ΛΕΪΣΜΑΝΙΩΣΗ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 256 έως 270 (από 410 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    367
    alekasas στις #168803

    απο που το παρειγειλες αν επιτρεπεται βικ?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #313641

    φιλε η κουμπαρα μου εχει φαρμακειο ,αυριο θα ειναι εδω και θα σας πω και ποσο το πηρα :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    213
    kostas27 στις #168817

    ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΑΠΛΩΣ ΕΓΩ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ
    ΓΙΑ ΨΥΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΣΙΜΠΟΥΡΙΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΚΝΙΠΑ.ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΡΧΙΣΩ ΜΑΛΛΟΝ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #168820

    Παιδια το ξανά λέω προσοχή με την δοσολογία μια γραμμή από το κεφάλι μέχρι την ουρά είναι αρκετή μην τα κάνετε και μπλε τα σκυλιά………….. παίζει και με την ανάλογη ευαισθησία που έχει ο κάθε σκύλος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #168824

    δηλαδη βαζουμε σε μια συριγγα καποια μικρη ποσοτητα και τα κανουμε μια γραμμη,οκ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    65
    ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ 5 στις #168828

    ΕΓΩ ΨΕΚΑΖΩ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΜΕΡΑ (ΜΟΛΙΣ ΠΕΣΕΙ Ο ΗΛΙΟΣ)ΜΕ CITRONELA ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΒΑΖΩ ΕΝΑ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ ΜΟΥΣΚΕΜΕΝΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ CITRONELA ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΝ ΔΕΝ ΦΥΣΑΕΙ ΚΕΡΑΚΙΑ CITRONELAS.ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΙΜΝΑΖΟΝΤΑ ΝΕΡΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ ΣΚΥΛΙΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #313612

    δηλαδη βαζουμε σε μια συριγγα καποια μικρη ποσοτητα και τα κανουμε μια γραμμη,οκ;

    Όχι δεν χρειάζεται …………. Άπλα άνοιξε το μπουκάλι και γύρνα το ανάποδα και πάτα το ελαφρά το στόμιο του μπουκαλιού είναι σφηνοειδή και με μικρή τρύπα όπου θα βγάλει μια μπλε γραμμή εσύ απλά ακόλουθης την πορεία προς την ουρά του ζώου

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    12190
    Ανώνυμος στις #313610

    Δεν θα ξεχάσω τι πέρασα όταν η γλυκιά μου Λάρα την έπιασε η αρρώστια τρελάθηκα κάθε εβδομάδα στο γιατρό εξετάσεις των εξετάσεων αίμα τα πάντα διακόσιες πενήντα ενέσεις σε καθημερινή βάση της έκανα τελικά την έσωσα την εχω ακόμη γερασμένη ετών 15 :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #313607

    μπραβο ρε καπταιν και γω τον σκυλο που εχω στο αβαταρ τον εσωσα με πολυ κοπο και εξοδα ομως το αξιζε χαλαλη του ,και τον εχασα απο στρεψη :D :D :(

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    653
    meligSpiros στις #168839

    Αποτελεσματική επίσης η εντομοκτονία στην γύρω περιοχή, ειδικά σε φυλλωσιές όπου κρύβονται την ημέρα οι σκνίπες.
    Γλυτώνει και εμάς από τα κουνούπια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #168924

    Ενδιαφέρον, θα το δοκιμάσω και εγώ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #168985

    Να το δοκιμάσετε για τσιμπούρια και ψύλλους αλλά με προσοχή, όχι για να μη γίνει μπλε ο σκύλος αλλά για να μη πάθει έγκαυμα. Να ξέρετε πάντως πως η προστασία είναι από τις μύγες και όχι από την φλεβοτόμο σκνίπα, για την σκνίπα ίσως επαρκεί για μία εβδομάδα αλλά δεν μπορείτε να το χρησιμοποιείτε τόσο συχνά.
    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    410
    FUDAS στις #168998

    Δυστυχώς.Δεν ησυχάζεις με τίποτα.Το μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει η προστασία του χώρου και τα διάφορα απωθητικά που πρέπει να χρησιμοποιούμε καθημερινά πάνω στο σκύλο.Αυτού του είδους τα σκευάσματα όπως και οι αμπούλες βασίζονται στο γεγονός ότι κάποια στιγμή ο ψύλλος η η μύγα θα περάσουν από τη δραστική γραμμή έστω και μετά από κάποια λεπτά.Η σκνίπα θα έρθει θα τσιμπήσει το σκύλο στα μαλακά (κοιλιά,αυτιά)όπως είναι ξαπλωμένος τα ζεστά βράδια και αν είναι μολυσμένη η ζημιά έγινε και ας φύγει σε πέντε λεπτά.Πρέπει λοιπόν να την κρατήσουμε εξ αρχης μακρυά μας,πρώτον από το χώρο ώστε να μην την έχουμε κοντά μας και μετά ψεκάζοντας το σκύλο καθημερινά με διάφορα απωθητικά.Φυσικά είναι να μη σε θέλει χτυπάω ξύλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #169004

    Εγώ προτείνω εντομοαπωθητικά φυτά

    Τα καλύτερα είναι ο βασιλικός, το λεμονόχορτο, το μύρτιλο και η Αρτεμισία (αψιθιά). Τα προμηθεύεστε από καταστήματα φυτών σε σπόρο και κάνεις την δουλεία σου
    Όλα αυτά σε γλάστρα η σπάρτα τριγύρω από τα σκυλόσπιτα για όσους έχουν μεγάλους κήπους. Εγώ έχω την τύχη να έχω παρά πολύ μεγάλο κήπο όπου έχω μέσα 4 μεγάλες καρυδιές ……….. γνωστό το εντομοαπωθητικό τους έργω διάσπαρτους βασιλικούς όπου ζουν όλο τον χρόνο είναι ένα είδος πλατύφυλλου βασιλικού όπου λέγετε και Αγιορείτικος βασιλικός η βασιλικός πλατυφυλλος
    και τέλος έχω αρκετά φιλαράκια μου όπου έχουν βάλει ηλεκτρικά εντομοαπωθητικά και είναι απόλυτα ικανοποιημένη δείτε τα παρακάτω λινκ

    http://www.ipshop.gr/products-category-id-780.html
    http://www.alifragis.com.gr/full_product.p…3355&page=1
    http://www.multistore.gr/shop/index.php?cPath=44_339

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    115
    ΚΕΣΝ στις #169022

    Εμβόλιο για την πρόληψη της λεϊσμανίασης, γνωστής και ως Καλαζάρ, θα κυκλοφορήσει μέσα στο 2011 μετά από έρευνες δεκαετιών για την δημιουργία του. Σύμφωνα με τον Γιώργο Πιπεράκη, πρόεδρο του Κτηνιατρικού Συλλόγου, μέχρι στιγμής δεν υπάρχει επαρκής ενημέρωση για το εμβόλιο που θα παρουσιαστεί σύντομα, ωστόσο, έχει γίνει γνωστό ότι θα χορηγείται σε σκυλιά άνω των 6 μηνών, απόλυτα υγιή τα οποία δεν βρίσκονται σε κατάσταση εγκυμοσύνης.
    Η είδηση αυτή ενδιαφέρει εκατομμύρια ιδιοκτήτες σκύλων σε όλο τον κόσμο αφού μέχρι σήμερα η λεϊσμανίαση έχει οδηγήσει στο θάνατο μεγάλο αριθμό ζώων ενώ προληπτικό εμβόλιο δεν υπάρχει. Είναι γνωστό ότι το κλειδί για την εμφάνιση και διασπορά της νόσου, σε μια περιοχή, είναι η παρουσία της φλεβοτόμου σκνίπας που μ’ ένα τσίμπημα μπορεί να μεταδώσει το παράσιτο.

    Μόνο μέσω της σκνίπας μπορεί το παράσιτο να μεταδοθεί στον άνθρωπο ή στο σκύλο, ένα μολυσμένο σκυλί είναι η αποθήκη του παράσιτου Λεϊσμάνια στο περιβάλλον και αν δεν προστατεύεται από τον ιδιοκτήτη του με εντομοαπωθητικά, ακόμα και αν δεν έχει κανένα σύμπτωμα της νόσου, μπορεί να μολύνει σκνίπες και στη συνέχεια άλλα σκυλιά και ανθρώπους.

    Ο μεγαλύτερος κίνδυνος να μολυνθούν σκυλιά και άνθρωπος είναι η εποχή που οι σκνίπες είναι ενεργές. Δηλαδή άνοιξη, καλοκαίρι και φθινόπωρο. Τον χειμώνα, οι χαμηλές θερμοκρασίες εξαναγκάζουν τις σκνίπες να “κοιμηθούν”. Ομως ένα σκυλί μπορεί να μολυνθεί το καλοκαίρι και να εμφανίσει τη νόσο το χειμώνα γιατί ο χρόνος επώασης μπορεί να διαρκέσει μερικούς μήνες, ανάλογα με το ανοσοποιητικό σύστημα του σκύλου, την επιθετικότητα του στελέχους του παρασίτου με το οποίο μολύνθηκε και τον αριθμό των παρασίτων που πήρε από την σκνίπα.

    Υπάρχουν διάφορα φάρμακα που χρησιμοποιούνται για τη θεραπεία της λεϊσμανίασης στο σκύλο. Πολύ συχνά όμως παρατηρείται αναζωπύρωση της νόσου μετά από τη θεραπεία. Αν ο ιδιοκτήτης αποφασίσει να δώσει θεραπεία στο σκύλο, αυτό πρέπει να γίνει από τον κτηνίατρο και το ζώο πρέπει να προστατεύεται από τσιμπήματα σκνιπών και να παρακολουθείται κάθε έξι μήνες μετά τη θεραπεία για να διαπιστωθεί αν εξακολουθεί να είναι φορέας του παρασίτου ή όχι, ακόμα και αν έχουν υποχωρήσει τα κλινικά συμπτώματα. Το ζητούμενο είναι το ζώο να μην είναι φορέας του παρασίτου γιατί τότε κινδυνεύει να ξαναρρωστήσει και είναι σε θέση να μολύνει σκνίπες.

    Η καλύτερη πρόληψη ως σήμερα είναι το ψέκασμα του ζώου με ειδικά sprey κατά της σκνίπας, από Μάιο ως Οκτώβριο, μετά τη δύση του ήλιου και οι προληπτικές εξετάσεις αίματος κάθε 6 ή 12 μήνες.

    http://www.adespoto.gr/index.php?option=co…s&Itemid=70

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 256 έως 270 (από 410 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων