Εσείς τι θα κάνατε ??? Το Δίλλημα..

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 76 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    213
    kazam στις #45472

    Φιλε κωστα για αυτο το θεμα που εθιξες και αφορα τον αριθμο στις περδικες ,εχει αποδειχτει το εξης και καταγραφοντας απλα γεγονοτα και απο παραδοχη των ιδιων των υπευθυνων Στα νησια Ανδρο ,Τηνο ,Κεα αποφασιστηκε να επιτραπουν μονο δυο περδικες κατ`εξορμηση.Οσοι εξεδραμαν σε αυτα τα νησια διαπιστωσαν οτι δεν υπηρχαν πουλια  διοτι κυριως τα πουλια ηταν κυνηγημενα απο πριν αφου ηταν κατατρομαγμενα.Οσο αφορα την Τηνο ο ιδιος  ο προεδρος του κυν.συλλογου αφου πλαγιως παραδεχεται το ανωτερω ζητα την μειωση των θηρευσιμων πουλιων και παροτρυνει τους ξενους κυνηγους να σεβαστουν τον νομο.Πιστευω οτι απλως με την θεσπιση του περιορισμου αυτου προσπαθουν να αποτρεψουν του ς ξενους κυνηγους απο το να επι0σκεφτουν το νησι τους και να μεινουν μονοι τους να λυμαινονται τα παντα

    Καζαμ(Μιχαλης)


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #45479

    Κώστα ο Αντώνης με πρόλαβε. Ο τρόπος που έγραψες το συγκεκριμένο κομμάτι εμένα αυτή την εντύπωση που περιγράφει κι ο Αντώνης μου άφησε. Κάνε μου μια χάρη, γύρνα πίσω, ξαναδιάβασε το μήνυμα σου και μετά έλα να μου πεις αν έχω άδικο που “θίχτηκα”. Δεν θίχτηκα, απλά ήθελα να επισημάνω το συγκεκριμένο μήνυμα που προφανώς γράφτηκε βιαστικά και χωρίς να το ξαναδιαβάσεις ίσως και άφηνε τέτοιες εντυπώσεις.

    Τώρα για τα περί ορίων στα διάφορα θηράματα, θα συμφωνήσω με τον Αντώνη. Υπάρχει κάποιος νόμος που μας ορίζει ποιά και πόσα. Χωρίς να είμαστε απόλυτοι αλλά και χωρίς να εθελοτυφλούμε οφείλουμε να τον σεβαστούμε, άσχετα αν τα τρυγόνια π.χ. αν τα πετύχουμε τα πετυχαίνουμε μια φορά στα 5 χρόνια.

    Όταν φτάσουμε βέβαια στο επίπεδο αυτό, τα μαλλιά τα δικά μας θα έχουν ασπρίσει πια… αλλά δεν πειράζει, εγώ είμαι της γνώμης ότι “πες πες κάτι θα μείνει” για αυτό την γνώμη μου πάντα τη λέω.

    Μιχάλη, έχεις απόλυτο δίκιο για τους λόγους της απαγόρευσης σε αυτά τα νησιά. Η νοοτροπία των ντόπιων ήταν ίδια από πολύ πολύ παλιά (εγώ έχω να πάω για πέρδικες εκεί εδώ και 10 χρόνια που γυρνώντας από το βουνό είχαμε βρει και τα 4 λάστιχα του αυτοκινήτου της παρέας σκασμένα). Το κυρίως πρόβλημα όμως για φέτος εγώ το εστιάζω στο γεγονός ότι κατάφεραν να πείσουν και κάποιους αρμόδιους και να το περάσουν το αίτημα τους με τη μορφή νόμου. Αυτό για μένα είναι πιο ανησυχητικό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #45485

    Η ΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΓΡΑΠΤΟΥ ΚΑΙ ΑΓΡΑΦΟΥ, A PRIORI , ΜΑΣ ΒΡΙΣΚΕΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΣ ΟΛΟΥΣ .

    ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΡΙΑ ΚΑΡΠΩΣΗΣ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΜΠΟΥΣ. 

    ΟΤΑΝ ΚΥΡΙΟ ΜΕΛΗΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΗΛΟΣΕΒΑΣΜΟΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ , ΤΟΤΕ “ΑΓΓΙΖΟΥΜΕ ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ”.

    ΟΛΑ ΔΗΛΑΔΗ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΔΙΕΠΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΤΟΥ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟΥ .

    ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΛΕΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #45491

    Παιδιά δεν θέλω να παρεξηγηθώ, αλλά μου φαίνεται αστείο το θέμα που συζητάμε όταν το παραλληλιζω με το “πληροφορίες για ορτύκια και τρυγόνια”.

    Από την ημέρα που ξεκίνησε το κυνήγι έχω δει 2 τρυγόνια όλα-όλα, ελάχιστοι έχουν καρπωθεί πάνω από 3-4 πουλιά όλες τις μέρες μαζί. Με λίγα λόγια η κουβέντα μας περιορίζεται σε υποθετικά πλαίσια γιατί απλά κανείς δεν έχει την ευκαιρια να κάνει νούμερα.

    Οι μοναδικοί που μπορούν να το κάνουν ίσως, είναι κυνηγοί ορισμένων περιοχών που βρίσκονται στα περάσματα των πουλιών και δίνουν καθημερινό παρών στο ιδιοκτητο καρτέρι τους. Εμείς οι υπόλοιποι θα μείνουμε με την σκέψη τι θα κάναμε αν συναντούσαμε τόσα πολλά τρυγόνια.

    Δεν κακίζω κανένα, μην το πάρετε έτσι απλά,το πρόβλημα δεν είναι αν μια φορά κτυπήσουμε αντί για 25 τσίχλες 30. Οι πραγματικοί λόγοι της μείωσης των θηραμάτων βρίσκονται αλλού. Κάποιοι με επιστολή τους στο Έθνος το αποδίδουν στο Βαλακανικό Ρεκβιεμ, μην μου πείτε ότι στέκει κάτι τέτοιο και δεν προέρχεται απο ζηλοτυπία, επειδή δεν μπορούν να πάνε κι εκείνοι για ένα τέτοιο κυνήγι.

    Ξεχνούν ότι στους δικούς μας κάμπους δεν βρίσκεις τίποτα άλλο εκτός απο καλαμπόκι και μπαμπάκι. Τι να κάνει το τρυγόνι στους δικούς μας λόφους αφού δεν πρόκειται να βρεί τίποτα για να τραφεί ώστε να κάνει το ταξίδι του στην Αφρική. Ας μην μιλήσουμε για την επέκταση των κατοικημένων περιοχών και τα φώτα.

    Πριν 20 χρόνια στην Νότια Κέρκυρα, σταματούσαν το κυνήγι γιατί δεν είχαν τι να κάνουν τα πουλιά, τώρα δεν περνάει ούτε ένα αφού όλη νύχτα η μουσική και τα φωτορυθμικά από τα δεκάδες μπαρ τα αποτρέπει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #337436

     

    Σε άρθρο του ‘ΕΘΝΟΥΣ” Κώστα σημειωνότανκαι αυτό που γράφεις  από την ανθρώπινη παρέμβαση (φώτα κλπ) που τους αλλάζει την μεταναστευτική ρότα.

     Αλλά για τα δυό αυτά συγκεκριμένα αποδημητικά θα συμφωνήσω μαζί σου και γνωρίζοντας το από πρώτο χέρι και παρατηρήσεις μου επί 20 χρόνια, ότι οι μονοκαλλιέργειες, η μη αμειψισπορά και η καταστροφή δέντρων όπως ιτιές, πλατάνια, λεύκες κλπ είναι η ταφόπλακα για την έλλειψή τους αφού στο καλαμπόκι κάτι πάει και πάει και έρχεται για τα ορτύκια αλλά στα μπαμπάκια που έχουν φτάσει να΄είναι μονοκαλλιέργεια και να καταλαμβάνουν έκταση 4500000 στρ. τι να κάνουν ;; με τι να τραφούν ;; πως θα αντέξουν την φοβερή υγρασία και την χαμηλή θερμοκρασία ακόμη και το μεσοκαλόκαιρο ;; πως θα γεννήσουν όταν καθε 10 μέρες ποτίζονται με τα καρούλια που βγάζουν 50 και 100 κμ νερό υπό πίεση 7 ή 8 atm ;; όταν ραντίζονται από πριν για να μην βγούν αγριόχορτα και ζιζάνια η βασική πηγή διατροφής ενηλίκων και νεοσσών ούτε υπάρχουν έντομα από τις συνεχείς καταπολεμήσεις με εντομοκτόνα τότε πως να υπαρξουν πουλιά ;;

     Στα μέρη μου καποτε υπήρχαν πάνω από 100000ελιές που σήμερα από φυσικά αίτια και εγκατάλειψη με τη βία φτάνουν τις 400000 και παράλληλα η καλλιέργεια σταριού, κριθαριού, βρώμης, βίκου, φακής, ρεβυθιού, μπιζελιού είναι μακρινό παρελθόν και οι νέοι αγρότες ούτε ξέρουν καλά τις καλλιέργειες αυτές, κάποτε τα τρυγόνια έμεναν και γεννούσαν εκεί γιατί ακριβώς ήταν ευνοϊκές οι συνθήκες τώρα τι να κάνουν ;; όσο δε για ηλιόσπορους τώρα δεν βάζουν ούτε στις άκρες των χωραφιών για ομορφιά όχι για καλλιέργεια…. να κάνουμε δηλαδή ότι οι “απολίτιστοι Βούλγαροι” …

     Επειδή διάβασα την επιστολή νομίζω ότι αυτή απηχεί προσωπική θέση και έχει να κάνει περισσότερο με τα νούμερα που ακούγονται ή γράφονται από ιδεολογικής πάντα πλευράς και με κριτήριο την ένδεια και την φτώχεια που διακρίνει εμάς … αλλά άραγε τα νούμερα συμφωνώ μαζί σου ποιοί τα εφηύραν ;; καποιοι γραφεικράτες μανδαρίνοι υπό την συνεχή πίεση του καθε “οικολογίσκου” κλείνοντας τα μάτια στην αιτία της μείωσης των θηραμάτων λόγω υποβάθμισης και πλήρους καταστροφής των βιοτόπων και την αλλαγή χρήσης γής, τα άλλα είναι προφάσεις εν αμαρτίαις … ειδικά όσοι καταγόμαστε από επαρχία ξέρουμε και βλέπουμε από πρώτο χέρι τι έγινε και φυσικά θα διαφωνήσω με τους φίλους που μεγάλωσαν στις πόλεις που δεν έζησαν την καταστροφή της υπαίθρου να ενοχλούνται από τα μεγάλα νούμερα που κανει καποιος σε τρυγόνια στηνΒουλγαρίαπου η κυνηγετική και ορθολογική διαχείριση και κατανομή των θηραμάτων είναι παράδειγμα για μίμηση …

     Όταν υπάρχει θήραμα και μάλιστα αποδημητικό σε τέτοια νούμερα σημαίνει ότι κάτι πάει πολύ καλά και είναι κοινό μυστικό ποιό και δικαίως θα δρέψουν τους καρπούς μιάς επιτυχημένης θηαρματικής πολιτικής που βεβαίως τους αποφέρει και τεράστια έσοδα καθε χρόνο επομένως γιατί επιχειρείται η σύγκριση και με ποιό αντικειμενικό σκοπό ;; ζηλεύω για κάτι που έχει ο άλλος όταν οι δυό μας τελούμε υπό τις ίδιες πραγματικές συνθήκες έχουμε τα ίδια χαρακτηριστικά αλλά αυτός πχ στάθηκε τυχερός … στην συγκεκριμένη περίπτωση μας φταίμε οι ίδιοι και όχι άλλος κανείς και τα μεγάλα νούμερα δείχνουν ακριβώς επιτυχία στόχων και σκοπών που δικαίωςτααπολαμβάνουν αλλοδαποί κυνηγοί…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #45521

    Νατα-νατα, μόλις διάβασα την είδηση στο site kynigos-net.

    Συγκεκριμένα στην Αγγλία το κοινοβούλιο πέρασε νόμο που απαγορεύει από το 2006 το κυνήγι με την χρήση σκύλου. Μεγάλες διαδηλώσεις έξω από την βουλή.

    Οι διαδηλωτές φόραγαν μπλουζάκια με την φράση “Θα συνεχίσω να κυνηγώ”!!!!!

    Καταλαβαίνετε λοιπόν τι μας περιμένει αν δεν οργανωθούμε και όσο η ηγεσία μας παραμένει τόσο διαλακτική  οι ψευδοοικολόγοι θα περνάνε αυτά που θέλουν.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #45522

    Δεν νομίζω ότι το kynigos.net μετέφερε με ακρίβεια την είδηση. Αν θυμάμαι καλά, η συζήτηση στην βουλή γίνεται για την απαγόρευση του παραδοσιακού κυνηγίου της αλεπούς (με άλογα και κοπάδια σκυλιών).

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #45523

    Παιδιά δεν ξέρω αν αφορά ειδικά το κυνήγι της αλεπούς.

    Το άρθρο ανέφερε το κυνήγι αυτό, αλλά έτσι όπως το έγραφε έβγαινε ότι εξ αιτίας αυτής της απαγόρευσης δεν θα κυνηγάνε αλεπούδες. Μήπως επειδή οι δημοσιογράφοι ξέρουν οτι αυτό είναι το πιο γνωστό κυνήγι στην Αγγλία κόλλησαν εκεί?

    Αντώνη το κυνήγι της αλεπούς δεν λέει τίποτα σε κανένα Έλληνα και εκτός αυτού αποτελεί παράδωση στην άρχουσα τάξη. Οπότε σκασίλα μας αν αφορά μόνο αυτό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    panosa στις #45693

    Paidia symfwnw oti to arthro egrafe peri apagoreyshs tou sygkekrimenou tropou kynhgiou kai den anaferotan sto kynhgi ths alepous genikotera.

    Ayto omws pou den prepei na perasei aparathrhto – eite mas aresei o tropos askhshs tou sygkekrimenou kynhgiou eite oxi – einai to gegonos oti htan kai paramenei ena paradosiako kynhgi gia tous Egglezous – na thymisw oti prin liga xronia to thema eixe kasanavgei sthn epifaneia alla me kinhtopoihsh tous oi kynhgoi sysswmoi eixan kataferei kai den eixe perasei h apagoreysh – h eidhsh kata thn gnwmh mou, apotelei mia HTTA gia tous kynhgous.

    To thema den einai an mas aresei h oxi to sygkekrimeno kynhgi, alla perissotero oti apagoreyontai kynhgia pou thewrountan paradosiaka gia kapoies xwres (Ta dika mas anoiksiatika ti eginan? Otan akomh yparxoun xwres entos EOK pou diathroun ta paradosiaka tous kynhgia – vlepe Malta kai anoiksiatiko kynhgi Trygwniou).

    Filika

    Panos

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #337492

    Κάποια στιγμή  φτάνει αυτή η ρημάδα η ώρα που θα πεις κάτι και θα παρεξηγηθείς, αλλά από την άλλη αν δεν το πεις δεν θα είσαι ένταξη με το εαυτό σου.

    Οταν είναι παιδί ναι συμφωνώ. Ομως ενας συνηδειτοποιημένος κυνηγός αποκλείεται.Εξάλου ποτέ δεν ρίχνουμε σε κάτι αν δεν το θέλουμε. Η θέλουμε να ρίξουμε ή δεν θέλουμε. 

    Μήπως να σου θυμίσω το κότσυφα στην τελευταία έξοδο, σε περίοδο  που απαγορευόταν; 

    Παραβολή: όσο και να μας γυροφέρνουνε τα “πιπίνια” που λέει και ο Σταύρος, αν πείς όχι είναι όχι, και ναι σημαίνει ναι. Τώρα το παρασύρθηκα για μένα σημαίνει ΝΑΙ γουστάρω να την κάνω την λαδιά. 

    Εγώ και να μιλάω για πιπίνια είμαι ελεύθερος. Μήπως το να το αναφέρεις συνέχεια σημαίνει: δεν το κάνω όχι επειδή δεν θέλω, αλλά επειδή φοβάμαι, και δεν μπορώ; Το ίδιο ισχύει κατά την ταπεινή μου γνώμη και για τους νόμους. ’λλο σέβομαι και υπακούω στον νόμο, και άλλο φοβάμαι και ακολουθώ το γράμμα του νόμου.

    Μεγάλο θέμα, αλλα και στο ΙΡΑΚ οι Αμερικάνοι σκοτώνουν καθημερινά γυναικες και παιδιά, δε σημαίνει ότι πρέπει όποιον δεν γουστάρουμε να κάνουμε τις μαλ….ς του εμφυλίου. 

    Έχεις έναν τρόπο να μπερδεύεις τον φάντη με το ρετσινόλαδο και την βούρτσα με την ……. Τώρα πως κατάφερες να ανακατέψεις τους Αμερικάνους, τους Ιρακινούς, και τον δικό μας εμφύλιο, με τα τρυγόνια, μόνο εσύ ξέρεις. Και μια και πιάσαμε αυτό το θέμα, θα σου πω και κάτι ακόμα. Είσαι μοναδική περίπτωση επαναστάτη(λόγο ιδεολογίας) νόμο-λάγνου.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #337502

    ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΠΙΧΕΙΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΣΤΗΡΙΖΟΤΑΝ ΣΕ ΕΔΩ ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ πχ ΤΟΥ ΑΝΤΩΝΗ ΘΑ ΚΑΤΕΛΗΓΕ ΣΕ ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΠΟΥ ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΚΑΝ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΘΟΥΝ , ΟΧΙ ΝΑ ΤΗΡΗΘΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ !!!!!!!!!!!!!!

    Η ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΣΕ ΜΙΑ ΝΗΣΙΔΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΩΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΩΝ , ΟΠΟΥ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ  ΣΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ ΚΑΙ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ ΜΑΣ ΩΣ ΤΗΝ ΑΣΙΑ ΘΑ ΜΙΛΑΓΑΜΕ ΓΙΑ  ΣΦΑΓΕΣ , “ΑΣΥΔΟΣΙΑ” ΚΑΙ “ΑΝΑΡΧΙΑ” !!!!!!!!!!!!!

    ΑΝΤΩΝΗ , ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΟΣΕΣ ΤΑΥΤΟΛΟΓΙΕΣ  πχ ( ναι σημαίνει ναι ) ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΣΟΥ , ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΛΑΒΕΙΣ ΥΠ’ ΟΨΗ ΣΟΥ , ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΤΗΝ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΜΕΛΗΤΕΕΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ , ΟΣΟ ΤΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΑΙΤΙΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΕΙΨΗΣ ΘΗΡΑΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΔΙΕΘΝΩΣ , ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ ΤΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΔΙΕΘΝΩΣ , ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΜΑΣ κλπ  ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΞΕΤΑΖΕΙΣ ΤΑ ΤΥΧΟΝ ΔΙΛΗΜΑΤΑ , ΤΙΣ ΤΥΧΟΝ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ  ΚΑΠΟΙΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥ ( ΟΧΙ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΛΑΘΡΟΘΗΡΑ Η ΤΟΥ ΔΥΝΑΜΙΤΑ  ΨΑΡΑ ) ΥΠΟ ΕΥΡΥΤΕΡΟ ΠΡΙΣΜΑ .

    ΑΚΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙΣ ΕΤΣΙ ΑΚΟΜΨΑ ΜΙΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΕΝΟΣ ΛΑΟΥ , ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΣ ΑΛΕΠΟΥΣ , ΔΙΟΤΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ , ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΕΤΣΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΕΙΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΕΣΥ . ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΣΟΥ , ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΚΥΝΗΓΟΣ , ΘΑ  ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕ ΜΕΤΑ ΜΑΝΙΑΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΝΕ . ΜΕ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΣΟΥ , ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΤΗΣ ΠΕΣΤΡΟΦΑΣ ΣΕ ΠΟΤΑΜΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΨΑΡΕΥΕ , Η ΦΡΕΙΔΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΙ ΤΗΣ , ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ  ΣΤΟ ΒΟΙΔΟΜΑΤΗ ,ΟΣΕΣ ΕΓΚΛΩΒΙΖΑΝ ΤΑ ΦΑΝΤΑΡΑΚΙΑ  ΚΟΛΥΜΠΩΝΤΑΣ . 

    ΣΕ ΕΝΑΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗ , ΑΝ ΕΙΣΑΙ , ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΗΝΥΜΑΤΑ , ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ Η ΕΣΩΣΤΡΕΦΕΙΑ ΚΑΙ Η ΝΟΜΟΛΑΓΝΕΙΑ  ΜΕ ΤΟΣΗ ΕΥΚΟΛΙΑ …

    ΤΕΛΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΑΝΟΙΓΟΝΤΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΣΕ ΑΝΤΙΚΥΝΗΓΟΥΣ …

    ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΦΙΛΙΚΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #337542

    Θα ήθελα να διευκρινίσω κάτι, με όλο το θάρρος.

    Το ότι τα χώνω στον Αντώνη, δεν σημαίνει ότι αποκτά και κάποιος άλλος αυτό το δικαίωμα.

    Στο κάτω, κάτω όσοι γνωρίζουμε καλύτερα τον Αντώνη, ξέρουμε πόσο ρομαντικός, μέχρι αηδίας θα έλεγα. Πολλές φορές ψάχνει κάτω από το βόδι μοσχάρι. Αλλά πάντα με καλή πρόθεση. Γι αυτό  όσοι δεν τον γνωρίζουν καλά, ας τον αφήσουν στον κόσμο του.    

     

    Καθόλου φιλικά.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #45885

    ΚΑΤΟΠΙΝ ΤΩΝ ΟΨΙΜΩΝ ΜΕΝ , ΑΛΛΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΔΙΕΙΣΔΥΤΙΚΩΝ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΩΝ ΘΑ ΕΠΕΙΘΕΤΟ Ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ ΑΘΑΝΑΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΜΑΣ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ  :  “ΚΡΕΙΤΤΟΝ ΤΟ ΣΙΓΑΝ ” .

    ΑΥΤΑ

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #337553

    Έλεγαν και κάτι ακόμα:

    Μη προτρεχέτω η γλώττα της διανοίας.

        

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #45903

    ΗΡΕΜΑ ΠΑΙΔΙΑ.

    Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ.ΙΣΩΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΝΩΡΙΣΤΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΜΙΑ ΕΔΩ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ  ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΖΗΤΗΘΕΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΠΙΝΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΠΥΡΙΤΣΑ ΠΑΡΕΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΙΤΗ,ΑΛΛΑ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΛΥΘΕΙ ΣΕ 2 ΛΕΠΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΜΜΕΣΑ ΕΜΠΛΕΚΟΜΕΝΟΥΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 76 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων