ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 72 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #311985

    τυχεροι…
    εμεις παντος ειχαμαι κανονισει κυριακι προι εκπεδευτικο σε ρεζερβα και μας την εχαλασε ο χιονιας..τωρα ειναι 1 μετρο και δεν λεει να υποχορισει.. <_<


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #311789

    τυχεροι…
    εμεις παντος ειχαμαι κανονισει κυριακι προι εκπεδευτικο σε ρεζερβα και μας την εχαλασε ο χιονιας..τωρα ειναι 1 μετρο και δεν λεει να υποχορισει.. <_<

    Καλό είναι το χιόνι γιατί τα αποθέματα νερού δεν είναι αστείρευτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #311783

    Αυτά είναι :unsure: . Εμένα η δικιά μου ζήτησε οπότε εκπαιδευτικά πάλι τον Ιούνιο <_< , εκτός και αν βγω κανένα με τον μεγάλο αλλά δεν θέλω να τον ταλαιπωρώ στις πέτρες.

    Φιλε τον ιουνιο ελα εδω να παμε για κανενα μπανιο η για ψαρεμα καλητερα,να αφηνουμε και τις περδικες λιγο να βγαλουν και να μεγαλωσουν τα περδικακια
    εχουν που εχουν τις δικες τους σκοτουρες τα πουλια το καλοκαιρι, να εχουν και εμας τον ιουνιο μηνα να τους κανουμε χουνερια
    απο τον απριλιο και μετα δεν πρεπει να παταει κανεις στο βουνο για περδικες, παρα μονο να κανουμε καποια δουλεια για να βοηθησουμε λιγο τα πουλια
    αλλα ξεχασα αυτα τα βλεπουμε μονο σε ταινιες στο εξωτερικο ,και μετα λεμε γιατι αυτοι εξω εχουν πολλα θηραματα,γιατι τα προσεχουν και για αυτο εχουν
    και αμα θελει καποιος να βοηθησει την περδικα ας ερθει σε λιγο καιρο [παρεα μου] να παμε στην διρφη με γκασμα και τσαπα να κανουμε καμια δουλεια,
    να σπιρουμε λιγο κριθαρι σε μια ορεινη λακουλα να εχουν λιγο να φανε τα πουλακια,,[εκει να σας δω να σας γουσταρω]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #311580

    Φιλε τον ιουνιο ελα εδω να παμε για κανενα μπανιο η για ψαρεμα καλητερα,να αφηνουμε και τις περδικες λιγο να βγαλουν και να μεγαλωσουν τα περδικακια
    εχουν που εχουν τις δικες τους σκοτουρες τα πουλια το καλοκαιρι, να εχουν και εμας τον ιουνιο μηνα να τους κανουμε χουνερια
    απο τον απριλιο και μετα δεν πρεπει να παταει κανεις στο βουνο για περδικες, παρα μονο να κανουμε καποια δουλεια για να βοηθησουμε λιγο τα πουλια
    αλλα ξεχασα αυτα τα βλεπουμε μονο σε ταινιες στο εξωτερικο ,και μετα λεμε γιατι αυτοι εξω εχουν πολλα θηραματα,γιατι τα προσεχουν και για αυτο εχουν
    και αμα θελει καποιος να βοηθησει την περδικα ας ερθει σε λιγο καιρο [παρεα μου] να παμε στην διρφη με γκασμα και τσαπα να κανουμε καμια δουλεια,
    να σπιρουμε λιγο κριθαρι σε μια ορεινη λακουλα να εχουν λιγο να φανε τα πουλακια,,[εκει να σας δω να σας γουσταρω]

    Απ΄όσο γνωρίζω από 1 Ιούνη επιτρέπονται τα εκπαιδευτικά σε ΖΕΣ. Αλλά σε άγριους πλυθησμούς σε περιοχές όπου επιτρέπεται το κυνήγι ναι συμφωνώ μαζί σου.
    Και για την σπορά θα συμφωνήσω και πάλι μαζί σου και παρότι πολύ νέος στο κυνήγι της πέρδικας έχω σκοπό να το κάνω τέλος Μαρτίου που θα κατέβω στο χωριό αλλά στα 2 από τα 3 μέρη όπου ξέρω ότι κρατάει πέρδικα βόσκουν αιγοπρόβατα οπότε θεωρώ δώρον άδωρον το να πάω εκεί και να κάνω την οποιαδήποτε σπορά. Και από νερό και στα 3 μέρη έχει προβλέψει η φύση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #311531

    Απ΄όσο γνωρίζω από 1 Ιούνη επιτρέπονται τα εκπαιδευτικά σε ΖΕΣ. Αλλά σε άγριους πλυθησμούς σε περιοχές όπου επιτρέπεται το κυνήγι ναι συμφωνώ μαζί σου.
    Και για την σπορά θα συμφωνήσω και πάλι μαζί σου και παρότι πολύ νέος στο κυνήγι της πέρδικας έχω σκοπό να το κάνω τέλος Μαρτίου που θα κατέβω στο χωριό αλλά στα 2 από τα 3 μέρη όπου ξέρω ότι κρατάει πέρδικα βόσκουν αιγοπρόβατα οπότε θεωρώ δώρον άδωρον το να πάω εκεί και να κάνω την οποιαδήποτε σπορά. Και από νερό και στα 3 μέρη έχει προβλέψει η φύση.

    Φιλε μιλαω για τις αγριες περδικες,αλλα και στα ΖΕΣ που λες, ετυχε πολλες φορες να βρουμε αυγα απο περδικες
    ακομα και μανες που ειχαν καταφερει να βγαλουν 4-5 πουλαδες,,αν και για μενα δεν εχει και πολυ σημασια, ητε αυτες απετυχαν στην γεννα τους ητε οχι
    σημασια εχει οτι και αυτα τα πουλια, ακομα και με αυτον τον τροπο που ξερουν προσπαθουν να ζευγαρωσουν και να γεννησουν
    για αυτο καλα ειναι να μηνουν και αυτα λιγο ησυχα..απο την αλλη αφου δεν κανεις και κατι παρανομο μπορεις να πας οποτε θελεις
    απλα εμενα δεν μου παει να προγκαω τα πουλια το καλοκαιρι για κανενα λογο..για μενα ειναι θεμα σεβασμου στο θηραμα
    και καλο ειναι να περναμε και την σκεψη μας λιγο απο την αλλη μερια [του θηραματος] να βλεπουμε και την δικη του παντα
    και το νομιμο δεν ειναι παντα ηθικο φιλε μου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #311463

    Φιλε μιλαω για τις αγριες περδικες,αλλα και στα ΖΕΣ που λες, ετυχε πολλες φορες να βρουμε αυγα απο περδικες
    ακομα και μανες που ειχαν καταφερει να βγαλουν 4-5 πουλαδες,,αν και για μενα δεν εχει και πολυ σημασια, ητε αυτες απετυχαν στην γεννα τους ητε οχι
    σημασια εχει οτι και αυτα τα πουλια, ακομα και με αυτον τον τροπο που ξερουν προσπαθουν να ζευγαρωσουν και να γεννησουν
    για αυτο καλα ειναι να μηνουν και αυτα λιγο ησυχα..απο την αλλη αφου δεν κανεις και κατι παρανομο μπορεις να πας οποτε θελεις
    απλα εμενα δεν μου παει να προγκαω τα πουλια το καλοκαιρι για κανενα λογο..για μενα ειναι θεμα σεβασμου στο θηραμα
    και καλο ειναι να περναμε και την σκεψη μας λιγο απο την αλλη μερια [του θηραματος] να βλεπουμε και την δικη του παντα
    [color=”#FF0000″]και το νομιμο δεν ειναι παντα ηθικο φιλε μου[/color]

    Να σε ρωτήσω κάτι άλλο εφόσον έχεις ασχοληθεί με το θέμα διαχείρησης. Διαχειριστικά μέτρα σχετικά με το να βρίσκουν νερό οι πέρδικες το καλοκαίρι παίρνεις; Και αν ναι πως; Ρωτάω γιατί πληροφορήθηκα για κάποια πουλιά (ίσως υπάρχουν γιατί απλά μου το είπαν) όπου είναι σε σημείο όπου κοντά δεν έχει κάποια πηγή που τουλάχιστον εγώ ξέρω. Οπότε σκέφτομαι μήπως εφαρμώσω κάτι ανάλογο. Έχω σκεφτεί να βάλω λεκάνη με νερό και μέσα να ρίξω πέτρες αλλά δεν θα μπορώ να πηγαίνω τακτικά για να την γεμίζω :D .

    Και όσο για το τελευταίο σχόλιο σου δεν διαφωνώ καθόλου. Τώρα για το θέμα των εκπαιδευτικών σε ΖΕΣ πιστεύω ότι ο καθένας έχει την άποψη του και οι 2 απόψεις δεν συγκλίνουν :D .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    626
    dimoik στις #311451

    Σημερινο εκπαιδευτικο στο Σχιστο…Σηκωσαμε 2 πουλια,το 1 με πονταρισμα της ποιντερινας(8μηνων) του φιλου και αλλη 1 την σηκωσα εγω,αλλα δεν τη φερμαρα. :D
    Το ασχημο της υποθεσης ειναι οτι πηρε το ματι μου και ενα φιδι :D ,δεν προλαβα να δω τι φιδι…Περιεργο παντως 5 μερες μετα τα χιονια να εχουν ξυπνησει κιολας…
    Απ οτι ξερω το Σχιστο φημιζεται για τις πολλες οχιες,αλλα αυτο μου φανηκε χοντρο…Μηπως ηταν καμια δενδρογαλια??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #169565

    Oπου εχει περδικες εχει και νερο καπου εκει κοντα [κοντα για τις περδικες οχι για εμας] αν το μερος δεν εχει νερο καπου εκει κοντα
    δυσκολα καθοντε ευκολα τα πουλια στην περιοχη,απλα πανε σε μικρες αναβρες και μερη που δεν μπορουμε να τα δουμε εμεις
    την περδικα που δεν πινει νερο την καταλαβαινεις αμα την χουφτωσεις,ειναι γενικα πιο φτωχο πουλι και σε χρωματα και μεγεθος
    τωρα για το νερο αμα θες παρε 5-6 2λιτρα μπουκαλια γεμισε τα νερο και πας στο μερος και ,,τα βαζεις ξαπλα σκαβεις λιγο στο χωμα [αν εχει]
    αλλιως το σκεπαζεις γυρο γυρο με πετρουλες για να ειναι σταθερο,παρε μετα μια φαλτσετα οπως θα ειναι ξαπλα και κοψε το μπουκαλι
    φετα,αστο εκει και θα εχει νερο για αρκετες μερες,,το μερος που θα το βαλεις να ειναι σκιερο [βορεινο καλητερα]
    για να εχει δροσια να κρατα το νερο πιο πολλες μερες..θα φτιαξω ενα μετα και θα σου το βαλω φωτο να καταλαβεις πως να το κανεις
    αμα θες το κανεις αυτο και με μεγαλα μπετονια και ετσι δεν πας συνεχεια.αμα το κανεις με μπετονι θα το κοψεις στην μεση
    να μην ειναι δηλαδη παρα πολυ βαθυ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #311294

    Oπου εχει περδικες εχει και νερο καπου εκει κοντα [κοντα για τις περδικες οχι για εμας] αν το μερος δεν εχει νερο καπου εκει κοντα
    δυσκολα καθοντε ευκολα τα πουλια στην περιοχη,απλα πανε σε μικρες αναβρες και μερη που δεν μπορουμε να τα δουμε εμεις
    την περδικα που δεν πινει νερο την καταλαβαινεις αμα την χουφτωσεις,ειναι γενικα πιο φτωχο πουλι και σε χρωματα και μεγεθος
    τωρα για το νερο αμα θες παρε 5-6 2λιτρα μπουκαλια γεμισε τα νερο και πας στο μερος και ,,τα βαζεις ξαπλα σκαβεις λιγο στο χωμα [αν εχει]
    αλλιως το σκεπαζεις γυρο γυρο με πετρουλες για να ειναι σταθερο,παρε μετα μια φαλτσετα οπως θα ειναι ξαπλα και κοψε το μπουκαλι
    φετα,αστο εκει και θα εχει νερο για αρκετες μερες,,το μερος που θα το βαλεις να ειναι σκιερο [βορεινο καλητερα]
    για να εχει δροσια να κρατα το νερο πιο πολλες μερες..θα φτιαξω ενα μετα και θα σου το βαλω φωτο να καταλαβεις πως να το κανεις
    αμα θες το κανεις αυτο και με μεγαλα μπετονια και ετσι δεν πας συνεχεια.αμα το κανεις με μπετονι θα το κοψεις στην μεση
    να μην ειναι δηλαδη παρα πολυ βαθυ

    Οκ. Κατανοητό. Τώρα για το πως καταλαβαίνεις αν το μέρος έχει νερό από το βάρος του πουλιού και τα χρώματα του είναι πολύ μπροστά για εμένα καθότι δεν έχω ακόμα καταφέρει να πιάσω καμία στα χέρια μου :D . Ευελπιστώ του χρόνου να καταφέρω την πρώτη :D .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #311291

    [size=3]Σημερινο εκπαιδευτικο στο Σχιστο…Σηκωσαμε 2 πουλια,το 1 με πονταρισμα της ποιντερινας(8μηνων) του φιλου και αλλη 1 την σηκωσα εγω,αλλα δεν τη φερμαρα. :D
    Το ασχημο της υποθεσης ειναι οτι πηρε το ματι μου και ενα φιδι :D ,δεν προλαβα να δω τι φιδι…Περιεργο παντως 5 μερες μετα τα χιονια να εχουν ξυπνησει κιολας…
    Απ οτι ξερω το Σχιστο φημιζεται για τις πολλες οχιες,αλλα αυτο μου φανηκε χοντρο…Μηπως ηταν καμια δενδρογαλια??[/size]

    Γιατί δεν είχε πουλιά και σηκώσατε μόνο 2; Όσοι πάνε Σχιστό πάνε λόγω της πληθώρας θηράματος. Για το θέμα των φιδιών είναι πολύ ανυσηχητικό. Εγώ πάντως φίδι δεν έχω δει ακόμα, αλλά το καλοκαίρι έχω πάντα μαζί τις ενέσεις για τσίμπημα φιδιού (αχρείαστες να είναι). Και προσοχή και στον Υμητό γιατί και εκεί έχει πάρα πολλά φίδια. Εγώ σήμερα πήγα σε 1 τελείως καινούργια μεριά μόνο με τον μεγάλο αλλά δεν έκανα τίποτα. Άκουγα πουλιά από την απέναντι πλαγιά αλλά μας χώριζε 1 γκρεμός :lol: .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #311243

    Οκ. Κατανοητό. Τώρα για το πως καταλαβαίνεις αν το μέρος έχει νερό από το βάρος του πουλιού και τα χρώματα του είναι πολύ μπροστά για εμένα καθότι δεν έχω ακόμα καταφέρει να πιάσω καμία στα χέρια μου :D . Ευελπιστώ του χρόνου να καταφέρω την πρώτη :D .

    Ειναι μεχρι να κανεις την αρχη, μετα κυλανε ολα πιο ευκολα,σου εβαλα και φωτο χθες δεν ξερω αν την ειδες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #311236

    Ειναι μεχρι να κανεις την αρχη, μετα κυλανε ολα πιο ευκολα,σου εβαλα και φωτο χθες δεν ξερω αν την ειδες

    Καλημέρα, δεν τις είδα τις φώτο. Που τις είχες βάλει; Πάντως πιστεύω ότι κατάλαβα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    276
    ΚΥΡKYRIAKOS στις #169681

    Σήμερα καιρός ΝΑ χειρότερος δεν γίνεται
    Παρ’ όλα αυτά 3 αποβολές λαγου, η μια καλή, αποτέλεσμα τζίφος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #311097

    Καλημέρα, δεν τις είδα τις φώτο. Που τις είχες βάλει; Πάντως πιστεύω ότι κατάλαβα.

    Eδω εισαι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #311077

    Eδω εισαι

    Ok, ευχαριστώ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 72 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων