Απαράδεκτο περιστατικό από κατ’ ευφημισμόν κυνηγούς.

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 31 έως 44 (από 44 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #272237

    Τι να πουμε ρε παιδια τι φταει το ζωο και το χτυπησαν τοσο παλικαρια ηταν αυτοι που τα εβαλαν με το σκυλι του ανθρωπου?Αν ειχαν αρχ..ια ας τον επιαναν και να του πουν μια κουβεντα αλλα να του βαρεσουν το ζωο εκει θελουν γαμ…σει οι λυγουριδες αλλα που θα παει θα τον βρουν το μαστορα τους ;) :D


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #272151

    Αισθάνομαι την ανάγκη, μιας και εγώ έβαλα το θέμα στο [url=”http://kentayros.wordpress.com/”]http://kentayros.wordpress.com/[/url] να προσθέσω ένα – δυο λόγια μιας και το θέμα έχει αρχίσει να παίρνει άσχημη τροπή.
    Τόσο στο facebook όσο και εδώ που αναδημοσιεύτηκε το θέμα τείνει να γίνει μια συλλήβδην καταδίκη για τους κυνηγούς του αγριόχοιρου.
    Πρώτον: Θα ήθελα να ξαναπώ ότι δεν ήμουν παρόντας και ό,τι γνωρίζω για το θέμα προέρχονται από ότι διάβασα στο facebook.
    Δεύτερον: Δε φταίνε όλοι οι γουρουνοκυνηγοί για κάτι που πιθανώς έκανε μια παρέα ανεγκέφαλων. Ας μην κάνουμε και εμείς όπως οι αντικυνηγοί οι οποίοι κατηγορούν όλους τους κυνηγούς για τις απαράδεκτες πράξεις ορισμένων ανεγκέφαλων. Φαινόμενα τοπικισμού έχουμε όλοι αντιμετωπίσει και δεν ήταν μόνο από γουρουνοκυνηγούς. Όλοι έχουμε από ένα – δυο τουλάχιστον περιστατικά, οπότε ας λήξει αυτό το "οι κακοί γουρουνοκυνηγοί", αν μη τι άλλο δεν είναι δίκαιο για μια μεγάλη μερίδα κυνηγών σαν και εμάς.

    φιλε μου,

    καταρχην κανενας δεν "καταδικαζει ολους τους γουρουνοκυνηγους". απλως ξερεις ειναι τοσο μαζικη η αντιδραση σε αυτο το γεγονος, που ουσιαστικα δειχνει οτι μεγαλη μεριδα κυνηγων εχει προβλημα με πολλους (οχι ολους) γουρουνοκυνηγους. και ξερεις τι λενε, οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια. δεν ειναι τυχαια αυτη η τροπη που βλεπεις να περνει η συζητηση. εγω προσωπικα δεν ετυχε ποτε να εχω προβλημα μαζι τους (ευτυχως) γιατι δεν κυνηγαω μπεκατσα και δεν ετυχε να συναντηθουμε. αλλα ειναι ελαχιστοι οι κυνηγοι μπεκατσας (και οχι μονο) που εχω γνωρισει που να μην εχουν δικαιολογημενα παραπονα απο αυτους.

    η συμπεριφορα πολλων γουρουναδων ειναι αισχρη. αλλα εδω υπαρχει ενα αλλο θεμα ακομα χειροτερο φιλε μου. δεν ειναι θεμα τοπικισμου οπως λες. ουτε ειναι θεμα καυγα μεταξυ κυνηγων. ειναι θεμα βαναυσοτητας προς τα ζωα, που πηγαζει κυριως απο την αθλια διανοητικη κατασταση αυτων των ατομων…
    δεν λεω οτι ολοι οι γουρουναδες ειναι μαλακες φυσικα και βαρβαροι. ουτε οτι ολοι οι αλλοι ειναι λουλουδια. οχι. δεν γενικευω. ειναι ομως αληθεια οτι τα περισσοτερα ακαρδα κτηνη που θα βρεις μεσα στην κυνηγετικη οικογενεια, βρισκονται αναμεσα στους γουρουναδες. το γιατι, ειναι αλλη-μεγαλη – συζητηση.
    παντως μια "βολτα" στο youtube μπορει να σε πεισει περι του λογου του αληθες…

    και κατι ακομα. λενε ορισμενοι φιλοι εδω μεσα οτι οι γουρουναδες που δεν ειναι "σωστοι" η αυτοι που σκοτωνονται, ειναι κυριως ατομα νεα στο κυνηγι του αγριοχοιρου. νεα και απειρα.
    εγω εχω αντιθετη αποψη.
    αν τα ατομα αυτα ειναι γενικως νεα στο κυνηγι, τοτε ναι θα μπορουσε αυτο να ισχυε. αν ομως προκειται για κυνηγους που "μεταπηδησαν " στο γουρουνι απο αλλα κυνηγια πχ περδικα-λαγο-μπεκατσα κτλ, τοτε μιλαμε για ατομα με καποια σχετικη κυνηγετικη και οχι μονο παιδεια. και εμπειρια. και ειναι ατομα που εχουν την αυτογνωσια οτι ειναι ασχετοι απο γουρουνια και γιαυτο ΑΚΡΙΒΩΣ το λογο προσεχουν.

    αντιθετως, πολλοι (οχι ολοι ευτυχως) απο τους παλιους γουρουναδες, ειναι ξερολες, εχουν μαγκομανια και υπερβολικη σιγουρια στις γνωσεις και τις ικανοτητες τους. και γιαυτο σκοτωνονται!!
    για να σκοτωθει ενας γουρουνας πρεπει 2 να κανουν την μαλακια ταυτοχρονα. ο ενας που θα αλλαξει καρτερι και ο αλλος που θα τουφεκισει κατι που δεν το βλεπει καλα.
    και συνηθως αυτοι ειναι μεγαλης ηλικιας ή ατομα που νομιζουν οτι ειναι ραμπο και πολυ μαγκες…

    οταν απαλαγουμε απο αυτους λοιπον αλλα και απο τους βαρβαρους που τιρανανε ζωα, και πιο ασφαλεις θα ειμαστε στα κυνηγια μας ΟΛΟΙ αλλα και η οικογενεια των γουρουναδων θα ανεβει επιπεδο!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #272150

    Τι να πουμε ρε παιδια τι φταει το ζωο και το χτυπησαν τοσο παλικαρια ηταν αυτοι που τα εβαλαν με το σκυλι του ανθρωπου?Αν ειχαν αρχ..ια ας τον επιαναν και να του πουν μια κουβεντα αλλα να του βαρεσουν το ζωο εκει θελουν γαμ…σει οι λυγουριδες αλλα που θα παει θα τον βρουν το μαστορα τους ;) :D

    +10

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #185711

    Αν ήξεραν οι συνάδελφοι πόσες φορές και εγώ αλλά και η παρέα που κυνηγούσα αγριογούρουνα είχαμε βρεί σκύλους άλλων συναδέλφων και όχι μόνο δεν πειράζαμε
    τα ζωντανά ίσα- ίσα τα μαζεύαμε και ειδοποιούσαμε τα αφεντικά τους να έρθουν να τα παραλάβουν όπως τα βρίσκαμε .(είχαμε βρεί και μαζεψει και χτυπημένο από κάπρο σκυλί και ειδοποιήσαμε τον ιδιοκτήτη του έγκαιρα.)

    Θυμάμαι πρίν πολλά χρόνια είχα βρεί μιά σκύλα ,πολύ καλή στό κυνήγι του αγριόχοιρου, ήταν από μία παρέα από τήν Αγιά-Μεταξοχώρι που κυνηγούσε στόν Κίσσαβο.
    Αφού τήν μάζεψα τήν είχα στό σπίτι για περίπου είκοσι μέρες τήν φρόντισα την τάισα και κάποια στιγμή ο πατέρας μου ήρθε με τους ιδιοκτήτες στό σπίτι και τους την παρέδωσε όπως την είχαμε βρεί και καλύτερα.
    Εκείνο το σκυλί το θυμάμαι ακόμη,τόσο πολύ το αγάπησα σε τόσο λίγο χρόνο.Ηταν πανέμορφο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    663
    RIOTDORO στις #272097

    ;) :D ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ…………………………………………………… ;) :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #185736

    Aλλη μια φορα βλεπουμε οτι οι γουρουναδες οι πιο πολλοι ειναι για το ρεμα που λεμε,, [κρεατεμποροι του κερατα]
    τι τους εκανε το σκυλακι ρε τους μαλακες,,δεν τους βαζω ολους στο τσουβαλι,εχει και πολυ καλα παιδια γουρουναδες
    αλλα ολοι κυνηγαμε στην ελλαδα και ξερουμε καλα τι παιζει με πολλους απο δαυτους,, αμα εκαναν κατι τετοιο στο σκυλι μου
    απλα θα τους τουφεκαγα στα ποδια με δραμιαρες και θα τους καθηζα σε αναπηρικο καροτσι για την υπολοιπη μιζερη ζωη τους
    ουστ κοπροσκυλα παλιο λιγουρια θρασυδειλοι που τα βαζετε με τα σκυλακια

    Μια φορα χτυπησαμε ενα γουρουνι το οποιο πηγε και εκατσε σε μια λουτσα αρκετα μακρια απο το μερος που χτυπηθηκε
    η ζηνα μας το κλητερο σκυλι που ειχαμε τοτε το πηρε στο κατοπι το βρηκε και καθησε και το γαυγηζε απο κοντα
    το ακουσε μια αλλη παρεα πηγε εκει τουφεκισε το σκυλι επι τοπου και πηρε το γουρουνι,,ας το επερναν οι μαλακες τα λιγουρια
    αλλα το σκυλι γιατι να το σκοτωσουν,,τετοια τομαρια ειναι πολλοι απο αυτους,,και δυστηχος σοι παει το βασιλειο που λεμε
    σταματαω εδω γιατι θυμηθικα την σκυλιτσα τωρα και τα πειρα στο κρανιο και θα γραψω πολλα για δαυτους,,και δεν κανει…

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #185739

    Διαβαζω ολα αυτα που γραφονται και δεν μπορω να το πιστεψω…Δειγματα παντελους ελλειψης κοινωνικης συνειδησης, συμπεριφορας αμιλλας προς τον συνκυνηγο και απολυτη ελλειψη σεβασμου στο θηραμα και το σκυλο απο ομαδες που, απο οτι φαινεται, δεν ειναι η εξαιρεση παρα ο κανονας…

    Ποια ειναι η λυση? Να παμε και να τους βρουμε και να κανουμε πολεμο καθε φορα που βγαινουμε στο βουνο να ξεσκασουμε? Γιατι πληρωνετε τις αδειες? Τι υποσταση εχει ο Συλλογος και η ΚΣΕ? Αν δεν απαντηθουν αυτες οι ερωτησεις και γινουν συνειδητες προσπαθειες εξαλλειψης αυτων των στοιχειων, τοτε θα παραμεινω πιστος στην αρχικη μου επισημανση: Δεν υπαρχει ελπιδα…

    φιλικα

    Μπιριγκογκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #272078

    Διαβαζω ολα αυτα που γραφονται και δεν μπορω να το πιστεψω…Δειγματα παντελους ελλειψης κοινωνικης συνειδησης, συμπεριφορας αμιλλας προς τον συνκυνηγο και απολυτη ελλειψη σεβασμου στο θηραμα και το σκυλο απο ομαδες που, απο οτι φαινεται, δεν ειναι η εξαιρεση παρα ο κανονας…

    Ποια ειναι η λυση? Να παμε και να τους βρουμε και να κανουμε πολεμο καθε φορα που βγαινουμε στο βουνο να ξεσκασουμε? Γιατι πληρωνετε τις αδειες? Τι υποσταση εχει ο Συλλογος και η ΚΣΕ? Αν δεν απαντηθουν αυτες οι ερωτησεις και γινουν συνειδητες προσπαθειες εξαλλειψης αυτων των στοιχειων, τοτε θα παραμεινω πιστος στην αρχικη μου επισημανση: Δεν υπαρχει ελπιδα…

    φιλικα

    Μπιριγκογκος

    Δυστυχώς αγαπητέ οι παραπάνω σκέψεις θα θεωρούνταν δεδομένες στο κράτος που δια μένεις, στην Ελλάδα είμαστε πολύ, πάρα πολύ πίσω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    663
    RIOTDORO στις #272066

    ΑΝ ΓΙΝΟΥΝ 2-3 ΚΑΛΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ Κ ΒΓΕΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ ΟΤΙ ΠΛΕΟΝ ΔΝ ΦΤΟΥΡΑΝΕ ΘΑ ΣΤΡΩΣΟΥΝΕ Κ ΑΥΤΟΙ…….ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΑΚΟΥΩ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΓΙΝΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ…….

    ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ Κ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ……… ;)

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #272061

    ΑΝ ΓΙΝΟΥΝ 2-3 ΚΑΛΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ Κ ΒΓΕΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ ΟΤΙ ΠΛΕΟΝ ΔΝ ΦΤΟΥΡΑΝΕ ΘΑ ΣΤΡΩΣΟΥΝΕ Κ ΑΥΤΟΙ…….ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΑΚΟΥΩ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΓΙΝΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ…….

    ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ Κ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ……… ;)

    και τι θα τους κανεις? θα τους τουφεκισεις? θα τους δειρεις? θα τους καψεις το αμαξι? τοτε γινεσαι ιδιος με αυτους…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    663
    RIOTDORO στις #272060

    και τι θα τους κανεις? θα τους τουφεκισεις? θα τους δειρεις? θα τους καψεις το αμαξι? τοτε γινεσαι ιδιος με αυτους…

    ΤΟΤΕ ΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ…………..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #271932

    και τι θα τους κανεις? θα τους τουφεκισεις? θα τους δειρεις? θα τους καψεις το αμαξι? τοτε γινεσαι ιδιος με αυτους…

    επειδη λοιπον "εμεις" δεν ειμαστε ιδιοι με αυτους και δεν θα ξεσπασουμε αδικως σε πλασματα και σε αντικειμενα που δε μας φταινε (πχ σκυλια, αμαξια κτλ) το μονο που θα κανουμε αν δουμε κατι τετοιο να συμβαινει, ειναι να τους μπαγλαρωσουμε για να νιωσουν και αυτοι τι εστι βερυκοκο και μετα θα φωναξουμε και τους μπατσους για να υποστουν και τις συνεπιες του νομου (του οποιου νομου τελος παντων)…

    παντως δεν νομιζω οτι αν καποιος το κανει αυτο στο σκυλι μου θα τον αφησω ατιμωρητο. μηπως να του γυρησω και το αλλο μαγουλο? Δεν Νομιζω Τακη…

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #186417

    Για την παιδεια που εχουν μερικοι [κυνηγοι].Ανακοινωση σημερα στο τοπικο ραδιοφωνο,παρακληση της ΔΕΗ να μην πυροβολουμε τα ηλεκτροφορα καλωδια
    γιατι υπηρξαν εκτεταμενες διακοπες ρευματος καθως και μεγαλος κινδυνος.Οι μαλακ…..πυροβολουν τα ψαρονια πανω στα ηλεκτροφορα καλωδια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #270529

    Μια φορα χτυπησαμε ενα γουρουνι το οποιο πηγε και εκατσε σε μια λουτσα αρκετα μακρια απο το μερος που χτυπηθηκε
    η ζηνα μας το κλητερο σκυλι που ειχαμε τοτε το πηρε στο κατοπι το βρηκε και καθησε και το γαυγηζε απο κοντα
    το ακουσε μια αλλη παρεα πηγε εκει τουφεκισε το σκυλι επι τοπου και πηρε το γουρουνι,,ας το επερναν οι μαλακες τα λιγουρια
    αλλα το σκυλι γιατι να το σκοτωσουν,,τετοια τομαρια ειναι πολλοι απο αυτους,,και δυστηχος σοι παει το βασιλειο που λεμε
    σταματαω εδω γιατι θυμηθικα την σκυλιτσα τωρα και τα πειρα στο κρανιο και θα γραψω πολλα για δαυτους,,και δεν κανει…

    oxi re file…..mia thlipsh me diaperase , ahdiasa

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 31 έως 44 (από 44 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων