MAROCCHI SI12 COMPLUS

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 121 έως 135 (από 140 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #272457

    Μιχαλη, επειδη θελω να ειμαι σιγουρος πριν κανω κατι, εβγαλα απο πανω την φλατζα και μηδενισαν οι κλισεις, τωρα το οπλο ειναι εργοστασιακο! Θα παω να δοκιμασω το απογευμα αμα πετυχω κανα ορτυκακι και μετα θα δω, παντως χρειαζομαι πελμα και γυαλια, αυτα δυστηχως δεν τα γλυτωνω…γιατι απλα δεν βλεπω που τουφεκαω και σε οσες βολες χρειαστει να σκυψω περισσοτερο απο οσο εχω συνηθισει, απλα τουφεκαω στην τυχη!

    Φιλικα Νικος :D


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    268
    basili76 στις #272438

    Μιχαλη, επειδη θελω να ειμαι σιγουρος πριν κανω κατι, εβγαλα απο πανω την φλατζα και μηδενισαν οι κλισεις, τωρα το οπλο ειναι εργοστασιακο! Θα παω να δοκιμασω το απογευμα αμα πετυχω κανα ορτυκακι και μετα θα δω, παντως χρειαζομαι πελμα και γυαλια, αυτα δυστηχως δεν τα γλυτωνω…γιατι απλα δεν βλεπω που τουφεκαω και σε οσες βολες χρειαστει να σκυψω περισσοτερο απο οσο εχω συνηθισει, απλα τουφεκαω στην τυχη!

    Φιλικα Νικος :D

    νικο καλα γυαλια χρειαζεσαι οπωσδηποτε και για την ασφαλεια σου. δεν ξερω αν βγαινουν μυωπιας γυαλια ασφαλειας αλλα αν δεν βγαινουν παρε απο το ebay γνωστες μαρκες(εγω εχω remington) γυαλια πολωτικα kai sου παρεχουν και ασφαλεια αλλα και πολυ καλυτερη διαυγεια ειδικα το χαραμα και το σουρουπο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1278
    vagos-benelli1 στις #272392

    Μιχαλη, επειδη θελω να ειμαι σιγουρος πριν κανω κατι, εβγαλα απο πανω την φλατζα και μηδενισαν οι κλισεις, τωρα το οπλο ειναι εργοστασιακο! Θα παω να δοκιμασω το απογευμα αμα πετυχω κανα ορτυκακι και μετα θα δω, παντως χρειαζομαι πελμα και γυαλια, αυτα δυστηχως δεν τα γλυτωνω…γιατι απλα δεν βλεπω που τουφεκαω και σε οσες βολες χρειαστει να σκυψω περισσοτερο απο οσο εχω συνηθισει, απλα τουφεκαω στην τυχη!

    Φιλικα Νικος :D

    Νικο καλησπερα εαν μπορεις στειλε μου με πμ εσωτερικες διαστασεις κοντακιου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #186192

    ΠΕΛΜΑ XLR HRA-22 ΣΤΟ SI12 COMPLUS

    Ιδου η πατεντα…και μαλιστα με κερδος 50gr!!! Το οπλο κατεβηκε στα 3020gr, κοντυνε περι τα ~4 χιλιοστα, αλλαξε 1~2 μοιρες το pitch και κουμποσε γερα το παναλαφρο και μαλακο πελμα HRA-22!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3430
    ΛΕΩΝ στις #271025

    ΑΨΟΓΑ,ΩΡΑΙΟ ΚΟΛΠΟ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΜΕΝΕΙ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ ΤΗ ΡΙΓΑ.

    Α!ΚΑΙ ΤΟ ΚΛΕΙΣΤΡΟ ΕΛΑΦΡΑΙΝΕΙ Ή ΑΛΛΑΖΕΙ ΑΠΟ BENELLI BEC. :rolleyes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    TZAVELAKIS στις #271021

    Δημητρη, το υποψιαζομουνα οτι επεζε ρολο η σκληροτητα του ελατηριου, το SI12 εχει αρκετα σκληροτερο ελατηριο απο τα μαμα Benelliα που ειχα πιασει στα χερια μου παλαιοτερα…

    Supernova, thanks man!

    [b]Πρωτα θηραματα[/b]

    Λοιπον με την 50αρα την φλατζα επανω, πηγα σημερα για λαγο και αντι να βρω λαγο αρχιζε το σκυλακι να φερμαρει ορτυκια…ητανε ο τοπος γεματος! Ειχα παει με 5 φυσιγγια ψιλα στην τσεπη, 5 χοντρα και το 3*, χωρις να εχω αλλα φυσιγγια και τσοκ απανω μου… Αφου αστοχησα 1-2 φορες…λογο του αερα και λογο δικων μου λαθων, αρχιζα να το σκεφτομαι πιο ζεστα το θεμα και μετα απο αλλα 2 σμπαρα καταφερα επιτελους να εγκαινιασω το νεο οπλο!

    Στο τελος αφου εμεινα απο φυσιγγια εριξα ενα 6αρι και αστοχησα οπως και δυο 4αρια, που το ενα εριξε κατω 1 ορτυκι ενω στο αλλο που αστοχησα ανοιξα τρυπα στο εδαφος!!!

    [u]Το οπλο πρεπει να στενοτουφεκαει πολυ, διοτι τετοιες τουφεκιες δεν τις εχανα με το Η4 και μαλιστα μου εκανε μεγαλη εντυπωση οτι η ντουφεκια με τα 4αρια πηγε μπαλα[/u]!

    Τελικα ειπα στον πατερα μου να ερθει να κυνηγησουμε παρεα και να φερει φυσιγγια και τσοκ…ηρθε, εβαλα 5* και αστοχησα και παλι, αλλαξα λοιπον σε 4* και το αφησα επανω! Τουφεκουσαμε και οι 2 με:

    S4n – 1.45×33/N.9 – Piston Skeet 25 – Gaep BN1 Special – * – 57.90mm

    Εγω ειχα αρκετες αστοχιες ενω ο πατερας μου μονο μερικες, τελικα πηρα 5 κοματια αλλα θα επερνα και αλλα αν ειμουνα μονος μου, αλλα δεν με πειραζει διοτι ειμουνα μια χαρα με τα 3 πρωτα που ειχα παρει μεχρι να ερθει ο πατερας μουμ που τα τουφεκισα με 3* και με τον αερα που φυσουσε μεχρι εκεινη την ωρα!

    Τελικα εκανα το ιδιο λαθος συνεχεια, κοιταζα τη ριγα, αντι να κοιταζω το θηραμα, αλλα σε μια φερμα που το πηρα χαμπαρι και κοιταζα το θηραμα, του ριξα μια μπηχτη και αστραπιαια τουφεκια που το εριξα πριν κανει 5 μετρα απο το σηκωμα!

    Το οπλο με βολευει πολυ, αμα δεν ειχε τη ριγα επανω θα με βολευε ακομη περισσοτερο, διοτι μου αποσπαει την προσοχη, παντως σε αστραπιαιες επωμισεις τα παει πολυ καλα και ειμαι ευχαριστημενος!

    [url=”http://img263.imageshack.us/img263/8306/ortykia16102011.jpg”][img]http://img263.imageshack.us/img263/8306/ortykia16102011.th.jpg[/img][/url]

    [b]Το σπουδαιο ειναι οτι με την 50αρα την φλατζα…μετα τις πρωτες τουφεκιες που ειδα οτι ακομη και με τα 33gr δεν με κλωτσουσε το οπλο, αρχισα να τουφεκαω περισσοτερο για να βλεπω το λακτισμα, παρα για να παρω θηραματα[/b]!

    VIDEO: [url=”http://www.youtube.com/HuntingGr#p/u/0/Xs0euaiCYI8″]http://www.youtube.com/HuntingGr#p/u/0/Xs0euaiCYI8[/url]

    Φιλικα Νικος :rolleyes:

    Νίκο το καλύτερο θα ήταν αν πήγαινες σε ένα σκοπευτήριο νά ΄ριχνες μερικά κουτιά φυσίγγια μέχρι να συνηθίσεις το όπλο να κάνεις και τις δοκιμές σε φλάτζες φυσίγγια κ.λπ.
    Υ.Γ πιστεύω ότι την τουφεκιά της FABARM δεν την έχει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #271013

    ΑΨΟΓΑ,ΩΡΑΙΟ ΚΟΛΠΟ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΜΕΝΕΙ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ ΤΗ ΡΙΓΑ.

    Α!ΚΑΙ ΤΟ ΚΛΕΙΣΤΡΟ ΕΛΑΦΡΑΙΝΕΙ Ή ΑΛΛΑΖΕΙ ΑΠΟ BENELLI BEC. :D

    Θα γινει και αυτο στην ωρα του… :rolleyes:

    Νίκο το καλύτερο θα ήταν αν πήγαινες σε ένα σκοπευτήριο νά ΄ριχνες μερικά κουτιά φυσίγγια μέχρι να συνηθίσεις το όπλο να κάνεις και τις δοκιμές σε φλάτζες φυσίγγια κ.λπ.
    Υ.Γ πιστεύω ότι την τουφεκιά της FABARM δεν την έχει

    Καλο θα ηταν, αλλα το περασα απ' ευθειας απο τον κυνηγοτοπο! :(

    Για την φλατζα, απλα χρειαζεται καποιες στατικες δοκιμες, ενω για το πελμα…ειμαι πλεον πεπεισμενος οτι τωρα θα στρωσει και η καπως ξερη ανακρουση, πραγμα που θεωρω αρκετα σημαντικο για μενα, αφου με ενοχλει οποιοδηποτε οπλο εχει λακτισμα που δεν αντεχω και μου αποσπαει την προσοχη!

    Οσο αναφορα την τουφεκια της Fabarm, εδω θα διαφωνησω, διοτι ειναι 2 εντελως διαφορετικα οπλα! Το Fabarm οπως ολοι γνωριζουμε, δουλευει καλυτερα απο τα 35~36gr και μετα…με χοντρα σκαγια, ενω το Marocchi με τον στενοτερο αυλο, δουλευει καταπληκτικα τα ψιλα σκαγια στις ελαφρυες γομωσεις, εξου και ο βασικος λογος που το επελεξα!

    Και τα 2 αυτα οπλα, μπορουν να χρησιμοποιηθουν σε πολλα κυνηγια, ή σχεδον σε ολα τα κυνηγια, απλα προσωπικα εκτιμω οτι το καθε οπλο εχει τα υπερ και τα κατα, οποτε και επελεξα να εστιασω το θεμα, συμφωνα με τις απαιτησεις μου και με το τι με βολευει καλυτερα.

    Τωρα με το νεο και μαλακοτερο πελμα, ειδα μια αισθητη διαφορα, που εκτιμω οτι θα επιτρεπει να ριχνω χωρις προβλημα…αλλα αυτο θα το διαπιστοσω κατα τα μπασιματα της επομενης εβδομαδας… ;)

    Φιλικα Νικος :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    TZAVELAKIS στις #270978

    η αναφορά μου στην τουφεκιά της FABARM έγινε γιατί έχεις γράψει ότι σκέφτεσαι να την δώσεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #270973

    Μεχρι και εχθες το βραδυ…σκεφτομουνα να μην δωσω την Η4, αλλα μαλλον μεσα στην επομενη εβδομαδα θα αποφασισω τελικα να την δωσω!

    Βεβαια εχω θεσει ως βασικη προϋποθεση, οτι με το νεο πελμα, θα καταφερω να λυσω ολοκληρωτικα το προβλημα του λακτισματος στις πολλες βολες απο το ξερο λακτισμα της αδρανειας και επισης με την προϋποθεση οτι θα περασω απο το setup S4/1.50x33gr/N.9 που χρησιμοποιουσα στην Η4, στα setup S4/1.40x30gr/N.9 & S4/1.45x32gr/N.9 στο SI12, χωρις να εχω προβληματα οποιασδηποτε απωλειας στα φυσιγγια!

    Μην ξεχναμε επισης οτι το Η4 εχει καλυτερη περιφερειακη κατανομη και φοβερες διατρησεις, που βεβαιως με τα συγκεκριμενα φυσιγγια το SI12 στενοτουφεκαει αισθητα περισσοτερο, αλλα ακομη δεν εχω δει στην πραξη το πως συμπεριφερεται η διατρηση του οπλου, οπως επισης και τι ακριβως γινεται με τα φυσιγγια…αν και εχω αρχισει να το συνηθιζω λογο της εργονομιας του και του μαζεμενου προφιλ, σε τετοιο βαθμο, που δεν σκεφτομαι να ξαναπιασω στα χερια μου καποιο διαφορετικο οπλο!

    Φιλικα Νικος :rolleyes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #186230

    se kovw na psaxnese kai me mallinh tapa me ton 18,3 aulo!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    492
    sam13 στις #186548

    ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΝΙΚΟΛΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΑΜΕ ΤΟ ΤΟΠΙΚ? ΚΑΝΑ ΝΕΟ ΕΧΟΥΜΕ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #270190

    se kovw na psaxnese kai me mallinh tapa me ton 18,3 aulo!

    Δεν νομιζω να βαλω ποτε μαλλινη ταπα χωρις πλαστικο εμφρακτηρα απο κατω, ειναι θεμα αρχης!

    ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΝΙΚΟΛΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΑΜΕ ΤΟ ΤΟΠΙΚ? ΚΑΝΑ ΝΕΟ ΕΧΟΥΜΕ?

    Λοιπον, σημερα ειχε λιγακι μπασιμο και ειχα το 3* αλλα δεν εκοβε καλα στα ψηλωμενα πουλια με 32gr/N.9 οποτε αποφασισα να βαλω το 2*!

    Το οπλο κοβει καλα και τωρα με το νεο πελμα επιτελους μπορω να τουφεκισω!!! Εκανα ενα τιρο στα 45~50 πραγματικα μετρα και τα παιξανε ολοι!

    Video: http://www.youtube.com/HuntingGr#p/u/0/xfjtQ6CjU_E

    Το οπλο πρεπει να φαει κωνο και γυαλισμα…ιδωμεν!

    Φιλικα Νικος :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #270143

    Δεν νομιζω να βαλω ποτε μαλλινη ταπα χωρις πλαστικο εμφρακτηρα απο κατω, ειναι θεμα αρχης!

    Λοιπον, σημερα ειχε λιγακι μπασιμο και ειχα το 3* αλλα δεν εκοβε καλα στα ψηλωμενα πουλια με 32gr/N.9 οποτε αποφασισα να βαλω το 2*!

    Το οπλο κοβει καλα και τωρα με το νεο πελμα επιτελους μπορω να τουφεκισω!!! Εκανα ενα τιρο στα 45~50 πραγματικα μετρα και τα παιξανε ολοι!

    Video: [url=”http://www.youtube.com/HuntingGr#p/u/0/xfjtQ6CjU_E”]http://www.youtube.com/HuntingGr#p/u/0/xfjtQ6CjU_E[/url]

    Το οπλο πρεπει να φαει κωνο και γυαλισμα…ιδωμεν!

    Φιλικα Νικος :)

    NIKOΛΑ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ? ΑΝ ΟΧΙ ΚΑΛΟΤΟΥΦΕΚΟ ΚΑΙ ΓΕΡΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #270136

    NIKOΛΑ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ? ΑΝ ΟΧΙ ΚΑΛΟΤΟΥΦΕΚΟ ΚΑΙ ΓΕΡΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ…

    1000 ευχαριστω Τασαρε! Πηρα και αλλα 3 πουλια στο απογευματινο σημερα και τα εκανα 9 :)

    Αναλυτικα τωρα, σημερα το πρωι με: S4n – 1.45x32gr/N.9 – Spark – Gaep BN1 Special – * – 57.70mm
    τουφεκια στα 25~30mt με 3* και επεσε ζωντανη η κιχλα, πριν βγει ο ηλιος με ανατολικο και υγρασια
    τουφεκιες στα 30~35mt με 2* και επεσαν με αιματα 3 κιχλες, λιγο μετα που βγηκε ο ηλιος
    τουφεκια στα 35~40mt με 2* και επεσε σχεδον ξερη 1 κιχλα, με τον ηλιο χαμηλα
    τουφεκια στα 45~50mt με 2* και επεσε σχεδον ξερη 1 κιχλα, με τον ηλιο την ωρα που ψηλωνε κατα τις 10

    2 τουφεκιες ηταν σημερα το πρωι ολα τα λεφτα: αυτη που εκανε το παιδι με το πλαγιοκανο που μιλουσαμε και ηταν ακριβως διπλα μου, που την εριξε κατακορυφα απο τα μεσουρανια και ενω επεφτε πανω στον αλλο κυνηγο αυτος νομιζε οτι πετουσε και την τουφεκισε και η τελευταια τουφεκια που εκανα εγω που ηταν πραγματικα μακρυα και που απο την χαρα μου αφησα κατω το οπλο με το κλειστρο ανοιχτο και δεν ξανατουφεκισα!

    Ηταν 3 ατομα μπροστα και ειχαν βγει ζευγαρι 2 κιχλες, τουφεκαω την αριστερη σε μιση τραβερσα και την γυριζω αστοχοντας, εκεινη την ωρα μου φωναζαν ριξε και το αλλο και τουφεκαω την πιο μακρυνη απο τις 2 και την ριχνω ξερη…ολα τα λεφτα μιλαμε, μετα γιναμε μυλος εκει περα φωναζαμε σαν μικρα παιδια πειραζωντας ο ενας τον αλλο!

    Το απογευμα πηγα με Piston Skeet και εριξα με 3* μια κιχλα σε αριστερη τραβερσα περι τα 25~30mt και 2 κοτσυφους σε δεξιες τραβερσες περι τα 30~35mt…

    Φιλικα Νικος :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    288
    maik benelli στις #270059

    1000 ευχαριστω Τασαρε! Πηρα και αλλα 3 πουλια στο απογευματινο σημερα και τα εκανα 9 :)

    Αναλυτικα τωρα, σημερα το πρωι με: S4n – 1.45x32gr/N.9 – Spark – Gaep BN1 Special – * – 57.70mm
    τουφεκια στα 25~30mt με 3* και επεσε ζωντανη η κιχλα, πριν βγει ο ηλιος με ανατολικο και υγρασια
    τουφεκιες στα 30~35mt με 2* και επεσαν με αιματα 3 κιχλες, λιγο μετα που βγηκε ο ηλιος
    τουφεκια στα 35~40mt με 2* και επεσε σχεδον ξερη 1 κιχλα, με τον ηλιο χαμηλα
    τουφεκια στα 45~50mt με 2* και επεσε σχεδον ξερη 1 κιχλα, με τον ηλιο την ωρα που ψηλωνε κατα τις 10

    2 τουφεκιες ηταν σημερα το πρωι ολα τα λεφτα: αυτη που εκανε το παιδι με το πλαγιοκανο που μιλουσαμε και ηταν ακριβως διπλα μου, που την εριξε κατακορυφα απο τα μεσουρανια και ενω επεφτε πανω στον αλλο κυνηγο αυτος νομιζε οτι πετουσε και την τουφεκισε και η τελευταια τουφεκια που εκανα εγω που ηταν πραγματικα μακρυα και που απο την χαρα μου αφησα κατω το οπλο με το κλειστρο ανοιχτο και δεν ξανατουφεκισα!

    Ηταν 3 ατομα μπροστα και ειχαν βγει ζευγαρι 2 κιχλες, τουφεκαω την αριστερη σε μιση τραβερσα και την γυριζω αστοχοντας, εκεινη την ωρα μου φωναζαν ριξε και το αλλο και τουφεκαω την πιο μακρυνη απο τις 2 και την ριχνω ξερη…ολα τα λεφτα μιλαμε, μετα γιναμε μυλος εκει περα φωναζαμε σαν μικρα παιδια πειραζωντας ο ενας τον αλλο!

    Το απογευμα πηγα με Piston Skeet και εριξα με 3* μια κιχλα σε αριστερη τραβερσα περι τα 25~30mt και 2 κοτσυφους σε δεξιες τραβερσες περι τα 30~35mt…

    Φιλικα Νικος :angry:

    Νικο το setap που εχεις επανω ειναι με 686 η' 2000 καψουλι ;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 121 έως 135 (από 140 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων