IDANIKO TSOKARISMA GIA PLAGIOKANNO

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 30 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #29925

    THA HTHELA NA ROTISO POIO THEOREITE TO IDANIKO TSOKARISMA GIA PLAGIOKANNO,POY NA KALYPTEI IDANIKA TA PERISSOTERA EIDH KYNHGIOY THS ELLHNIKHS YPAITHROY.APLA H’ ENALASSOMENA CHOKES?TI MHKOS KANNON?
    BASILHS


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #42457

    Βασίλη,

    το κλασσικό 3-1 και 72 πόντους κάννη νομίζω ότι πλέον δεν εξυπηρετεί τα σημερινά δεδομένα. Κατα τη γνώμη μου ιδανικό θεωρώ το 4-3. Βέβαια τα ίδια πιστεύω ότι ισχύουν και στα Σ/Π.

    Πάντως τα πιό πολλά σημερινά πλαγιόκαννα όπλα που δεν είναι 3-1 είναι 4-2 ( λογικό για σταθερά τσοκ)

    Τώρα για το μήκος των καννών τα πλαγιόκαννα λογικά πρέπει να ξεκινών από 65,66 έως 72,73 πόντους.

    Πλαγιόκαννο για τα πάντα λογικά είναι 4-2 τσοκ με μήκος καννών 67-68

    Προσωπικά είμαι “κολλημένος” με τους 66 πόντους όπως και με το τσοκ 4-3, είτε σε πλαγιόκαννο ειτε σε σ/π . 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    193
    PAGANI στις #42465

    ΑΓΑΠΗΤΕ ΒΑΣΙΛΗ,

    ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΟ 67cm. ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΟ ΤΣΟΚ 4-2. ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΙΔΑΝΙΚΟ

    ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ “ΠΑΙΞΕΙΣ” ΜΕ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ, ΔΗΛΑΔΗ ΑΛΛΟΤΕ ΜΕ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ η ΜΑΛΛΙΝΗ ΤΑΠΑ η ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΗΡΑ.

    ΤΩΡΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑΛΛΑΣΟΜΕΝΑ ΤΣΟΚ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

     

    ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    ΣΑΜ3 στις #42473

    Γεια χαρα σε ολους  το καλητερο ειναι 66cm, 71cm 42 για ολα τα κυνηγια φιλικα γιωργος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #42474

    DE ME ENTHOYSIAZEI KAI TOSO H IDEA TON ENALASSOMENON CHOKES SE ENA (AXIOLOGO) PLAGIOKANNO.

    BASILHS

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #42478

    Για μένα η απάντηση είναι πολύ απλή: 4-3, με σταθερό φυσικά τσοκάρισμα. Δεν υπάρχει κυνήγι που να μην μπορεί να γίνει με αυτά τα δύο τσοκ.

    Φιλικά,

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #336461

    Συμφωνώ Λεωνίδα μου, αλλά που να το βρεις τέτοιο όπλο. Ελάχιστα έχουν κατασκευαστεί μ’ αυτόν το συνδιασμό. Στην καλύτερη περίπτωση θα βρεί κάποιος 3-5 αλλά με κοντές 66αρες κάννες.

    Η γνώμη μου είναι ότι το 4-2 με 71 πόντους κάννη είναι η καλύτερη επιλογή που μπορεί να βρει κανεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #42484

    Κι όμως, στην Αμερική τα περισσότερα πλαγιόκαννα που κυκλοφορούν είναι με αυτόν ακριβώς τον συνδυασμό. (4-3). Στην Ελλάδα δεν ξέρω γιατί δεν εφαρμόστηκε ποτέ.

    Φιλικά,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #42485

    DHLADH DEN BOREIS NA PARAGEILEIS ENA PLAGIOKANNO,KALO,ME STATHERO TSOKARISMA? ENNOO STA EPIPEDA TIMHS TOY 471 SILVER HAWK THS BERETTA.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #42490

    Νομίζω ότι στο συγκεκριμένο μοντέλο δεν μπορείς. Σε άλλα πλαγιόκαννα όμως, αντίστοιχης χρηματικής κατηγορίας, πιθανόν να είναι ευκολότερο.

    Φιλικά,

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #42495


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 20 Ιούλιος 2004


    Κι όμως, στην Αμερική τα περισσότερα πλαγιόκαννα που κυκλοφορούν είναι με αυτόν ακριβώς τον συνδυασμό. (4-3). Στην Ελλάδα δεν ξέρω γιατί δεν εφαρμόστηκε ποτέ.


    [/indent]

    Το όπλο σ/π με το σταθερό 4-3 τσοκ το έχω αγορασμένο από Αμερική. Εδώ που έψαχνα πέρσυ για κάτι αντίστοιχο σε πλαγιόκαννο ( αλλά και σε σ/π) δεν βρήκα τίποτα.

    Τα σταθερά τσοκ που βρήκα ήταν ή 3-1, ή 4-2 ή 5-3 στα κοντόκαννα.

    Αγόρασα λοιπόν ένα με εναλλασόμενα τσοκάκια και εχω συνέχεια το 4-3. Προσωπικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, και σε συνδιασμό με το κόλλημά μου στους 66 cm κάννες έχω ένα σ/π και ένα πλαγιόκαννο ακριβώς τα ίδια.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #42497

    Αλήθεια . μιά ερώτηση γιατί δεν σας αρέσουν τα εσωτερικά τσοκ σε πλαγιόκαννο, ενώ σε σ/π θεωρούνται απαραίτητα ??

    Το άκουσα και από κάποιον στο σκοπευτήριο αλλά δεν τον ρώτησα γιατί ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #42507


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από billbe στίς 20 Ιούλιος 2004


    DHLADH DEN BOREIS NA PARAGEILEIS ENA PLAGIOKANNO,KALO,ME STATHERO TSOKARISMA? ENNOO STA EPIPEDA TIMHS TOY 471 SILVER HAWK THS BERETTA.


    [/indent]

    Βασιλη καλησπερα,

    ριξε μια ματια στα Chapuis, τα αντιπροσωπευει ο Ασπρογερακας. ειναι μονο παραγγελια στις προδιαγραφες σου, εξαιρετικη ποιοτητα υλικων θανατερες ντουφεκιες και σεβονται τις επιθυμιες σου. πολυ λογικες τιμες για οπλο παραγγελιας.

    αν ξερεις τι θελεις, αξιζει τον κοπο. οταν εψαχνα για οπλο ηταν η μονη εταιρεια που ικανοποιησε τις λιγο περιεργες απαιτησεις μου.

    Αλκης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #42510

    Αντωνη,

    λανθασμενα, κατα την γνωμη μου, λογω παραδοσιακου παλιου στυλ το πλαγιοκανο δυσκολα θα το βρεις με τσοκ. το καταλαβαινω εν μερει. αν εχω δηλαδη ενα παλιο καλο οπλο δεν νομιζω πως θα του εβαζα τσοκ. αν ομως αγορασω ενα συγχρονο πλαγιοκανο, γιατι επελεξα να κυνηγω με πλαγιο, δεν βλεπω γιατι πρεπει να στερουμαι τα επιτευγματα της συγχρονης μηχανουργιας.

    τα οπλα απο τα εργοστασια βγαινουν με αρκετους συνδιασμους τσοκ, εδω τα φερνουν ετσι…το σκεπτικο-οχι παραλογο- ειναι οτι τα σφιχτα τσοκαρισματα ανοιγουν, τα ανοικτα δεν σφιγγουν(ευκολα).

    σε εναν ιδανικο κοσμο, παιρνεις το καλυτερο ποιοτικα οπλο που σου αρεσει και μπορεις να πληρωσεις…, πας στον κοντακα να στο φερει στα μετρα σου…, και μετα σε ενα ρυθμιστη καννων (barrel regulator) να ρυθμισει τις συγκεντρωσεις και κατανομες με το φυσιγγι που θα κυνηγας…

    ετσι εχεις ενα οπλο αλανθαστο και αποτελεσματικο για την χρηση που θελεις

    Αλκης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #42531

    ’λκη, άριστη απάντηση, σύντομη και περιεκτική. Το απόσταγμα της γνώσης 130 χρόνων.

    Φιλιικά,

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 30 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων