Isidoro Rizzini

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 38 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #169471

    Φυσικά και δοκιμάζει σε ΟΛΑ τα στάδια της κατασκευής


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    395
    gp106 στις #311716

    Αν είναι ο ενδιαφερόμενος να κάτσει όσο διάστημα χρειάζεται για την καταστευή κλάφτα χαράλαμπε. Κι αν μετά στην πορεία ανακαλύψει ότι επώμιζε λάθος τι γίνεται? Τέτοιες διαδικασίες πιστεύω ότι αξίζει να τις κάνουν όσοι είναι πολύ βαθιά χωμένοι στα αθλήματα που έχουν κατασταλάξει στον τρόπο επώμισής τους και είναι διατεθημένοι να ξοδέψουν αρκετά για πρωταθλητισμό. Για τους κοινούς κυνηγούς σκοπευτές που ρίχνουν περιστασιακά σκοπευτήριο υπάρχουν και πιο οικονομικές λύσεις. Στο κάτω κάτω και να φύγει και κανένας δίσκος δεν χάθηκε ο κόσμος <_< .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #311695

    Αχ λεβέντες μου…

    Μου θυμίζετε τον εαυτό μου πριν 4-5 χρόνια που προσπαθούσα να βρω άκρη με σκοπευτικά όπλα μέτρα κλπ…

    Λοιπόν σημειώστε μερικά συμεράσματα από την πικρή και δυστυχώς ακριβοπληρωμένη εμπειρία μου.

    1) Τα μέτρα του κοντακίου δεν είναι κάτι που ούτε γράφεται σε ένα χαρτί και μένει το ίδιο , ούτε που είναι ίδιο από όπλο σε όπλο , ούτε και τα ίδια για όλες τις χρήσεις. Τα κοντάκια οταν λέμε οτι κατασκευάζονται στα μέτρα του πελάτη , σημαίνει ότι ο πελάτης είναι παρών και δοκιμάζει . Ξέρετε πόσα κοντάκια έχω δει που παραγγέλθηκαν με τα "μέτρα" ελλήνων μετροληπτών και έγιναν πολύ καλό προσάναμα για το τζάκι ; Πάρα πολλά.

    Αξίζει να φτιάξεις ένα κοντάκι πάνω σου αλλά με την προυπόθεση ότι θα είσαι ο ίδιος παρών – αλλιώς άστο καλύτερα.

    2) Όταν επιλέγουμε σκοπευτικό όπλο , κοιτάμε και λίγο το τι ρίχνει ο υπόλοιπος κόσμος στο άθλημα για το οποίο το προορίζουμε – δόξα τω Θεό internet υπάρχει , υλικό πολύ και κόσμος να το συζητήσει κανείς στο σκοπευτήριο πολύς.

    Και στις δύο παραπάνω περιπτώσεις , υπάρχει κίνδυνος αν δεν προσέξουμε να βάλουμε ή το οπλο ή το κοντάκι ξέρετε που…

    Όντος όλα αυτά τα χρόνια στα σκοπευτήρια έχουν συμβεί πολλά ευτράπελα με τα κοντάκια. Όπως παρά πολύ καλά είπε ο antrou

    Είναι κάτι το όποιο γράφεται μεν στην παρούσα φάση αλλά στο μελλον δεν σου εγγυάται κάνεις την εγκυρότητα τους για πολλούς και διαφόρους λογους…………. Απώλεια βάρους αύξηση βάρους έλλειψη προπονήσεων κ.λπ. εγώ παντός από προσωπική εμπειρία έχω να πω ότι όντος θέλει όσο τον δυνατόν τελείες επωμισης τουλάχιστον 99 στις 100 να είναι σωστές να ξέρεις τι ακριβώς ζητάς τον τρόπο που ρίχνεις για πιο άθλημα το προορίζεις το πώς πρέπει να είναι σωστά τοποθετημένο το δεξί χέρι επάνω στο grip και αλλά πολλά που κάλος η κακός θα πρέπει να τα γνωρίζεις να τα έχεις αφομοίωση προπονητικά, γιατί για μένα το κοντάκι δεν είναι το τι θα βλέπω μόνο όταν επωμιζω αλλά να παντρέψω ένα κομμάτι επεξεργαζόμενου ξύλου στα σκοπευτικά μου χούγια. Εγώ όσα σκοπευτικά και κυνηγητικά κοντάκια έχω φτιάξει ήμουν από πάνω σε όλη την διαδικασία όπου διαρκεί από 3 έως 4 ώρες χωρίς ψάθα και λάδια το περνώ πάω στο δρακοντιο το ρίχνω και βλέπω. ξανά κάτω. τελικές ρύθμισης αν χρειάζεται και μετά λέιζερ για επιβεβαίωση και είσαι οκ και τελειώνοντας θα πω ότι δεν υπάρχουν λάθος κοντάκια άλλα λάθος νοοτροπία για αυτό καλο θα ήταν να συμβουλευτούν ένα προπονητή να κάνουν αν γίνεται μαθήματα μαζί του όσων το δυνατόν περισσότερα για να αποσαφηνιστούν πιθανά λάθη. σαφέστατα τα οφέλη είναι πολύ περισσότερα από όσα μπορούμε να φανταστούμε και με το πέρας του χρόνου μαζί με τον προπονητή θα πάει και θα φτιάξει κοντάκι…………. χαίρετε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #169479

    Εδω ενα μετρολιπτηκο οπλο

    http://img851.imageshack.us/i/churchilltrygun2426x245.jpg/

    και εδω οι δοκμες με ενα τετοιο οπλο για την κατασκευη του οπλου στα μετρα του πελατη

    http://www.youtube.com/watch?v=BjPAAXP9yrY…feature=related

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    406
    Tasos75 στις #169491

    Από τα Rizzini το περάσαμε και λίγο στη μετροληψία οπότε να ρωτήσω
    και εγώ κάτι μετά από αυτό που έγραψε ο androu.

    Αν πάρω τη benelli που κυνηγάω, την πάω σε κοντακά και πάρει τα μέτρα της, μπορεί
    πάνω κάτω να φέρει στα ίδια μέτρα το κοντάκι μιας beretta εφόσον οι διαφορές δεν είναι
    τραγικές; Και αν το φέρει θα ρίχνει το ίδιο με το benelli ή κάναμε ΠΑΛΙ μια τρύπα στο νερό;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    395
    gp106 στις #311533

    [url=”http://opla.verikakis.gr/?page=content&id=home”]http://opla.verikakis.gr/?page=content&id=home[/url]

    [url=”http://www.oplognosia.com/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=68″]http://www.oplognosia.com/index.php?option…r&Itemid=68[/url]

    οπλογνοσια.Μπενεις =η παλια ιστιοσελιδα μας=οπλα=23. Συγγένειες και συνεργασίες

    Eχω ενα B.RIZZINI πρην απο αυτο ειχα ενα 686 White Onyx κατ εμαι καλυτερο το RIZZINI και στο ζυγισμα του και στα ξυλα του και στις τουφεκιες του μπωρι να σημβαλει σε αυτο και τα τσοκ του RIZZINI που ειναι μακρυτερα .Παρεπιπτοντος το πουλαω οπως και μια καραμπινα και ο λογος ειναι οτι αλαζω διαμετριμα το μονο που θα κρατισω ειναι μια καραμπινα 12αρα τα αλλα θα αντικαταστιθουν με 20αρια .

    Ειδικά τα b.rizzini θεωρούνται τα κορυφαία της οικογενείας. Αν είναι να κρατήσεις ένα 12άρι καλύτερα να κρατήσεις αυτο. Και επί την ευκαιρία οι λάτρεις του όμορφου όπλου πάρτε μάτι το σκοπευτικό S2000 της εταιρίας.

    http://www.rizzini.it/index.php?option=com…2&Itemid=97

    Τώρα το πόσο κάνει και αν έρχεται στο Ελλαδιστάν …άγνωστο. Πάντως σίγουρα είναι πολύ ωραίο. Ευχαριστώ όλους του φίλους για τις συμβουλές, τελικά το παλικάρι θα αγοράσει με την πρώτη ευκαιρία το 802 οπότε αναμένω να το δω και να το δοκιμάσω κι από κοντά ίσως και για μελλοντική αγορά για μένα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    139
    kounos στις #310778

    Ειδικά τα b.rizzini θεωρούνται τα κορυφαία της οικογενείας. Αν είναι να κρατήσεις ένα 12άρι καλύτερα να κρατήσεις αυτο. Και επί την ευκαιρία οι λάτρεις του όμορφου όπλου πάρτε μάτι το σκοπευτικό S2000 της εταιρίας.

    [url=”http://www.rizzini.it/index.php?option=com_hotproperty&task=view&id=52&Itemid=97″]http://www.rizzini.it/index.php?option=com…2&Itemid=97[/url]

    Τώρα το πόσο κάνει και αν έρχεται στο Ελλαδιστάν …άγνωστο. Πάντως σίγουρα είναι πολύ ωραίο. Ευχαριστώ όλους του φίλους για τις συμβουλές, τελικά το παλικάρι θα αγοράσει με την πρώτη ευκαιρία το 802 οπότε αναμένω να το δω και να το δοκιμάσω κι από κοντά ίσως και για μελλοντική αγορά για μένα.

    Τελικά συνάδελφε πήρατε τηλέφωνο για να δούμε πόσο τα έχουν αυτά τα όπλα στην Ελλάδα.Μου αρέσουν πολύ και θα ήθελα να ξέρω τι τιμή έχουν. :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #310765

    Τελικά συνάδελφε πήρατε τηλέφωνο για να δούμε πόσο τα έχουν αυτά τα όπλα στην Ελλάδα.Μου αρέσουν πολύ και θα ήθελα να ξέρω τι τιμή έχουν. :D

    Φιλε μου σημερα ειδα το I. RIZINNI (FAIR) RACING SPORTING.

    Ξυλα πολυ καλης ποιοτητας τελειωμενα με λαδι

    Πολυ καλη σχεδιαση κοντακιου, ρυθμιζομενο, με τελειο grip. Ισως λιγο ποιο χοντρο απο τα συνηθισμενα, δεν ξερω αν ταιρειαζει σε ολες τις παλαμες. Η αισθηση της παπιας ειναι αυτη που πρεπει με αγρια ψαθα.

    Αυλοι 18,4. Το οπλο που ειδα ειχε porting αλλα κατοπιν παραγγελιας ερχεται και χωρις. Εχει 5 τσοκ, 70 χιλ με πατεντες της FAIR.

    Πιστοποιηση για ατσαλινα σκαγια, 76χιλ θαλαμες, ριγα 10 χιλ. Σκοπευτικο με οπτικη ινα και σετ 3 διαφορετικων χρωματων.

    Ρυθμιζομενη μηχανικη σκανδαλη. Μονοσκανδαλο με επιλογεα, αυτοματους εξολκεις. Συνολικο βαρος γυρω στα 3700 (αναλογα με το μηκος των κανων)

    Σαν γενικη εικονα το οπλο ειναι πανεμορφο με πολυ δυνατα σημεια. Η σκοπευτικη του γραμμη ειναι ικανοποιητικη και το swing ειναι ευκολο και ομαλο. Βασικα στην αρχη σου φαινεται για "ψευτικο" αλλα με το που το σπασεις καταλαβαινεις οτι δεν ειναι παιχνιδι. Το ανοιγμα του οπλου καθως και το κλεισιμο ειναι αυτο του χρηματοκιβωτιου. Απολυτο και σιγουρο, σου δινει να καταλαβεις οτι το οπλο εκλεισε!

    Δυνατοτητα παραγγελιας κοντακιου στα μετρα του χρηστη, διαθεσιμα μηκη κανων εως 81 εκ.

    Η σκανδαλη εχει μια υποψια τζογου και λιγο γρεζι. Οταν πεφτει η σχαστηρια η αισθηση που εχεις δεν ειναι και η καλλιτερη.

    Τιμη κοντα στα 2300 (Βερυκακης)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    395
    gp106 στις #310757

    Φιλε μου σημερα ειδα το I. RIZINNI (FAIR) RACING SPORTING.

    Ξυλα πολυ καλης ποιοτητας τελειωμενα με λαδι

    Πολυ καλη σχεδιαση κοντακιου, ρυθμιζομενο, με τελειο grip. Ισως λιγο ποιο χοντρο απο τα συνηθισμενα, δεν ξερω αν ταιρειαζει σε ολες τις παλαμες. Η αισθηση της παπιας ειναι αυτη που πρεπει με αγρια ψαθα.

    Αυλοι 18,4. Το οπλο που ειδα ειχε porting αλλα κατοπιν παραγγελιας ερχεται και χωρις. Εχει 5 τσοκ, 70 χιλ με πατεντες της FAIR.

    Πιστοποιηση για ατσαλινα σκαγια, 76χιλ θαλαμες, ριγα 10 χιλ. Σκοπευτικο με οπτικη ινα και σετ 3 διαφορετικων χρωματων.

    Ρυθμιζομενη μηχανικη σκανδαλη. Μονοσκανδαλο με επιλογεα, αυτοματους εξολκεις. Συνολικο βαρος γυρω στα 3700 (αναλογα με το μηκος των κανων)

    Σαν γενικη εικονα το οπλο ειναι πανεμορφο με πολυ δυνατα σημεια. Η σκοπευτικη του γραμμη ειναι ικανοποιητικη και το swing ειναι ευκολο και ομαλο. Βασικα στην αρχη σου φαινεται για "ψευτικο" αλλα με το που το σπασεις καταλαβαινεις οτι δεν ειναι παιχνιδι. Το ανοιγμα του οπλου καθως και το κλεισιμο ειναι αυτο του χρηματοκιβωτιου. Απολυτο και σιγουρο, σου δινει να καταλαβεις οτι το οπλο εκλεισε!

    Δυνατοτητα παραγγελιας κοντακιου στα μετρα του χρηστη, διαθεσιμα μηκη κανων εως 81 εκ.

    Η σκανδαλη εχει μια υποψια τζογου και λιγο γρεζι. Οταν πεφτει η σχαστηρια η αισθηση που εχεις δεν ειναι και η καλλιτερη.

    Τιμη κοντα στα 2300 (Βερυκακης)

    Το racing είναι στην τιμή που λέει ο Λευτέρης, το 802 είναι λίγο πιο κάτω μάλλον λόγο έλειψης ρυθμιζόμενου κοντακιού. Φυσικά σε περίπτωση μετρητοίς γίνεται πιο καλή τιμή. Θα το δω από κοντά την άλλη εβδομάδα μάλλον. Λευτέρη ψήνεσαι ή μου φαίνεται……????? Εγώ πάντως θα περιμένω να το δοκιμάσω στην πράξη πρώτα και θα το σκεφτώ σοβαρά για μελλοντική αγορά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #310756

    Τ Λευτέρη ψήνεσαι ή μου φαίνεται……????? Εγώ πάντως θα περιμένω να το δοκιμάσω στην πράξη πρώτα και θα το σκεφτώ σοβαρά για μελλοντική αγορά.

    :D :D :lol: :D :o

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    395
    gp106 στις #310755

    :D :D :lol: :D :o

    Α ξέχασα να σε ρωτήσω, είχε στην βιτρίνα έκδοση τραπ για κανένα από να δύο μοντέλα????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #310754

    Α ξέχασα να σε ρωτήσω, είχε στην βιτρίνα έκδοση τραπ για κανένα από να δύο μοντέλα????

    Γερασιμε, δεν τον ρωτησα αλλα ουτε και προσεξα. Καταλαβα ομως οτι εχει ολα τα μοντελα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #310746

    Γερασιμε, δεν τον ρωτησα αλλα ουτε και προσεξα. Καταλαβα ομως οτι εχει ολα τα μοντελα.

    Κυριοι ο Βερικακης ηταν περση στην εκθεση και μου εδωσε να παρω στα χερια μου οσα οπλα του ζητισα πολυ εξηπιρετικο ο ανθρωπος να σου εξηγισει οτι ηθελες σε σχεση με καποιους αλλους που τα ειχαν μονο στη βητρινα και δεν σε αφηναν να τ αγγηζεις .Μου ειπαι οτι θα μου εκανε μια καλη εκπτωση αν αγωραζα και μου εδωσαι ενα καταλογο με τιμες που θα κρατουσαι μεχρι το καλοκαιρι και δεν θα τις ανεβεζαι τοται λογο φπα .Ο πατριοτης και κοντοχοριανος μια και γνωριστηκαμαι θα ειναι και φετος στην εκθεση DIANA για οποιων ενδιαφερεται να δει καποιο οπλο .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #169833

    ειμαι ενας κατοχος ενος FAIR 28αριου … το πηρα στα χερια μου κατοπιν παραγκελιας διοτι δεν υπηρχε στην γκαμα του κ Βερικακη και το περημενα καποιους ,,,μηνες
    . το οπλο ειναι περαν καθε λογου ,,αψογο!!!
    το εχω ανοιξει μεσα εξω το εχω ριξει.. το εχω ευχαριστηθει.
    οσο για την ποιοτητα του σαν κατασκευη μεσα απο την ιδιοτητα την επαγγελματικη μου ως μηχανολογου μα και μεσα απο την πειρα μου στα οπλα μετα απο μια 30ετη ενασχολιση μαζυ τους την κατατασω ως παρα πολυ καλη …
    και οπως εχω πει και σε παλαιοτερο ποστ μου αν ηταν αλλης πιο γνωστης ιταλικης μαρκας θα κοστιζε τουλαχηστον 1000 ευρο παραπανω…..( μαρκα δεν λεω)

    οσο για τον κ Βερικακη ,,, μια λεξη θα πω και μονο….. ΚΥΡΙΟΣ.!!!!!!!

    φιλικα mark cal20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #169834

    Το Εθνος-κυνηγι εχει αρθρο για τα οπλα αυτα σημερα μαζι με ενα καταπληκτικο σι-ντι του Λοβερδου.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 38 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων