ΤΡΥΓΟΝΙΑ-ΟΡΤΥΚΙΑ (ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ)

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,561 έως 1,575 (από 1,586 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #79873

    Ρε παιδιά΄ΗΜΑΡΤΟΝ η ορυτικομάνα δεν είναι στα θηρεύσιμα. Δηλαδή απαγορεύεται και εμείς την μοστράρουμε στο σίτε σαν θήραμα, 

    Παντελής


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    -chris- στις #79875

    αυτο φιλε μου δεν το γνωριζο αν ειναι θηρευσιμο αλα δεν την εχει καθολου στα θηρευσιμα αλα λογικα το θεορουν ορτυκι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    panosa στις #344395

    Δεν γνωρίζω αν είναι στα θηρεύσιμα η ορτυκομάνα ή όχι. Οπως προείπα απο απλό θέμα τύχης την καρπώθηκα, αφού έτυχε κυνηγώντας ορτύκια το σκυλί μου να φερμάρει κι αυτή.

    Ομολογώ οτι την στιγμή του ξεπετάγματος προσωπικά δεν μπόρεσα να διακρίνω οτι επρόκειτο για ορτυκομάνα, αλλά για να είμαι και απόλυτα ειλικρινής ακόμη κι αν το διέκρινα, και πάλι θα την είχα θηρεύσει μιας και δεν ήμουν/είμαι ενήμερος σχετικά.

    Ευχαριστώ για την ενημέρωση και ελπίζω οτι κάποιοι άλλοι είναι πιο ικανοί απο εμένα να διακρίνουν το θήραμα καλύτερα απ’ οτι εγώ.

    Φιλικά,

    Πάνος  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #79878

    αν κ ολοι περιμεναμε το περασμα σημερα τελικα δεν εγινε.πρεπει να μπηκαν κατι λιγα πουλια αλλα το καλο ελπιζω να ειναι αυριο.το αποτελεσμα ηταν 6 σηκωματα κ 4 στην τσαντα.αρκετες τσιχλες εχουν μπει αλλα η μια που χτυπησαμε ηταν σαν σπουργιτι στο μεγεθος.πρωτη φορα βλεπω τοσο μικρη τσιχλα.επισης εκαναν την εμφανηση τους τα πρωτα μεγαλα κοπαδια απο μαυροπουλια.πετυχαμε κ ενα κοπαδι με καμια 15αρια φασσες αλλα ηταν πολυ ψηλα κ ουτε ριξαμε.ειδα κ τους πρωτους μπεκατσαδες αλλα απο οτι καταλαβα δεν βρηκαν τιποτα…

    αυτα απο την καβαλα…

    ελπιζω αυριο να εχω περισσοτερα κ καλυτερα νεα να πω…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #344396

    Παιδιά, σε όλα τα κυνηγετικά sites υπάρχει ο πίνακας με τα συγκεκριμένα 37 είδη που επιτρέπεται το κυνήγι τους.  Ολα τα υπόλοιπα… 370 είδη που συναντώνται στην Ελληνική ύπαιθρο, απλά ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ!  Η Ορνιθολογική έχει ένα πίνακα με όλα τα είδη που (ισχυρίζεται ότι) απαντώνται στην Ελλάδα:
    http://rarities.ornithologiki.gr/gr/eaop/bird_list.htm

    Για την ορτυκομάνα, έχει ένα ωραίο άρθρο ο Γιώργος Πέππας:
    http://www.gpeppas.gr/paridatia/ortikomana/ortikomana.html

    Περισσότερες φωτογραφίες της στο Google:
    http://images.google.gr/images?q=Corn+Crake

    Φυσικά, δεν έχει καμία σχέση με τα ορτύκια και απαγορεύεται.  Οπως επίσης απαγορεύονται τα κοράκια, οι κίσσες, οι κεφαλάδες, οι συκοφάγοι, οι μελισσουργοί, τα φασοπερίστερα, οι δεκαοχτούρες, οι νεροκοτσέλες, οι βαρβάρες κλπ.  Για να αναφέρω μόνο μερικά γνωστά είδη που πέφτουν συχνά θύματα της άγνοιας ή της επιπολαιότητάς μας.

    Αγαπητέ Πάνο και Χρήστο, χωρίς καμία διάθεση προσωπικής αντιπαράθεσης, θα ήθελα να σημειώσω ότι έγιναν δύο λάθη τα οποία, δυστυχώς, επικαλούνται και εκμεταλεύονται μονίμως οι αντικυνηγοί:
    1. Πυροβολισμός σε άγνωστο πουλί
    2. Αγνοια του νόμου περί θήρας (θηρεύσιμα είδη)
    Και ένα ακόμα μεγαλύτερο λάθος, η δημοσίευση των παραπάνω σε ένα ανοιχτό φόρουμ, έτοιμη τροφή για τους αντικυνηγούς. 

    Είναι βέβαια σαφές μεταξύ μας ότι η κατά λάθος θήρευση ενός πτηνού δεν είναι απολύτως τίποτα μπροστά στη ζημιά που γίνεται με κράχτες, προβολείς κλπ.  Ομως, οι αντικυνηγοί δεν μπορούν να μας προσάψουν τίποτα γι’ αυτά αφού τα καταδικάζουμε όλοι και επιπλέον πληρώνουμε την Θηροφυλακή για να ασκεί έλεγχο.  Αυτό που οι αντικυνηγοί βρίσκουν βολικό και αναμασάνε συνεχώς είναι ότι, οι κυνηγοί δεν μπορούν να αναγνωρίσουν τα πουλιά και πυροβολούν αδιακρίτως, θηρεύσιμα και προστατευόμενα είδη.  Ας μην τους δίνουμε αφορμές για να χρησιμοποιούν αυτό το επιχείρημα εναντίον μας.

    Για να ξαναγυρίσουμε στο θέμα μας, σήμερα το πρωϊ στην Λαυρεωτική δεν υπήρχε ίχνος ορτυκιού.  Η παρέα από τον Ωρίωνα που βρεθήκαμε εκεί, μαζέψαμε ένα σωρό παλιούς κάλυκες και δύο… τσίχλες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1543
    BERETTA425 στις #344397


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Hunter.Gr στίς 28 Οκτώβριος 2006


     Η παρέα από τον Ωρίωνα που βρεθήκαμε εκεί, μαζέψαμε ένα σωρό παλιούς κάλυκες και δύο… τσίχλες.


     

    POLY SWSTA KANATE,MAKARI OLOI MAS NA MAZEYAME TOYS KALYKES MAS ALLA K TON ALLWN.AN K THA EPITHIMOYSA I ETAIRIES NA XRISIMOPOIOYN FWTODIASPWMENO PLASTIKO H’ XARTI GIA THN KATASKEYH TOYS…..

    OSO GIA THN ORTYKOMANA EINAI POLY DYSKOLO DYSTYXWS NA ANAGNWRISTHEI(ALLA SYMFWNW APOLYTA STA PARAPANW GRAFOMENA SOY NIKO)

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    -chris- στις #79884

    φιλε hunter δεν ηξερα και δεν το ειχα ψαξει για την ορτυκομανα παντος ευχαριστω που μας διαφωτισες και συγνωμη για το λαθος μου απλα την γνωμη μου ειπα φιλικα χρηστος. παντος εγω δεν εχω σηκωσει ποτε ορτυκομανα.ουτε εχω χτυπηση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    panosa στις #79886

    Agapite Niko,

    kamia fora paizei rolo to pos leme kai ypodeiknyoume kapoia  pragmata.

    Me tin eygeneia pote den vgaineis xamenos kai den afineis kai ston allon perithoria parexigisis.

    Se efxaristo poly gia tin eugeniki enimerwsi kai stasi.Sigoura tora pou to gnorizo, mporo na to apofygo mellontika.

    Panos

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    182
    GMAS στις #344398

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ…

    ΣΤΑ 50 ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΣΕ ΕΝΑ ΛΙΟΣΤΑΣΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΒΕΛΑΝΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΙΧΕ ΦΤΙΑΞΕΙ ΦΩΛΙΑ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΤΡΥΓΟΝΙΑ…ΤΑ ΕΒΛΕΠΑ ΟΛΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΧΤΥΠΗΣΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΛΥΠΗΘΗΚΑ….ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΠΡΩΙ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΚΑΦΕ ΣΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΟΠΟΤΕ ΠΕΡΝΩΝΤΑΣ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗ ΒΕΛΑΝΙΔΙΑ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΕΝΑ ΚΟΠΑΔΙ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΧΩΜΑ ΚΑΙ ΑΝΕΒΗΚΑΝ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΒΕΛΑΝΙΔΙΑ…..ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ…ΤΑ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΣΤΑ ΚΛΑΔΙΑ 2 ΜΕΤΡΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΑΦΟΒΑ ΕΝΤΕΛΩΣ…ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΜΑΖΙ ΟΠΟΤΕ ΑΠΛΑ ΤΑ ΚΟΙΤΑΖΑ…..ΗΤΑΝ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 9 ΤΡΥΓΟΝΙΑ….ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ…ΗΤΑΝ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ‘Η ΟΙ ΓΕΝΝΕΣ ΤΟΥ ΖΕΥΓΑΡΙΟΥ; 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    -chris- στις #79887

    σημερα το πρωι βγηκα μια βολτα για ορτυκια λιγο εξω απο το αγρινιο στον καμπο μιας και δεν ειχα πολυ χρονο για κατι αλο σε ενα 2ωρο σηκωσα 7 ορτυκια τα οποια ηταν σε ενα τριφυλλι ολα μαζεμενα και 5 μπηκαν στην τσαντα παντος ειχε πολυ κοσμο και μερικοι ηταν για φασσες στης καλαμποκιες οπου κατι εκαναν απο τι ειδα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    716
    KERMEN στις #79896

    ΣΗΜΕΡΑ ΣΕ ΛΑΓΟΚΥΝΗΓΙ ΑΚΟΥΣΤΙΚΑΝ ΠΟΛΛΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ, ΤΟΣΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΚΥΝΗΓΙΣΟΥΜΕ ΜΕ ΗΣΥΧΙΑ.ΠΙΘΑΝΟΛΟΓΩ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΟΡΤΥΚΙΑ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΥΓΟΤΑΝ ΑΠΟ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΠΙΑΝΟΥΝ ΠΕΡΑΣΜΑΤΑ(ΧΑΜΗΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΛΗΓΥΡΟ ΧΑΛΚ/ΚΗΣ).ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΣΤΑΥΡΟΣΩ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΗΜΑΣΤΑΣΑΝ ΓΙΑ ΛΑΓΟ. ΑΡΚΕΤΑ ΚΟΠΑΔΙΑ ΦΑΣΕΣ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΑΝΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΨΗΛΑ.ΠΟΛΛΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΤΣΙΧΛΟΚΟΤΣΥΦΑ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ.ΤΕΛΙΚΑ ΠΗΡΑΜΕ & ΤΟΝ ΛΑΓΟ ΠΟΥ ΨΑΧΝΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ.ΜΙΑ ΓΕΜΑΤΗ ΜΕΡΑ!!!!!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    -chris- στις #79953

    σημερα το απογευμα πηγα για ορτυκια μετα απο βροχη το πρωι εβγαλε ηλιο καλο σημαδι αλα τζιφος τα σκυλια επερναν μυρωδιες απο πουλια αλα πουλια αφαντα εκτος απο ενα που μετα απο πολυ περπατημα το στιμωξαν τα σκυλια και το χτυπησα.μαλλων και το τελευταιο κυνηγι ορτυκιου μιας και δεν εχει καλες μπεκατσες τωρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    29
    ΣΤΑΥΡΟΣ στις #80236

    ΠΑΙΔΙΑ , ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΡΕΙΑ ΕΛΛΑΔΑ, ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΕΧΘΕΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΓΙΑ ΛΑΓΟ, ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΟ ΨΑΞΙΜΟ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΜΥΡΩΔΙΑ ΛΑΓΟΥ , ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΙΧΑ ΗΔΗ ΣΗΚΩΣΕΙ ΕΝΑ ΟΡΤΥΚΙ, ΕΒΑΛΑ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΧΑ ΑΛΛΑ ΔΥΟ ΣΗΚΩΜΑΤΑ ΟΡΥΚΙΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΣΤΟ ΣΑΚΟΥΛΙ. ΣΗΚΩΣΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑ, ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΣΕ ΠΥΚΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΑ ΚΑΛΑ.  ΠΕΡΙΟΧΗ ΝΟΤΙΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΧΑΝΙΩΝ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    Kostas στις #80363

    ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΟ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΟΡΤΥΚΙ ΣΤΑ ΜΕΣΟΓΕΙΑ?????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    GMPL στις #80373

    ΦΙΛΕ ANTONIOUK , ΑΝ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΤΑ ΚΑΣΕΤΟΦΩΝΑ ΕΚΕΙ ΣΤΑ ΜΕΣΟΓΕΙΑ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙς ΟΡΤΥΚΙΑ , ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΓΙΝΕΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΡΑΧΤΕΣ ΕΚΕΙ ΚΑΤΩ…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,561 έως 1,575 (από 1,586 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων