ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,501 έως 1,515 (από 1,704 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Διατροφή

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #212881

    Την συγκεκριμένη την έχει αγοράσει κανένας GIUNTINI, δίνω την puppy pro 26D τώρα μια εβδομάδα και δεν έχω παρατηρήσει διαφορά στον σκύλο μου (η προηγούμενη που έδινα ήταν purina pro plan puppy.

    Την τρώει με απίστευτη λαιμαργία, τα κόπρανα του είναι “σωστά”. Αν την έχει δοκιμάσει κάποιος φίλος ας πει την γνώμη του.


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    12190
    Ανώνυμος στις #213083

    .

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    nikal_patra στις #213733

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.. ΠΗΡΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΝΑ SETTER 11 ΜΗΝΩΝ!! ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΦΕΤΟΣ!!!

    ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΠΑΠΥ Ή ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ?

    ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΚΑΜΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΑΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ?

    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!

     

    ΝΙΚΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #213920

    Μέχρι την ηλικία των 12 μηνών συνίσταται η puppy, εγώ προσωπικά (αφού πρώτα το συζήτησα με τον κτηνίατρο) θα δώσω μέχρι και 18 μηνών απλά θα μειώσω περίπου κατά 10% με 15% την ποσότητα.

     

    Τροφές ποιοτικές υπάρχουν αρκετές, αν δεν τίθεται οικονομικό ζήτημα τότε: orijen, ekanuba και purina pro plan για μένα είναι από τις κορυφαίες.

    Σε κάθε άλλη περίπτωση welcome στο club της αναζήτησης οικονομικής ποιοτικής τροφής.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    epagkelmatias στις #213950

    καλησπερα σε ολη την παρεα….γραφω με τα απο μηνες απουσιας λογο καλοκαιρινων υποχρεωσεων…..πυροσβεστης βλεπεται……

    λοιπον…επειδη οι καιροι ειναι οντως δυσκολοι και δν θελουμε να στερουμαστε αυτα που αγαπαμε…που στην προκειμενη περιπτωση ειναι τα σκυλακια μας….θελω να πω κ εγω την δικια μ γνωμη-εμπειρια περι διατροφης…….

    Εχω ενα αρσενικο d.drahthaar 12 μηνων…..και τον ταιζω μονο πλαταρια μαζι με τον λαιμο κοτοπουλου…με ρυζι κυριως βρασμενο στο ζουμι του κοτοπουλου…..εχει παρει φουλ αναπτυξη..δηλαδη…67 ποντους και περιπου 35-38 κιλα…κυνηγετικα τωρα…δν μπορω να πω οτι εχει κοπωση ..αλλα  δεν ωφειλεται στην τροφη….

    συμπερασμα και σημειωση:ΔΕΝ κανω διαφημηση τον σκυλο μου…απλα θεωρω πως το μαγειρευτο με την μεθοδο του πλαταριου ειναι η καλυτερη σχεση τιμης-ποιοτητας για τις μερες μας….. ενα τσουβαλι 20kg ρυζι με 15 ευρω……και ….50κg με 0,40 λεπτα το κιλο πλαταρια=20ευρω  α και κανα πρασινο οπως κολοκυθι σελινο και τετοια………  συνολο 40 ευρω το πολυ… και η ποιοτητα ενοοειται η καλυτερη…….!!!επισης στα πολυημερα κυνηγια δν ειναι αναγκη να περνουμε μαζι μασ πλαταρια….εαν αρνητε να φαει ξηρα τροφη….υπαρχουν κατα την γνωμη μου παντα και ποιοτηκες κονσερβες που προσομοιαζουν την συνηθεια της τροφης του………

     

    ΥΓ…Ευχαριστω δημοσια τον Kaliston hellas και τον Steel που μου εδειξαν τον δρομο του μαγειρευτου..!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #213956

    Σίγουρα το μαγειρευτό είναι μια καλή λύση αλλά… δεν είναι η πιο εύκολη υπάρχουν αρκετοί αποτρεπτικοί παράγοντες…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    nikal_patra στις #214002

    Μέχρι την ηλικία των 12 μηνών συνίσταται η puppy, εγώ προσωπικά (αφού πρώτα το συζήτησα με τον κτηνίατρο) θα δώσω μέχρι και 18 μηνών απλά θα μειώσω περίπου κατά 10% με 15% την ποσότητα. Τροφές ποιοτικές υπάρχουν αρκετές, αν δεν τίθεται οικονομικό ζήτημα τότε: orijen, ekanuba και purina pro plan για μένα είναι από τις κορυφαίες. Σε κάθε άλλη περίπτωση welcome στο club της αναζήτησης οικονομικής ποιοτικής τροφής.

    ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

    ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ, ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΑΝ ΤΗΝ IMPERIAL ΣΑΝ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΣΑΡΛΙ ΣΑΝ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΟΙΚΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ..ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 2 ΤΡΟΦΕΣ?

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    nikal_patra στις #214003

    zed wrote:
    Μέχρι την ηλικία των 12 μηνών συνίσταται η puppy, εγώ προσωπικά (αφού πρώτα το συζήτησα με τον κτηνίατρο) θα δώσω μέχρι και 18 μηνών απλά θα μειώσω περίπου κατά 10% με 15% την ποσότητα. Τροφές ποιοτικές υπάρχουν αρκετές, αν δεν τίθεται οικονομικό ζήτημα τότε: orijen, ekanuba και purina pro plan για μένα είναι από τις κορυφαίες. Σε κάθε άλλη περίπτωση welcome στο club της αναζήτησης οικονομικής ποιοτικής τροφής.

    ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!! ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ, ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΑΝ ΤΗΝ ΙΜΠΕΡΙΑΛ ΣΑΝ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΣΑΡΛΙ ΣΑΝ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΟΙΚΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ..ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 2 ΤΡΟΦΕΣ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #214054

    zed wrote:
    Μέχρι την ηλικία των 12 μηνών συνίσταται η puppy, εγώ προσωπικά (αφού πρώτα το συζήτησα με τον κτηνίατρο) θα δώσω μέχρι και 18 μηνών απλά θα μειώσω περίπου κατά 10% με 15% την ποσότητα. Τροφές ποιοτικές υπάρχουν αρκετές, αν δεν τίθεται οικονομικό ζήτημα τότε: orijen, ekanuba και purina pro plan για μένα είναι από τις κορυφαίες. Σε κάθε άλλη περίπτωση welcome στο club της αναζήτησης οικονομικής ποιοτικής τροφής.

    ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!! ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ, ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΑΝ ΤΗΝ IMPERIAL ΣΑΝ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΣΑΡΛΙ ΣΑΝ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΟΙΚΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ..ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 2 ΤΡΟΦΕΣ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

    Όχι δεν έχω θυμάμαι μόνο ότι την δεύτερη την έβλεπα στα sm και σίγουρα δεν θα προσανατολιζόμουν σε μια τέτοια. Ίσως κάποιος φίλος να ξέρει περισσότερα και να μας ανοίξει τα μάτια λιγάκι…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    37
    baikalogatos στις #214064

    Μέχρι την ηλικία των 12 μηνών συνίσταται η puppy, εγώ προσωπικά (αφού πρώτα το συζήτησα με τον κτηνίατρο) θα δώσω μέχρι και 18 μηνών απλά θα μειώσω περίπου κατά 10% με 15% την ποσότητα. Τροφές ποιοτικές υπάρχουν αρκετές, αν δεν τίθεται οικονομικό ζήτημα τότε: orijen, ekanuba και purina pro plan για μένα είναι από τις κορυφαίες. Σε κάθε άλλη περίπτωση welcome στο club της αναζήτησης οικονομικής ποιοτικής τροφής.

    H Orijen θεωρώ οτι είναι απο τις κορυφαίες τροφές που εισάγονται στη χώρα μας( είναι και η προσωπική μου επιλογή). ωστόσο η EUKANUBA KAI H PURINA PRO PLAN προσωπικά δεν θα την έδινα διότι τη θεωρώ ”σανό”. δείτε τα συστατικά που έχει και θα καταλάβετε γιατί. πιστεύω πως σε όλες τις τροφές αν διαβάσουμε προσεκτικά τα συστατικά τους ( οχι μόνο ποσοστό πρωτεΐνης, αλλά προέλευσης αυτής) καταλαβαίνουμε και την ποιότητα τους

    φιλικα Σ.Γ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #214090

    Αν και συμφωνώ με το σκεπτικό σου θα ήθελα λίγες περισσότερες πληροφορίες για την αξιολόγηση μιας σκυλοτροφής…

    Το θέμα είναι ότι είναι υπερτιμολογημένες την orijen την βρίσκω πάνω από 75 ευρώ την puppy και αφενός δεν μπορώ να τα δώσω, αφετέρου δεν θέλω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    37
    baikalogatos στις #214230

    Έχεις δίκιο για την Orijen οτι είναι ακριβή τροφή. Έχω 1 σκύλο και έτσι μπορώ να αντεπεξέλθω στο κόστος διατροφής του. Να σημειώσω εδώ οτι ο σκύλος τρώει λιγότερη ποσότητα τροφής σε σχέση με μια μέτριας ποιότητας τροφής ( royal canine, eukanuba,purina pro plan κτλ) για το λόγο οτι είναι πιο πλούσια τροφή με ποιοτικότερα συστατικά άρα ”τον πιάνει” καλύτερα τον σκύλο. Σε εμένα η Orijen κρατάει 1 1/2 μήνα και είναι 13,5 kgr η συσκευασία  της (20 kgr σκύλος). Αν τώρα κάποιος έχει να ταΐσει ολόκληρο κουμάσι το κόστος μιας τέτοιας τροφής είναι απαγορευτικό!!!

    Ο σκύλος είναι ένα σαρκοφάγο ζώο που παρά τους τόσες αιώνες, από την εξημέρωση του μέχρι και σήμερα, δίπλα στον άνθρωπο δεν έχει αλλάξει καθόλου ούτε το πεπτικό του σύστημα ουτε οι ανάγκες του για τροφή. Προσαρμόζεται βέβαια στις διατροφικές επιλογές του εκάστοτε ιδιοκτήτη του αλλά αυτό είναι άλλο θέμα που δεν εξαντλείται σε λίγες γραμμές. Οι τσοπάνηδες για παράδειγμα δίνουν ψωμί βουτηγμένο σε γάλα στα τσομπανόσκυλα τους και αυτά ζουν και εργάζονται τόσα και τόσα χρόνια. Το γάλα και το ψωμί δεν ενδεικνύονται για τη σωστή διατροφή του σκύλου. Άλλοι πάλι δίνουν στο σκύλο τους οτι τρώνε και εκείνοι θεωρώντας οτι εφόσον κάνει καλό στον άνθρωπο γιατί να μην κάνει στον σκύλο. Ο άνθρωπος όμως είναι πανφαγο ζώο με τελείως διαφορετικό πεπτικό σύστημα απο αυτό του σκύλου.

    Οι περισσότερες τροφές έχουν ως κύριο συστατικό τους τα δημητριακά και τα υποπροϊόντα κρέατος. Και τα δυο αυτά δεν κάνουν τοσο καλό στη τη διατροφή του σκύλου. Αν ο σκύλος ήταν ελεύθερος στη φύση δεν θα έτρωγε καλαμπόκι και τεύτλα για να ζήσει. Θα κυνηγούσε και θα έτρωγε κρέας. Θα έτρωγε και το στομάχι του ζώου(για τις φυτικές ινες που χρειάζεται) που θα είχε φαει χόρτα και σπόρους ή οτι άλλο αλλά εδω  η διαφορά ειναι σημαντική. Το στομάχι του ζώου αυτού εχει μισό χωνέψει την τροφή του και δεν χρειάζεται να το κανει ο σκύλος αυτό ( δεν μπορεί να το κάνει γιατι τα γαστρικά υγρά στο στομάχι του σκύλου είναι τόσο όξινα ώστε να μπορούν να χωνέψουν το κρέας κατά κύριο λόγο). Με αυτό το σκεπτικό λοιπον η τροφή που θα επιλέξουμε για το σκύλο μας θα πρέπει να εχει οσο το δυνατόν περισσότερο κρέας στα συστατικά του. Κρέας οχι υποπροϊόντα ( φτερά, κεφαλιά, ποδιά κτλ). Τα σιτηρά και τα υποπροϊόντα είναι κατά πολυ φτηνότερα απο το κρέας και με αυτο τον τρόπο πέφτει το κόστος παραγωγής σε μια τροφή. Το μεν κρέας δίνει στο σκύλο την ενέργεια του μέσω της πρωτεΐνης και τα δημητριακά δίνουν την ενέργεια τους μεσω των υδατανθράκων. Και στις δυο περιπτώσεις παράγεται ενέργεια για τον σκύλο αλλά η πρωτεΐνη απο το κρέας απορροφάται καλύτερα απο τον σκύλο και έχει και τα απαραίτητα για αυτόν αμινοξέα. Οπωσδήποτε ΟΧΙ αμυλούχες τροφές στην διατροφή του. Χρειάζεται επίσης λιπαρά(επίσης πηγή ενεργείας) και φυτικές ίνες ( όσπρια & λαχανικά) .

    Πολύ σημαντικό επίσης κατά τη  γνώμη μου είναι η σωστή ανάγνωση τωσ συστατικών μιας ξηρής τροφής εν προκειμένω. Η σειρά που αναφέρονται τα συστατικά σε μια ξηρά τροφή εχει να κάνει με την αναλογία της ποσότητας του κάθε συστατικού στο σύνολο της τροφής. Τα πρώτα 5-6 συστατικά είναι αυτά που καθορίζουν κατά 80% την ποιότητα μιας τροφής. Αν σε αυτά τα 5-6 πρώτα συστατικά είναι κυριο συστατικό το κρέας, το ψάρι και τα λιπαρά ειναι δείγμα ποιοτικής τροφής. Αν σε αυτές τις θέσεις ειναι δημητριακά και υποπροϊόντα κρέατος ή υπολείμματα κατεργασίας σιτηρών τότε είναι υποβαθμισμένης ποιότητας. Εδω βεβαία να τονίσω οτι παίζει πολύ σημαντικό ρόλο η κατεργασία των συστατικών. Ενα παράδειγμα… Αν το πρώτο συστατικό της τροφής ειναι το κοτόπουλο. Στη πρώτη περίπτωση είναι το αφυδατωμένο κοτόπουλο και στην άλλη είναι απλά κοτόπουλο. Στην πρώτη περίπτωση του αφυδατωμένου κοτόπουλου η περιεκτικότητα του σε νερό ειναι περί του 10% ενω στη άλλη περίπτωση είναι 80% νερό!!! Άρα το αφυδατωμένο κοτόπουλο είναι σωστά στην πρώτη θέση των συστατικών γιατί ειναι 90% καθαρό κρέας. Στη δεύτερη περίπτωση είναι μόνο ενα 20% καθαρού κρέατος( το υπόλοιπο είναι νερό) αρα δεν θα έπρεπε να είναι στη πρώτη θέση των συστατικών αλλά πολύ πιο κάτω. Οι μεγάλες εταιρίες είναι υποχρεωμένες να αναγράφουν τα συστατικά των τροφών αλλά με διάφορα τρικ προσπαθούν να παραπλανήσουν τους αγοραστές.

    Εξισου συμαντικα ειναι και τα ιχνοστοιχεια, βιταμινεςκαι τα μεταλα για να εχουμε μια ισσοροπημενη τροφη καθως επισης και την σωστη αναλογια μεταξυ ασβεστιου και φωσφορου. Αλλο ενα επισης συμαντικο συστατικο στην ταμπελα της Ξηρας τροφης που πρεπει να κοιταμε ειναι το ποσοστο της τεφρας ( σταχτη δλδ που ειναι καταλοιπο απο την διαδικασια αποξηρανσης της τροφης) που δεν πρεπει να ξεπερνα το 8-10%.

    Εν κατακλείδι η άποψη μου είναι οτι πρέπει να διαβάζουμε σωστά τα συστατικά της τροφής που επιλέγουμε, να τα αξιολογούμε σε σχέση με την ποιότητα τους και με τι σχέση ποιότητα/τιμή και μετά να αποφασίζουμε. Απαραίτητη προϋπόθεση επίσης είναι να ταιριάζει η τροφή στο σκύλο, δίνοντας του ενα εύλογο χρόνο προσαρμογής ( 5-8 εβδομάδες). Αυτά για την ώρα θεωρώ τα πιο βασικά χωρίς να πιστεύω οτι έχω καλύψει το θέμα ‘ διατροφή του σκύλου’ στο έπακρον.

     

    Φιλικα Σ.Γ.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #214293

    baikalogatos δεν χρειάζονται περισσότερα, τα είπες όλα περιεκτικά και σωστά. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    319
    kapsoxeris στις #214590

    εχει δοκιμασει καποιος την bewi???

    http://www.bewital-petfood.co.uk/page112.html

    ισως μια καλη λυση γιατι καπως πιο οικονομικο

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    375
    aggelos2 στις #216006

    Παιδιά καλημέρα,επειδή έχω καούρες τελευταία και θέλω να γυρίσω την διατροφή των 2 σκύλων μου σε μαγειρευτό, έχω διαβάσει σε προηγούμενα ποστ, για την ευεργετική ας πούμε διατροφική αξία του μοσχαρ’ίσιου κιμά.Αναφέρεστε στον κιμά τον κανονικό που κάνει 10 ευρώ το κιλό ή υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφέυγει και είναι ειδικό για σκυλιά και το βρίσκουμε σε σουπερ μαρκετ?Γιατί με 10 ευρώ το κιλό για 2 σκυλιά (500γρ την ημέρα το καθένα) θα θέλω 300 ευρώ το μήνα 🙁   …Είχα διαβάσει παλιότερα σε ενα ποστ συναδέρφου για μοσχαρίσιο κιμά με 2/3 ευρώ το κιλό και για αυτό ρωράω μήπως υπάρχει κάτι έτοιμο.Επίσης έχω προμηθευτή και πλατάρια-λαιμούς κοτόπουλο τα οποία θα τα βράζω και θα ξεκοκαλίζω όσο το δυνατόν.Όποια άλλη συνταγή και δοκιμασμένη διατροφή μαγειρευτή ας είναι και χρονοβόρα δεν με πειράζει δεκτή!!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,501 έως 1,515 (από 1,704 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων