ΝΕΑ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ !!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 2,056 έως 2,070 (από 2,417 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #403787


    ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ > ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΜΜΕ “ΜΕΤΡΟΥΣΑΝ” ΚΑΛΥΚΕΣ ΑΠΟ ΚΑΛΑΣΝΙΚΟΦ, ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΣΤΑ ΨΙΛΑ Η ΨΗΦΙΣΗ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟΥ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ   😯 ΚΥΡΙΑΡΧΙΑΣ


    Ζητήματα παραχώρησης εθνικής κυριαρχίας στους δανειστές μας εγείρουν, σύμφωνα με την αντιπολίτευση, οι Πράξεις Νομοθετικού Περιεχομένου που ως νομοσχέδιο πρόκειται να ψηφιστούν σήμερα στη Βουλή. κυβέρνηση -καταγγέλλει η αντιπολίτευση- θα υποχρεωθεί να προσφέρει «γην και ύδωρ» στους εταίρους μας σε περίπτωση που δεν εκπληρώσει στο ακέραιο όλες τις προβλεπόμενες υποχρεώσεις της.
    Οπως αναφέρουν κοινοβουλευτικές πηγές, η συγκεκριμένη τρισέλιδη συμφωνία-δέσμευση για τη χώρα μας δεν έχει λάβει όπως θα έπρεπε τη γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους.


    Αντίθετα το σχετικό κείμενο θα παραδοθεί τυπικά προς έγκριση στον προαναφερόμενο γνωμοδοτικό θεσμό.
    «Δεσμεύουν εκ τω προτέρων την υπογραφή του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους για την κατάλυση κάθε έννοιας εθνικής κυριαρχίας», τονίζει χαρακτηριστικά ο Παναγιώτης Λαφαζάνης από τον ΣΥΡΙΖΑ.
    Τι προβλέπει
    Στο 11ο εδάφιο του κειμένου ορίζεται ότι «ούτε το Δικαιούχο Κράτος Μέλος, ούτε η Τράπεζα της Ελλάδος, ούτε κανένα από τα αντίστοιχα περιουσιακά τους στοιχεία εξαιρούνται, λόγω εθνικής κυριαρχίας ή για άλλο λόγο της δικαιοδοσίας, κατάσχεσης -συντηρητικής ή αναγκαστικής- ή αναγκαστικής εκτέλεσης σε σχέση με οποιοδήποτε ένδικο βοήθημα ή διαδικασία σχετικά με τη Σύμβαση Τροποποίησης».
    Με άλλα λόγια δηλαδή καθίσταται σαφές -λέει ο βουλευτής- ότι ο δημόσιος πλούτος δεν μπορεί να εξαιρεθεί από οποιαδήποτε κατάσχεση προκειμένου να ικανοποιηθούν οι απαιτήσεις των δανειστών μας.
    Στο ίδιο κείμενο ορίζεται εξάλλου ότι οι τυχόν διαφορές μεταξύ των δύο πλευρών δεν θα εξεταστούν από την Ελληνική Δικαιοσύνη αλλά από δικαστήριο του Λουξεμβούργου.
    Συγκεκριμένα, στο 10ο εδάφιο αναφέρεται ότι «το Δικαιούχο Κράτος Μέλος και η Τράπεζα της Ελλάδος έχουν υπαχθεί νόμιμα, αποτελεσματικά και αμετάκλητα στην αποκλειστική αρμοδιότητα των Δικαστηρίων του Μεγάλου Δουκάτου του Λουξεμβούργου σε σχέση με τη Σύμβαση Τροποποίησης και κάθε απόφαση των δικαστηρίων αυτών θα είναι αμετάκλητη και εκτελεστή στην Ελληνική Δημοκρατία».
    Ο Μανιτάκης
    Βουλευτές της τρικομματικής κυβέρνησης αντιτείνουν πάντως πως πρόκειται απλώς για μια τυπική νομική διαδικασία και υπενθυμίζουν ότι ο έγκριτος συνταγματολόγος και υπουργός Διοικητικής Μεταρρύθμισης Αντώνης Μανιτάκης, απαντώντας προσφάτως στη Βουλή σε ανάλογες αιτιάσεις της αντιπολίτευσης, δήλωνε μεταξύ άλλων ότι όλοι αυτοί που επικαλούνται αστήριχτα την εκποίηση και προσβολή της εθνικής μας κυριαρχίας πρέπει να γνωρίζουν ότι, σύμφωνα με διάταξη του Διεθνούς Δημοσίου Δικαίου, η αναγκαστική εκτέλεση εκτελείται στη χώρα που έχει συναφθεί η σύμβαση και συντελείται πάντα με το εθνικό δίκαιο, στη συγκεκριμένη περίπτωση με το ελληνικό.
    Η βουλευτής της ΔΗΜΑΡ Ασημίνα Ξηροτύρη και εισηγήτρια του κόμματος στο νομοσχέδιο κινούμενη στο ίδιο πλαίσιο επιχειρημάτων με τον υπουργό επιμένει ότι ο Ελληνας δικαστής θα αποφασίσει τι είναι κατασχετέο και τι όχι και πάντως δεν θα μπορέσει να κινηθεί εκτός Συντάγματος.
    Η ίδια δίνει και την πολιτική διάσταση του θέματος σημειώνοντας με νόημα ότι δεν είναι δυνατόν οι Ευρωπαίοι εταίροι και το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο (διότι η συμφωνία έχει συναφθεί με το Ευρωπαϊκό Χρηματοδοτικό Ταμείο Σταθερότητας και όχι με το ΔΝΤ) να κινηθούν κατά χώρας εταίρου διότι την επόμενη ημέρα δεν θα υπάρχει ενωμένη Ευρώπη.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #404316

    ΑΠΟΛΥΜΕΝΟΣ ΧΑΛΥΒΟΥΡΓΟΣ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ

    Mπας και ακούσουμε και καταλάβουμε κάτι!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #404338

    Αποζημιώσεις σε 16 υπαλλήλους της “Alex Pak”

    http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=250489

    Aυτά συμβαίνουν καθημερινά στην Ελλάδα.

    Εταιρίες που έχουν βγάλει εκατομμύρια εκμεταλλεύονται τους ευεργετικούς (γι’ αυτούς) νόμους για να διώξουν χωρίς αποζημίωση τον κόσμο τους.

    Και απλήρωτοι και με δύο μέρες την εβδομάδα εργασία για πολλούς μήνες (9 μήνες τον χρόνο έχει δικαίωμα ο κάθε εργοδότης) και απολυμένοι χωρίς αποζημίωση.

    Όλες αυτές οι εταιρίες δίνουν ένα μισθό της πείνας στους εργαζόμενους και τα υπερκέρδη τους φεύγουν στο εξωτερικό. Υποτίθεται ότι φορολογούνται και είναι τυπικοί στις υποχρεώσεις τους αλλά ας πάνε αν θέλουν να πάρουν τα εκατοντάδες εκατομμύρια που χρωστά η Hochtief και ξαναμιλάμε πάλι για καπιταλισμό ή για σοσιαλισμό σε καιρούς παγκοσμιοποίησης.

    Οι νόμοι αυτοί ψηφίστηκαν και από τα 300 γαιδούρια, η Αριστερά κάνει το σκυλί που γαβγίζει αλλά δεν δαγκώνει και η ΓΣΕΕ πουλιέται κάθε μέρα.

    Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ατιμία από το να απσχολείς έστω και μία μέρα έναν άνθρωπο χωρίς να τον πληρώσεις και χωρίς να του έχεις δηλώσει από πριν την αδυναμία σου να το κάνεις, πούστικα δηλαδή.

     

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #404364

    Οι νόμοι αυτοί ψηφίστηκαν και από τα 300 γαιδούρια, η Αριστερά κάνει το σκυλί που γαβγίζει αλλά δεν δαγκώνει και η ΓΣΕΕ πουλιέται κάθε μέρα

    Γιάννη η αριστερά ( φυσικά έχει κάνει ένα κάρο μαλακίες σε  άλλα θέματα ) σε όλους τους νόμους και πολυνομοσχέδια που ήρθαν στην βουλή για ψήφιση και αφορούσαν τα εργασιακά , να ξέρεις ότι καταψήφισε την αρχή και όλα τα άρθρα (μηδενός εξαιρουμένου) .

    Μάλιστα ακόμη και η ΔΗΜΑΡ τόλμησε και ύψωσε ανάστημα σε μερικά άρθρα που αφορούν την μείωση της αποζημίωσης απόλυσης για καταγγελία χωρίς προειδοποίηση κλπ.

    Με λίγα λόγια τα νομοσχέδια εξαθλίωσης που αφορούν τα εργασιακά υπερψηφίστηκαν στο συνολό τους απο τα δυο κόμματα της ΝΔ και ΠΑΣΟΚ  και καταψηφίστηκαν στο συνολό τους απο τα κόμματα της αριστεράς , τους ανεξάρτητους Ελληνες  και την χρυσή αυγή

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #404379

    Naval wrote:
    Οι νόμοι αυτοί ψηφίστηκαν και από τα 300 γαιδούρια, η Αριστερά κάνει το σκυλί που γαβγίζει αλλά δεν δαγκώνει και η ΓΣΕΕ πουλιέται κάθε μέρα

    Γιάννη η αριστερά ( φυσικά έχει κάνει ένα κάρο μαλακίες σε άλλα θέματα ) σε όλους τους νόμους και πολυνομοσχέδια που ήρθαν στην βουλή για ψήφιση και αφορούσαν τα εργασιακά , να ξέρεις ότι καταψήφισε την αρχή και όλα τα άρθρα (μηδενός εξαιρουμένου) . Μάλιστα ακόμη και η ΔΗΜΑΡ τόλμησε και ύψωσε ανάστημα σε μερικά άρθρα που αφορούν την μείωση της αποζημίωσης απόλυσης για καταγγελία χωρίς προειδοποίηση κλπ. Με λίγα λόγια τα νομοσχέδια εξαθλίωσης που αφορούν τα εργασιακά υπερψηφίστηκαν στο συνολό τους απο τα δυο κόμματα της ΝΔ και ΠΑΣΟΚ και καταψηφίστηκαν στο συνολό τους απο τα κόμματα της αριστεράς , τους ανεξάρτητους Ελληνες και την χρυσή αυγή

    Όταν έχω μία κυβέρνηση που περνάει τόσο σκληρά μέτρα (βάζει τεκμήριο στους άνεργους και στις οικογένειες με παιδιά και απαλλάσει τα κότερα) και η αριστερά η παραδοσιακή δεν κάνει τίποτα ενώ θα μπορούσε να παίξει πρωταγωνιστηκό ρόλο, παρά μένει κατώτερη των περιστάσεων εγώ προσωπικά το βρίσκω ισάξιο της προδοσίας.

    Την θεωρώ μαζί με την ΓΣΕΕ τον Δούρειο ίππο για να γίνει ότι έγινε.

    Ερώτηση: Είσαι εκλεγμένο μέλος του κοινοβουλίο με το κόμμα της Αριστεράς. Βλέπεις να περνάνε νομοσχέδια από μπροστά σου που παίρνουν πίσω ότι έχουν οι εργαζόμενοι και ο απλός λαός. Ψηφίζεις όχι αλλά δεν γίνεται τίποτα. Βλέπεις ότι ο αγώνας του κόμματος είναι χαμηλών τόνων μπροστά στα όσα πρωτόγνορα γίνονται (1.500.000 εκ άνεργοι και αν αφαιρέσης από τα 10.000.000 τους συνταξιούχους, τα παιδιά πόσοι μας μένουν για να δουλέψουν?) και όλα αυτά είναι γενικές διαπιστώσεις που δεν μπορεί να τις αρνηθεί κανείς. Ποιο είναι το σωστό που πρέπει να κάνεις?

    Οτιδήποτε άλλο από παραίτηση και ξεμπρόστιασμα πραγματικό των προθέσεων και των συννενοήσεων των μεγάλων κομμάτων (μαζί και του δικού σου) για μένα είναι προδοσία. Το να κάθεσαι στην θέση σου για να μην χάσεις το μισθό δεν σε κάνει διαφορετικό από τον προδότη ΠΑΣΟΚτζη και ΝΔουλάκια. Ακραίο μεν αλλά αυτό βιώνω καθημερινά.

    Και τα πέρι “ο αγώνας κερδίζεται εκ των έσω” δεν ευσταθούν όταν έχουν περάσει όλα τα αντιλαικά και δεν έχεις καταφέρει τίποτα απολύτως από μέσα. Τον πούλο πάρε μήπως βρεθεί κανένας ποιο ικανός και ποιο έντιμος.

    Αλλά Διονύση μου, γράψε και εσύ τελευταίος την άποψή σου και να μην το συνεχίσουμε άλλο γιατί και το topic είναι ακατάλληλο αλλά και το forum καθώς φαίνεται.

    Μάλλον πολύ άνθρωποι μπαίνουν εδώ μέσα για να ξεφύγουν συζητώντας για το hobby τους  και δεν θέλουν να συζητούν στενάχωρα πράγματα …………. είναι και αυτό σεβαστό  😐 .

    Νομίζω ότι δεν διεκδικούμαι το αλάθητο 😎 .

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #404383

    φιλε Γιαννη, χωρις να σε ξερω, εκτιμω πολυ τις αποψεις σου, γιατι τις τεκμηριωνεις και δειχνεις ανθρωπος που βλεπει δασος και οχι δεντρο.

    για να πω και εγω την αποψη μου, εχω αρχισει και πιστευω πως η κατασταση ειναι τοσο δυσκολη που δεν μπορουν να την σηκωσουν στην πλατη τους οι πολιτικοι ουτε της κυβερνησης ουτε της αντιπολιτευσης.

    υπαρχει και κατι αλλο. η αντιπολιτευση δεν εχει το ρευμα του κοσμου που θα επρεπε για να μπορει να παρει ¨φωτια¨.

    εχω πει και σε παλιοτερο ποστ οτι κατα την γνωμη μου, επανασταση με γεματο στομαχι δεν γινετε.

    εχουν σκυψει το κεφαλι ομως και οι ανθρωποι που πραγματικα υποφερουν.

    δυστυχως, η ελλαδα ειναι ηδη στον δρομο να παψει να ειναι μια χωρα ανεξαρτητη, και να ειναι αποικια.

    αν αυτο καταφερουμε να το ανατρεψουμε, μακαρι.

    (συγνωμη για το of  topic)

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #404396

    Αλλά Διονύση μου, γράψε και εσύ τελευταίος την άποψή σου και να μην το συνεχίσουμε άλλο γιατί και το topic είναι ακατάλληλο αλλά και το forum καθώς φαίνεται. Μάλλον πολύ άνθρωποι μπαίνουν εδώ μέσα για να ξεφύγουν συζητώντας για το hobby τους και δεν θέλουν να συζητούν στενάχωρα πράγματα …………. είναι και αυτό σεβαστό .

    Γιάννη πραγματικά αν πιστέψω ότι ενοχλούμε το φόρουμ η τους αναγνώστες με τα γραφόμενά μας περί πολιτικής και γενικά με θέματα που δεν έχουν σχέση με σκάγια μπαρούτια κλπ , τότε να είσαι σίγουρος ότι ο πρώτος που θα σταματήσει να γράφει για θέματα που ¨στενοχωρούν¨ θα είμαι εγώ.

    Οπως έχω πει και παλαιότερα,  πολλά φόρουμ με διάφορα αντικείμενα ενδιαφέροντος που θέλησαν να επικεντρωθούν αυστηρά στο κεντρικό τους θέμα σιγά σιγά έγιναν βαρετά και απαξιώθηκαν.

    Οντως πολλά απο αυτά που κουβεντιάζουμε είναι στενάχωρα αλλά δυστυχώς είναι και κυρίαρχα στην καθημερινότητα μας. Ωστόσο ενω ήθελα να απαντήσω στο ποστ σου , τώρα θα σκεφτώ ξανά την συμβουλή σου διότι πραγματικά το τελευταίο που θα ήθελα θα ήταν να ενοχλώ.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #404892

    Στο πολύ πρόσφατο παρελθόν υπήρχε ένας Ελληνας που τον     έλεγαν …………………………….

    .

    .Νικόλαος Πλαστήρας, Πρωθυπουργός της Ελλάδας

    Η απλότητα και η φτώχεια του πρώην Πρωθυπουργού Νικολάου Πλαστήρα,
    ήταν παροιμιώδης! Η ζωή του όλη, ήταν ένα φωτεινό παράδειγμα
    πατριωτισμού, αυτοθυσίας, απλότητας και διάκρισης. Ένα ηχηρότατο
    χαστούκι στη νοοτροπία και τις πρακτικές των σημερινών κηφήνων της
    πολιτικής! <<Η Ελλάδα πεινάει κι εμένα θα μου βάλετε τηλέφωνο;>>, είχε
    πει, ενώ ο αδελφός του ήταν άνεργος. Μεταφέρουμε μερικά από τα πολλά
    αξιόλογα συμβάντα της ζωής του, τα οποία χαρακτηρίζουν τον άνδρα και
    τον καθιστούν πρότυπο, παράδειγμα προς μίμηση για παλιότερους αλλά και
    σημερινούς, δεδομένου ότι, τόσο ο ίδιος όσο και άλλοι, έμπαιναν
    πλούσιοι στην πολιτική και έβγαιναν πάμφτωχοι.

    Ο αείμνηστος Ανδρέας Ιωσήφ – πιστός φίλος του – αναφέρει:
    Ο στρατηγός είχε απαγορεύσει στους δικούς του να χρησιμοποιούν το
    όνομα <<Πλαστήρας>> όπου κι αν πήγαιναν. Ο αδελφός του ήταν άνεργος. Το
    εργοστάσιο ζυθοποιίας <<ΦΙΞ>> ζητούσε οδηγό κι εκείνος έκανε αίτηση. Ο
    αρμόδιος υπάλληλος τον ρώτησε πώς λέγεται. Κι επειδή αυτός δίσταζε να
    πει το όνομά του, ενθυμούμενος την εντολή του στρατηγού, τον
    ξαναρώτησε και δυο και τρεις φορές, ώσπου αναγκάστηκε να ομολογήσει
    ότι τον λένε Πλαστήρα. Παραξενεμένος ο υπεύθυνος ζητάει να μάθει αν
    συγγενεύει με το Στρατηγό και Πρωθυπουργό. Μετά από πολύ δισταγμό του
    αποκαλύπτει ότι είναι αδελφός του. Αφού η αίτηση, ικανοποιήθηκε,
    παρακάλεσε να μη το μάθει ο αδελφός του. Ο στρατηγός το έμαθε κι αφού
    τον κάλεσε αμέσως στο σπίτι του τον επέπληξε και του απαγόρευσε να
    αναλάβει αυτή την εργασία λέγοντάς του: <<Αν έχεις ανάγκη, κάτσε εδώ να
    μοιραζόμαστε το φαγητό μου>>. Και δεν πήγε.

    Ο Πλαστήρας ήταν άρρωστος – έπασχε από φυματίωση – κι έμενε σ’ ένα
    μικρό σπιτάκι στο Μετς, κοντά στο Παναθηναϊκό Στάδιο. Του πρότειναν να
    του βάλουν ένα τηλέφωνο δίπλα στο κρεβάτι αλλά αυτός αρνήθηκε
    λέγοντας: <<Μα τι λέτε; Η Ελλάδα πένεται κι εμένα θα μου βάλετε
    τηλέφωνο; >>
    Πολλές φορές με τρόπο έστελνε και αγόραζαν ψωμί, ελιές και λίγη φέτα.
    Τότε οι γύρω του, του υπενθύμιζαν ότι είχε ανάγκη καλύτερου φαγητού
    λόγω της αρρώστιας κι εκείνος με απλότητα τους απαντούσε : <<Τι κάνω;
    Σκάβω για να καλοτρώγω;>>

    Ο Βάσος Τσιμπιδάρος, δημοσιογράφος στην εφημερίδα <<Ακρόπολη>>,
    περιγράφει το εξής περιστατικό:
    Κάποτε, ο στενός του φίλος Γιάννης Μοάτσος, είχε πάρει την πρωτοβουλία
    να του εξασφαλίσει μόνιμη στέγη, για να μην περιφέρεται εδώ και εκεί
    σε ενοικιαζόμενα δωμάτια. Πήγε λοιπόν σε μια Τράπεζα και μίλησε με τον
    διοικητή. <<Τι;>>, απόρησε εκείνος. <<Δεν έχει σπίτι ο κύριος
    Πρωθυπουργός Πλαστήρας; Βεβαίως και θα του δώσουμε ό,τι δάνειο θέλει
    και μάλιστα με τους καλύτερους όρους!>>.
    Ο Μοάτσος έτρεξε περιχαρής στον Πλαστήρα, του το ανήγγειλε και
    εισέπραξε την αντίδραση: <<Άντε ρε Γιάννη, με τι μούτρα ρε θα βγω στο
    δρόμο, αν μαθευτεί πως εγώ πήρα δάνειο για σπίτι;>>. Έσκισε το έντυπο
    στα τέσσερα και το πέταξε.

    Ο Δημήτρης Λαμπράκης <<δώρισε>> κάποια στιγμή στον Πλαστήρα ένα ωραίο
    χρυσό στυλό κι αφού ο στρατηγός κάλεσε τον φίλο του Ανδρέα του λέει :
    – Εγώ δεν βάζω χρυσές υπογραφές. Μου φτάνει το στυλουδάκι μου. Να το
    στείλεις πίσω.
    – Μα θα προσβληθεί.
    – Δεν πειράζει. Ας μου κόψει το νερό από το κτήμα. Δεν θέλω δώρα
    Ανδρέα. Γιατί τα δώρα φέρνουν και αντίδωρα!

    Το 1952, Πρωθυπουργός ακόμη ο Πλαστήρας, ήταν κατάκοιτος από την
    αρρώστια που τον βασάνιζε, όταν μία μέρα δέχθηκε την επίσκεψη της
    Βασίλισσας Φρειδερίκης. Μπαίνοντας εκείνη στο λιτό ενοικιαζόμενο
    διαμέρισμά του, εξεπλάγη όταν είδε τον Πρωθυπουργό να χρησιμοποιεί
    ράντζο για τον ύπνο του, και τον ρώτησε με οικειότητα : <<Νίκο, γιατί
    το κάνεις αυτό;>> και η απάντηση ήρθε αφοπλιστική. <<Συνήθισα,
    Μεγαλειοτάτη, το ράντζο από το στρατό και δεν μπορώ να το αποχωριστώ>>.

    Ο Στρατηγός Νικόλαος Σαμψών, φίλος του Πλαστήρα,
    σε επιστολή του περιγράφει, το παρακάτω:
    Όταν πέθανε ο Πλαστήρας, δεν άφησε πίσω του σπίτι, ακίνητα ή
    καταθέσεις σε τράπεζες. Η κληρονομιά που άφησε στην ορφανή
    προσφυγοπούλα ψυχοκόρη του, ήταν 216 δραχμές, ένα δεκαδόλαρο και μια
    λακωνική προφορική διαθήκη: <<Όλα για την Ελλάδα!>>. Βρέθηκε επίσης στα
    ατομικά του είδη ένα χρεωστικό του Στρατού, Σώμα Υλικού Πολέμου
    (Σ.Υ.Π. 108) για ένα κρεβάτι που είχε χάσει κατά την διάρκεια των
    επιχειρήσεων στη Μικρά Ασία και 8 δραχμές με σημείωση να δοθούν στο
    Δημόσιο για την αξία του κρεβατιού, ώστε να μην χρωστά στην Πατρίδα>>.

    Όταν πέθανε ο Πλαστήρας στις 26/7/1953 τον έντυσαν το νεκρικό
    κοστούμι, που το αγόρασε ο φίλος του Διονύσιος Καρρέρ – γιατί ο ίδιος
    τον μισθό του τον πρόσφερε διακριτικά σε άπορους και ορφανά παιδιά – ο
    δε γιατρός, που ήταν παρών και υπέγραψε το σχετικό πιστοποιητικό
    θανάτου, μέτρησε στο ταλαιπωρημένο κορμί του: 27 σπαθιές και 9 σημάδια
    από βλήματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #404933

    μεσα στα 20 καλυερα μερη του κοσμου και η ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ με εκατομυρια like

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #404987

    η νεοσετ κερδισε σημερα τα ασφαλιστικα μετρα που ειχε κανει για παγωμα των οφειλων της προς εργαζομενους, συνεργατες, και προμηθευτες μεχρι να εκδικαστει η τριτη ετηση της για εισοδο στο αρθρο 99.

    αυτο σημαινει οτι ολοι οσοι εχουν να λαβαινουν απο την εταιρια πρεπει να περιμενουν.

    το σελμαν πηγε να της κανει κατασχεση γιατι του χρωσταει καθως ηταν προμηθευτης της, αλλα του εδωσε 500000 ε και εληξε το θεμα.

    η δεη πηγε σημερα να της κοψει το ρευμα αλλα δεν ανοιξαν την πυλη  για να μπουν μεσα οι τεχνικοι της.

    (ειναι μεσα ο υποσταθμος)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #405059

    επειδή βαριέμε να το αναλύσω διαβάστε τι μας επιφυλάσουν τα παγκόσμια μονοπόλεια στην γεωργία θα αλλάξουν παρα πολλά πράματα στην ζωή μας πραματα που για δεκαετιες δεν τα ακουμπαγαν…

    http://www.katohika.gr/2013/01/nea-taxi-pragmaton.html

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #405555

    Τελικά το defencenet.gr που παρακολουθώ και κατα καιρους αναρτω αρθρα του  έχει μεγάλη αναγνωρισιμότητα, δείτε τι εγινε στο συνέδριο

    http://www.defencenet.gr/defence/item/%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%AD%CE%B4%CF%81%CE%B9%CE%BF-defencenetgr-%CE%AE%CF%84%CE%B1%CE%BD-%CF%8C%CE%BB%CE%BF%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CE%B5%CE%AF

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #405561

    Τελικά το defencenet.gr που παρακολουθώ και κατα καιρους αναρτω αρθρα του έχει μεγάλη αναγνωρισιμότητα, δείτε τι εγινε στο συνέδριο http://www.defencenet.gr/defence/item/%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%AD%CE%B4%CF%81%CE%B9%CE%BF-defencenetgr-%CE%AE%CF%84%CE%B1%CE%BD-%CF%8C%CE%BB%CE%BF%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CE%B5%CE%AF

    Μιχάλη το defence βγάζει ότι ακριβώς θέλει το Υπουργείο Άμυνας και τις περισσότερες φορές θέλει να σπρώξει τον κόσμο προς μία συγκεκριμένη κατεύθυνση, άλλες φορές για το συμφέρον μας και άλλες φορές για την τσέπη των μεγάλων (βλέπε Άκη).

    Τα άρθρα του είναι πλήρως κατευθυνόμενα και με την αντικειμενικότητα έχουν χωρίσει τα τσανάκια τους απ’ αρχής του κόσμου 😉 .

    Ένα παράδειγμα θα σου πω που το βλέπεις σίγουρα και ‘συ, είναι η καλλιέργεια του φόβου των Τούρκων και την ανάγκη έγκρισης εξοπλιστικών και δεν σου μιλάω για τώρα που πραγματικά τα κονδύλια είναι λίγα και υπάρχει όντως ανάγκη αλλά και για όταν είμασταν στα πάνω μας και παραγγέλναμε τα καλύτερα.

    -Θα μου πεις “και τι ανάγκη έχουν την κοινή γνώμη?”

    -Την έχουν και την παρα έχουν. Αν ο κόσμος δεν μιλάει τους λύνονται τα χέρια 😉 .

    Φιλικά

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #405567

    Το παρακολουθώ κανα χρονο τώρα και σίγουρα εχει σχεση με την αμυνα ποιο παλια τι εκανε δεν ξερω αλλα το διαστημα αυτό σε πολλά πράματα εχει δικιο οπως και σε καποια αλλα ειναι τραβηγμένα σεναρια…… δεν νομιζω οτι κατευθυνεται απο το υπουργείο αμυνας αλλα σιγουρα συνδεεται με ηγετικα στελεχη του στρατού (εχει πολυ καλη στρατιωτικη ενημερωση)  τωρα αμα ειναι και αποστρατα δεν ξερω το θεωρω πάντως αξιόλογο και φυσικά αυτά που γράφει τα φιλτράρω και τα αξιολογω , σε γενικές γραμμες λέει αλήθειες και προτρέπει για την ενυσχυση της αμυνας της χώρας σε συνδυασμό με την αναβαθμιση των στρατων των εχθρικών γειτόνων μας που εξελισονται κιολας σε στρατιωτική εξαγωγικη βιομηχανία (Τουρκια).

    Μακάρι να μην είχαμε τον αιώνιο ¨μπαμπουλα¨ την τουρκια για να δαπαναμε τετοια υπερβολικα ποσα για την αμυνα της χώρας και φυσικά τα λαμογια μας να κονομένε τρελα απο αυτο βλεπε τσοχατζοπουλος  και δεν ξερω ακομα ποσοι  αλλοι!

    σε τελικη αναλυση το κρινω θετικά γιατι μπορει να προσφέρει ενημέρωση σε εξειδικευμένους τομείς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #406529

    TI ΑΛΛΟ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΧΩΡΑ 😯 😯

    Ο ΓΝΩΣΤΟΣ ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΣΕ ΝΕΕΣ ΠΑΠΑΡΙΕΣ 👿

     

    http://youtu.be/YjAzYweP2Jg?t=9s

     

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 2,056 έως 2,070 (από 2,417 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων