IDANIKO TSOKARISMA GIA PLAGIOKANNO

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 30 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #42534

    Αλκη,

    συμπεραίνω λοιπόν ότι συμφωνείς μαζί μου, ότι αφού αγοράζω καινούργιο πλαγιόκαννο ( γιατί έτσι μου αρέσει ) θα το πάρω με εναλλασόμενα τσοκάκια για να έχω και εδώ όπως στο σ/π : ένα όπλο για όλα τα κυνήγια


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #42538

     Αντωνη, το BAIKAL που ειχαν παρουσιαση στο τελευταιο τευχος της Κ&Κ ειχε τσοκακια εναλλασσομενα. Το εχεις δει;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #42547

    Βίκτωρα,

    το διάβασα και εγω. Δεν υπήρχε πέρσυ που πήρα τελικά άλλο. Δεν το έχω δεί ακόμα και δεν πρόκειται έως αρχές Σεπτέμβρη. Πάντως αν πήγαινα φέτος για πλαγιόκαννο, σίγουρα αυτό θα διάλεγα με κλειστά τα μάτια

    Εχει 3 καινοτμίες. Την μονή σκανδάλη,τα εναλλασόμενα τσοκάκια και τις θαλάμες 3ιντσών. Διατηρεί τον στενό αυλό 18,3 ενω στα σ/π έχει πλέον γίνει 18,4

    Το timing, μεγάλο πράγμα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #42560

    ALKH KALHMERA!NAI TA XERO TA CHAPUIS (EXEI KAI ORAIA PLAGIOKANNA),ALLA TORA PRIN 2 MHNES PHRA KAINOYRIO S/P TO PERAZZI MX2000 (ARKETA AKRIBO),GIATI KI EGO EXO APAITHSEIS STA OPLA.ROTAO GIA KALO PLAGIOKANNO GIATI EINAI KATI POY ME ENDIAFEREI STO MELLON,ALLA PROTIMO ME STATHERA CHOKES KAI HTHELA NA AKOYSO TIS POLYTIMES GNOMES APO TA PAIDIA EDO!

    BASILHS

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #42578

     

    …λογω παραδοσιακου παλιου στυλ το πλαγιοκανο δυσκολα θα το βρεις με τσοκ.

    Επί προσθέτως ας μη ξεχνάμε ότι σε ίσης ποιοτικής αξίας όπλα η τιμή του Π/Κ είναι κατά πολύ μεγαλύτερη ενός Α/Ε λόγω περιορισμένης παραγωγής. Με τσοκάκια θα ήταν ακόμη ακριβότερο.

    Πιστεύω ακόμη, πως αν αναλογιστεί κάποιος τα κυνήγια που κάνει, θα διαπιστώσει πως το «για όλα τα κυνήγια» θα μπορούσε να έχει δύο καλές λύσεις α) με σκύλο και περισσότερες κοντινές ντουφεκιές : 66-68εκ. με 3/4 και β) χωρίς σκύλο, περισσότερα καρτέρια : 71εκ. με 2/4.

    Φιλικά

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #336472

    Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Kalliston Hellas στίς 21 Ιούλιος 2004

    Επί προσθέτως ας μη ξεχνάμε ότι σε ίσης ποιοτικής αξίας όπλα η τιμή του Π/Κ είναι κατά πολύ μεγαλύτερη ενός Α/Ε λόγω περιορισμένης παραγωγής. Με τσοκάκια θα ήταν ακόμη ακριβότερο.

    Στην έρευνα που έκανα, για όπλα με τα ίδια χαρακτηριστικά προέκυψε αυτό ακριβώς. Με τα ίδια όμως χαρακρτηριστικά και της ίδιας εταιρείας εννοείται

    Πιστεύω ακόμη, πως αν αναλογιστεί κάποιος τα κυνήγια που κάνει, θα διαπιστώσει πως το «για όλα τα κυνήγια» θα μπορούσε να έχει δύο καλές λύσεις α) με σκύλο και περισσότερες κοντινές ντουφεκιές : 66-68εκ. με 3/4 και β) χωρίς σκύλο, περισσότερα καρτέρια : 71εκ. με 2/4.

    Ισως γιαυτό να έχω “κωλήσει” σε αυτές τις διαστάσεις. Κυνηγώ μόνο έτσι, εκτός από την ημέρα της έναρξης που λόγω ζέστης έχω πιάσει ένα ίσκιο και περιμένω μήπως και περάσει κανα τρυγόνι που δεν βλέπει 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #42597


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 21 Ιούλιος 2004


    ’λκη, άριστη απάντηση, σύντομη και περιεκτική. Το απόσταγμα της γνώσης 130 χρόνων.

    Φιλιικά,

     


    [/indent]

    Λεωνιδα,

    ευχαριστω, μαθαινω γρηγορα…

    Αλκης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #42599


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kritsilis στίς 21 Ιούλιος 2004


    Αλκη,

    συμπεραίνω λοιπόν ότι συμφωνείς μαζί μου, ότι αφού αγοράζω καινούργιο πλαγιόκαννο ( γιατί έτσι μου αρέσει ) θα το πάρω με εναλλασόμενα τσοκάκια για να έχω και εδώ όπως στο σ/π : ένα όπλο για όλα τα κυνήγια


    [/indent]

    Αντωνη,

    συμφωνω απολυτα. στο μοναδικο πλαγιοκανο που εχω, ενα Αrrieta με ολοκληρες φωτιες, το φτηνο ομως (Τιταν νομιζω), εβαλα τσοκακια στον Κουρκουλο. το κυνηγαω ανελιπως.

    Αλκης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #42601

     

    Πιστεύω ακόμη, πως αν αναλογιστεί κάποιος τα κυνήγια που κάνει, θα διαπιστώσει πως το «για όλα τα κυνήγια» θα μπορούσε να έχει δύο καλές λύσεις α) με σκύλο και περισσότερες κοντινές ντουφεκιές : 66-68εκ. με 3/4 και β) χωρίς σκύλο, περισσότερα καρτέρια : 71εκ. με 2/4.

     

    η δικια μου ενσταση ειναι μονο ως προς το μηκος των κανων που νομιζω πως εξαρταται μονο απο την σωματικη διαπλαση του σκοπευτη – κυνηγου. ειμαι 1,80 με γερη σωματικη διαπλαση και ποτε δεν καταφερα να ριχνω αξιοπρεπως με 66 ποντους, ποσο μαλλον με 60. βρισκω οτι το οπλο γινεται πολυ νευρικο ακομα και σε κυνηγι φερμας, πολυ περισσοτερο οταν συνδιαζεται με χαμηλο βαρος.

    θα με ενδιεφερε να ακουσω και αλλες αποψεις πανω σε αυτο…

    Αλκης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #336476

    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ’λκη.

    Έχουμε τον ίδιο σωματότυπο και πραγματικά αισθάνομαι πολύ άνετα ακόμα και στο skeet με ένα S/P που διαθέτει κάνες 76 εκατοστών.

    Για μένα στο μοναδικό κυνήγι που έχουν πρακτική εφαρμογή τα κοντόκανα όπλα είναι στην Μπεκάτσα. Εκεί πράγματι το μικρό μήκος βοηθά στην μετακίνηση του κυνηγού μέσα στο πυκνό. Στο ορτύκι και στην πέρδικα δεν παίζει κανένα ρόλο. Εφόσον κάποιος επωμίζει σωστά, το μεγάλο μήκος του όπλου δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση να του δημιουργίσει πρόβλημα.

    Επ’ ευκαιρία είναι χρήσιμο να γνωρίζουν οι κυνηγοί με σκυλο , οτι κατα την διάρκεια της φέρμας η κάνη του όπλου μας πρέπει να βρίσκεται παράλληλα με το έδαφος και στραμένη προς την κατεύθυνση που φερμάρει ο σκύλος. Πολλοί κυνηγοί συνηθίζουν να κρατούν το όπλο χειαστί με την κάνη να βλέπει τον ουρανό η με την κάννη να κοιτά προς το έδαφος. Η ακατάλληλη στάση πέρα από το ότι καθυστερεί την επώμιση γιατί κάνουμε μεγαλύτερη κίνηση, μας οδηγεί και σε λάθος ανέβασμα. Ειδικά στο κυνήγι της μπεκάτσας που έχουμε ελάχιστό χρόνο πριν το πουλί μας βάλει κάποιο δένδρο μπροστά, η γρήγωρη και σωστή επώμιση δίνει πλεονέκτημα.
    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #42610

    Στο θέμα του μήκους των καννών πιστεύω ότι όλα είναι θεμα ψυχολογίας, ή όπως πολύ σωστά σε άλλη ενότητα έχει επισημάνει ο Κώστας kostask, είναι μιά “παραξενιά μας”.

    Ας μην αναφέρω μόνο το δικό μου παράδειγμα που έχει μείνει σχεδόν ένα τέταρτο του αιώνα (23 χρόνια ) στους 66 πόντως ( ο Παπούς και ο Πατέρας μου δεν είχαν πέσει ποτέ κάτω από 75-76 cm). Ας πάρω τον αδερφό μου που είναι στα μέτρα του Σταύρου black pilum, κοινώς ψηλός. Μιά ζωή έριχνε με 71-72 cm. 

    Κάποια στιγμή του προτείνω ένα όπλο για ορτύκια στος 65 πόντους. Γκρίνια κακό κτλ. Πάρτο βρε αδερφέ , και δεν σου αρέσει το παίρνω εγώ του λέω.. Στη αρχή έριξε ένα κουτί και πήρα μιά τσίχλα νομίζω. Μετα ξαφνικά άρχισε να τις παίνει στο περπατητό δυό δυό. Μέχρι που σταθεροποιήθηκε σε εξωπραγματικά για τα χρονικά του δεδομένα. Αντε τώρα να ξαναγυρισει στους 72 πόντους .

    Ολα είναι θέμα ψυχολογίας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    67
    THEODORE_B στις #42612

    egw 8a h8ela thn gnwmh sas gia monoskandalo S/P, 66cm kannes, me epilogh skandalhs kai enalasomena tsok. Poies einai oi kalyteres epiloges pou exw gia karteri kai perpathto?

    Filika

    Theodore

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #42614


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από THEODORE_B στίς 22 Ιούλιος 2004


    egw 8a h8ela thn gnwmh sas gia monoskandalo S/P, 66cm kannes, me epilogh skandalhs kai enalasomena tsok. Poies einai oi kalyteres epiloges pou exw gia karteri kai perpathto?


    Φίλε Θοδωρή, θα σου πρότεινα να αποφύγεις τα 66cm κάνη αν θες να χρησιμοποιησεις το όπλο και στο καρτέρι. Με 71 πόντους και εναλλασόμενα τσοκάκια θα κάνεις όλα τα κυνήγια.

    Δεν θα ήταν σωστό να προτείνουμε κάποιο συγκεκριμένο όπλο. Κορυφαία στην κατηγορία αυτή με μικρές διαφορές μεταξύ τους είναι τα Browning, Beretta, Winchester, Franchi και Fabarm.

    Όπως έχουμε ξαναπεί είναι καλύτερα να βρείς κάποιο μεταχειρισμένο αν δεν μπορεις να αγοράσεις καινούργιο, από το να πας σε κάποια χαμηλότερης χρηματικής αξίας.

    Καλό είναι να επωμίσεις όλα τα όπλα για να ξέρεις ποιο κοντάκι σου ταιριάζει. Κάθε εταιρεία έχει την δική της γραμμή (δεν εννοώ  μέτρα). 

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    67
    THEODORE_B στις #42666

    Kwsta,

    o tropos pou diatypwsa thn erwthsh mou den htan kai o kaluteros dunatos.

    h8ela na pw oti ena apo ta opla mou einai ena kainourgio FRANCHI s/p 66cm me epilogh skandalhs kai enalasomena tsok.

     h erwthsh mou einai poia einai ta pio swsta (an uparxei tetoios oros) tsokarismata gia karteri kai perpathto

    thanks gia thn boh8eia

    Theodore

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #42668

    η δικια μου ενσταση ειναι μονο ως προς το μηκος των κανων που νομιζω πως εξαρταται μονο απο την σωματικη διαπλαση του σκοπευτη – κυνηγου. ειμαι 1,80 με γερη σωματικη διαπλαση

    Αυτό ακριβώς είχα στο μυαλό μου για αυτό έγραψα δύο μεγέθη 66 ή 68. Βέβαια η τελική επιλογή είναι υποκειμενική. Ο Αντώνης αναφέρει για «ψυχολογικούς παράγοντες» «παραξενιές» κλπ. Εγώ το ονομάζω «αίσθηση όπλου», όλοι νομίζω το ίδιο εννοούμε.

    Φιλικά

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 30 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων