ΦΟΛΑΣ…. ΔΙΚΑΖΕΤΑΙ !!!

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 31 έως 40 (από 40 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #42974

    Την επόμενη φορά που θα κανονίσει κάποιος κάτι ανάλογο, παρακαλώ πολύ να με φωνάξει και μένα. Μου χρειάζεται λίγο “γυμναστική”!!!

    Φιλικά,

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #42999

     

    Πριν από 20 και πλέον χρόνια σκοτώθηκε σε ατύχημα έξω από την Ιτέα ένας συμμαθητής του αδελφού μου, θα μου πείτε αυτά συμβαίνουν … άμ δε, το παιδί αυτό τότε έκανε επί πληρωμή δρομολόγιο Θήβα – Αγρίνιο -Μεσολλόγι κλπ, μεταφέροντας ένα κλεφτοσκυλά ντόπιο με περγαμηνές σε όλη την Ελλάδα, ο οποίος υποτίθεται πήγαινε να “αγοράσει και πουλήσει” σκυλιά. Από την κούραση κοιμήθηκε στο τιμόνι με αποτέλεσμα την ανατροπή και το μοιραίο … ο ηθικός και υλικός αυτουργός κοιμόταν στο πίσω μέρος του volkswagen και απλώς τραυματίστηκε ενώ τα σκυλιά εξαφανίστηκαν στα χωράφια.

     Αποτέλεσμα : στράφηκε και κατά της οικογένειας που θρηνούσε ένα παιδί 22 ετών νεκρό … και της ασφαλιστικής εταιρείας, για να αποζημιωθεί για τις “βλάβες” που υπέστη και απείλησε  και με μηνύσεις όσους τον “συκοφαντούσαν” και βέβαια ζεί και βασιλεύει και είναι ενεργό μέλος Συλλόγου και είναι ο πρώτος λαθροθήρας και είναι ο πρώτος με διαφορά ασφαλείας που δεν καταλαβαίνει τίποτα από απαγορεύσεις ,αφού το μόνο που κάνει μιά ζωή, είναι να βγαίνει για κυνήγι όλο το χρόνο, όλες τις εποχές με όπλο και με φανάρια  … οπότε τα κύρια έσοδα είναι αυτά από το κλέψιμο σκυλιών.

     Ποτέ κανείς δεν τον κατήγγειλε, ποτέ κανείς δεν τον συνέλαβε αφού ήταν “κολλητός” με την εκάστοτε Διοίκηση του Συλλόγου και τους δασοφύλακες … βοηθούσε στις “απελευθερώσεις” και την επόμενη μέρα πήγαινε και εξόντωνε ότι άφησαν την προηγούμενη … Πιστεύω λοιπόν, όπως έγραψα και πιό πάνω, ότι υπάρχει έλλειψη συνήθως αποδεικτικών στοιχείων που συνηγορεί στο να μένουν ατιμώρητοι, ακόμα και άν υπάρχουν αποχρώσες ενδείξεις, αφού κανένα Δικαστήριο δεν δικάζει βάσει ενδείξεων, επιπρόσθετα δε όπως στην περίπτωση που προανέφερα, ακόμα και όταν ήλθαν στο χωριό από άλλα μέρη και βρήκαν σκυλιά στο σπίτι του, η δικαιολογία ήταν ότι τα “αγόρασε” μπροστά, ενώ πίσω απειλούσε τους δύσμοιρους ιδιοκτήτες, όχι ότι πάλι αύριο θα τους τα κλέψει, αλλά και ότι θα τους εκδικηθεί … και αυτοί δυστυχώς “τσιμπούσαν” και έμεναν αδρανείς αντί να φωνάξουν τα αστυνομικά όργανα να τον πάνε αυτόφωρο … θυμίζει λίγο η κατάσταση τους κλέφτες αυτοκινήτων, που προτιμά κάποιος να δώσει λύτρα να του επιστρέψουν το κλεμμένο αυτοκίνητο παρά να καταγγείλει πρόσωπα και αυτό βέβαια αιτιολογείται σε μεγάλο βαθμό από την δυσκινησία των Αρχών, που ειδικά στον χώρο μας, είναι το μείζον γεγονός … σιγά μην ασχοληθούν με κλοπές σκύλων ή φολάδες …

     Εάν δεν υπάρξει αυστηρότερο νομοθετικό πλαίσιο με ρητή απαίτηση των Οργανώσεων μας και συκεκριμένες παρεπόμενες συνέπειες  π.χ ισόβια στέρηση δικαιώματος θήρας, διαγραφή από κάθε Σύλλογο,αδυναμία αγοράς κυνηγετικού όπλου κλπ, θα αποθρασύνονται και θα πληθύνονται αυτά “τα καθάρματα”. Η  περίπτωση που αναφέρεις φίλε Κώστα, δεν είναι δυνατόν να συνετίσει τους πολλούς, αλλά ίσως έναν, ο οποίος κάλλιστα άν θέλει, μπορεί να προχωρήσει και σε ένδικα μέσα για συκοφάντηση, ξυλοδαρμό, απρόκλητη επίθεση κλπ. Πολύ εύκολα λοιπόν μπορεί να αντικαταστήσει κάποιος την απουσία μαρτύρων, από ένα ενδεχόμενο ξυλοδαρμό, με ιατροδικαστική έκθεση ή έκθεση Νοσοκομείου που θα πιστοποιούν ότι τις “έφαγε και καλά…”, οπότε και το μπλέξιμο είναι δεδομένο και η δικαστική διένεξη προ των πυλών, γιατί δεν πιστεύω  να θεωρηθεί από τις Αρχές, ότι “αυτοδάρθηκε” σε τέτοιο βαθμό από μόνος του …

     Επομένως το “μάρμαρο” θα κληθεί να το πληρώσει το θύμα και όχι ο δράστης …!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #43024

    Γιάννη ο συγκεκριμένος κύριος ήλθε στο καφενείο “πιομένος”, έκανε φασαρία και τον πέταξαν έξω όπου μάλλον θα “έπεσε”.

    Αυτά εκμεταλεύονται οι επιτήδιοι και ριμάζουν τους νομοταγείς πολίτες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #43029

     Κακα τα ψεματα παιδια, η παρανομια ειναι παρανομια. Και αυτο που κανει ο αλλος ειναι κακο, αλλα και αυτο που ενδεχομενως κανουμε εμεις για αντιποινα ειναι κακο.

     Καποτε σε μια παρομοια συζητηση, σαν νεαρος, ελεγα στη γιαγια μου οτι αν πετυχαινα κανενα θα τον εκανα να το μετανοιωσει, και κεινη μου ειπε οτι το μονο που πρεπει να ευχομαι ειναι να μην τυχει, γιατι και στις 2 περιπτωσεις αυτος που θα το μετανοιωνε θα ημουν εγω.

     Αυτο που χρειαζεται ειναι παραδειγματικη τιμωρια για οσους δηλητηριαζουν σκυλια η αδεσποτα γενικοτερα, για οσους κλεβουν ζωα με σκοπο το κερδος, για οσους λαθροθηρουν, και μετα χρειαζεται ισοβια στερηση των κυνηγετικων τους δικαιωματων, δημευση τυχον οπλων που εχουν, συνεχης ελεγχος για υπαρξη οπλων και πυρομαχικων στα σπιτια τους, δημοσιευση των ονοματων τους, και υποχρεωτικη εργασια σε σπορες, πυροσβεσεις, αναδασωσεις, καθαριοτητες, και γενικα εργα αναβαθμισης του περιβαλλοντος.  

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    61
    Fast Eddie στις #43040

    Τελικά έμαθε κανείς τι αποφάσισε το Δικαστήριο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    83
    DIAKKO στις #43046

    ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΑΣ   

    ΣΤΗΝ ΡΟΔΟ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΟΙΚΟ ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟ ΤΗΣ ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΕΣ ΜΑΝΤΡΕΣ  ΜΕ ΚΑΤΣΙΚΙΑ  ΕΛΕΥΘΕΡΑΣ ΒΟΣΚΗΣ , ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΚΤΙΝΑ 2 ΧΛΜ. ΑΠΟ ΜΑΝΤΡΕΣ  .

    ΑΠΟ ΦΟΛΕΣ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΑ ΔΙΑΦΟΡΑ  ,ΜΕ ΣΥΡΜΑΤΑΚΙ ΨΙΛΟ, ΜΕ ΓΥΑΛΙΑ  ΚΤΛ.

    ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΚΥΛΟΥΣ ΜΕΡΙΚΩΝ ΧΙΛΙΑΔΩΝ ΕΥΡΩ ΝΑ ΣΒΗΝΟΥΝ ΣΕ ΠΕΝΤΕ ΛΕΠΤΑ.

     

    ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΑΝ ΨΗΛΑ  ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΚΛΑΙΝΕ ΣΑΝ  ΜΩΡΑ  

     

    ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΛΟΓΟ ΧΡΟΝΟΥ Η ΤΥΧΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΤΩΡΑ .

     

    ΕΧΩ ΕΚΤΟΝΩΘΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΡΥΦΤΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΡΑΣΤΕΣ ΤΗΣ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑΣ  ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥ ΝΟΜΙΜΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣ (ΛΟΓΟΜΑΧΙΕΣ – ΜΕ ΞΥΛΟ ΟΧΙ  ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΚΑΤ ,ΑΕΡΟΜΕΤΑΦΕΡΟΜΕΝΟ ΣΤΟ ΜΕΜΟΡΙΑΛ ΤΟΝ ΕΣΤΕΙΛΑ ΤΩΝ Π——)

    ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ,ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ  ΤΟ ΑΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ.

     

    ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΑΚΡΗ ,ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ ,ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ     ΤΙΠΟΤΑ    ,ΣΚΥΛΙΑ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ .

     

    ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ  Η  ΜΟΝΗ  ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΩ  , Η  ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΟΥ ΟΜΑΔΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ  4 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ  ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ (2ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ) ΣΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΩΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΟΧΕΙΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΤΟΥΣ.

    ΝΑ ΒΡΩ ΛΥΣΗ .

     

    ΕΛΠΙΖΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ,ΑΠ’ΟΤΙ ΑΚΟΥΩ ,ΝΑ ΣΥΓΚΡΟΤΗΘΕΙ  ΑΥΤΗ Η ΠΕΡΙΒΟΗΤΗ ΑΓΡΟΦΥΛΑΚΗ ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΝΤΡΩΣΟΥΝ ΤΑ ΑΜΑΝΤΡΩΤΑ.

     

    ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΟΣΟ ΖΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ .

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    191
    babis στις #43068

    Τις φόλες της πετάνε πολύ και διάφοροι ο κάθε ένας για τον δικό του λόγο , αλλά αυτός ο λόγος δεν έχει καμία δικαιολογία . αρκετές από αυτές τοποθετούνται από ντόπιους και τσοπάνηδες . ειδικά στους τσοπάνηδες αν είναι κάποιος σίγουρος ότι το έχει κάνει να πάει να του ρίξει ένα κουβά μήλα με δηλητήριο για να δει πως είναι η πληρωμή με το ίδιο νόμισμα . γιατί εμείς τον βλέπουμε σαν τσοπάνο και αυτός βλέπει τον εαυτό του σαν βασιλιά της περιοχής που έχει τα ζώα του .

    Όσο υπάρχει ο τοπικισμός και η ηλιθιότητα στο μυαλό μερικών δεν θα σταματήσουνε τέτοια φαινόμενα .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #47043

    Φιλοι μου.. Επανερχομαι στο θεμα με αφορμη του θανατου ακομα 2 σκυλιων στην περιοχη Πολυχνιτος..Οι δραστες εδω και 1 1/2 μηνα μενουν αγνωστοι.Το ερωτημα ειναι:Μπορει η θυροφυλακη με τα λιγα μεσα που διαθετει να προστατεψει τους κυνηγοτοπους ενος νησιου οπως η Λεσβος?Τα παιδια κανουν φιλοτιμες προσπαθειες αλλα αν βλεπεις κρουσματα μια εδω μια εκει τι να πρωτοφυλαξεις???Εκτος του προαναφερθεντος υπαρχουνε και οι κασσετοφονιαδες..Υπαρχει περιπτωση αλλη αρχη να επομιστει αυτο το δυσκολο εργο???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #47050

     

       Η υποτιθέμενη αρχή, που είχε επωμιστεί αυτό το ρόλο και έργο αγαπητέ φίλε, ήταν ως γνωστόν η Δασική Υπηρεσία και τα κατά τόπους Δασαρχεία σύμφωνα με τον Δασικό Κώδικα (νδ 86/89).

     Η ομολογουμένως όμως με το πέρασμα του χρόνου αδυναμία, να παρακολουθήσουν τα πράγματα και τις εξελίξεις ειδικά στα θέμα της λαθροθηρίας κλπ οδήγησε στην δημιουργία της Ομοσπονδιακής Θηροφυλακής ένα σώμα που έχει αρκετές επιτυχίες αλλά και τους διπλάσιους και τριπλάσιους Θηροφύλακες να είχε, πάλι δεν θα έφταναν να καλύψουν όλους τους κυνηγότοπους.

     Δυστυχώς το θέμα κυνήγι λειτουργεί ως δεξαμενή “χοντρών χρημάτων” για το κράτος και ως άλλοθι για να κάνουν την εμφάνισή τους οι διάφοροι ψευτοιοκολόγοι αλλά επί της ουσίας … τα πράγματα τουλάχιστον στον νομοθετικό τομέα παραμένουν σε αδράνεια εδώ και δεκαετίες και βλέπετε τα αποτελέσματα, ελάχιστες ποινές στους λαθροθήρες, στους φολάδες και συν τοις άλλοις αδυναμία των διακστικών λειτουργών να καταλάβουν τον απεχθή ρόλο τους όταν και εφόσον κάποιες υποθέσεις αχθούν στο ακροατήριο, ώστε  να το σκεφθούν πολύ καλά την επόμενη φορά που θα το ξανατολμήσουν.Πχ άν δεν είναι δυνατόν, στους καθ΄υποτροπή λαθροθήρες ή “κασετάκηδες” να  αφαιρείται η άδεια για ένα συγκεκριμένο διάστημα και οριστικά στην συνέχεια, οι προκλητικοί αυτοί “τύποι” θα υπάρχουν μέσα στην τάξη μας, δυσφημίζοντάς μας και παραβιάζοντας συνεχώς κάθε έννοια κυνηγετικής αγωγής και παιδείας.

     Το πρόβλημα αυτό είναι πολύ σοβαρό και δυστυχώς η μέχρι τώρα “κρατική αντιμετώπισή του” επιφανειακή και επιδερμική καίτοι η ΚΣΕ ή οι Κ.Ο προτείνουν και εισηγούνται…!!! σε ώτα μάλλον μη ακουόντων απευθύνονται ;;;;τελικά η σωτηρία του κυνηγιού έχει εναποτεθεί στην “ρουφιανιά μας…” … για να συμμαζευτούν κάπως τα πράγματα…!!!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #48097


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Fast Eddie στίς 29 Ιούλιος 2004


    Τελικά έμαθε κανείς τι αποφάσισε το Δικαστήριο?


    [/indent]

    ’κουσα τυχαία στο ράδιο, ότι ο εν λόγω “κύριος”, καταδικάστηκε τελικά, σε 9 μήνες φυλάκιση και κάποιο τσουχτερό χρηματικό πρόστιμο. Το σημαντικό είναι ότι σύμφωνα με τα λεγόμενα του δημοσιογράφου είναι η πρώτη καταδίκη για παρόμοια περίπτωση.

    Επειδή δεν πρόλαβα να ακούσω λεπτομέρειες, αν κάποιος φίλος ξέρει κάτι παραπάνω ας το μοιραστεί μαζί μας.

     

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 31 έως 40 (από 40 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων