Απαράδεκτο περιστατικό από κατ’ ευφημισμόν κυνηγούς.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 44 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    492
    sam13 στις #185503

    φετος γουρουναδες μας βαλανε φολες και χαθηκαν αδικα σκυλια και δικα μας και ξενα. ο λογος ξερετε ποιος ηταν????
    βαρεσαμε ενα αγριογουρουνο και στραβωσανε οι μαγκες γιατι νομιζουν οτι μονο αυτοι εχουν δικαιωμα. ο ενας ελεγε σε παρεα γνωστη μας τοσο καιρο τα μαναρευουμε και να μας τα βαρανε οι λαγαδες. εμεις δεν βαραμε λαγο ποτε κι αλλα τετοια…το συμβαν το αναφεραμε στο ΚΣ της περιοχης αλλα ολοι ξερετε οτι ζουμε στην ελλαδα και δεν εγινε τιποτα. τις φολες τις ειχαν ριξει μονο στα 2 σημεια που παρκαρουμε εμεις εξω ακριβως απο τα αυτοκινητα μας….


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #185528

    Χωρίς να θέλω να αδικήσω τους συναδέλφους που επιδίδονται στό κυνήγι του αγριόχοιρου(και εγώ κυνηγούσα επί δέκα χρόνια αγριογούρουνα με τήν παρέα μου)
    θέλω να πώ πώς κάθε Σαββατοκύριακο και Τετάρτη που είναι μέρες για κυνήγι αγριόχοιρου τα βουνά της χώρας τελούν υπό "καθεστώς άτυπης ομηρίας" από τους
    συναδέλφους κυνηγούς αγριόχοιρου.
    Επικρατεί ενά "αβατο" τύπου Αγίου Όρους(μεταφορική παρομοίωση)για τους υπόλοιπους κυνηγούς.Βέβαια προσωπικά δεν θα ρίσκαρα την σωματική μου ακεραιότητα
    να επιχειρήσω να εισέλθω σε ένα κυνηγότοπο ζωσμένο απ΄άκρη σ΄άκρη από συναδέλφους που έχουν γεμισμένα τα όπλα με μονόβολα και ψήφους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    552
    Takis_74 στις #272432

    [b]Μολις ανοιξα το PC ελαβα μηνυμα απο φιλο, το μηνυμα λεει οτι το σκυλι ειναι δικο του και θα μιλησουμε εντος της ημερας να μαθω περισσοτερα. Θα ενημερωσω αργοτερα[/b]

    Ο φιλος θεωρει ο,τι εκανε λαθος που κυνηγησε εκει και δε θελει να δωσει διασταση στο θεμα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #185540

    Π……..ΝΑΣ ΓΙΟΙ

    κάθε μέρα αηδιάζω και πιο πολύ με τον "άνθρωπο"

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #185545

    Ta iδια και τα ιδια.ΡΕ μηπως δεν εχουν και τοσο αδικο οι οικολογοι;Σε αλλο ποστ δε ξερω αν ειναι αληθεια ;οτι θελη γραφη βεβαια ο καθενας ,καψανε λεει τα τσιροπουλια.
    Και ερχεται αμεσως να επιοβεβαιωσουν οτι λενε οι αντι οι κυνηγοι πυροβολουν οτι πεταεΙ
    Ξυπνα ΚΣΕ πιεσε συνεργασου δε ξερω τη θα κανετε ,αλλα αν δεν το περιορισετε ΑΝΤΙΟ ΚΥΝΗΓΙ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/07/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    110
    nikos612 στις #185548

    τι να πουμε οτι κ να πουμε ειναι λιγο.εγω εχω μαθει περιστατικο που το σκυλι(ανοιχτης ερευνας) περασε μπροστα απο μια παρεα αλλον κυνηγων,το επιασαν του εβγαλαν το μπιπερ το απενεργοποιησαν κ το εριξαν σε ενα πηγαδι που ηταν εκει κοντα κ ολα αυτα γιατι ηταν καλο κυνηγοσκυλο.τι να πουμε

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #272422

    [b]Ο φιλος θεωρει ο,τι εκανε λαθος που κυνηγησε εκει και δε θελει να δωσει διασταση στο θεμα
    [/b]

    Σεβαστη η επιθυμια του φιλου σου, αλλα το σκυλι τι εγινε? ειναι τουλαχιστον καλα? Τωρα, γιαυτα τα τσογλανια που το εκαναν αυτο, μακαρι απο καπου να το βρουν…

    Μπιριγκογκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    552
    Takis_74 στις #272413

    Σεβαστη η επιθυμια του φιλου σου, αλλα το σκυλι τι εγινε? ειναι τουλαχιστον καλα? Τωρα, γιαυτα τα τσογλανια που το εκαναν αυτο, μακαρι απο καπου να το βρουν…

    Μπιριγκογκος

    Το σκυλι ειναι φοβισμενο, το απηγαγαν και το εδεσαν…..δεν ξερουμε σε τι βαθμο το κακοποιησαν. οταν αντιληφθηκαν οτι πλησιαζει ο φιλος το ελυσαν και πηγε στο αμαξι. σημειωτεον οτι ειχαν κλεισει το μπιπερ. Οταν ο φιλος δοκιμασε να ανοιξει το μπιπερ ο σκυλος κρυφτηκε κατω απο το αμαξι. Ωστοσο παραμενει φοβισμενο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #185568

    δεν εχει σημασια αν ηταν νομιμοι κυνηγοι οι λαθροθηρες. ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ. διοτι πολυ απλα, το οτι ενας ανθρωπος σεβεται τον νομο και παει και βγαζει αδεια, δεν σημαινει ταυτοχρονα οτι ειναι και ΑΝΘΡΩΠΟΣ, φιλοζωος, οτι εχεις σωας τας φρενας κτλ.

    και οχι, δεν εχει καμια σημασια το αν οι "οικολογοι" του κωλου θα βρουν αφορμη και παλι να μας κραξουν. αυτο δεν θα πρεπει να αποτελει δικαιολογια ωστε καθε φορα να το ραβουμε (και να την γλυτωνουν οι μπινεδες) επειδη δεν θελουμε να γινουμε στοχος των αλλων μπινεδων. ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ.

    αν ηταν το δικο μου σκυλι, κυνηγοι η λαθροθηρες, θα ηταν ολοι τους αναπηροι αυτη τη στιγμη απο το ξυλο.

    και οσο για τους γουρουναδες, ειναι ευχαριστο να βλεπουμε τα τελευταια χρονια να υπαρχουν ευσυνειδητοι γουρουναδες , σωστοι και λογικοι. αλλα δυστυχως συνεχιζουν ακομα να υπαρχουν και οι "παλιας κοπης" αμορφωτοι σουρωμενακηδες αγριανθρωποι χασαπηδες. και ειναι παντου!

    και κατι πρεπει να γινει με την παρτυ τους.

    τι παει να πει "γιατι σκοτωσε ο λαγας γουρουνι?"
    δηλαδη εγω σαν λαγας πρεπει να αρχισω να βριζω τους φερματζηδες οταν χτυπανε και κανενα λαγο? μη τρελαθουμε κιολας!!!
    η μηπως οι μπεκατσαδες πρεπει να βριζουν τους περδικαδες και αντιστροφως?

    ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ?

    ποσο απεριοριστο δικιο ειχε τελικα (δυστυχως η ευτυχως) ο μπιριγκογκος οταν ειχε πει με λιγα λογια οτι το κυνηγι αγριοχοιρου στην Ελλαδα ετσι οπως γινεται ειναι ενα μπαχαλο. ποσο δικιο ειχε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    892
    QWER στις #272362

    [b]Το σκυλι ειναι φοβισμενο, το απηγαγαν και το εδεσαν…..δεν ξερουμε σε τι βαθμο το κακοποιησαν. οταν αντιληφθηκαν οτι πλησιαζει ο φιλος το ελυσαν και πηγε στο αμαξι. σημειωτεον οτι ειχαν κλεισει το μπιπερ. Οταν ο φιλος δοκιμασε να ανοιξει το μπιπερ ο σκυλος κρυφτηκε κατω απο το αμαξι. Ωστοσο παραμενει φοβισμενο[/b]

    δηλαδη κοπανησαν το σκυλι του οι κανιβαλοι επειδη θεωρησαν οτι το βουνο τους ανηκει και ο φιλος σου θα τους ζητησει και συγγνωμη κιολλας????

    ετσι ας μην τον συνεχισει και αλλα σκυλια θα εχουν την ιδια καταληξη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #272355

    Χωρίς να θέλω να αδικήσω τους συναδέλφους που επιδίδονται στό κυνήγι του αγριόχοιρου(και εγώ κυνηγούσα επί δέκα χρόνια αγριογούρουνα με τήν παρέα μου)
    θέλω να πώ πώς κάθε Σαββατοκύριακο και Τετάρτη που είναι μέρες για κυνήγι αγριόχοιρου τα βουνά της χώρας τελούν υπό "καθεστώς άτυπης ομηρίας" από τους
    συναδέλφους κυνηγούς αγριόχοιρου.
    Επικρατεί ενά "αβατο" τύπου Αγίου Όρους(μεταφορική παρομοίωση)για τους υπόλοιπους κυνηγούς.Βέβαια προσωπικά δεν θα ρίσκαρα την σωματική μου ακεραιότητα
    να επιχειρήσω να εισέλθω σε ένα κυνηγότοπο ζωσμένο απ΄άκρη σ΄άκρη από συναδέλφους που έχουν γεμισμένα τα όπλα με μονόβολα και ψήφους.

    +1

    Δυστυχώς το έχω διαπιστώσει και βιώσει και εγώ αλλά και σε ορισμένους "λαγοκυνηγούς".

    Την περασμένη εβδομάδα μάλιστα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    267
    armsnick στις #185592

    Αισθάνομαι την ανάγκη, μιας και εγώ έβαλα το θέμα στο http://kentayros.wordpress.com/ να προσθέσω ένα – δυο λόγια μιας και το θέμα έχει αρχίσει να παίρνει άσχημη τροπή.
    Τόσο στο facebook όσο και εδώ που αναδημοσιεύτηκε το θέμα τείνει να γίνει μια συλλήβδην καταδίκη για τους κυνηγούς του αγριόχοιρου.
    Πρώτον: Θα ήθελα να ξαναπώ ότι δεν ήμουν παρόντας και ό,τι γνωρίζω για το θέμα προέρχονται από ότι διάβασα στο facebook.
    Δεύτερον: Δε φταίνε όλοι οι γουρουνοκυνηγοί για κάτι που πιθανώς έκανε μια παρέα ανεγκέφαλων. Ας μην κάνουμε και εμείς όπως οι αντικυνηγοί οι οποίοι κατηγορούν όλους τους κυνηγούς για τις απαράδεκτες πράξεις ορισμένων ανεγκέφαλων. Φαινόμενα τοπικισμού έχουμε όλοι αντιμετωπίσει και δεν ήταν μόνο από γουρουνοκυνηγούς. Όλοι έχουμε από ένα – δυο τουλάχιστον περιστατικά, οπότε ας λήξει αυτό το "οι κακοί γουρουνοκυνηγοί", αν μη τι άλλο δεν είναι δίκαιο για μια μεγάλη μερίδα κυνηγών σαν και εμάς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    hunter13 στις #272261

    ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    492
    sam13 στις #272258

    δεν εχει σημασια αν ηταν νομιμοι κυνηγοι οι λαθροθηρες. ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ. διοτι πολυ απλα, το οτι ενας ανθρωπος σεβεται τον νομο και παει και βγαζει αδεια, δεν σημαινει ταυτοχρονα οτι ειναι και ΑΝΘΡΩΠΟΣ, φιλοζωος, οτι εχεις σωας τας φρενας κτλ.

    και οχι, δεν εχει καμια σημασια το αν οι "οικολογοι" του κωλου θα βρουν αφορμη και παλι να μας κραξουν. αυτο δεν θα πρεπει να αποτελει δικαιολογια ωστε καθε φορα να το ραβουμε (και να την γλυτωνουν οι μπινεδες) επειδη δεν θελουμε να γινουμε στοχος των αλλων μπινεδων. ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ.

    αν ηταν το δικο μου σκυλι, κυνηγοι η λαθροθηρες, θα ηταν ολοι τους αναπηροι αυτη τη στιγμη απο το ξυλο.

    και οσο για τους γουρουναδες, ειναι ευχαριστο να βλεπουμε τα τελευταια χρονια να υπαρχουν ευσυνειδητοι γουρουναδες , σωστοι και λογικοι. αλλα δυστυχως συνεχιζουν ακομα να υπαρχουν και οι "παλιας κοπης" αμορφωτοι σουρωμενακηδες αγριανθρωποι χασαπηδες. και ειναι παντου!

    και κατι πρεπει να γινει με την παρτυ τους.

    τι παει να πει "γιατι σκοτωσε ο λαγας γουρουνι?"
    δηλαδη εγω σαν λαγας πρεπει να αρχισω να βριζω τους φερματζηδες οταν χτυπανε και κανενα λαγο? μη τρελαθουμε κιολας!!!
    η μηπως οι μπεκατσαδες πρεπει να βριζουν τους περδικαδες και αντιστροφως?

    ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ?

    ποσο απεριοριστο δικιο ειχε τελικα (δυστυχως η ευτυχως) ο μπιριγκογκος οταν ειχε πει με λιγα λογια οτι το κυνηγι αγριοχοιρου στην Ελλαδα ετσι οπως γινεται ειναι ενα μπαχαλο. ποσο δικιο ειχε

    δυστυχως φιλε ετσι ειναι… στην περιοχη που αναφερω τα γουρουνια πρεπει να τα βαρανε μονο γουρουναδες κατα την αποψη τους. τι να πεις? εδω δεν ειχε ποτε γουρουνια και ειχαμε το κεφαλι μας ησυχο. δυστυχως ομως εδω και 4 με 5 χρονια εχουν ερθει κι εδω… και λεω δυστυχως (αν ειναι δυνατον) και τωρα πρεπει να την πληρωνουν οι αλλοι κυνηγοι και τα σκυλια μας…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1142
    ΛΑΜΠΡΟΣ στις #272252

    Χωρίς να θέλω να αδικήσω τους συναδέλφους που επιδίδονται στό κυνήγι του αγριόχοιρου(και εγώ κυνηγούσα επί δέκα χρόνια αγριογούρουνα με τήν παρέα μου)
    θέλω να πώ πώς κάθε Σαββατοκύριακο και Τετάρτη που είναι μέρες για κυνήγι αγριόχοιρου τα βουνά της χώρας τελούν υπό "καθεστώς άτυπης ομηρίας" από τους
    συναδέλφους κυνηγούς αγριόχοιρου.
    Επικρατεί ενά "αβατο" τύπου Αγίου Όρους(μεταφορική παρομοίωση)για τους υπόλοιπους κυνηγούς.Βέβαια προσωπικά δεν θα ρίσκαρα την σωματική μου ακεραιότητα
    να επιχειρήσω να εισέλθω σε ένα κυνηγότοπο ζωσμένο απ΄άκρη σ΄άκρη από συναδέλφους που έχουν γεμισμένα τα όπλα με μονόβολα και ψήφους.

    ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΥΝΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΥΡΟΥΝΑΔΕΣ……….ΑΥΤΟΙ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ………ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΠ ΟΤΙ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΣΕΤΤΕΡ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΘΑ ΕΓΙΝΕ ΓΙΑ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟ.

    ΛΑΜΠΡΟΣ

    ΥΓ.ΚΑΠΟΤΕ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΦΙΛΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΑΝ ΟΙ ΓΟΥΡΟΥΝΑΔΕΣ ΒΡΗΘΗΚΑ ΣΕ ΚΛΟΙΟ ΣΕ ΧΡΟΝΟ ΜΗΔΕΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΝΤΑΗΛΙΚΗ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ …..ΜΟΛΙΣ ΚΑΤΕΒΗΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΓΝΩΡΙΣΑΝ ……ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ. ΟΧΙ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΦΟΒΙΣΑ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟ ΝΤΡΟΠΗ ΤΑ ΓΥΡΙΣΑΝΕ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝΕ ΤΗΝ ΜΑΚΑΚΙΑ ΤΟΥΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 44 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων