MAROCCHI SI12 COMPLUS

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 140 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #273476

    Sorry μαγκες, λαθος δικο μου! Ειχα το μυαλο μου στα 410 που εγραψε το κοτερ και στα 20 απο τις απωλειες και εκανα αντιστροφα τους υπολογισμους!

    Πηγα να φτιαξω κατι φυσιγγια με Rex/30gr για αυριο που ειχα μεινει με τα τελευταια περυσινα και ειμουνα για γελια…μου πεσανε 2 φορες στο τραπεζι και μαζευα… B) :P :D :D

    Χρειαζεται επειγωντος να κανω την πατεντα στην μπαρα για να την κανω ρυθμιζομενη, διαφορετικα με βλεπω να τραβιεμαι…μεχρι να δαμασω τους κλωτσους που ριχνει το θηριο με τα φυσιγγια του Η4!!!

    Αρα τα 3* ειναι 3* στον 18.30, 3*-1/10 στον 18.40 και 3*-2/10 στον 18.50 ;)

    Φιλικα Νικος :P


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #185101

    Προβλημα με το PITCH

    Παιδια για δωστε ενα χερακι…μπας και λυσουμε το προβλημα με το pitch!

    Μπροστα ειναι το H4 στα μετρα μου και πισω το SI12 με τη φλατζα 60/Dx:

    Με την φλατζα την 60αρα, βλεπω σχεδον καρφι την ακιδα και λιγη ριγα μπροστα!

    Το οπλο δεν με χτυπαει καθολου στο μαγουλο, αλλα με χτυπαει ακριβως επανω στο νευρο που ειναι στο κοκκαλο της κλειδωσης απο την δεξια μερια!!! Το ειχα παθει και με το Η4 οταν ειχα πειραζα το Pitch, μετα που αλλαξα το Pitch σταματησε να με χτυπαει εκει περα και με το εργοστασιακο κοντακι με την 60αρα φλατζα παω αερας στο Η4!

    Η καννη 71, απεχει απο τον τοιχο ακριβως 10,5 εκατοστα, αμα βαλω το πελμα να πατησει καθετα στο πατωμα και την βαση να ακουμπησει τοιχο.

    Τι να κανω; Να το γυρισω στην 55/Dx και να βλεπω ολη τη ριγα; Να φαω το πελμα; Να φαω το πλαστικο;

    Ευχαριστω!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #185103

    βαλε την 55 DX ,ταιριαζει καλυτερα σε καρτεροντουφεκο , μην εμπιστευεσαι λεηζερ ,κανε δοκιμες απο τα 15 μ σε χαρτονι ,και μην κολλας ποσο ριγα βλεπεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #273357

    Δεν εχει κλεισει ακομα βδομαδα και σκεφτεσαι να φας το πλαστικο; B)

    Γιατι δεν την δοκιμαζεις πρωτα με το ενα, και μετα με το αλλο, να δεις πως σου καθεται; (μπορει να λεω και βλακειες..)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    492
    sam13 στις #273356

    ΚΑΛΑ ΝΙΚΟ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΝΑΣΟΥΝ ΤΩΡΑ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΣΟΥ ΤΟ ΟΠΛΟ…. B)
    ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΛΜΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΟΙ ΟΠΛΟΥΡΓΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΣ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΚΛΙΣΗ ΠΟΥ ΘΕΣ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #273355

    Εβαλα πανω την 55αρα, δηλαδη δεν ειχα 55αρα και αφησα ξερο το πλαστικο πανω στο σιδερο, αφου το βιβλιο αναφερει 3 φλατζες 50-60-65 και αριστερη! Τωρα αν και βλεπω οληκληρη ριγα, δηλαδη σχεδον, επωμιζωντας με το laser στις 10 επωμισεις σε σκοτεινο δωματιο πανω σε σταθερο σημειο, εβγαλα τις 8 σχεδον απανω και μιλαμε επωμιζωντας ενστικτωδως χωρις να κοιταζω καννη!

    Μολις επιασε βροχη, αλλιως θα εβγενα επιτοπου να παω να το τουφεκισω! Παντως τωρα νομιζω οτι ερχεται καλυτερα απο πριν… Ευχαριστω παιδια! B)

    Φιλικα Νικος :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #185173

    Last news απο Ιταλια μερια

    Οπως εγραψε σημερα ο Alessio, κατοχος Marocchi που του εκανε ζημια και το πηγε αυτοπροσωπος στο εργοστασιο για επιδιορθωση, αυτος που σχεδιασε την καννη του SI12 ειναι πρωην μαστορας της Beretta στα οπλα SO, λεγεται Romano και ηταν αυτος που εφτιαξε το οπλο του Peliello!

    http://www.ilbraccoitaliano.net/forum/show…p;postcount=221

    Μιλησα με 2 κατοχους και περιμενω να μου εξηγησουν τον "συγκεκριμενο λογο", για τον οποιον το SI12 χαμηλοτουφεκαει! Η 60αρα φλατζα χαμηλοτουφεκαει χειροτερα απο την 55αρα, που ηδη φημολογειται οτι χαμηλοτουφεκαει, οποτε αμα δω τα παραστενα θα βαλω επανω την 50αρα…μεχρι να καταλαβω τι γινεται και υπολογιζω ακριβως για αυτον τον λογο να με χρυπαει το Pitch!!!

    – EDIT –

    Μου απαντησαν τα παιδια οτι εχει ακριβως την ιδια σχεδιαση δεσιματος με τα Benelliα, δηλαδη εκει που βιδωνει η καννη στο ματακι…εαν σφιχτει υπερβολικα σφιχτα, βγαζει την καννη εκτος αξονα και χαμηλοτουφεκαει, οπως και μερικες σειρες απο Benelliα… Αυτο διορθωνεται μεσα σε 5 λεπτα…χωρις μαστορα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #185185

    Νίκο , μην παιδεύεσαι τσάμπα – πήγαινε σε ένα μέρος και στήσε έναν υποτυπώδη πίνακα – πάρε μαζί και όλες τις φλάτζες και τα εργαλεία σου για να τις αλλάζεις και με το φουλ κάνε δοκιμές από τα 15 μ – θα παιδευτείς το πολύ ένα 2ωρο και θα το βρείς.

    Από τουφεκιές το λέει το όπλο , σκοτώνει ή είναι σαν τα άλλα αδρανείας;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/06/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    181
    vilanova στις #185190

    ΝΙΚΟ ΚΑΝΕ ΟΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΑΝΤΡΟΥΣ ΑΠΛΑ ΕΠΙΔΗ ΘΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΑΝ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΦΛΑΤΖΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΟΠΛΑ ΑΔΡΑΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΠΑΡΕ ΤΣ ΔΙΚΙΕΣ ΤΟΥ ΦΛΑΤΖΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΤΟΡΝΟ ΚΑΙ ΦΤΙΑΞΕ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ 60 'Η ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΠΑΧΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑΙΡΙΑΞΕ ΤΗΝ ΛΙΓΟ ΓΙΓΟ ΜΕ ΜΕ ΛΙΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑΛΟΧΑΡΤΟ ΚΑΙ ΔΕΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΕΜΠΡΟΣ ΚΛΗΣΗ. ΤΟ ΠΙΤΣ ΑΣΤΟ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΜΕΤΑ ΣΥΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΓΩΝΙΕΣ ΠΟΥ ΠΥΡΟΒΟΛΕΙΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #273098

    Μιλησα με ενα φιλο που ειχε διαφορα Benelliα και μου ειπε οτι σε καθε σειρα οπλου, επρεπε να βαζει και διαφορετικο τυπο φλατζας, διοτι δεν του καθωταν το κοντακι! Με το που κοψει η βροχη, θα παω να δοκιμασω την 55αρα και αμα δεν κατσει, θα βαλω πανω την 50αρα και οτι γινει!

    Γιαννη, θα σου πω το εξης απλο: Πρωτη φορα βλεπω τοσο ολοκληρωμενη καυση σε αυτα τα setup και μαλιστα με τετοια δυναμη κρουσης! + Πρωτη φορα βλεπω να πεταγωνται τα 2 απο τα 4 σιδερενια μανταλακια απο την ταβλα!

    Αμα αυτο σου λεει κατι, εχει καλως, διαφορετικα θα πρεπει να περιμενεις μεχρι να γινει μπασιμο και να παω να τουφεκισω τουλαχιστον 10 πουλια εντως των 20 μετρων και αλλα 10 εντως των 35 μετρων, ωστε να μπορω να τα πετυχαινω με τα 3* και με φυσιγγια S4/1.40x30gr/N.9/Rex-58

    Βαρυτερα φυσιγγια δεν νομιζω να βαλω επανω, διοτι ο ωμος μου δεν ειναι για πολλα…

    Φιλε Vilanova, το θεμα με τις φλατζες το παιδευω και δεν το εχω καταλαβει ακομη, διοτι εχει 4 και λεει οτι μονο μια φλατζα καθε φορα θα πρεπει να ειναι βιδωμενη!

    Η standard κλιση ειναι 55, αλλα στην φλατζα χωρις νουμερο λεει RH/LH, δηλαδη αριστερα δεξια, ενω στις υπολοιπες λεει 50-60-65:

    Για ριχτε καμια ιδεα ρε παιδια…μπας και βγαλω ακρη, ευχαριστω!

    Φιλικα Νικος B)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    375
    aggelos2 στις #185213

    Παίρνεις το πέλμα της vinci και απλά τελείωσες με το θέμα στι κόκαλο της κλειδας.Είναι τριγωνικό και με κύρτωμα και βάζει την ανάκρουση ακριβώς κάτω απο το κόκαλο στο βαθούλωμα της κλείδας χωρίς να πειράξεις ούτε pitch ούτε τίποτα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    375
    aggelos2 στις #185215

    http://www.benelliusa.com/store/Recoil-Pad…-Pads-p111.html

    καπως έτσι είναι και της VINCI

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #185221

    TEST CHURCILL
    16 γιαρδες =14,64μ

    Σε αυτα τα μετρα βαζουμαι ενα χαρτονι 1χ1 που στο κεντρο του εχουμαι κανει ενα σταυρο 4 με 5 cm .Επομηζουμαι και με τα δυο ματια ανοιχτα σημαδευουμαι και τουφεκαμαι . (η επομιση και η ντουφεκια πρεπει να ειναι γρηγορη μπηχτη οπως λεμαι ) Αναλογα με το που εχει ξεφυγη η ντουφεκια πανω η κατω βαζουμαι και ην αναλογη φλατζα .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #273029

    Μιλησα με ενα φιλο που ειχε διαφορα Benelliα και μου ειπε οτι σε καθε σειρα οπλου, επρεπε να βαζει και διαφορετικο τυπο φλατζας, διοτι δεν του καθωταν το κοντακι! Με το που κοψει η βροχη, θα παω να δοκιμασω την 55αρα και αμα δεν κατσει, θα βαλω πανω την 50αρα και οτι γινει!

    Γιαννη, θα σου πω το εξης απλο: [u]Πρωτη φορα βλεπω τοσο ολοκληρωμενη καυση σε αυτα τα setup και μαλιστα με τετοια δυναμη κρουσης[/u]! + [b]Πρωτη φορα βλεπω να πεταγωνται τα 2 απο τα 4 σιδερενια μανταλακια απο την ταβλα[/b]!

    Αμα αυτο σου λεει κατι, εχει καλως, διαφορετικα θα πρεπει να περιμενεις μεχρι να γινει μπασιμο και να παω να τουφεκισω τουλαχιστον 10 πουλια εντως των 20 μετρων και αλλα 10 εντως των 35 μετρων, ωστε να μπορω να τα πετυχαινω με τα 3* και με φυσιγγια S4/1.40x30gr/N.9/Rex-58

    Βαρυτερα φυσιγγια δεν νομιζω να βαλω επανω, διοτι ο ωμος μου δεν ειναι για πολλα…

    Φιλε Vilanova, το θεμα με τις φλατζες το παιδευω και δεν το εχω καταλαβει ακομη, διοτι εχει 4 και λεει οτι μονο μια φλατζα καθε φορα θα πρεπει να ειναι βιδωμενη!

    Η standard κλιση ειναι 55, αλλα στην φλατζα χωρις νουμερο λεει RH/LH, δηλαδη αριστερα δεξια, ενω στις υπολοιπες λεει 50-60-65:

    [img]http://img43.imageshack.us/img43/1188/si12flatzes.png[/img]

    Για ριχτε καμια ιδεα ρε παιδια…μπας και βγαλω ακρη, ευχαριστω!

    Φιλικα Νικος B)

    Νικόλα, το όπλο χωρίς φλάντζα, έχει μεγάλη κλίση 55. Αν θέλεις να το ψηλώσεις, βάζεις την 50. Αν θέλεις και cast off βάζεις και την φλάντζα πλάγιας παρέκλισης, να διαβάζεται τοποθετημένη R (right) ή D (destra). Απ' όσο καταλαβαίνω, το κοντάκι μπορεί να μην έχει καθόλου φλάντζα έως και δύο φλάντζες μαζί, αυτή της πλάγιας παρέκλισης και του ύψους.

    Κάνε το τεστ που σου περιγράφει ο φίλος πιο πάνω και γράψε πόσο και προς τα πού φεύγει το κέντρο της τουφεκιάς από το κέντρο του πίνακα. Και θα σου πω ακριβώς τι φλάντζα να βάλεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #272942

    Αγγελε, δεν μπορω να διαθεσω τοσα πολλα για πελμα, στην χειροτερη θα στειλω 35+5€ στον Raffaele να αγορασει και να μου στειλει 1 πελμα απο comfort, αλλα δεν νομιζω να κανω ουτε αυτο, θα προσπαθησω να την βολεψω με το εργοστασιακο πελμα!

    Νικο και Λεωνιδα, θα το εκανα σημερα αλλα μολις ειχα στεγνωσει και λαδωσει το οπλο…οποτε με το που βρω ευκαιρια αυριο θα παω να δοκιμασω και θα σας πω τι γινεται…

    Πρωτες εντυπωσεις απο περπατητο

    Σημερα παρολο που εβρεχε, αποφασισα να παω περπατητο για λαγο και ορτυκια, οποτε εβαλα αδιαβροχο και πηγα παρεα με το σκυλακι… Ηρθε και με βρηκε και ο πατερας μου και ετσι πηγαμε περπατητο μεσα στο ανεμοβροχο για περιπου 2 ωρες γεματες! Ο πατερας μου πηρε 1 ορτυκι και εγω τιποτα, αφου δεν ειχε τιποτα και τουφεκισα μονο μια καρακαξα μακρυα που δεν την πετυχα!

    Το οπλο το κουβαλουσα με 1x34gr/N.10 + 2x34gr/N.6 για 2 ωρες και ειναι η πρωτη φορα που δεν μου πεσανε τα χερια! Μπορει να ηταν η χαρα απο το καινουργιο οπλο, αλλα το θεμα ειναι οτι το στενο προφιλ του οπλου και της παπιας με βολευανε παρα πολυ, εστω και με την 71 καννη!

    Το οπλο με αυτα τα 3 φυσιγγια ζυγιζε περι τα 3.070+135 ~ 3.2 κιλα και το ζυγισμα ηταν ακριβως στο αυτακι του κλειστρου, χωρις να εχω αορτηρα επανω, οποτε το ειχα για περιπου 2.5 ωρες στα χερια μου ασταματητα και μαλιστα μεσα στο ανεμοβροχο!

    Θα το δω τις επομενες μερες στο μπασιμο και μαλλον θα βαλω αγγελεια για το Η4…τα παντα θα εξαρτηθουν απο το αμα καταφερω να του ταιριαξω φυσιγγια με S4n, ωστε να δαμασω το λακτισμα, διοτι δεν με βλεπω να του βαζω μεσα τους γνωστους 33αρηδες χειμερινους δυναμιτες…

    Αμα δω πολυ τα παραστενα…θα πρωτεινω ανταλλαγη S4n με F2x28…και οτι προκυψει… :D

    Φιλικα Nικος :)

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 140 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων