Εσείς τι θα κάνατε ??? Το Δίλλημα..

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 76 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #43785

    Να προσθέσω ότι η όραση δεν είναι το δυνατό όπλο του λαγού. Συγκεκριμένα η όραση του είναι περισσότερο πλευρική. Γιαυτό παρατηρείται όταν είσαι ακίνητος να πέφτει επάνω σου.

    Σίγουρα ο πειρασμός όταν βλέπεις ένα λαγό είναι μεγάλος αλλά και η ευχαρίστηση όταν τον καταδιώκει το σκυλί είναι τεράστια!!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #43788

    ΠΑΙΔΙΑ ΛΑΓΟΚΥΝΗΓΟΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΝ & ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ,ΑΛΛΑ ΒΡΗΚΑ ΑΥΤΟ….ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ & ΝΑ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ!!!

    ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.

    ΠΑΝΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #43793

    ΤΩΡΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΩ ΚΑΝΕΝΑΝ! ΑΛΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ, ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΤΟ ΣΚΟΤΩΝΕ ΤΟ ΛΑΓΟ ΘΑ ΤΟ ΕΛΕΓΕ ΟΧΙ, ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΑΦΟΥ ΤΑ ΚΟΡΑΚΙΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #43822

    ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ! ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΧΟΥΝ ΒΕΛΤΙΩΘΕΙ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΤΟ POINT HTAN OTI KAI KAΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΟ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΙΧΕ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΚΡΙΘΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΘΕΙ ΑΥΤΟΣ.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #336795

    Να πω την ταπεινή μου γνώμη.

    Δεν είμαι λαγοκυνηγός και δεν ξέρω τις δυσκολίες ενός τέτοιου κυνηγιού.

    Ως εκ τούτου δεν έχω τον ίδιο σεβασμό προς το λαγό, που έχει ένας “λαγάς”.

    Οπότε, αν μου πεταχτεί λαγός θα τον ντουφεκίσω(;;;;;) και λόγω έλλειψης σεβασμού και επειδή δεν θα έχω ξανά την ευκαιρία να δω λαγό.

    Όσο για σεβασμό στο θήραμα, νομιμότητα και παρανομία; Θα σας πω ένα πράγμα. Ξέρω λαγοκυνηγούς με πολύ καλά σκυλιά (και ακριβοπληρωμένα) που κυνηγάνε με προβολέα.

    Χαιρετίσματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #336993

    Αντώνη, δεν ξέρω τι άποψη έχεις για μένα.

    Αλλά θα σου πω ότι , εκτός του ότι συμφωνώ με τον Κυριάκο, τι δεν θα έκανα.

    Δεν θα στηνόμουν το πρωί στην μαύρη νύχτα για μπεκάτσα.

    Δεν θα περίμενα μετά το τέλος της ημέρα να περάσει η μπεκάτσα.

    Δεν θα κυνηγούσα τον “αυτιά” με το αυτοκίνητο.

    Δεν θα κυνηγούσα τον  “αυτιά” μετά την λήξη της κυνηγητικής του περιόδου, με προβολέα, η τέλος ακολουθώντας τα χνάρια του πάνω στο χιόνι.

    Τώρα τι θα έκανα, αν συναντούσα, μπεκάτσα, η λαγό, κατά την διάρκεια της επιτρεπόμενης ώρας κυνηγίου, την άποψη μου την ξέρεις. Ναι θα έριχνα, και όχι με την δικαιολογία, ότι έτσι θα έκανε και κάποιος άλλος, απλά γιατί έτσι θα έκανα εγώ.

    Ξέρεις επίσης, και την άποψη μου, για την απαγόρευση, του κότσυφα. Ενώ είναι ίδιο είδος με την τσίχλα, απαγορεύετε στις 20/2, ενώ η τσίχλα στις 28/2.

    Και θα πω και κάτι ακόμα.

    Στα περσινά χιόνια, είχα πάει στο εργοστάσιο, να πάρω το όπλο και τα φυσίγγια που είχα εκεί. Ξαφνικά, και ενώ χάζευα το χιονισμένο τοπίο,  πέρασαν από μπροστά μου δύο  , ζευγάρι πιστεύω, λαγοί. Όχι μόνο δεν σκέφτηκα να γεμίσω και να ρίξω, αλλά ούτε να το πω σε λαγάδες. Γιατί ήξερα το αποτέλεσμα.

    Το θέμα δεν είναι να είμαστε νόμιμοι επειδή δεν μπορούμε να είμαστε παράνομοι. Αλλά να σεβόμαστε το θήραμα, και να του δίνουμε την ευκαιρία να αντιδράσει.   

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Stag στις #337001

    Συμφωνω απολυτα με το Σταυρο….Πολλες φορες εχουμε συναντησει λαγους το χαραμα καθως ανεβαινουμε για το κυνηγι τους..κολουσανε στα φωτα ..καθομασταν τους χαζευμε  ..κλειναμε τα φωτα ..και λεγαμε α ρε  κεραταδες αραγε θα σας βγαλουμε σημερα ?…αλλα ποτε μα ποτε δεν σκεφτηκαμε΄’να τους βαλουμε απο κατω” ..αυτο δεν ειναι κυνηγι..ουτε αυτοι που το κανουν εχουν τα @…να δοκιμασουν τα σκυλια τους και την ικανοτητα τους ..ειναι μονο για το στομαχι τους και για να πουλησουν μουρη οτι πηραν λαγους…να το χ..σ.. ετσι..τι..? θα κοροιδεψουν τους αλλους??? τον εαυτο τους πανε να ξεγελασουν….και φυσικα ισχυει το ιδιο για την μπεκατσα, τις πεδινες κτλ!! δε σε κανει κυνηγο το μπαμ..απο το οπλο σου …και ποσα θα παρεις …ειναι αυτο που νιωθεις στο στομαχι σου καθε πρωι που ξεκινας να πας κυνηγι και η καθε φορα η διαφορετικη ‘περιπετεια’ που θα εχεις  στη φυση….

    αν εισαι βεβαια στην περιοδο που επιτρεπονται ολα ..ναι εγω θα σηκωνα το οπλο ..ειναι θεμα τυχης..ειναι κυνηγι ..αλλα οχι οταν απαγορευονται..εκει δοκιμαζεσαι το ποσο σεβεσαι αυτο που κανεις…θα ερθει η ωρα που θα πεσεις σε κυνηγια σε νομιμη περιοδο..

    τωρα μπορει αυτοι που κυνηγουν λαγο να το γνωριζουν…οταν κυνηγουν λαγο και ειναι τα σκυλια σε ντορο ..δε πανα σηκωθουν τσιχλες, κοτσιφια ακομη και περδικες δεν τουφεκανε για να μην χαλασουν τα σκυλια..εμενα ετσι μ’ εμαθε ο πατερας μου…

    και αυτο που λες Σταυρο για τους λαγους ….και εγω ξερω σιγουρα μερη που εχει πεδινες (2- 3 κοπαδακια)..χρονια τωρα..ειναι κανα δυο ντοπιοι που παιρνουν απο καμια και τους εχουμε προειδοποισει εντονα ..την επομενη δε θα γινει ετσι….που να πω σε αλλους οτι εχει πεδινες ..ντεμεκ θα τουφεκανε τσιχλες και κοτσυφια..και ξερεις τι θα γινει ..σε μια μερα δε θα μεινει ουτε μια..ασε να εκπαιδευω τα σκυλια μου και ας με πουν και καφρο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    72
    remwin2 στις #44518

    ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΙΔΙΟ ΟΝΟΜΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΙΔΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ STAG.ΠΡΟΠΑΝΤΩΝ ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΚΑΙ ΤΗ ΦΥΣΗ,ΚΑΙ ΜΗ ΦΟΒΑΣΤΕ ΑΥΤΗ ΘΑ ΜΑΣ ΤΟ ΑΝΤΑΠΟΔΩΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

    ΑΝΔΡΕΑΣ……………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #44556

    ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΑ ΓΡΑΦΩΜΕΝΑ ΤΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΣΑΝ ΚΑΝΟΝΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΚΥΝΗΓΟΙ.

    ΣΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΜΥΝΗΜΑ ΤΟΥ ΑΝΤΩΝΗ,ΘΑ ΠΩ ΜΙΑ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ  ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΑ ΒΑΓΙΑ.

    ΨΑΧΝΑΜΕ ΜΙΑ ΤΣΙΧΛΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΥΜΠΑΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ….ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΘΑΜΝΟ ,,,,ΝΑΤΟΣ Ο ΛΑΓΟΣ.ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΤΟΥ,,,,,,ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΟΣ,,,,ΑΛΛΑ ………….ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ  ΤΟΝ ΕΙΔΑΜΕ………. ΜΑΣ ΕΙΔΕ ……………..ΚΟΙΤΑΧΤΗΚΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΥΜΠΑΡΟ,,,,,,,,,,,,ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑΜΕ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ.ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΗΓΕ ΝΑ ΡΙΞΟΥΜΕ.ΑΚΙΝΗΤΟΣ ΣΤΟΧΟΣ ΗΤΑΝ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΟΙ 2 ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑΜΕ ΝΑ ΣΗΚΩΣΟΥΜΕ ΟΠΛΟ,,,ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    412
    KA-BAR στις #44587

    Ε,αφού όλοι λέτε καί μία περίπτωση,θά πώ καί εγώ.

    Κυνηγούσαμε στήν έναρξη ορτύκια μέ έναν φίλο.Χτυπήσαμε όλη μέρα μόλις δύο ορτύκια.Πηγαίνοντας πρός τό αυτοκίνητο γιά νά φύγουμε,έχουμε ανοίξει συζήτηση γιά τούς λαγούς πού χτυπάνε κάποιοι τήν πρώτη μέρα τού ορτυκιού.Σέ κάποια στιγμή,καί ενώ είμαστε καμιά πενηνταριά μέτρα από τό αυτοκίνητο,μού λέει ο φίλος μου:

    -Εμένα,τήν πρώτη μέρα,ακόμα καί άμα μού βγεί ο λαγός εκεί μπροστά(σηκώνει τό χέρι καί μού δείχνει)….καί ακριβώς εκεί πού δείχνει…είναι ο λαγός πού΄”τήν κάνει” μέ “ελαφρά πηδηματάκια”.

    δέν πρόλαβε νά ολοκληρώσει τήν πρότασή του,καί ξεραθήκαμε στό γέλιο!!!

    Φυσικά,κανένας από τούς δύο μας,δέν σήκωσε τό όπλο του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #44670

    Προσεχουμε για να εχουμε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #337089

    Συμφωνώ απόλυτα με τις απόψεις του Σταύρου.

    Κι επειδή κυνηγάω λαγό, θα πώ το εξής: μέσα στην νόμιμη περίοδο όπου τον συναντήσετε κάντε αυτό που πρέπει. Για κυνήγι βγαίνουμε όχι να μαζέψουμε χόρτα.

    Μπορεί να μην πυροβολώ πουλί καθιστό αλλά στο λαγό θα ρίξω γιατί ξέρω ότι δεν θα ξανασυμβεί κάτι τέτοιο όσα χρόνια και να κυνηγώ. Έπειτα η τουφεκιά του λαγού τις περισσότερες φορές κρύβει την μεγαλύτερη δυσκολία. Ο αυτιάς έχει την ικανότητα να αλλάζει πορεία σε κλάσματα του δευτερολέπτου, με ένα σάλτο χώνεται στο πυκνό και πρέπει να τουφεκίσεις κατ’ εκτίμηση.

    Ποτέ λοιπόν με αυτοκίνητο, προβολείς, νυχτερινό καρτέρι. Αλλά να τον αφήσεις να φύγει ατουφέκιστος όταν είναι απόλυτα νόμιμο και ειδικά όταν δεν έχεις σκύλο, είναι σαν να κλωτσάς το δώρο της θεάς ’ρτεμις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    aris στις #44675

    ΠΑΙΔΙΑ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΒΓΑΙΝΕΙΣ π.χ. ΓΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΚΥΝΗΓΑΣ ΜΟΝΟ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΚΑΙ ΑΝ ΣΟΥ ΠΕΤΑΧΤΕΙ ΛΑΓΟΣ Η΄-ΑΚΟΜΑ ΑΚΟΜΑ-ΓΟΥΡΟΥΝΙ ΔΕΝ ΤΟ ΤΟΥΦΕΚΑΣ.ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ,ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΑΝΕΞΕΡΕΥΝΗΤΟ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΦΥΣΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ Η ΙΔΙΑ Η ΦΥΣΗ ΣΟΥ ΤΟ ΑΝΤΑΠΟΔΙΔΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ.ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΠΟΡΤΟΦΟΛΙ ΜΕ ΛΕΦΤΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΦΡΑΓΚΟ.ΑΝ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΛΕΦΤΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΙΣΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΑΦΡΑΓΚΟΣ ΘΑ ΕΙΣΑΙ.ΕΝΩ ΑΝ ΤΟ ΠΑΡΑΔΩΣΕΙΣ ΤΟΤΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΣΥΝΟΜΟΤΕΙ ΓΙΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΝΕΤΟΣ.ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ.ΒΓΑΙΝΩ ΓΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΑΩ ΜΟΝΟ ΜΠΕΚΑΤΣΑ.ΟΙ ΤΥΧΑΙΕΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΙΑ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ ΔΕΝ ΤΟ ΚΥΝΗΓΗΣΑΜΕ ΑΛΛΑ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΜΕ.ΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #337094

    Φίλε ’ρη σεβαστή η άποψη σου, όμως δεν είναι δυνατόν να το βλέπουν όλοι έτσι.

    ’λλωστε η μείωση των θηραμάτων δεν επιτρέπει κατά την γνώμη μου τέτοιου είδους επιλογές.

    Κι εγώ όταν κυνηγώ παραδοσιακά τον λαγό δεν τουφεκάω τίποτα εκτός απ’ αυτόν. Έτσι όπως έχουν διαμορφωθεί τα πράγματα δεν έχουμε την δυνατότητα να λέμε είμαι αποκλειστικά μπεκατσοκυνηγός η λαγοκυνηγός.

    Προσωπικά θεωρώ ιδανικό το περπατητό κυνήγι, με ένα σκύλο που θα φερμάρει ότι βρεθεί μπροστά του τριχωτό η φτερωτό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    213
    kazam στις #44861

    Mια απορια!Ποιος απο την παρεα παιρνει τον δρομο για το σπιτι μολις συμπληρωσει ,τον επιτρεπομενο απο τον  νομο αριθμο θηραματων;

    Μιχαλης(Καζαμ) 

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 76 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων