ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΚΤΡΟΦΗΣ (ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗΣ)

Επισκόπηση 2 δημοσιεύσεων - 16 έως 17 (από 17 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #47786

    Γιάννη υπάρχει τίτλος (στο εξωτερικό) που να αποδίδεται σε τέτοιους σκύλους – άριστους γεννήτορες?

    Όταν διαθέτουμε ένα τέτοιον σκύλο  ποιά μέθοδο εκτροφής πρέπει να ακολουθήσουμε για να έχουμε μεγαλύτερες πιθανότητες να συνεχίσουν να έχουν τα κουτάβια του αυτό το χάρισμα? Κλειστή η συγγενική με μικρό βαθμό συγγενείας?

    Είναι δυνατόν να βγούν “καμένα χαρτιά” από ένα σκύλο που αποδεδειγμένα δίνει καλά κυνηγόσκυλα και μια καλή σκύλα η οποία προέρχεται κι αυτή από σπουδαίο γενεολογικό δένδρο?

    Και κάτι άσχετο το οποίο γράφω εδώ για να μην ανοίγω νέο θέμα: τα αρσενικά κουτάβια τουλάχιστον όσα κατα καιρούς είχαμε σήκωναν το πόδι για να ουρίσουν περίπου στους 6 μήνες. Ο Όρσο το κάνει εδώ και 10 μέρες δηλαδή από 3 μηνών και κάτι.

    Ρωτάω γιατί κάποιος κυνηγοπατέρας ξερόλας μου είπε ότι θα αργίσει να σοβαρευτεί και θα έχει τον νου του συνέχεια στο κατούριμα για να προσελκύει θηλυκές.Κατά την γνώμη του καλύτερα να τον ξεφορτωθώ. Να δω τι άλλο θα ακούσουμε…..

    Όταν ακούω τέτοια πράγματα από ανθρώπους που έχουν στην κατοχή τους κυνηγόσκυλα για περισσότερο από 20 χρόνια, σιγουρεύομαι για την απόψη μου ότι ο χρόνος από μόνος του δεν δίνει πείρα και γνώση.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #47791

     

    Γιάννη υπάρχει τίτλος (στο εξωτερικό) που να αποδίδεται σε τέτοιους σκύλους – άριστους γεννήτορες?

    Ναι, σε όλες τις ανεπτυγμένες κυνοφιλικά χώρες. Υπάρχουν λίστες που ενημερώνονται ετησίως ή κυλιόμενα με την φροντίδα των ομίλων. Σε αρκετά βιβλία φυλών ή εκπαιδεύσεως για αγώνες αναγράφονται τέτοιες λίστες που τις χρησιμοποιούν οι εκτροφείς ως «αρχεία» για την έρευνα των Pedigree. Στην Ελλάδα έχει ο όμιλος Πόϊντερ Σέττερς (ΟΚΑΔΕ), το γνωρίζω γιατί όταν καταρτιζόταν ο κανονισμός ήμουν μέλος. Νομίζω (δεν είμαι σίγουρος) πως έχουν Ντράτχααρ, Επανιέλ και ίσως Κούρτσχααρ. Έχουν και αρκετές φυλές σκύλων φύλαξης.

     

    Όταν διαθέτουμε ένα τέτοιον σκύλο  ποιά μέθοδο εκτροφής πρέπει να ακολουθήσουμε για να έχουμε μεγαλύτερες πιθανότητες να συνεχίσουν να έχουν τα κουτάβια του αυτό το χάρισμα? Κλειστή η συγγενική με μικρό βαθμό συγγενείας?

    Ο σκύλος θεωρητικά θα βάλει το 50%, άρα τα επίδοξα κουτάβια του πρέπει να αποδείξουν την αξία τους μετά από μερικές επιβάσεις. Αν έχουμε μία ίδιου επιπέδου σκύλα που είναι μάνα, κόρη ή αδελφή του, κάνοντας κλειστή αναπαραγωγή θα περιμένουμε τα καλά πολύ καλά και τα κακά πολύ κακά. Θα τείνουμε περισσότερο στην αναπαραγωγή των κακών αλλά και στο «μπλοκάρισμα» των απογόνων αν πίσω από αυτούς τους γονείς υπάρχουν και άλλες ενδογαμικές συνευρέσεις. Η απαιτούμενη έρευνα των Pedigree και της καριέρας των προγόνων είναι από δύσκολο μέχρι ακατόρθωτο στη χώρα μας αφού τα περισσότερα αξιόλογα σκυλιά έχουν γονείς ή παππούδες από άλλη χώρα. Στις μεθόδους αναπαραγωγής εξηγώ λεπτομερώς, εστίασε στο ότι τα κουτάβια θα πρέπει να κρατηθούν όλα, να μην μπουν στην αναπαραγωγή μέχρι 2-3 χρόνων που εμφανίζονται οι περισσότερες κληρονομικές παθήσεις. Να απομακρυνθούν (ευθανασία, στείρωση, ή την προσωπική μας επίβλεψη) όσα δεν κάνουν κλπ. κλπ. Το δια ταύτα:  Ας ξεχάσουμε την κλειστή αναπαραγωγή, ας μην κάνουμε τους «εφευρέτες» και όποιον πάρει ο χάρος. (Δεν απευθύνομαι στον Κωστή αλλά σε όλους μας)

    Η Γραμμική αναπαραγωγή είναι πιο ενδεδειγμένη αρκεί να ξέρεις τι κυνηγάς από το Pedigree και πια σκύλα θα στο προσφέρει. Πάντως και αυτή θέλει έμπειρο εκτροφέα. Λέω έμπειρο και όχι γνώστη, δεν αρκεί να έχουμε διαβάσει αλλά να έχουμε φάει την εκτροφή με το κουτάλι. ’λλως αντί κυνοτεχνία κάνουμε πειραματισμούς.

     Είναι δυνατόν να βγούν “καμένα χαρτιά” από ένα σκύλο που αποδεδειγμένα δίνει καλά κυνηγόσκυλα και μια καλή σκύλα η οποία προέρχεται κι αυτή από σπουδαίο γενεολογικό δένδρο?

    Θα θυμάσαι Κωστή τις τρεις παραμέτρους για το «καμένο χαρτί». Έγραφα, λοιπόν, πως αν η πρώτη παράμετρος ισχύει δεν πρέπει να μιλάμε για «καμένο χαρτί». Θα θυμάσαι και στο άρθρο Επιλογή Σκύλου… με χαρτιά ή χωρίς. Πάντα αναφέρομαι σε μεγαλύτερες πιθανότητες. Φυσικά δεν είναι απόφθεγμα του φτωχού μου μυαλού. Τα έχουν πει άλλοι που γνωρίζουν.

    σήκωναν το πόδι για να ουρίσουν περίπου στους 6 μήνες.

    Από 3 μηνών μέχρι και 12 ανάλογα με την φυλή και το ταμπεραμέντο του σκύλου. Μ.Ο. 6 μηνών. Ναι δείχνει κάποια κυριαρχικότητα, έχω δει αρκετές φορές κουτάβι που προσπαθώντας να μαρκάρει ψηλά, έπεσε στο πλάι. Μερικές φορές και οι σκύλες σηκώνουν (πάνε πίσω και ψηλά) το πόδι. Για όλα τα άλλα δεν γνωρίζω

    Φιλικά

Επισκόπηση 2 δημοσιεύσεων - 16 έως 17 (από 17 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων