λαγος

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 45 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #64733


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από billbe στίς 29 Σεπτέμβριος 2005


    ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΣΕ ΚΗΦΙΣΙΑ Ν.ΕΡΥΘΡΑΙΑ ΚΛΠ ΒΟΡΕΙΑ ΠΑΝΤΩΣ,ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΛΑΓΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΙΑΦΕΥΓΟΥΝ ΤΑ ΚΟΝΤΙΝΑ ΜΑΓΑΖΙΑ!ΤΑ MAIONCHI SPECIAL COLLECTION ΤΙ ΛΕΝΕ?


    [/indent]

    Μπορείς να πας στο link του e-artemis επιχειρήσεις.

    Στο χαλάνδρι είναι ο Λιγνός.

    Οσο για φυσίγγια.

    Για κοντά προτείνω το ΝS Super Felt (μάλλινο) Νο6

    Και για κανονικό ή win supreme 36gr (high speed) Νο4

    η το heavy load (42gr) της ΝS. Νο4

    Με το καλό!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #340954

    ΤΑ MAIONCHI SPECIAL COLLECTION ΤΙ ΛΕΝΕ?

    Αυτά,τα χρησιμοποιεί ο φίλος μου στον Έβρο.Απ’ότι μου έχει πει είναι κορυφή.

    Επίσης, κάποια μέρα που βρέθηκα σε ένα κατάστημα με κυνηγετικά για να πάρω φυσίγγια ήταν & ένας συνάδελφος που ψώνιζε & είχε πιάσει την κουβέντα με τον υπάλληλο & του έλεγε ότι τα συγκεκριμένα είναι καταπληκτικά.

    Προσωπικά λαγό δεν κυνηγάω αλλά αν κρίνω από τα υπόλοιπα φυσίγγια της MAIONCI που χρησιμοποιώ,αν τα πάρεις πιστεύω να τα ευχαριστηθείς.

    Τώρα βέβαια είναι & πως <<κάθονται>> στον καθένα.

    Καλές τουφεκιές!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #64735

    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #340955

    bill se vlepo apofasismeno na ton pareis ton aftia…..:)] src=”http://www.e-artemis.gr/Forum/smileys/smiley1.gif&#8221; width=17> 

    mia kali lisi einai kai ta 3A S.M. …..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #64743

    Bilbe θα σου έλεγα να δοκιμάσεις και τα 36άρια της browning τα δοκίμασα σε αγριοκούνελο και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #65452

    Καλή εβδομαδα,

    Το Πσκ πήγε καλά από πλευρά κάρπωσης. Ο καιρός  στην Πελοπόννησο ήταν ιδανικός για λαγό. Αν δεν υπήρχαν και οι φόλες…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #65469


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από xirokos στίς 17 Οκτώβριος 2005


    Καλή εβδομαδα,

    Το Πσκ πήγε καλά από πλευρά κάρπωσης. Ο καιρός  στην Πελοπόννησο ήταν ιδανικός για λαγό. Αν δεν υπήρχαν και οι φόλες…..


    Αντρέα μπράβο πάντα τέτοια, ειδικά ο ένας από τους δύο λαγούς ήταν εξαιρετικός.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    and73 στις #65537

    Ερωτηση για τους Λαγοκυνηγους?

    Αλλαζει συνηθειες ο λαγος με την αποτομη αλλαγη του καιρου?  Οταν ενω ειναι λιακαδα, με ζεστη, χωρις υγρασια κτλ, και ξαφνικα μπαινουν τα κρυα, βροχες –  συννεφιες κτλ?

    Ειναι πιθανον οι λαγοι να μετατοπιζονται?  Δηλαδη να φευγουν απο την περιοχη?

    Ο λογος που ρωτω ειναι επιδη εδω και λιγο καιρο κανω εκπαιδευτικα με τον σκυλο μου σε συγκεκριμενη περιοχη την οποια γνωριζω πολυ καλα.  Εκει οπου ειχε λιακαδες και ψηλη θερμοκρασια εβρισκα 3 λαγους.  Τον ενα σε μια πεφκοφιτη πλαγια και τους αλλους δυο πολυ κοντα στον πρωτο με την διαφορα οτι τους εβρισκα στο βαθος του ποταμου (περισσοτερη δροσια).  Εδω και μια εβδομαδα  εχει αλλαξει η θερμοκρασια στην περιοχη, εχει βρεξει 2-3 μερες, και ειναι συννεφια,εχω κανει 4 εξορμισεις, 2 πρωινες –  2 απογευματινες, αλλα οι λαγοι εχουν εξαφανιστει.  Εχω κοιταξει σε ολη την περιοχη σε ακτινα 1τετραγωνικου ΚΜ αλλα τιποτα, ουτε σημαδια, ουτε μυρωδιες, τιποτα…  Δεν θελω να σκεφτω οτι καποιος τους πηρε ξαφνικα με “εντεχνο” τροπο.  Ισως λογο του καιρου εχουν ανεβει πιο ψηλα, αλλα και εκει κοιταξα επιμελως.

    Τι λετε?

    Ανδρεας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #65538

    Αντρέα ο λαγός δεν αλλάζει περιοχή σχεδόν ποτέ. Απλά επιλέγει διαφορετικό γιατάκι ανάλογα με τις καιρικές συνθήκες. Για παράδειγμα όταν φυσα πολύ, γιατακιάζει σε οργομένα χωράφια που είναι ανοικτά ώστε να ελέγχει καλύτερα τους εχθρούς όταν πλησιασουν. Στα πυκνά ο αέρας μετακινεί χόρτα και κλαδιά δημιουργόντας θορύβους οπότε δεν μπορεί να ξεχωρίσει τον εισβολέα.

    Στην βροχή και το κρύο επιλέγει στεγνά και προσήλια σημεία.

    Ψάξτους στην γύρω περιοχή σίγουρα θα τους βρεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    and73 στις #65617

    Αυτο ηξερα και εγω Κωστα,

    Μονο που σε αυτη την περιπτωση δυστυχως δεν υπαρχουν οσμες..  Δεν πιανει ντορο ο σκυλος για να μου δειξει τουλαχιστος οτι κατι υπαρχει στην περιοχη, και ας μην τον βρει τον λαγο.  Τι να πει κανεις?  Το σαββατοκυριακο θα εχω την ευκαιρια να παω με ενα φιλο που εχει ενα πολυ εμπειρο ημιαιμο γκεκας.  Τοτε θα δειξει νομιζω.

    Ανδρεας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    441
    mesonas στις #341379

      Οι προσπάθειες τού Κ.Σ.Κέρκυρας γιά την αύξηση τού πληθυσμού τού ενδημικού θηράματος φαίνεται να έχουν αποδόσει καρπούς.Αρκετοί συνάδελφοι τελευταία έχουν στην κατοχή τους λαγόσκυλα, καί αρκετές φορές έχω συναντήσει λαγό στο δρόμο μου είτε νωρίς το πρωί πηγαίνοντας είτε το βράδυ γυρίζοντας από το κυνήγι. Η σημερινή συνάντηση όμως ήταν διαφορετική.Ενώ καθόμουν στο πρωϊνό καρτέρι τσίχλας τα σκυλιά συνάδελφου είχαν ξεφωλιάσει τον λαγό καί επί αρκετή ώρα τον είχαν στο κυνήγι ουρλιάζοντας, ώσπου,κάποια στιγμή απ’το πουθενά μου στήθηκε στα 20 μέτρα καί μου έδωσε την ευκαιρία γιά βολή.Σκέφτηκα να το κάνω καί αν τον έπαιρνα να άφηνα τα σκυλιά να τον πάνε στο αφεντικό τους,αλλά αυτός ο τρόπος κυνηγιού δεν θα είχε νόημα ούτε γιά μένα ούτε γιά ‘κείνον.Αλλά μέχρι να αποφασίσω εγώ αποφάσισε ο λαγός καί πήρε την πλαγιά όπου στην συνέχεια ακολούθησαν καί τα σκυλιά.Αγνωστε φίλε λαγοκυνηγέ εύχομε τα σκυλιά σου να οδήγησαν τον λαγό εκεί πού έπρεπε,όχι πάντως σε γνωστή αμμώδης περιοχή πού την νύχτα οργώνουν τα 4χ4 πλήρως εξοπλισμένα(λετε να ψάχνουν γιά λαγούς;). Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    and73 στις #66099

    File Mesonas,

    Αυτο που εκανες εσυ δεν νομιζω να μπορουν να το κανουν πολλοι κυνηγοι.  Μπραβο σου.  Χρειαζεται μεγαλο κυνηγετικο ηθος και πραγματικη εκτιμηση προς το θηραμα για να μπορεσει καποιος να μην μπει στον πειρασμο να πυροβολισει.  Εγω παντως δεν αντεχα, ουτε θα το σκεφτομουν καν να τον αφησω να φυγει.

    ΑΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #66106

    ΣΤΑ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΚΥΝΗΓΗΤΙΚΑ ΗΘΗ-ΕΘΙΜΑ Ο ΛΑΓΟΣ ΠΟΥ ΤΟΥΦΕΚΙΟΤΑΝ ΕΚΤΟΣ ΠΑΡΕΑΣ ΔΙΝΟΤΑΝ ΣΤΟΝ ΕΧΟΝΤΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ. ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟΝ ΘΥΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΛΟΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΑΦΕΘΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΞΟΔΟ ΣΤΟΝ ΕΧΟΝΤΑ ΤΟΥΣ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΞΕΦΩΛΙΑΣΜΑ κ ΚΑΡΠΩΣΗ.   ΧΡΗΣΤΟΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    441
    mesonas στις #66127

    Φίλε and73 καί φίλε shotgun1,τα μηνύματά σας μού έδωσαν ικανοποίηση περισσότερη από ότι 100 τέτοιοι λαγοί,θεωρώ ότι αν έπαιρνα τον συγκεκριμένο θα ήμουν κλέφτης.Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    xeimwnas στις #66279

    για τους φιλους λαγοκυνηγους, κυριως απο την στερεα ελλαδα και την ευβοια, θα ηθελα να προτεινω ενα απο τα πιο ¨πλουσια μερη με ατελειωτους λαγους και ντορο σιγουρο. στην τοποθεσια   αγια σοφιας   πισω απο την Στενη της Διρφυς στην Ευβοια. ρωτηστε ειναι ευκολη διαδρομη. ελαχιστες παρεες γνωριζουν και το μερος ειναι ασφαλες. επισκεφθειτε το και θα με θυμηθειτε..εχω βγαλει πολλους λαγους εκει και φετος ειναι ακομα καλυτερα..αυτα, σαν μια καλη συμβουλη, γιατι εγω πλεον μετακομιζω λογω εργασιας στην θρακη. πηγαινετε λοιπον, και θυμηθειτε με οταν γυρνατε με σιγουρο θηραμα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 45 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων