AΓΟΡΑ ΟΠΛΟΥ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 39 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #29941

    ΕΧΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΑΡΧΙΣΕΙ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΟΠΛΟΥ.
    ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΠΑΡΑΤΡΑΓΟΥΔΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΑΓΟΡΑΣΤΕΣ.
    ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΑΥΤΗ?
    1, ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΔΕΙΑ ΚΑΤΟΧΗΣ ΟΠΛΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΚΔΟΘΕΙ ΣΕ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΤΩΝ 3 ΧΡΟΝΩΝ,ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΓΙΑΤΡΟ.ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΤΟ ΟΤΙ ΘΑ ΔΟΥΝ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΑΤΟΧΗΣ ΜΑΣ.
    2, ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΑΓΟΡΑΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΠΟΙΝΗΚΟ ΜΗΤΡΩΟ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΑΤΟΧΗΣ!!!ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΤΥΠΙΚΗ ΥΠ.ΔΗΛΩΣΗ ΜΕ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ …ΔΕΝ ΔΙΩΚΟΜΑΙ……ΚΛΠ
    3, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ΤΙ ΟΠΛΟ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ,ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΑΓΟΡΑ.
    4.   ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ  ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΑΜΜΕΣΩΣ  ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΑΓΟΡΑΣ. 


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #42036

     Καλημερα

     Aυτα όλα Δημητρη γινονται στα δικα μας Αστυνομικα τμηματα, η μιλαμε σε θεωρητικο επιπεδο;

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #42039

    ΟΙ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΒΙΚΤΩΡΑ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΟΝΟ ΠΟΥ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ…ΑΡΜΟΔΙΟΣ  ΤΙΣ ΕΡΜΗΝΕΥΕΙ ΟΠΩΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #42042

    ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΔΗΜΗΤΡΗ ΜΟΥ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΑΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΟΣ.ΤΙ ΜΟΥ ΛΕΣ ΤΩΡΑ,ΕΒΓΑΛΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ PERAZZI ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΔΗΛΩΤΟ BREDA ΠΟΥ ΜΟΥ ΧΑΡΙΣΑΝ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ, ΕΝΩ ΕΙΧΑ ΒΓΑΛΕΙ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΣΥ (ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2003),ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΗΣΥΧΟ,ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΧΑΝΩ ΤΗΝ ΩΡΑ ΜΟΥ ΣΤΑ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΑ ΤΜΗΜΑΤΑ. ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΑΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΝΕΡΑ ΤΟΥΣ,ΜΗΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΑΡΧΕΣ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΠΑΝΩ ΧΕΡΙ,ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΞΥΠΝΟ..

    ΒΑΣΙΛΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #42048

    Τα πράγματα είναι έτσι όπως τα περιγράφει ο Δημήτρης.

    Αν έχει εκδοθεί άλλη άδεια κατοχής μέσα στην τελευταία 3ετία, δεν χρειαζεται ούτε ποινικό μητρώο ούτε βεβαίωση από Γιατρό. Μόνο μια φωτοτυπία της παλιάς άδειας.

    Την άδεια αγοράς την πέρνετε σε 4-6 μέρες (3 αντιγραφα). Μετά πραγματοποιήτε την αγορά και συμπληρώνετε τα στοιχεία του πωλητή αν είναι ιδιώτης και μια υπευθυνη δήλωση με το γνήσιο της υπογραφής οτι σας πουλά του συγκεκριμένο όπλο. Αν το όπλο είναι καινούργιο, το κατάστημα ξέρει τι πρέπει να συμπληρώσει στην άδεια αγοράς.

    Πηγαίνετε με τα χαρτιά και το όπλο πίσω στο τμήμα και παίρνετε προσωρινή άδεια κατοχής. Η οριστική βγαίνει μετά από κανα μήνα, έτσι για να μην κουράζονται οι λουφαδώροι που έχουν τα πόστα, ενόσω οι συνάδελφοι τους κινδυνεύουν στο δρόμο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #42064

    ΦΙΛΕ ΚΩΣΤΑ

    ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΝΟΜΟΥ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΑΓΟΡΑΣ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΚ,ΤΗΝ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ.

    ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΑΠΟ Π.Α ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #42065

    Την ίδια στιγμή; Το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε;

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #42068

    NAI,  έχει δίκιο ο Μίμης. Την ίδια στιγμή κανονικά την παίρνεις την “ΑΔΕΙΑ ΑΓΟΡΑΣ”

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #42070

    Ρε παιδιά αφού ξέρετε στην Ελλάδα ζούμε, δηλαδή εμένα που μου είπε η αστυνομικός της ασφάλειας , έλα σε ένα μήνα να την πάρεις, θα μου την έφτιαχνε αμέσως αν της έλεγα οτι πρέπει να την κάνει εκείνη την στιγμή? ή θα μου έλεγε έλα μετά από 3 μήνες!!!!

    Η διαταγή από το υπουργείο μπορεί να λέει η άδεια κατοχής πρέπει να εκδίδεται αμέσως, αλλά πόσοι το εφαρμόζουν? Και τι μπορούμε να κάνουμε αφού ως γνωστόν αν έρθεις σε κόντρα με τους αστυνομικούς μπορεί να βρεθείς στο αυτοφορο με δήθεν κατηγορία περί εξύβρισης.

    Βεβαίως και υπάρχουν αστυνομικοί που δουλεύουν ευσυνειδητα, όμως ο κανόνας στα περισσότερα τμήματα ασφαλείας είναι: προσπαθούμε να μην κάνουμε σήμερα αυτό που μπορούμε να κάνουμε μετά από ένα μήνα επειδή έτσι γουστάρουμε. Έτσι κι αλλιώς ο λαλάκας φορολογούμενος πολίτης που μας πληρώνει δεν έχει εναλλακτική λύση.

    Το ξέρετε οτι εγώ αν δεν είχα κατεβάσει τον νέο νόμο από το site του υπουργείου, ακόμα δεν θα είχα πάρει άδεια αγοράς?

    Η αστυνομικός επέμενε οτι έπρεπε να περάσω από γιατρούς και να βγάλω ποινικό μητρώο γιατί νόμιζε οτι  η απαλλαγή λόγω παλαιότερης άδειας, ισχύει 3 μήνες όχι 3 χρόνια. Πλήρης άγνοια δηλαδή. Μετά από πιέσεις και επιδειξή του εκτυπωμένου αντίγραφου του νόμου που είχα μαζί μου αξιώθηκε να ψάξει τα συρτάρια να βρεί “που στο καλό έχει βάλει τη ρημάδα την νέα διαταγή”.

    Την αίτηση την έκανα Τρίτη και την άδεια αγοράς την πήρα μετά από 9 μέρες και 3 τηλεφωνήματα. Στο τελευταίο μάλιστα χρησιμοποίησα το όνομα του Διοικητή που είναι και συνάδελφος κυνηγός μέλος του Κυνηγετικού Συλλόγου Πειραιά.

    Πήρα την άδεια λοιπόν και την επόμενη μέρα ξαναπήγα με το όπλο και τα χαρτιά συμπληρωμένα. Μόλις με είδε είπε ” ήλθατε κι όλας?”

    Λοιπόν αφήστε το τι πρέπει να γίνεται και δείτε το τι πραγματικά ισχύει.

    Γι μένα θα έπρεπε αν δούλευαν σωστά οι σύλλογοι, να αναλαμβάνουν αυτοί τις διακπεραιώσεις, που μπορούν να πιέσουν καταστάσεις και να γίνεται γρήγορα η διαδικασία.
    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #42076


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kostask στίς 09 Ιούλιος 2004


    Ρε παιδιά αφού ξέρετε στην Ελλάδα ζούμε, δηλαδή εμένα που μου είπε η αστυνομικός της ασφάλειας , έλα σε ένα μήνα να την πάρεις,

    Αυτά δεν μας τα είχες πεί…  

    Και τι μπορούμε να κάνουμε αφού ως γνωστόν αν έρθεις σε κόντρα με τους αστυνομικούς μπορεί να βρεθείς στο αυτοφορο με δήθεν κατηγορία περί εξύβρισης.

    Mην πάς μακριά, πρίν το 1974… θυμάστε τι γινόταν. Και για μερικά χρόνια μετά

    Το ξέρετε οτι εγώ αν δεν είχα κατεβάσει τον νέο νόμο από το site του υπουργείου, ακόμα δεν θα είχα πάρει άδεια αγοράς?

    Κώστα, μου το στέλνεις με e-mail

    Η αστυνομικός επέμενε οτι έπρεπε να περάσω από γιατρούς και να βγάλω ποινικό μητρώο γιατί νόμιζε οτι  η απαλλαγή λόγω παλαιότερης άδειας, ισχύει 3 μήνες όχι 3 χρόνια.

    Aυτό είναι να μη σου τύχει. Χωρίς σχόλιο

    Πήρα την άδεια λοιπόν και την επόμενη μέρα ξαναπήγα με το όπλο και τα χαρτιά συμπληρωμένα. Μόλις με είδε είπε ” ήλθατε κι όλας?”

    Φίλε Κώστα, πήρες νέο όπλο ?? ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ

    Λοιπόν αφήστε το τι πρέπει να γίνεται και δείτε το τι πραγματικά ισχύει.

    οκ δεν είναι πάντα καλά τα πράγματα αλλά σε σένα έτυχε κάτι ακραίο. Γιατί όμως δεν τα φτιάχνεις στο χωρίο όπως κάνω εγώ με την Ευβοια και ο αστυνομικός μου κάνει και καφέ.Και μου ήταν εντελώς άγνωστος ο άνθρωπος όταν τον γνωρισα πέρσι τέτοια εποχή


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    381
    hunterer303 στις #42077

    ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΓΡΑΨΕΤΕ ΤΟ SITE  ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΣΑΤΕ ΤΟ ΝΟΜΟ??????????? ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ  ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΧΡΕΙΑΣΘΕΙ. ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΑΝΑΝΕΩΣΕΙΣ???????

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    ΤΑΣΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #42085

    Είδες ΤΑΣΟ, μόλις το ζητήσαμε ΤΣΟΥΠ ο Κώστας, πρώτο θέμα και με προτεραιότητα το νέο μας πρόβλημα με την άδεια αγοράς (  γιά όσους άτυχους  βέβαια είναι πρόβλημα )

    Μπράβο Κώστα, Ευχαριστούμε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #336404

    Λοιπόν, παραθέτω την δική μου εμπειρία. Σημειώστε ότι κάθε φορά που πήγενα στην Ασφάλεια έπρεπε να πάρω άδεια από την Διευθύντριά μου!!! και ότι δεν το “έτρεξα” το ζήτημα.

    1. Η αγορά του όπλου έγινε από ιδιώτη. Τηλεφώνησα στην Ασφάλεια για τα δικαιολογητικά και μου είπαν ότι ισχύει ακόμα η παλιά νομοθεσία (αυτό έγινε κάπου μεσα στον Μάρτη).

    2. Όταν πήγα στο Α.Τ. έμαθα ότι ισχύει ο νέος νόμος και πρέπει κατ’ αρχάς να καταθέσω, σε λογαριασμό της Εθνικής Τράπεζας για το Μετοχικό Ταμείο Στρατού, 3€ (αν δεν κάνω λάθος) για την άδεια αγοράς όπλου και 3€ για την άδεια κατοχής όπλου και να τους πάω τις αποδείξεις κατάθεσης. Μαζί θέλαν ΚΑΙ ΧΑΡΤΙ ΓΙΑΤΡΟΥ, νευρό ή ψυχό ή παθολόγου.

    3. Όταν τα πήγα αυτά, μου είπαν ότι το χαρτί από τον γιατρό είναι εντάξει αλλά έπρεπε να είναι μέσα σε φάκελλο σφραγισμένο.

    4. Ξαναπηγαίνω με το ίδιο χαρτί μέσα σε φάκελλο, μου λένε ότι δεν είναι σωστό!!!! και μου δίνουν ένα έντυπο προς συμπλήρωση από τον γιατρό. Μετά από τις διαμαρτυρίες μου και την μεσολάβηση του Διοικητή Τμήματος, δέχθηκαν τα υπόλοιπα έγγραφα (αίτηση για άδεια αγορας, απόδειξη κατάθεσης τράπεζας), με την συμφωνία να πάω σε 3-4 μέρες το ΣΩΣΤΟ χαρτί από τον γιατρό σε φάκελο.

    5. Πηγαίνω το σωστό χαρτί, μέσα στον σωστό φάκελο και πέρνω (επιτέλους) την άδεια αγοράς στα χερια μου.

    6. Μαζί με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη του όπλου, πάμε στο Α.Τ. υπογράφει αυτός Υπεύθυνη δήλωση ότι μου πούλησε το εν λόγω όπλο, συμπληρώνουμε την άδεια αγοράς με τα στοιχεία του όπλου, κανω και μια αίτηση για άδεια κατοχής όπλου (έχω ήδη μια άδεια που έβγαλα προ 2 χρόνων) και αφού είδαν και το όπλο έφυγα.

    7. Όταν θα πάει το ποινικό μητρώο μου στο Α.Τ. θα φτιάξουν και την άδεια κατοχής όπλου. Για την πρώτη άδεια που έβγαλα, το ποινικό μητρώο χρειάστηκε 3 βδομάδες !!!! για να διανύσει μια απόσταση 200 μέτρων (από το Δικαστήριο στην Αστυνομία)!!!!

    Παραμένω αισιόδοξος και δεν χάνω την ψυχραιμία μου.

    Καλό κουράγιο! 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #42190

    Τριαντάφυλλε το κάθε αστυνομικό τμήμα κάνει οτι θέλει και όχι οτι πρέπει. Π.χ. χαρτί από τον γιατρό δεν χρειάζεται αφού δεν έχουν περάσει τρία χρόνια από την αγορά του προηγούμενου όπλου (φαντάσου οτι στο δικό μου αστυνομικό τμήμα λένε 1 χρόνο από την τελευταία αγορά.

    Μπάχαλο λοιπόν η Ελλάδα. Καλά που είναι και καμμία Εθνική Ομάδα να μας κάνει περήφανους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    731
    basil01 στις #336408

    Παραμένω αισιόδοξος και δεν χάνω την ψυχραιμία μου.

    και οπως ειπε ο συχωρεμενος ο Reagan

    “you ain’t see nothing yet”

    Μην στεναχωριεστε συναδελφοι, παντου ετσι ειναι ειτε ειναι καινουργιος ο νομος ειτε οχι, ειτε προκειται για οπλα ειτε για να παρεις λεφτα απο το ΙΚΑ… (εκει να δεις τι γινεται)

    Καλο ειναι παντως να τα γραφουμε στο θεμα “ΑΝΕΚΔΟΤΑ”  γιατι μονο για εκει ειναι 

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 39 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων