ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 871 έως 885 (από 1,704 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Διατροφή

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    185
    gastone στις #180848

    Άρα αν ταΐζουμε κοτόπουλο με ρύζι και εναλλάξ συκώτι που και που με λίγα λαχανικά όπως καρότο π.χ και μερικές μέρες να τρώει και ξηρά 1-2 τη βδομάδα πως ακούγετε αυτό? πάντα ψάχνοντας για το καλύτερο.Να προσθέσω και το αυγό για καλύτερη πρωτεΐνη.Το ψάχνω γιατί το σκυλί ζητάει πολύ νερό χειμώνα καλοκαίρι.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    47
    zio1978 στις #180850

    'Eνας σκύλος που κυνηγάει χρειάζεται μάλλον κάτι περισσότερο από αυτά τα ποσοστά.
    Αν υποθέσουμε ότι χρειάζεται πάνω κάτω 30% πρωτεΐνη 30% υδατάνθρακες και 20% λίπος
    για να πιάσουμε αυτά τα ποσοστά θα χρειαστούμε 1360γρ κοτόπουλο 300γρ ρύζι και 160γρ λίπος…
    θα προσθέσουμε και λίγα λαχανικά , κανένα μαλακό κόκκαλο, αυγό, χονδρούς για βιταμίνες ,ασβέστιο
    κλπ άλλα 200γρ και θα έχουμε σύνολο 2 κιλά μαγειρευτό συν το νερό που θα τραβήξει πες 2.5 κιλά
    τελικό γεύμα.Θα μας φτάσει δηλαδή για ένα ενήλικο σκύλο 3 μέρες (οριακά).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #282929

    Άρα αν ταΐζουμε κοτόπουλο με ρύζι και εναλλάξ συκώτι που και που με λίγα λαχανικά όπως καρότο π.χ και μερικές μέρες να τρώει και ξηρά 1-2 τη βδομάδα πως ακούγετε αυτό? πάντα ψάχνοντας για το καλύτερο.Να προσθέσω και το αυγό για καλύτερη πρωτεΐνη.Το ψάχνω γιατί το σκυλί ζητάει πολύ νερό χειμώνα καλοκαίρι.

    Το στομάχι του σκύλου αν τρώει κάθε μέρα διαφορετικό φαγητό δεν έχει καλή αφομίωση της τροφής :D . Συνυπολόγισε και αυτά που αναφέρει ο georgeA και βγάλε χρήσιμα συμπεράσματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    319
    kapsoxeris στις #181176

    εχει δοκιμασει καποιος την εκτροφικη της Farmina?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #282223

    εχει δοκιμασει καποιος την εκτροφικη της Farmina?

    Εγω την δινω στα σκυλια μου μαζι με μαγειρευτο,,η και σκετη αν ειμαι στο βουνο, σε γενικες γραμες ειναι καλη τροφη
    ταιζα πολυ ακριβοτερη που ηταν πιο χαμηλης ποιοτητας τελικα,γενικα με τις τροφες παιζουν πολλα παιχνιδια παιδια,,σημερα με την χημεια που κυκλοφορη
    ποτε δεν μπορεις να ξερεις τι ακριβως ταιζεις το σκυλι σου,,,,ποσο την αγοραζεις αν επιτρεπετε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    319
    kapsoxeris στις #282210

    Εγω την δινω στα σκυλια μου μαζι με μαγειρευτο,,η και σκετη αν ειμαι στο βουνο, σε γενικες γραμες ειναι καλη τροφη
    ταιζα πολυ ακριβοτερη που ηταν πιο χαμηλης ποιοτητας τελικα,γενικα με τις τροφες παιζουν πολλα παιχνιδια παιδια,,σημερα με την χημεια που κυκλοφορη
    ποτε δεν μπορεις να ξερεις τι ακριβως ταιζεις το σκυλι σου,,,,ποσο την αγοραζεις αν επιτρεπετε

    20kg 39 ευρω!το θεμα ειναι οτι μπηκα στο site της Farmina και ειδα οτι υπαρχουν πολλοι κωδικοι για την εκτροφικη,το καταστημα που αγοραζω μαλλον εχει μονο ενα κωδικο για adult σκυλια!εσυ ποια παιρνεις ακριβως?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #282202

    20kg 39 ευρω!το θεμα ειναι οτι μπηκα στο site της Farmina και ειδα οτι υπαρχουν πολλοι κωδικοι για την εκτροφικη,το καταστημα που αγοραζω μαλλον εχει μονο ενα κωδικο για adult σκυλια!εσυ ποια παιρνεις ακριβως?

    Aυτην περνω εγω φιλε…

    δες εδω μερικες φιρμες τι αλεθουν για τροφες σκυλου και τα ξαναλεμε

    http://www.youtube.com/watch?v=g9DTzDfYMxo…feature=related

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #282190

    πωπω ρε φίλε αηδίασα το φανταζόμουν ότι βάζουν ψοφίμια κοκκαλα σαπισμένα από αγελάδα η κοτόπουλα κρεατάλευρα κτλ, αλλά αυτό περνάει κάθε όριο αρρώστιας B)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #282178

    πωπω ρε φίλε αηδίασα το φανταζόμουν ότι βάζουν ψοφίμια κοκκαλα σαπισμένα από αγελάδα η κοτόπουλα κρεατάλευρα κτλ, αλλά αυτό περνάει κάθε όριο αρρώστιας B)

    Δες εδω και τα τρια επεισοδια [οσοι ξερετε αγγλικα] για να καταλαβετε τι τρωνε τα σκυλια μας
    σιγα μην βαζουν μεσα αυτα που λενε.και το dog food analysis να μην πω που το εχω γραμενω και αυτο
    ολοι μεσα στην μπιζνα ειναι

    http://www.youtube.com/watch?v=dLaxXD8vPao…feature=related

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    47
    zio1978 στις #181215

    Συνήθως όταν οι τροφές αναφέρουν στον πίνακα των συστατικών γενικά "κρέας" ή πρωτεΐνη κρέατος
    χωρίς να διευκρινίζουν την προέλευση (π.χ. κρέας κοτόπουλου) πρόκειται για υποπροϊόντα κρέατος
    αμφίβολης προέλευσης… κοινώς ότι περισσεύει και είναι για πέταμα…
    Επίσης πολλές οικονομικές τροφές αναφέρουν σαν συστατικό "δημητριακά" γενικώς, και αυτό το
    συστατικό είναι ότι απομένει από την επεξεργασία των δημητριακών…. φλούδες και πίτουρα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #181216

    η μονη χωρα που πειστευω εχει την παιδία και το κοινονικο κρατος – μηχανισμο να το αποφιγει αυτο ειναι ο καναδας και ισως καποιες πολιτιες της USA

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    157
    anixneftis069 στις #181217

    Αν θελει καποιος να μαθει τι ακριβως περιεχει και σε τι περιεκτικοτητα η ξηρα τροφη που ταιζει τα ζωντανα του ,δεν εχει παρα να δωσει ενα δηγμα στο χημειο και ολα θα ερθουν στο φως.Εγω προσωπικα το εκανα και εβγαλα τα συμπερασματα μου….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #282173

    Αν θελει καποιος να μαθει τι ακριβως περιεχει και σε τι περιεκτικοτητα η ξηρα τροφη που ταιζει τα ζωντανα του ,δεν εχει παρα να δωσει ενα δηγμα στο χημειο και ολα θα ερθουν στο φως.Εγω προσωπικα το εκανα και εβγαλα τα συμπερασματα μου….

    Ωραιος! αν εχεις και την καλοσυνη να τα μυραστεις μαζι μας..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    47
    zio1978 στις #282171

    Αν θελει καποιος να μαθει τι ακριβως περιεχει και σε τι περιεκτικοτητα η ξηρα τροφη που ταιζει τα ζωντανα του ,δεν εχει παρα να δωσει ενα δηγμα στο χημειο και ολα θα ερθουν στο φως.Εγω προσωπικα το εκανα και εβγαλα τα συμπερασματα μου….

    Θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον να πεις τι περιείχε η τροφή που έδωσες για ανάλυση, χωρίς να είσαι υποχρεωμένος μας πεις τη
    φίρμα της τροφής.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    157
    anixneftis069 στις #181239

    Δεν θα πω για ευνοητους λογους την μαρκα της τροφης….παρα μονο οτι η τροφη παραγεται στο εξωτερικο(καναδας)και οι περιεκτικοτητες που αναφερει στην συσκευασια της δεν απεχουν πολυ απο τα αποτελεσματα του χημειου….ενα θεμα που ειναι σοβαρο ομως ειναι τα κρεαταλευρα-σιταλευρα-αιματαλευρα κλπ που δεν μπορει να ξερει κανεις απο τι ακριβως ειναι καθως χρειοζονται πολυ πιο εξειδικευμενες αναλυσεις.Ενδεικτικα θα πω οτι η τροφη αυτη που ανελυσα εγω στα βασικα της συστατικα ειχε καλες περιεκτικοτητες σε καθαρες πρωτεινες-λιπος-ασβεστιο-σιδηρο-και ελαφρως παραπανω τεφρα.
    Γενικα παντως ηταν σε καλα ποσοστα.Μια επισης σημαντικη περιπτωση για καλη ξηρα τροφη ειναι καποιες τοπικες εταιριες που παραγουν ζωοτροφες.Ευτυχως εδω στα Γιαννενα ειναι 2 τετοιες και μπορω και βρισκω καλη τροφη σε σωστη τιμη.Επειδη εχω δοκιμαση κι εγω καθε μεθοδο ταισματος των ζωντανον μου κατεληξα στο συμπερασμα μιας καλης ξηρας τροφης σε συνδυασμο με φρεσκα προσθετα απο το εμποριο(κρεας-κοτοπουλο-λαχανικα)σε νωπη κατασταση.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 871 έως 885 (από 1,704 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων