Περί ραβδωτών

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 777 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    203
    anbar56 στις #173169

    Ναι στα ραβδωτά, αλλά, υπό τις προϋπόθεσης και το νομοθετικό πλαίσιο
    που έχουν θεσπίσει οι άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Το κρίσιμο ερώτημα είναι
    αν σε μια πιθανή νομιμοποίηση της χρήσης των ραβδωτών, θα έχουμε τις
    υποδομές και την πολιτική βούληση να υποστηρίξουμε και να εφαρμόσουμε
    την σχετική νομοθεσία.
    Φιλικά
    Άγγελος


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #173170

    Μ αυτα που γραφουν ορισμενει κατα καιρους , οτι εγω το οπλο δεν το θελω σε φωριαμο και το θελω για προστασια ,περημενεται να επιτραπουν .Μια και ειπαν τα παιδια για εξωτερικο και για παιδ΄ι΄α ,τετοιες μα…ες δεν λεναι στο εξωτερικο γιατι εκει εχουν παιδ΄ι΄α και τα οπλα τα θελουν μονο για κυνηγι .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #301295

    Κυριοι το ραβδωτο δεν ειναι πυρηνικη φυσικη. Δηλαδη που ειναι το δυσκολο να εκπαιδευτει καποιος στην χρηση του? Δεν ειναι και δεν αποτελει προνομιακη γνωση αλλων λαων, ημαρτον!

    Ας μην ειμαστε υπερβολικοι. Τι παιδεια και ιστοριες για καραφλες αρκουδες λεμε τωρα? Βουληση δεν υπαρχει απο το κρατος. Τελος! Αν ηθελαν, τοσα χρονια τωρα θα την ειχαμε αυτη την περιβοητη παιδεια.

    Ειλικρινα πιστευετε οτι η παιδεια, οι υποδομες, ο τροπος πιστοποιησης, το πιστοποιητικο των πιστοποιητων, η ποικιλια των θηραματων ειναι οι λογοι για τους οποιους η πολιτεια δεν επιτρεπει τα ραβδωτα? :lol:

    Αναρωτηθηκατε γιατι η χουντα μαζεψε τα οπλα? Αναρωτηθηκατε ποτε γιατι ενα μεγαλο μερος της νομοθεσιας μας αποτελειται απο νομους που θεσπιστηκαν επι χουντας και γιατι ισχυουν ακομα?

    Αναρωτηθηκατε ποτε γιατι δεν κανουμε δημοψηφισματα?

    Γιατι μας εχουν χεσμενους και μας θεωρουν ζωα. Καποιος πολυ σωστα ειπε οτι αν οι εκλογες μπορουσαν να αλλαξουν πραγματα και καταστασεις θα ειχαν καταργηθει….

    Α! Και κατι αλλο…αν, λεω, αν ποτε τα επιτρεψουν θα ειμαι ο πρωτος που θα παρει και ξερω και πολυ καλα τι θα παρω. Ομως σας το λεω οτι αυτο θα σηματοδοτησει και το τελος του ελευθερου κυνηγιου.

    Παρτε ραβδωτα και κυνηγηστε κονσερβα ζαρκαδια….ετσι θα πουν! :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1004
    SmTakis στις #173192

    Χαίρομαι ιδιαιτέρως που διευκρινίστηκε το θέμα με το άλογο. Έτσι για τους όποιους -ενδεχομένως – κακόβουλους διαβάζουν τα γραφόμενα μας.

    Το αλογάκι, είναι ένα από τα ζώα (ίσως περισσότερο και από τα σκυλιά) που όποιος τα γνωρίζει … τάχει μέσα στην ψυχή του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #301273

    …….
    Να μην ξεχνάμε, ατυχήματα με όπλα κυνηγίου συμβαίνουν σε όλο τον πλανήτη, έτσι συμβαίνουν και στην Ελλάδα, είναι όμως ελαχιστότατα σπάνια υπερβαίνουν τα 3-5 θανατηφόρα το χρόνο και κάποια από αυτά θα είχαν αποφευχθεί εάν οι κυνηγοί είχαν ραβδωτό και είχαν περάσει από σχολείο για την χρήση τους…………..

    αυτά τα ατυχήματα θα είχαν αποφευχθεί εάν είχαν περάσει από κάποιο σχολείο γενικά, όχι ραβδωτών. Και σχολείο αεροβόλων να ήταν θα το μάθαινα. Αυτό το παράδειγμα που έδωσες είναι απόδειξη της αμορφωσιάς μας.

    Φιλε Μπιριγκογκο δεν εχεις αδικο σε οτι λες, εγω προσωπικα αν ηταν στο χερι μου το ισχυον συστημα θα το καταργουσα γιατι ειναι υπερβολικα γελοιο και επιφανειακο να γινει καποιος κυνηγος… Πραγματικα αυτο που χρειαζοταν ειναι ενα reboot το ολου συστηματος. Για παραδειγμα αφαιρεση αδειας κυνηγιου απο ΟΛΟΥΣ και απο την αρχη εξετασεις με σκοπο την αποκτηση παιδειας για το κυνηγι και το οπλο. Δεν ξερω αν εχεις δει το Γερμανικο συστημα πως ειναι… ειναι μεν σκληρο αλλα ουτε ατυχηματα εχουν στη Γερμανια αλλα εχουν και θηραματα να κυνηγησουν:

    -Ο ενδιαφερομενος περασει μια εξεταση γενικων γνωσεων (πυροβολα οπλα για τη χρηση, τους νομους, χειρισμου κλπ.). Η εξεταση των κυνηγων είναι πολυ ακριβη (περιπου 2000 ευρω). Το ποσοστο αποτυχιας ειναι υψηλο (περιπου 60-70%). Θα πρεπει να μαθουν «κρεοπωλειο», «κτηνιατρικο», «Ranger», «ιχνηλατικο», «δικηγορος», «οπλουργος" και "βαλλιστικα."

    Εδω βλεπεις τον καθε παππου που εχει μια αδεια απο τον καιρο του κουρ πασα και βγαινει και οτι θαμνος κουνηθει τρωει τουφεκια… Δες καμια γουρουνοπαρεα να δεις κατι κουτσοδοντηδες λεχριτες που ουτε τον εαυτο τους δεν σεβονται και θελουν να κυνηγανε… Ασε που δεν ξερουμε και τους νομους και καθε φορα τσακωνομαστε….

    Οποιος εκει αποκτησει αδεια για κυνηγι μπορει να παρει οσα τουφεκια θελει οποιουδηποτε διαμετρηματος ακομα και Μ16 η 50BMG και δικαιουται 2 πιστολια διαφορετικου διαμετρηματος το καθενα ωστε να χρησιμοποιειται για χαριστικη βολη. Ειναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ εκει να παει καποιος να σφαξει το ζωο που εχει πεσει πληγωμενο αν σε πιασουν σε εχουνε γ@μησει!!! Και να εισαι σιγουρος στη Γερμανια οι μαλακιες πληρωνονται και δεν υπαρχουν δικαιολογιες…

    Συμφωνω λοιπον με αυτο που λες οτι η μεγαλυτερη μεριδα την Ελληνων ΔΕΝ εχει παιδεια, αλλα οχι ολοι. Τα περισσοτερα νεα παιδια διαβαζουν, ασχολουνται και ψαχνουν σε αντιθεση με τον καθε μπαρμπα κιτσο "κοψίδα"
    Για παραδειγμα εγω πηγαινω σε σκοπευτηριο απο τα 19 μου και εχω ριξει με καθε λογης οπλο χειρος ή τουφεκι και πλεον η ασφαλεια ειναι βιωμα. Εχω παει επανελλημενα στο εξωτερικο για κυνηγι και εχω δει και αλλες κουλτουρες τις οποιες καποιοι τις θεωρουμε βαρβαρες… Να πω εδω ενα παραδειγμα οτι το κυνηγι της τσιχλας απο μερικες Σκανδιναβικες χωρες θεωρειται καταπτυστο…. Ας μην κρινουμε λοιπον αλλους για τις κουλτουρες τους γιατι ειμαστε και εμεις με χεζμενη φωλια…
    Λοιπον εφοσον εχω διαμορφωσει μια παιδεια πανω στο ραβδωτο θελω να πιστευω οτι πρεπει να εχω τη δυνατοτητα να αποκτησω ενα και ρε παιδι μου ας μην κυνηγησω Ελλαδα ας παω εξωτερικο… Γιατι με τον τροπο που μας το λενε αισθανομαι οτι ειμαι υποψηφιος τρομοκρατης και πολιτης Γ κατηγοριας, αλλα αν γινει πολεμος οι μαλακες θα με επιστρατεψουν και θα μου πουν πηγαινε σκοτωσου….

    +1. Συμφωνώ ολοκληρωτικά. Στην κατακλείδα σου μπορείς να πας να κυνηγήσεις και σε ρεζέρβες που ήδη υπάρχουν…

    Αλλά το πρόβλημα του ελληνικού κυνηγιού είναι τα ραβδωτά; Δεν είναι η παντελής απουσία διαχείρισης; Δεν είναι η παντελής απουσία ελέγχου; ΟΚ, υπάρχει η θηροφυλακή αλλά τα έχουμε ξαναπεί για το πως λειτουργεί. Δεν είναι η παντελής απουσία σχεδιασμού όχι μόνο από το υπουργείο αλλά και από την συνομοσπονδία μας; Ο κάθε ένας που ζητάει το ραβδωτό το ζητάει για τους δικούς του λόγους αλλά κυρίως γιατί νοιώθει μειονεκτικά σε σχέση με τους άλλους ως προς τον οπλισμό! Ποιος την έχει μεγαλύτερη δηλαδή! Να τις βγάλουμε όλοι μαζί να τις μετρήσουμε μια μέρα να δούμε ποιος έχει την μεγαλύτερη!

    Δεν είναι θέμα δημοκρατίας, είναι θέμα ουσίας. Κανένας δεν είπε "θέλω ραβδωτό επειδή έτσι θα βελτιστοποιήσω τις πιθανότητες για άμεση καταβολή του θηράματος". Ας επιβληθεί το μονόβολο πρώτα στο αγριογούρουνο και μετά βλέπουμε…

    Reboot χρειάζεται κι άγιος ο θεός! Εξετάσεις και μάλιστα αυστηρές. Αλλά που να γίνουν εξετάσεις; Στην Ελλάδα που όλοι παίρνουνε δίπλωμα αυτοκινήτου είτε με λάδωμα είτε με "γνωστό γνωστού"; Στην χώρα που δίνουν τα πομάκια εξετάσεις κυνηγιού χωρίς να μιλάνε ελληνικά και μάλιστα επιτυγχάνουν!?!?!?!?! Στην χώρα που κυνηγάμε τα αγριογούρουνα πάνω από το navara; Που κυνηγάμε τα παπιά με την πανσέληνο για να τα πουλήσουμε;

    Reboot και μάλιστα hard reboot…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #301267

    Σε αυτη τη κουβεντα μου αρεσει που συζηταμε για τις "εξετασεις". Σαν να εχει ηδη κατατεθει σε δημοσια διαβουλευση (κυβερνηση internet cafe) το νομοσχεδιο για τα ραβδωτα.

    Καθιστε να υπαρξει εστω και σαν σκεψη και μη φοβαστε και εξετασεις θα υπαρξουν και νομοι και πολλα αλλα. Δεν ξερω τι θα γινει με τους αναλφαβητους βεβαια…Αυτοι μαλλον δεν θα εχουν δικαιωμα στο ραβδωτο και ας πληρουν αλλες προυποθεσεις…. :lol:

    Ας επιτραπουν, ας περασουμε με το καλο τα σχολεια και τις "εξετασεις" και τοτε θα εχουμε να πουμε πολλα….. :blink:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1004
    SmTakis στις #173202

    OK. Ας πούμε ότι έχουν κάποιους λόγους να απαγορεύουν τα ραβδωτά. Λόγους που πηγάζουν από την αδυναμία ή απροθυμία του κράτους να ενημερωθεί (βλέπουμε – είδαμε το τι άσχετες δικαιολογίες επικαλέστηκαν..) , να ελέγξει, να …να…να..
    Για ποιό λόγο απαγορεύουν, τις ραβδωτές κάνες στα κυνηγετικά μας? Για τα +80 μέτρα οφέλιμου βεληνεκούς?
    Τις διόπτρες – αυτές που είναι Χ4 και για shotguns? Τα red dot σκόπευτρα?

    Σχετικά δε με αυτό που αναφέρθηκε για την χούντα, έχω να πω ότι τότε, το 1967, 22 χρόνια μετά τον β παγκόσμιο πόλεμο και λιγώτερο από 20 χρόνια από τον δικό μας εμφύλιο, η Ελλάδα ήταν γεμάτη πολεμικά. Επειδή η χούντα τότε ήθελε να αφοπλίσει τους αντιφρονούντες – καταλαβαίνετε τον λόγο – τα μάζεψε (τη συντριπτική πλειονότητα) και ταυτόχρονα σφράγιζε τα όπλα των κυνηγών εκτός κυνηγετικής περιόδου ή αδείας.
    Μέχρι τότε στην Ελλάδα όποιοι πολίτες ήθελαν, είχαν στην κατοχή τους και ραβδωτά αλλά και πιστόλια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #301261

    OK. Ας πούμε ότι έχουν κάποιους λόγους να απαγορεύουν τα ραβδωτά. Λόγους που πηγάζουν από την αδυναμία ή απροθυμία του κράτους να ενημερωθεί (βλέπουμε – είδαμε το τι άσχετες δικαιολογίες επικαλέστηκαν..) , να ελέγξει, να …να…να..
    Για ποιό λόγο απαγορεύουν, τις ραβδωτές κάνες στα κυνηγετικά μας? Για τα +80 μέτρα οφέλιμου βεληνεκούς?
    Τις διόπτρες – αυτές που είναι Χ4 και για shotguns? Τα red dot σκόπευτρα?

    Σχετικά δε με αυτό που αναφέρθηκε για την χούντα, έχω να πω ότι τότε, το 1967, 22 χρόνια μετά τον β παγκόσμιο πόλεμο και λιγώτερο από 20 χρόνια από τον δικό μας εμφύλιο, η Ελλάδα ήταν γεμάτη πολεμικά. Επειδή η χούντα τότε ήθελε να αφοπλίσει τους αντιφρονούντες – καταλαβαίνετε τον λόγο – τα μάζεψε (τη συντριπτική πλειονότητα) και ταυτόχρονα σφράγιζε τα όπλα των κυνηγών εκτός κυνηγετικής περιόδου ή αδείας.
    Μέχρι τότε στην Ελλάδα όποιοι πολίτες ήθελαν, είχαν στην κατοχή τους και ραβδωτά αλλά και πιστόλια.

    Τακη, πανω κατω για τους ιδιους λογους. Επειδη σιγουρα θα υπαρξουν αντιφρονουντες….και εξεγερσεις.

    Τωρα για τα αλλα που αναφερεις, βαλε λιγο την αγνοια αυτων που ασχολουνται με το θεμα, βαλε την γενικοτερη οπλοφοβια που καλλιεργουν…. Τι ψαχνεις? Ολα σε αυτη τη χωρα θελουν "ειδικη" αδεια. Οχι για την εξασςφαλιση της νομιμοτητας αλλα για να δουλευει η γραφειοκρατια και το συστημα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    325
    Praetorian στις #301255

    Μ αυτα που γραφουν ορισμενει κατα καιρους , οτι εγω το οπλο δεν το θελω σε φωριαμο και το θελω για προστασια ,περημενεται να επιτραπουν .

    Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω πραγματικά, είναι γιατί αρκετοί συνάδελφοι βγάζουν σπυράκια μόλις ακούσουν τη λέξη "αυτοάμυνα" ή τη φράση "Οικιακή Άμυνα – Home Defence". Πραγματικά ρε παιδιά πιστεύετε ότι είναι ένα θέμα που δεν πρέπει να συζητιέται; Και αν ναι γιατί;

    Είτε το θέλουμε είτε όχι, οι καιροί στους οποίους ζούμε έχουν αλλάξει. Οι γονείς μας μπορεί να είχαν το δίκαννο για κυνήγι μόνο ή άντε για να παίζουν καμιά μπαλωθιά σε κάνα γάμο, όμως κοιμόντουσαν και με ξεκλείδωτη την πόρτα. Και ως δια μαγείας δεν τους πείραζε κανείς. Άφηναν τα κλειδιά πάνω στη μηχανή του αυτοκινήτου και πήγαιναν για ύπνο και ως δια μαγείας το αμάξι ήταν εκεί την άλλη μέρα με τα κλειδιά να περιμένουν τον ιδιοκτήτη τους. Δυστυχώς εμείς και τα παιδιά μας δεν ζούμε πιά σε αυτή τη μαγική κοινωνία, αλλά σε μια άλλη η οποία θυμίζει κάτι από τις γκαγκστερικές ταινίες που βλέπαμε μικροί στην χειρότερη και βιαιότερη εκδοχή τους βέβαια.

    Φυσικά όσο εμείς δεν θέλουμε καν να μιλάμε για το θέμα (μήπως και οι "κακοί" άνθρωποι και οι ρουφιάνοι του συστήματος μας βάλουν στο μάτι και μας κακοχαρακτηρίσουν), αρκετοί από τους συμπολίτες μας αγοράζουν λειόκαννα όπλα (μιας και μόνο αυτά είναι εύκολα προσβάσιμα από το ευρύ κοινό) χωρίς να είναι λάτρεις του κυνηγιού ή της σκοποβολής. Για την ακρίβεια οι άδειες για νόμιμα όπλα οι οποίες έχουν εκδοθεί και έχουν δηλωθεί στα κατα τόπους Π.Α. της χώρας τείνουν να φθάσουν τα 2.000.000 ενώ ταυτόχρονα οι δηλωμένοι Έλληνες κυνηγοί δεν ξεπερνούν τους 200.000. Το 1/10 περίπου των νόμιμα κατεχόμενων όπλων τα έχουν κυνηγοί. Τα υπόλοιπα 9/10, βρίσκονται σε φοριαμούς και ντουλάπες. Και μη μου πείτε ότι τα έχουν για το σκοπευτήριο γιατί δεν γνωρίζω κανέναν μη κυνηγό που να τραβιέται σε σκοπευτήρια πήλινου στόχου, ούτε και σκοπευτή σταθερού στόχου που να χρησιμοποιεί λειόκαννο, με ελάχιστες ίσως εξαιρέσεις που απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

    Το παραπάνω παράδειγμα απλά δείχνει ότι η πλεινότητα των Ελλήνων Πολιτών έχει άλλη άποψη για το θέμα της αυτοάμυνας, από αυτήν που εξέφρασαν διάφοροι συνάδελφοι εδω μέσα. Στις ΗΠΑ το 1/3 των ληστειών αποτρέπεται λόγω του ότι τα θύματα οπλοφορούσαν.

    Βέβαια οι λόγοι για τους οποίους ούτε αυτό θα μας το επιτρέψουν ποτέ, έχουν ήδη αναφερθεί εξαντλητικά σε προηγούμενα posts και topics οπότε μην κουράσω κι εγώ με αυτά…

    Θα σταθώ μόνο στην υπογραφή του συναδέλφου Μπιριγκόγκου η οποία εμένα προσωπικά με καλύπτει απόλυτα : Καλιο να'χω οπλο και να μην το χρειαστω, παρα να χρειαστω οπλο και να μην το'χω…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    460
    BENELLI4EVER στις #173207

    Eπειδη καποιος εγραψε πιο πανω οτι το 22LR περναει αλεξισφαιρα, το 22αρακι στην LR μορφη του δεν διαπερνα κανενα αλεξισφαιρο γιλεκο. ΚΑΝΕΝΑ. (Και εχω βαλει και στοιχημα με πολλους φιλους-συναδελφους μου και ναι εχω βγαλει λεφτα απο αυτο.)

    http://www.bulletproofme.com/Ballistic_Pro…on_Levels.shtml

    Φανης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #301251

    Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω πραγματικά, είναι γιατί αρκετοί συνάδελφοι βγάζουν σπυράκια μόλις ακούσουν τη λέξη "αυτοάμυνα" ή τη φράση "Οικιακή Άμυνα – Home Defence". Πραγματικά ρε παιδιά πιστεύετε ότι είναι ένα θέμα που δεν πρέπει να συζητιέται; Και αν ναι γιατί;

    Είτε το θέλουμε είτε όχι, οι καιροί στους οποίους ζούμε έχουν αλλάξει. Οι γονείς μας μπορεί να είχαν το δίκαννο για κυνήγι μόνο ή άντε για να παίζουν καμιά μπαλωθιά σε κάνα γάμο, όμως κοιμόντουσαν και με ξεκλείδωτη την πόρτα. Και ως δια μαγείας δεν τους πείραζε κανείς. Άφηναν τα κλειδιά πάνω στη μηχανή του αυτοκινήτου και πήγαιναν για ύπνο και ως δια μαγείας το αμάξι ήταν εκεί την άλλη μέρα με τα κλειδιά να περιμένουν τον ιδιοκτήτη τους. Δυστυχώς εμείς και τα παιδιά μας δεν ζούμε πιά σε αυτή τη μαγική κοινωνία, αλλά σε μια άλλη η οποία θυμίζει κάτι από τις γκαγκστερικές ταινίες που βλέπαμε μικροί στην χειρότερη και βιαιότερη εκδοχή τους βέβαια.

    Φυσικά όσο εμείς δεν θέλουμε καν να μιλάμε για το θέμα (μήπως και οι "κακοί" άνθρωποι και οι ρουφιάνοι του συστήματος μας βάλουν στο μάτι και μας κακοχαρακτηρίσουν), αρκετοί από τους συμπολίτες μας αγοράζουν λειόκαννα όπλα (μιας και μόνο αυτά είναι εύκολα προσβάσιμα από το ευρύ κοινό) χωρίς να είναι λάτρεις του κυνηγιού ή της σκοποβολής. Για την ακρίβεια οι άδειες για νόμιμα όπλα οι οποίες έχουν εκδοθεί και έχουν δηλωθεί στα κατα τόπους Π.Α. της χώρας τείνουν να φθάσουν τα 2.000.000 ενώ ταυτόχρονα οι δηλωμένοι Έλληνες κυνηγοί δεν ξεπερνούν τους 200.000. Το 1/10 περίπου των νόμιμα κατεχόμενων όπλων τα έχουν κυνηγοί. Τα υπόλοιπα 9/10, βρίσκονται σε φοριαμούς και ντουλάπες. Και μη μου πείτε ότι τα έχουν για το σκοπευτήριο γιατί δεν γνωρίζω κανέναν μη κυνηγό που να τραβιέται σε σκοπευτήρια πήλινου στόχου, ούτε και σκοπευτή σταθερού στόχου που να χρησιμοποιεί λειόκαννο, με ελάχιστες ίσως εξαιρέσεις που απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

    Το παραπάνω παράδειγμα απλά δείχνει ότι η πλεινότητα των Ελλήνων Πολιτών έχει άλλη άποψη για το θέμα της αυτοάμυνας, από αυτήν που εξέφρασαν διάφοροι συνάδελφοι εδω μέσα. Στις ΗΠΑ το 1/3 των ληστειών αποτρέπεται λόγω του ότι τα θύματα οπλοφορούσαν.

    Βέβαια οι λόγοι για τους οποίους ούτε αυτό θα μας το επιτρέψουν ποτέ, έχουν ήδη αναφερθεί εξαντλητικά σε προηγούμενα posts και topics οπότε μην κουράσω κι εγώ με αυτά…

    Θα σταθώ μόνο στην υπογραφή του συναδέλφου Μπιριγκόγκου η οποία εμένα προσωπικά με καλύπτει απόλυτα : [i]Καλιο να'χω οπλο και να μην το χρειαστω, παρα να χρειαστω οπλο και να μην το'χω…[/i]

    1) To θεμα ειναι οτι αυτα που λεται ορισμενει (και δεν το λεω με κακια αυτο)πανε και στ αυτια αυτων που διαχιριζωνται το θεμα αυτο που γραφουμαι τωρα .

    2)Αυτοαμυνα ειναι και με τα χερια γι αυτους που τους ακουει βεβαια (και δεν ειναι μπιχτη για κανενα αυτο απλα η αληθεια )και δεν χριαζωνται οπλα .

    3)Αν νωμιζεις οτι μονο η χωρα μας εχει εγληματικοτιτα σου λεω οτι εχουμαι ακωμα σε σχεση με αλλες χωρες τη μικροτερη .Αλλα εκει τα οπλα τα εχουν μονο για το κυνηγι .

    4)Αν για μια χωρα δεν μπωρει αλιος να λυσει τα προβληματα της παρα μονο με τα οπλα τι να πω .Απλα εδω θα σημφωνισο μ αυτα που ειπαναι ποιο πανω για το πιοι πρεπει να περνουν αδειες .Θα μου πεις τωρα εγω φτεω γι αυτο ρε φιλε που μας αφηνουν απροστατευτους οχι αλλα δεν ειναι η λυση τα οπλα .

    Αυτη ειναι η δικια μου γνωμη .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1004
    SmTakis στις #301243

    Eπειδη καποιος εγραψε πιο πανω οτι το 22LR περναει αλεξισφαιρα, το 22αρακι στην LR μορφη του δεν διαπερνα κανενα αλεξισφαιρο γιλεκο. ΚΑΝΕΝΑ. (Και εχω βαλει και στοιχημα με πολλους φιλους-συναδελφους μου και ναι εχω βγαλει λεφτα απο αυτο.)

    [url=”http://www.bulletproofme.com/Ballistic_Protection_Levels.shtml”]http://www.bulletproofme.com/Ballistic_Pro…on_Levels.shtml[/url]

    Φανης

    Πάντως τα αλεξίσφαιρα γιλέκα "γενικώς" είναι κατασκευασμένα για να μην διαπερνούνται από μια σφαίρα (σφαίρα…ανάλογα με τις προδιαγραφές του καθενός), αλλά εδώ πρέπει να σημειωθεί ότι αν κάποιος σχετικός, κατασκευάσει μια βολίδα από κάποιο μη παραμορφώσιμο μέταλο ή γενικά υλικό, βολίδα που θα είναι μυτερή, ή βολίδα που θα είναι κατασκευασμένη για διάτριση (με σκληρό μή παραμορφώσιμο πυρήνα) το γιλέκο…πάπαλα.
    Πολλοί με γιλέκα έχουν χάσει την ζωή τους από μαχαιριά… γιατί το μαχαίρι, ή μάλλον η μύτη του δεν παραμορφώνεται όπως η μύτη μιας βολίδας και τα διαπερνάει.
    Τώρα θα μου πείτε ότι η τεχνολογία αλλάζει και ότι βγαίνουν άλλα υλικά, πιο ανθεκτικά, κεραμικά και άλλα..οκ. Αλλά ταυτόχρονα αλλάζει και η τεχνολογία των όπλων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #301229

    Μακάρι να ΜΗΝ γίνει κάτι τέτοιο. Δεν είμαστε έτοιμοι.

    αυτο το εχουμε ξανασυζητησει :lol: … οταν λεμε "να επιτρεπουν τα ραβδωτα του χρονου", δεν ενοουμε να πει το κρατος του χρονου " ε ψιτ μαγκες, σας επιτρεπω να τα αγορασετε οποιοι θελετε". ενοουμε οτι απο του χρονου θα ξεκινησει η ολη διαδικασια. που φυσικα θα περιλαμβανει εκπαιδευση, τεστ κτλ.. δεν θα ειναι ελευθερα να τα περνει ο καθενας φυσικα χωρις κανενα κριτηριο…
    μια χαρα ετοιμοι ειμαστε και πρεπει να γινει. ας βγει λοιπον το κρατος και ας πει οτι θα τα επιτρεψει υπο προυποθεσεις και να δεις τι καλα που θα ετοιμαστουμε. και εκπαιδευση θα κανουμε και τον αυστηρο ελενχο και κριτηρια θα δεχτουμε και απο ολα. και οποιος δεν ειναι καταλληλος θα "κοβεται" και θα τελειωνει εκει η ιστορια.
    αυτο το παραμυθι "δεν ειμαστε ετοιμοι" εξυπηρετει μονο αυτους που ειναι εναντιων για αλλους λογους… με αυτη την λογικη, ΠΟΤΕ δεν θα ειμαστε ετοιμοι…γεννηθηκε κανεις μας με καποια γνωση? δλδ πως θα γινουμε ετοιμοι? με επιφωτηση?με θαυμα? το κρατος πρεπει να μας "ετοιμασει" και εμεις πρεπει να το απαιτησουμε. τα πραγματα ειναι απλα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #301228

    Συμφωνω απολυτα. Τα ραβδωτα εχουνε πολλυ περισοτερο δραστικο βεληνεκες με αποτελεσμα ποιο επικινδυνα. Στο κυνηγι αγριογουρουνου φανταζεστε αντι για λειοκανα να εχουμε kalasnikof? Δεν ξερω εμενα με φοβιζει αυτο….

    ρε παιδια ΕΛΕΟΣ πια. να καταλαβετε επιτελους τι ενοουμε οταν λεμε να επιτρεπει το ραβδωτο…
    καταρχην δεν εχει γινει ποτε ατυχημα με ραβδωτο στην ευρωπη στο κυνηγι. και αυτο, επειδη χρησιμοποιουν διοπτρες. ενω με τα λειοκανα γινονται καθε χρονο.
    το βεληνεκες τι σχεση εχει? και ποιος μιλησε για καλασνικοφ???

    τα πραγματα ειναι πολυ συγκεκριμενα. αν επιτρεπει το κυνηγι με ραβδωτο θα επιτρεπει μεσα στις ρεζερβες με την χρηση διοπτρας.και φυσικα μιλαμε για επαναληπτικο οπλο οχι για αυτοματο!! βεβαια θα μπορουσε να επιτρεπει και το ημιαυτοματο, ακομα και χωρις χρηση διοπτρας, για τα γουρουνια, για πολυ κοντινες αποστασεις και πυκνα μερη, οπως συμβαινει σε αλλες χωρες. πχ ιταλια. αλλα αυτο ειναι αλλη συζητηση.

    μιλαμε λοιπον, για χρηση ραβδωτου επαναληπτικου (bolt action) οπλου με διοπτρα (γιατι χωρις αυτην δεν βλεπεις καθαρα τι ειναι αυτο που σκοπευεις στα 250 μετρα), μεσα σε κυνηγετικες ρεζερβες.

    και φυσικα, μετα απο πολυμηνη εκπαιδευση και αυστηρους ιατρικους και αστυνομικους ελενχους.

    που κολατε???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    460
    BENELLI4EVER στις #301227

    αυτο το εχουμε ξανασυζητησει :lol: … οταν λεμε "να επιτρεπουν τα ραβδωτα του χρονου", δεν ενοουμε να πει το κρατος του χρονου " ε ψιτ μαγκες, σας επιτρεπω να τα αγορασετε οποιοι θελετε". ενοουμε οτι απο του χρονου θα ξεκινησει η ολη διαδικασια. που φυσικα θα περιλαμβανει εκπαιδευση, τεστ κτλ.. δεν θα ειναι ελευθερα να τα περνει ο καθενας φυσικα χωρις κανενα κριτηριο…
    μια χαρα ετοιμοι ειμαστε και πρεπει να γινει. ας βγει λοιπον το κρατος και ας πει οτι θα τα επιτρεψει υπο προυποθεσεις και να δεις τι καλα που θα ετοιμαστουμε. και εκπαιδευση θα κανουμε και τον αυστηρο ελενχο και κριτηρια θα δεχτουμε και απο ολα. και οποιος δεν ειναι καταλληλος θα "κοβεται" και θα τελειωνει εκει η ιστορια.
    αυτο το παραμυθι "δεν ειμαστε ετοιμοι" εξυπηρετει μονο αυτους που ειναι εναντιων για αλλους λογους… με αυτη την λογικη, ΠΟΤΕ δεν θα ειμαστε ετοιμοι…γεννηθηκε κανεις μας με καποια γνωση? δλδ πως θα γινουμε ετοιμοι? με επιφωτηση?με θαυμα? το κρατος πρεπει να μας "ετοιμασει" και εμεις πρεπει να το απαιτησουμε. τα πραγματα ειναι απλα

    Καπως ετσι ειχε ξεκινησει και η διαδικασια για να βγαλει καποιος διπλωμα αυτοκινητου πριν απο χρονια και ξερουμε ολοι την συνεχεια. Στην Ελλαδα με λιγο λαδι ολοι θα μπορουν να βγαλουν αδεια για ραβδωτο και αν καποιος πιστευει το αντιθετο ας το γραψει.

    Φανης.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 777 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων