MAROCCHI SI12 COMPLUS

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 106 έως 120 (από 140 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #272940

    Αγγελε, δεν μπορω να διαθεσω τοσα πολλα για πελμα, στην χειροτερη θα στειλω 35+5€ στον Raffaele να αγορασει και να μου στειλει 1 πελμα απο comfort, αλλα δεν νομιζω να κανω ουτε αυτο, θα προσπαθησω να την βολεψω με το εργοστασιακο πελμα!

    Νικο και Λεωνιδα, θα το εκανα σημερα αλλα μολις ειχα στεγνωσει και λαδωσει το οπλο…οποτε με το που βρω ευκαιρια αυριο θα παω να δοκιμασω και θα σας πω τι γινεται…

    Πρωτες εντυπωσεις απο περπατητο

    Σημερα παρολο που εβρεχε, αποφασισα να παω περπατητο για λαγο και ορτυκια, οποτε εβαλα αδιαβροχο και πηγα παρεα με το σκυλακι… Ηρθε και με βρηκε και ο πατερας μου και ετσι πηγαμε περπατητο μεσα στο ανεμοβροχο για περιπου 2 ωρες γεματες! Ο πατερας μου πηρε 1 ορτυκι και εγω τιποτα, αφου δεν ειχε τιποτα και τουφεκισα μονο μια καρακαξα μακρυα που δεν την πετυχα!

    Το οπλο το κουβαλουσα με 1x34gr/N.10 + 2x34gr/N.6 για 2 ωρες και ειναι η πρωτη φορα που δεν μου πεσανε τα χερια! Μπορει να ηταν η χαρα απο το καινουργιο οπλο, αλλα το θεμα ειναι οτι το στενο προφιλ του οπλου και της παπιας με βολευανε παρα πολυ, εστω και με την 71 καννη! Το οπλο με τα 3 φυσιγγια μεσα, ζυγιζε ακριβως στο αυτακι του κλειστρου!

    Το οπλο με αυτα τα 3 φυσιγγια ζυγιζε περι τα 3.070+135 ~ 3.2 κιλα και δεν ειχα αορτηρα επανω, οποτε το ειχα για περιπου 2.5 ωρες στα χερια μου ασταματητα και μαλιστα μεσα στο ανεμοβροχο!

    Θα το δω τις επομενες μερες στο μπασιμο και μαλλον θα βαλω αγγελεια για το Η4…τα παντα θα εξαρτηθουν απο το αμα καταφερω να του ταιριαξω φυσιγγια με S4n, ωστε να δαμασω το λακτισμα, διοτι δεν με βλεπω να του βαζω μεσα τους γνωστους 33αρηδες δυναμιτες… :D

    Φιλικα Nικος :)

    ετσι πληροφοριακα στο λεω ,οτι η σκληροτητα του επαναντατικου ελατηριου εχει αμεση σχεση με το λακτισμα …………………


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #272936

    Δημητρη, ποσο ρολο παιζει αυτο; Το ελλατηριο πρεπει να ειναι σκληρο ή μαλακο; Για να εχω μικροτερο λακτισμα τι πρεπει να κανω στο ελλατηριο; Ευχαριστω!

    Φιλικα Νικος :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #272839

    Κατα 99% ελυσα το προβλημα

    Οπως μου ειχε πει ο Raffaele στις 5/10:


    Preparati a montare la 55 o la 50, con la 60 spara basso di brutto.

    …επρεπε να δοκιμασω την 55αρα ή την 50αρα…αλλα το ειχα ξεχασει! Δεδομενου οτι στο Η4 χρειαζομουνα την 60αρα, δεν ηθελα να πιστεψω οτι επρεπε να βαλω επανω την 55αρα, ποσο μαλλον την 50αρα…τελικα αφου ειχα απελπιστει, εβαλα επανω την 50αρα και το οπλο κλειδωσε πανω μου!

    Παιδια, οποιος εχει κατα νου να αγορασει SI12, να θυμαται οτι πρεπει να βαζει επανω μικροτερες φλατζες καθετης κλισης σε σχεση με αλλα οπλα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #272800

    Δημητρη, ποσο ρολο παιζει αυτο; Το ελλατηριο πρεπει να ειναι σκληρο ή μαλακο; Για να εχω μικροτερο λακτισμα τι πρεπει να κανω στο ελλατηριο; Ευχαριστω!

    Φιλικα Νικος :D

    Νικο η λυση στο προβλημα σου εχει γραφτει στο Benelli club

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    281
    Supernova στις #185356

    Νικόλα καλορίζικο ,

    είναι πολύ όμορφο ελπίζω να το χαρείς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #272734

    Δημητρη, το υποψιαζομουνα οτι επεζε ρολο η σκληροτητα του ελατηριου, το SI12 εχει αρκετα σκληροτερο ελατηριο απο τα μαμα Benelliα που ειχα πιασει στα χερια μου παλαιοτερα…

    Supernova, thanks man!

    Πρωτα θηραματα

    Λοιπον με την 50αρα την φλατζα επανω, πηγα σημερα για λαγο και αντι να βρω λαγο αρχιζε το σκυλακι να φερμαρει ορτυκια…ητανε ο τοπος γεματος! Ειχα παει με 5 φυσιγγια ψιλα στην τσεπη, 5 χοντρα και το 3*, χωρις να εχω αλλα φυσιγγια και τσοκ απανω μου… Αφου αστοχησα 1-2 φορες…λογο του αερα και λογο δικων μου λαθων, αρχιζα να το σκεφτομαι πιο ζεστα το θεμα και μετα απο αλλα 2 σμπαρα καταφερα επιτελους να εγκαινιασω το νεο οπλο!

    Στο τελος αφου εμεινα απο φυσιγγια εριξα ενα 6αρι και αστοχησα οπως και δυο 4αρια, που το ενα εριξε κατω 1 ορτυκι ενω στο αλλο που αστοχησα ανοιξα τρυπα στο εδαφος!!!

    Το οπλο πρεπει να στενοτουφεκαει πολυ, διοτι τετοιες τουφεκιες δεν τις εχανα με το Η4 και μαλιστα μου εκανε μεγαλη εντυπωση οτι η ντουφεκια με τα 4αρια πηγε μπαλα!

    Τελικα ειπα στον πατερα μου να ερθει να κυνηγησουμε παρεα και να φερει φυσιγγια και τσοκ…ηρθε, εβαλα 5* και αστοχησα και παλι, αλλαξα λοιπον σε 4* και το αφησα επανω! Τουφεκουσαμε και οι 2 με:

    S4n – 1.45×33/N.9 – Piston Skeet 25 – Gaep BN1 Special – * – 57.90mm

    Εγω ειχα αρκετες αστοχιες ενω ο πατερας μου μονο μερικες, τελικα πηρα 5 κοματια αλλα θα επερνα και αλλα αν ειμουνα μονος μου, αλλα δεν με πειραζει διοτι ειμουνα μια χαρα με τα 3 πρωτα που ειχα παρει μεχρι να ερθει ο πατερας μουμ που τα τουφεκισα με 3* και με τον αερα που φυσουσε μεχρι εκεινη την ωρα!

    Τελικα εκανα το ιδιο λαθος συνεχεια, κοιταζα τη ριγα, αντι να κοιταζω το θηραμα, αλλα σε μια φερμα που το πηρα χαμπαρι και κοιταζα το θηραμα, του ριξα μια μπηχτη και αστραπιαια τουφεκια που το εριξα πριν κανει 5 μετρα απο το σηκωμα!

    Το οπλο με βολευει πολυ, αμα δεν ειχε τη ριγα επανω θα με βολευε ακομη περισσοτερο, διοτι μου αποσπαει την προσοχη, παντως σε αστραπιαιες επωμισεις τα παει πολυ καλα και ειμαι ευχαριστημενος!

    Το σπουδαιο ειναι οτι με την 50αρα την φλατζα…μετα τις πρωτες τουφεκιες που ειδα οτι ακομη και με τα 33gr δεν με κλωτσουσε το οπλο, αρχισα να τουφεκαω περισσοτερο για να βλεπω το λακτισμα, παρα για να παρω θηραματα!

    VIDEO: http://www.youtube.com/HuntingGr#p/u/0/Xs0euaiCYI8

    Φιλικα Νικος :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #272732

    Δημητρη, το υποψιαζομουνα οτι επεζε ρολο η σκληροτητα του ελατηριου, το SI12 εχει αρκετα σκληροτερο ελατηριο απο τα μαμα Benelliα που ειχα πιασει στα χερια μου παλαιοτερα…

    Supernova, thanks man!

    [b]Πρωτα θηραματα[/b]

    Λοιπον με την 50αρα την φλατζα επανω, πηγα σημερα για λαγο και αντι να βρω λαγο αρχιζε το σκυλακι να φερμαρει ορτυκια…ητανε ο τοπος γεματος! Ειχα παει με 5 φυσιγγια ψιλα στην τσεπη, 5 χοντρα και το 3*, χωρις να εχω αλλα φυσιγγια και τσοκ απανω μου… Αφου αστοχησα 1-2 φορες…λογο του αερα και λογο δικων μου λαθων, αρχιζα να το σκεφτομαι πιο ζεστα το θεμα και μετα απο αλλα 2 σμπαρα καταφερα επιτελους να εγκαινιασω το νεο οπλο!

    Στο τελος αφου εμεινα απο φυσιγγια εριξα ενα 6αρι και αστοχησα οπως και δυο 4αρια, που το ενα εριξε κατω 1 ορτυκι ενω στο αλλο που αστοχησα ανοιξα τρυπα στο εδαφος!!!

    [u]Το οπλο πρεπει να στενοτουφεκαει πολυ, διοτι τετοιες τουφεκιες δεν τις εχανα με το Η4 και μαλιστα μου εκανε μεγαλη εντυπωση οτι η ντουφεκια με τα 4αρια πηγε μπαλα[/u]!

    Τελικα ειπα στον πατερα μου να ερθει να κυνηγησουμε παρεα και να φερει φυσιγγια και τσοκ…ηρθε, εβαλα 5* και αστοχησα και παλι, αλλαξα λοιπον σε 4* και το αφησα επανω! Τουφεκουσαμε και οι 2 με:

    S4n – 1.45×33/N.9 – Piston Skeet 25 – Gaep BN1 Special – * – 57.90mm

    Εγω ειχα αρκετες αστοχιες ενω ο πατερας μου μονο μερικες, τελικα πηρα 5 κοματια αλλα θα επερνα και αλλα αν ειμουνα μονος μου, αλλα δεν με πειραζει διοτι ειμουνα μια χαρα με τα 3 πρωτα που ειχα παρει μεχρι να ερθει ο πατερας μουμ που τα τουφεκισα με 3* και με τον αερα που φυσουσε μεχρι εκεινη την ωρα!

    Τελικα εκανα το ιδιο λαθος συνεχεια, κοιταζα τη ριγα, αντι να κοιταζω το θηραμα, αλλα σε μια φερμα που το πηρα χαμπαρι και κοιταζα το θηραμα, του ριξα μια μπηχτη και αστραπιαια τουφεκια που το εριξα πριν κανει 5 μετρα απο το σηκωμα!

    Το οπλο με βολευει πολυ, αμα δεν ειχε τη ριγα επανω θα με βολευε ακομη περισσοτερο, διοτι μου αποσπαει την προσοχη, παντως σε αστραπιαιες επωμισεις τα παει πολυ καλα και ειμαι ευχαριστημενος!

    [url=”http://img263.imageshack.us/img263/8306/ortykia16102011.jpg”][img]http://img263.imageshack.us/img263/8306/ortykia16102011.th.jpg[/img][/url]

    [b]Το σπουδαιο ειναι οτι με την 50αρα την φλατζα…μετα τις πρωτες τουφεκιες που ειδα οτι ακομη και με τα 33gr δεν με κλωτσουσε το οπλο, αρχισα να τουφεκαω περισσοτερο για να βλεπω το λακτισμα, παρα για να παρω θηραματα[/b]!

    VIDEO: [url=”http://www.youtube.com/HuntingGr#p/u/0/Xs0euaiCYI8″]http://www.youtube.com/HuntingGr#p/u/0/Xs0euaiCYI8[/url]

    Φιλικα Νικος :D

    Νικο 90 % το οπλο δεν ριχνει εκει που κοιτας !!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #272731

    Νικο 90 % το οπλο δεν ριχνει εκει που κοιτας !!

    Και εγώ αυτό πιστεύω νομίζω πως δεν θα έπρεπε να βλέπεις ή ρίγα ή θήραμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #272719

    Νικο 90 % το οπλο δεν ριχνει εκει που κοιτας !!

    Μπορει να εχεις δικιο Δημητρη, αλλα ετσι με βολευει να τουφεκαω, δεν θελω να ακουμπαω το μαγουλο και να το σκυβω στο κοντακι, θελω να τουφεκαω οσο περισσοτερο ορθιος γινεται!

    Και εγώ αυτό πιστεύω νομίζω πως δεν θα έπρεπε να βλέπεις ή ρίγα ή θήραμα.

    Μην το λες Κωστα, και με το Η4 καπως ετσι τουφεκουσα, απλα εβγαζε κατανομη και ειχε περιφερεια, το SI12 μου φαινεται οτι τα παει μπαλα και οτι δεν ανοιγει καθολου πριν τα 20 μετρα…εγω ολες τις τουφεκιες τις προσπαθουσα στα 10 μετρα απο την καννη!

    Στην φερμα δεν αφηνω το θηραμα να σηκωθει και να στρωσει, προσπαθω να το τουφεκισω ακαριαια στο σηκωμα και πριν παρει πορεια, διοτι αμα παρει πορεια δυσκολευομαι να το ριξω ισως απο λαθος προσκοπευση ή ισως επειδη φοραω γυαλια!

    Φιλικα Νικος :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #185439

    Λοιπον, με ειδε σημερα καλος σκοπευτης να επωμιζω και μου ειπε οτι εχω παρα πολυ καλο στυλ, αλλα ομως πρεπει να αγορασω γυαλια για σκοποβολη-κυνηγι, γιατι λεει τα δικα μου ειναι μικρα και μου δημιουργουν διαθλαση και ειδωλο, οποτε χανω την περιφερειακη σκοπευση! Μου ειπε επισης οτι αναγκαζομαι υποχρεωτικα να σηκωνω το κεφαλι απο το κοντακι γιατι με αυτα τα γυαλια που εχω, χανω το θηραμα απο το οπτικο πεδιο!!!

    Τα δικα μου ειναι σαν αυτα εδω περα:

    Απο περιεργεια και μονο, επιτελους ειδα ποσο πολυ στενοτουφεκαει το οπλακι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    375
    aggelos2 στις #272504

    Λοιπον, με ειδε σημερα καλος σκοπευτης να επωμιζω και μου ειπε οτι εχω παρα πολυ καλο στυλ, αλλα ομως πρεπει να αγορασω γυαλια για σκοποβολη-κυνηγι, γιατι λεει τα δικα μου ειναι μικρα και μου δημιουργουν διαθλαση και ειδωλο, οποτε χανω την περιφερειακη σκοπευση! Μου ειπε επισης οτι αναγκαζομαι υποχρεωτικα να σηκωνω το κεφαλι απο το κοντακι γιατι με αυτα τα γυαλια που εχω, χανω το θηραμα απο το οπτικο πεδιο!!!

    Τα δικα μου ειναι σαν αυτα εδω περα:

    [img]http://img690.imageshack.us/img690/3963/occhialisenzamontatura.jpg[/img]

    Απο περιεργεια και μονο, επιτελους ειδα ποσο πολυ στενοτουφεκαει το οπλακι!

    [url=”http://img856.imageshack.us/img856/8697/s4rex30gr15mtfull.jpg”][img]http://img856.imageshack.us/img856/8697/s4rex30gr15mtfull.th.jpg[/img][/url] [url=”http://img594.imageshack.us/img594/1526/s4skeet30gr25mtdemi.jpg”][img]http://img594.imageshack.us/img594/1526/s4skeet30gr25mtdemi.th.jpg[/img][/url] [url=”http://img534.imageshack.us/img534/3606/s4skeet30gr25mtfull.jpg”][img]http://img534.imageshack.us/img534/3606/s4skeet30gr25mtfull.th.jpg[/img][/url]

    Δεν νομίζω Νίκο από αυτά που βλέπω στις φώτο ότι στενοντουφεκαει.Δεν έχω φιλάξει τα χαρτιά από τις δικές μου δοκιμές με την vinci ακριβώς στα 25 μέτρα με full και ic που την ντουφεκιά που έχεις με τα *** την είχα με βελτιωμένο κύλινδρο και με * ήταν ίδια (με 30 γρ νο 8)Είναι μια λογική κατανομή για τα 25 μέτρα ειδικά αυτή με το full…
    Τώρα για το θέμα ότι θες να ντουφεκάς χωρίς να εκβιάζεις χαμήλωμα του προσώπου σου στο κοντάκι και επειδή είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα η λύση είναι μία και εμένα μου στοιχησε 50 ευρώ…εσένα ίσως πιο φτηνά…θα αγοράσεις μια ράχη λαστιχένια τύπου monte carlo, μπαίνει ακριβώς εκεί που είναι τώρα το Flat to λάστιχο επάνω στο κοντάκι και θα Σ Ω Θ Ε Ι Σ!!!Στο λέω αυτό γιατί να κάνει διάθλαση ο στόχος από τα γυαλιά σου πάει να πεί ότι έχεις ψιλά το κεφάλι σε σχέση με το κοντάκι και κατ επέκταση στην κάνη και τα γυαλιά σου "δουλεύουν" από την μέση και κάτω και το μισό σου μάτι είναι μέσα στο γυαλί και το άλλο μισό από κάτω (ελπίζω να καταλαβαίνεις πωσ στο λέω) , γιατί αν ήσουν σωστά επωμισμένος θα ήσουν κέντρο στο φακό και κέντρο στο θήραμα και δεν θα είχες κανένα πρόβλημα :D :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    492
    sam13 στις #185499

    Νικο εχω την εντυπωση οτι το LH ειναι μονο για αριστεροχειρες… πολυ ωραιο το σκυλακι σου φατσα… αν βρεις ακρη με τα γυαλια θελω να μου πεις…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #272467

    Αγγελε, ετσι ακριβως ειναι το θεμα με τα γυαλια, οντως υπαρχει προβλημα και μαλιστα μεγαλο, αφου βλεπω το μισο πεδιο απο μεσα και το αλλο μισο απο εξω! Το υποπτευομουνα χθες οπως μου φευγανε τα ορτυκια και δεν μπορουσα να τα τουφεκισω αλλα νομιζα οτι αστοχουσα επειδη το οπλο ειναι καινουργιο, ετσι λοιπον εξηγειται και η λαθος προπορεια που βαζω στις μακρυνες βολες, ενω ειμαι σκυμενος…

    Θα το κοιταξω με την πρωτη ευκαιρια, αυτο με τη ραχη και βλεπουμε, διοτι ο Raffaele επιμενει οτι πρεπει να βαλω επανω κοντυτερο πελμα…

    Sam, η εταιρεια κατα την γνωμη μου εκανε το εξης λαθος, ονομασε τις φλατζες 50-60-65 και RH/LH, αντι να τις ονομασει 50-60-65 και 55! Με αυτον τον τροπο σε μπερδευει και σε κανει να νομιζεις οτι θα πρεπει για αριστεροεπωμιζωντες να βαλεις επανω 2 φλατζες, πραγμα λανθασμενο! Οποτε λοιπον επειδη ειδα αρκετες φορες τις φλατζες πολυ προσεκτικα, μπορω να πω με ασφαλεια οτι ολες οι φλατζες μπορουν να αντιστραφουν ωστε να γινουν αριστερες, δηλαδη οταν το νουμερο κοιταζει το κοντακι ειναι δεξιες, ενω οταν κοιταζει την καννη ειναι αριστερες!

    Φιλικα Νικος :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #185517

    Ο μαγκιορος κυνηγος διορθωνει το σωμα του στο οπλο αντι να φερει το οπλο στο σωμα του,δηλαδη χοντρικα ενας εμπειρος κυνηγος οτι και να του δωσεις κανει κηδειες.Οχι οτι θελω να πω τιποτα για το οπλο σου Νικο,καλα κανεις και το ψαχνεις απλα θυμηθηκα τους Αμερικανους που κανουν τα οπλα αμφιπλευρα με ισιο κοντακι χωρις καστ ον-οφ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    geo winchester στις #272458

    Ο μαγκιορος κυνηγος διορθωνει το σωμα του στο οπλο αντι να φερει το οπλο στο σωμα του,δηλαδη χοντρικα ενας εμπειρος κυνηγος οτι και να του δωσεις κανει κηδειες.Οχι οτι θελω να πω τιποτα για το οπλο σου Νικο,καλα κανεις και το ψαχνεις απλα θυμηθηκα τους Αμερικανους που κανουν τα οπλα αμφιπλευρα με ισιο κοντακι χωρις καστ ον-οφ.

    σε αυτο παιζει μεγαλο ρολο και το κοντακι σχεδον ολα τα αμερικανικα τα κοντακια ειναι thing και γιαυτο σε βοηθανε να κατσεις πανω τους πιο ευκολα απο τα ευροπαικα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 106 έως 120 (από 140 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων