που θα παω για να δω αν το οπλο ειναι στα μετρα μου και αν οχι να παω να το κανω</p>

    Σε δάσκαλο σκοποβολής! Αν έχεις κάποιο σκοπευτήριο πήλινου στόχου κοντά σου πήγαινε εκεί, οι έμπειροι σκοπευτές θα σε καθοδηγήσουν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    nikosbl στις #508387

    Παιδιά έχετε να προτείνετε κανένα μαλακό φυσιγγι-συνδυασμο για πλαγιοκανο με 1* & 3* τσοκ για μπεκάτσα που να έχει χαμηλές πιέσεις και να δουλεύει και στο κρύο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #508398

    εμ εσύ θέλεις διασποράς με τα τσοκαρίσματα που έχεις

    τα διασποράς έχουν αυξημένες πιέσεις λόγω διασπορέα

    τι πλαγιο έχεις και σε τι κατάσταση βρίσκεται;

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    nikosbl στις #508401
    • Ένα baikal , είναι χρονολογίας 88-89′ περίπου αλλά είναι σε άριστη κατάσταση… Λογικά μέχρι 650 bar  θα είναι οκ , έτσι?  Τα direct 32 δε θα μπορούσα να τα χρησιμοποιήσω για μπεκάτσα?650 bar γράφει ότι βγαζουν
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #508404

    To όπλο σου αντέχει άνετα μέχρι 900 bar. οπότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποιο

    φυσίγγι διασποράς ή μαλινόταπο θέλεις.

    Αρκεί αυτά που περιγράφεις γιά την κατάστασή του είναι σωστά.

     

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #508407

    ναι, πολύ καλή επιλογή τα ντιρεκτ!  😉

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    gkiaouris στις #508410

    σχεδον ολα τα διασπορας της αγορας μπορεις να δουλεψεις (μεχρι 34γρ). Άλλωστε ποσες ντουφεκες να ρίξεις στη μπεκατσα. Τα 65MPa που ειναι το Baikal ειναι ο μεσος ορος χρήσης, οχι η μεγιστη πιεση.

    Στην 3* direct σαν πρωτο και κανονικο διασπορας στην 1* (τα 32γρ σε καλύπτουν), σε πολυ ρουμανι ισως χρειαστεις 34γρ.

    direct & labro classic 32gr διασποράς , θα δουλευα στη θέση σου!

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 61 έως 74 (από 74 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων