EIΔΗΣΕΙΣ ΠΟΥ KAINE

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 2,521 έως 2,535 (από 2,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #465533

    Για να κινητοποιηθεί ο κόσμος πρέπει να υπάρξει ένας <<ΦΟΡΕΑΣ>> που θα τον εμπνεύσει και θα τον συμπαρασύρει
    σε μαζικότατες εκδηλώσεις διαμαρτυρίας ενάντια στο κυβερνητικό κατεστημένο που αυτή τη στιγμή εκπροσωπούν η
    ΝΟΔΟΥΛΑ και το ΠΑΣΟΚ.
    Τέτοιος <<ΦΟΡΕΑΣ>> όμως αυτή την στιγμή δεν υπάρχει.
    Οι συδικαλιστές έχουν απαξιωθεί τελείως και η αντιπολίτευση είναι ένα μάτσο χαβαλέδες και γραφικοί.
    Ποιός λοιπόν θα κινητοποιήσει τον κόσμο???????


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #465538

    Δύσκολα βάζεις
    την ίδια σκέψη έχω και εγώ…….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #465544

    Για να κινητοποιηθεί ο κόσμος πρέπει να υπάρξει ένας <<ΦΟΡΕΑΣ>> που θα τον εμπνεύσει και θα τον συμπαρασύρει<br>
    σε μαζικότατες εκδηλώσεις διαμαρτυρίας ενάντια στο κυβερνητικό κατεστημένο που αυτή τη στιγμή εκπροσωπούν η<br>
    ΝΟΔΟΥΛΑ και το ΠΑΣΟΚ.<br>
    Τέτοιος <<ΦΟΡΕΑΣ>> όμως αυτή την στιγμή δεν υπάρχει.<br>
    Οι συδικαλιστές έχουν απαξιωθεί τελείως και η αντιπολίτευση είναι ένα μάτσο χαβαλέδες και γραφικοί.<br>
    Ποιός λοιπόν θα κινητοποιήσει τον κόσμο???????

    Φίλε μου αυτό ακριβώς που γράφεις δείχνει πώς “ο κόσμος” έστω όπως τον εννοεί ο καθένας μας ΔΕΝ έχει καταλάβει ακόμα την συνολική εικόνα (τουτέστιν ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΑΚΑΡΙΩΣ).

    Οι διαμαρτυρίες και τα παρόμοια “έπιαναν” κάπως τις προηγούμενες δεκαετίες (υπήρχε λόγος και τότε) τώρα πιά όμως όχι. Μαλιστα όποιος επιμένει ακόμα σε τέτοιες μεθόδους ή τις ονειρεύεται να συμβούν αλλά και να φέρουν κιόλας αποτελέσματα (λύσεις χειροπιαστές) δεν πατάει στερεά στην γή ετούτη, “πετάει” σε άλλους πλανήτες.

    Ο “κόσμος” δεν έχει ομοιογένεια, δεν έχει κοινό στόχο, δεν έχει προοπτική για το αύριο – οι πιό πολλοί ζούν για το σήμερα και ελπίζουν να τους λυπηθούν οι “από πάνω” τους ώστε να τους επιτρέψουν να ζήσουν μίζερα και την αυριανή ημέρα. Ακόμα και για τον “φορέα” που οραματίζεσαι ο καθένας τον εννοεί με διαφορετικό τρόπο – κομμένο και ραμμένο στις στενά δικές του ανάγκες και απαιτήσεις/επιθυμίες κι όχι σ’ αυτές του συνόλου (έτσι έχει συνηθίσει να σκέφτεται άλλωστε – τώρα θ’ αλλάξει; ) Να λύσει τα δικά του προβλήματα (ούτε κάν των παιδιών ή των εγγονών του) κι όλοι οι άλλοι άς πάνε να… Με τέτοια μυαλά στην πλειοψηφία ακόμα κι άν εμφανιστεί ο ΣΩΣΤΟΣ φορέας που θα δώσει διεξόδους και ιδέες για λύσεις οι περισσότεροι δεν θα τον αντιληφθούν κάν.

    Δεν μπορούμε να πούμε πάντως, τόσες δεκαετίες ενορχηστρωμένης και καθολικής προσπάθειας για πλήρη αποβλάκωση και κατάργηση κάθε λογικής του “κόσμου” έπιασαν τόπο – ευτυχώς δεν είμαστε στο 1821 γιατί δεν θα γινόταν ποτέ η απελευθέρωση (μεταξύ μας δεν βλέπω πιά και το νόημα αυτής, αφού οι περισσότεροι Έλληνες θέλουν ζυγό, βούρδουλα, φόβο, υποταγή σε αφεντικά & ξένους “πολιτισμένους” να τους διοικούν γιατί τάχα φύγαμε από τους Τούρκους τότε;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #465547

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>loucas wrote:</div>
    Για να κινητοποιηθεί ο κόσμος πρέπει να υπάρξει ένας <<ΦΟΡΕΑΣ>> που θα τον εμπνεύσει και θα τον συμπαρασύρει<br><br>
    σε μαζικότατες εκδηλώσεις διαμαρτυρίας ενάντια στο κυβερνητικό κατεστημένο που αυτή τη στιγμή εκπροσωπούν η<br><br>
    ΝΟΔΟΥΛΑ και το ΠΑΣΟΚ.<br><br>
    Τέτοιος <<ΦΟΡΕΑΣ>> όμως αυτή την στιγμή δεν υπάρχει.<br><br>
    Οι συδικαλιστές έχουν απαξιωθεί τελείως και η αντιπολίτευση είναι ένα μάτσο χαβαλέδες και γραφικοί.<br><br>
    Ποιός λοιπόν θα κινητοποιήσει τον κόσμο???????

    Φίλε μου αυτό ακριβώς που γράφεις δείχνει πώς «ο κόσμος» έστω όπως τον εννοεί ο καθένας μας ΔΕΝ έχει καταλάβει ακόμα την συνολική εικόνα (τουτέστιν ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΑΚΑΡΙΩΣ).

    Οι διαμαρτυρίες και τα παρόμοια «έπιαναν» κάπως τις προηγούμενες δεκαετίες (υπήρχε λόγος και τότε) τώρα πιά όμως όχι. Μαλιστα όποιος επιμένει ακόμα σε τέτοιες μεθόδους ή τις ονειρεύεται να συμβούν αλλά και να φέρουν κιόλας αποτελέσματα (λύσεις χειροπιαστές) δεν πατάει στερεά στην γή ετούτη, «πετάει» σε άλλους πλανήτες.

    Ο «κόσμος» δεν έχει ομοιογένεια, δεν έχει κοινό στόχο, δεν έχει προοπτική για το αύριο – οι πιό πολλοί ζούν για το σήμερα και ελπίζουν να τους λυπηθούν οι «από πάνω» τους ώστε να τους επιτρέψουν να ζήσουν μίζερα και την αυριανή ημέρα. Ακόμα και για τον «φορέα» που οραματίζεσαι ο καθένας τον εννοεί με διαφορετικό τρόπο – κομμένο και ραμμένο στις στενά δικές του ανάγκες και απαιτήσεις/επιθυμίες κι όχι σ” αυτές του συνόλου (έτσι έχει συνηθίσει να σκέφτεται άλλωστε – τώρα θ” αλλάξει; ) Να λύσει τα δικά του προβλήματα (ούτε κάν των παιδιών ή των εγγονών του) κι όλοι οι άλλοι άς πάνε να… Με τέτοια μυαλά στην πλειοψηφία ακόμα κι άν εμφανιστεί ο ΣΩΣΤΟΣ φορέας που θα δώσει διεξόδους και ιδέες για λύσεις οι περισσότεροι δεν θα τον αντιληφθούν κάν.

    Δεν μπορούμε να πούμε πάντως, τόσες δεκαετίες ενορχηστρωμένης και καθολικής προσπάθειας για πλήρη αποβλάκωση και κατάργηση κάθε λογικής του «κόσμου» έπιασαν τόπο – ευτυχώς δεν είμαστε στο 1821 γιατί δεν θα γινόταν ποτέ η απελευθέρωση (μεταξύ μας δεν βλέπω πιά και το νόημα αυτής, αφού οι περισσότεροι Έλληνες θέλουν ζυγό, βούρδουλα, φόβο, υποταγή σε αφεντικά & ξένους «πολιτισμένους» να τους διοικούν γιατί τάχα φύγαμε από τους Τούρκους τότε;)

    <<ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΜΠΑΚΙΕΡΑ>>…..σύντροφε!!!!!!!..έχεις κάτι να προτείνεις??????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #465548

    επειδή στην φάση που είμαστε θεωρώ ότι κανείς δεν μας κάνει….εκτός άμα καποιος σύντροφος μπορεί να μας προτείνει κάτι ρεαλιστικό! και να δούμε!
    θα πρότεινα να το δούμε αντίστροφα και να πετάξουμε αυτούς που δεν μας κάνουν και να δούμε ποιοι είναι , ποια κόμματα ίσως μας πληγώνουν λιγότερο!
    Βέβαια μακάρι να υπάρξη ένας φορέας που να μας ξεσηκώσει αλλά στην εποχή μας θαύματα δεν γίνονται ειδικά όταν τα ΜΜΕ κάνουν ότι είναι δυνατόν για να μας ¨έχουν¨ προβατάκια στις εντολές των.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #465550

    ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΜΠΑΚΙΕΡΑ>>…..σύντροφε!!!!!!!..έχεις κάτι να προτείνεις??????

    Φίλε loucas να μου επιτρέψεις να αντιπαρέλθω τον χαρακτηρισμό “σύντροφος” που μου απευθύνεις στην απάντησή σου – όχι για κανέναν άλλο λόγο παρά για το ότι έχει ξεφτιλιστεί τόσο απ’ όλους αυτούς που τον χρησιμοποιούν σκόπιμα τόσα χρόνια που δεν διορθώνεται.

    Δεν έχω να προτείνω κάτι δύσκολο – ο καθένας μπορεί να το κάνει.

    Αυτό που χρειάζεται είναι λίγη ησυχία, λίγο καθαρό μυαλό και λίγη σοβαρή σκέψη γι’ αυτά που γίνονται τώρα, γι’ αυτά που μας ετοιμάζουν και γι’ αυτά που θέλουμε εμείς. Εκεί στο βουνό για παράδειγμα αφήνουμε λίγο το όπλο, τον σκύλο και το κυνήγι, καθόμαστε, ανάβουμε τσιγάρο (όποιος καπνίζει), σβήνουμε τα μοντέρνα κινητά-παντόφλες ή ότι άλλο έχουμε και σκεφτόμαστε τη ζωή μας – πώς την οραματιστήκαμε και πώς κατέληξε να γίνει.

    Άν μας αρέσει η εξέλιξη των πραγμάτων (ή άν ανήκουμε στην κατηγορία – μειοψηφία ευτυχώς – αυτών που επιβιώνουν σήμερα από την καταστροφή και τον αφανισμό των συνανθρώπων τους) τότε μια χαρά είναι όλα!

    Άν μας πάρει το παράπονο για την κατάντια μας, για τα παιδιά μας που δεν θα δούν αυτά που ζήσαμε εμείς ή για τον γάμο που δεν θα κάνουμε ποτέ γιατί δεν φτάνουν τα λεφτά για νοικοκυριό ή για τα παιδιά που αναβάλλεται η γέννησή τους γιατί δεν αντέχει η τσέπη μας την επιβίωσή τους ή για την δουλειά μας που πάει κατά διαόλου και τους “γέρους” μας που έσβησαν από την πολλή “οικονομία” για να σωθεί (δήθεν) η χώρα τότε όλα θα καθαρίσουν μεμιάς μπροστά μας. Με αυτή την σκέψη και την λογική θα αρχίσουμε να ψάχνουμε γύρω μας στην κοινωνία και όλο και κάτι θα βρούμε που να έχει τους ίδιους σκοπούς μ’ εμάς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #465551

    Αγαπητέ μου φίλε accuracy lover να συμφωνήσω μαζί σου αν θέλεις στους προβληματισμούς σου,στις αγωνίες σου και στην
    ρομαντική διάθεση που διακρίνω στις απόψεις σου,καθώς και με τις απόψεις του φίλου μου του ΜΙΧΑΛΗ , μόνο που κατά
    την άποψή μου πάντα υπάρχει ένα μεγάλο πρόβλημα!
    Δεν βλέπω φως,διέξοδο,λύση στα αδιέξοδά μας (για την ώρα τουλάχιστον) γιαυτό ρωτάω.
    ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΤΑΣΗ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #465552

    Αγαπητέ μου φίλε accuracy lover να συμφωνήσω μαζί σου αν θέλεις στους προβληματισμούς σου,στις αγωνίες σου και στην
    ρομαντική διάθεση που διακρίνω στις απόψεις σου,καθώς και με τις απόψεις του φίλου μου του ΜΙΧΑΛΗ , μόνο που κατά
    την άποψή μου πάντα υπάρχει ένα μεγάλο πρόβλημα!
    Δεν βλέπω φως,διέξοδο,λύση στα αδιέξοδά μας (για την ώρα τουλάχιστον) γιαυτό ρωτάω.
    ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΤΑΣΗ?

    Φίλε loucas δεν μπορώ να το πώ απλούστερα γι’ αυτό και διάλεξα τον τρόπο που είδες.

    Αυτά τα πράγματα δεν σου τα λέει ο άλλος για να τα γνωρίσεις, να τα μάθεις και να τα ακολουθήσεις άν θέλεις – άν δεν το καταλάβεις μόνος σου (μόνος του ο καθένας μας δηλαδή) μέσα από δικό σου προβληματισμό και συνειδητοποίηση δεν γίνεται. Δεν είναι σαν τα καταναλωτικά αγαθά – του στύλ “πές μου τι μάρκα φυσίγγια ψωνίζεις να τα πάρω κι εγώ και να δώ Θεού πρόσωπο” και κατ’ αναλογία “ποιό κόμμα έχει έτοιμες τις λύσεις για όλα να πάω να γραφτώ”, δεν δουλεύει έτσι το πράγμα.

    Άν δεν γίνει η προεργασία που λέμε (σοβαρή σκέψη, βάζω τη λογική να δουλέψει κι αφήνω τα “παραμύθια” των άλλων και τους αποπροσανατολισμούς ή αντιπερισπασμούς κάθε είδους στην άκρη ακόμα κι άν θα στεναχωρηθώ στο τέλος με τις διαπιστώσεις που θα κάνω) δεν θα υπάρξει σωστό κριτήριο – μέτρο αναφοράς – ζύγι για να μετρήσω τι χρειαζόμαστε τώρα και τι προσφέρει ή τι υπόσχεται ο “πολιτικός κόσμος”. Ειδάλλως αρχίζουν οι κλασσικοί “φιλοσοφικοί” νεοελληνικοί διάλογοι που συναντάμε στα πρωϊνάδικα της λοβοτομής των εγκεφάλων μας “-ποιός; αυτός; Έλα μωρέ αυτός είναι έτσι κι αλλιώς κλπ κλπ κλπ” και μένουμε στην επιφάνεια, στον φραπέ και την αιώνια απορία (“που είναι ρε γαμώτο αυτός ο σωτήρας να μας τα διορθώσει όλα;” )

    Οι πολιτικές συζητήσεις είναι “περίεργο φρούτο” γι’ αυτό και πάντα προσπαθώ να αποφεύγω ονομασίες, τίτλους και “ταμπέλες” παρατάξεων, σχηματισμών κλπ – πόσο μάλλον να υποδεικνύω άμεσα κάποιο σε τρίτους – έτσι κι εδώ δεν έχω σκοπό να ονοματίσω τίποτα. Ότι καταλαβαίνει ο καθένας κατάλαβε, άν πάλι έχει καλύτερο τρόπο προσέγγισης των ζητημάτων μπράβο του – το δικό μου το μυαλό μέχρι εκεί φτάνει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/06/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    παλος στις #465555

    λεβεντες ο ανθρωπος λιγο πριν τη τυραννια επιλεγη Η ΤΙΣ ΧΕΙΡΟΠΕΔΕΣ Η ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ [ΑΓΩΝΑ] ας αποφασισουμε ολοι τι απο τα δυο θελουμε πρωτα . Να ξερεται οτι οι χειροπεδες οτι χρωμα και να εχουν τη ιδια δουλια κανουν ακομα και οι χρυσες……παντος ολων οι καναπεδες εχουν βουλιαξει ΡΕ ΚΑΛΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΕΙΝΑΙ κανενα κομμα και κανενας πολιτικος φορεας δεν μπορει να βοηθ αν πρωτα δεν ξυπνησης απο τον βαθη σου ΥΠΝΟ .ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙΣ ΚΑΘΗΣΤΟΣ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ ΣΟΥ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #465558

    Φίλε μου accuracy lover όταν ρώτησα αν υπάρχει πρόταση,δεν εννοούσα ντε και καλά να μπούμε σε ονοματολογίες
    και να βάλουμε <<ταμπέλες>>.
    Ομως η προσέγγισή σου και αυτά που περιγράφεις γενικά αυτή την στιγμή δεν υπάρχουν και ο κόσμος είναι
    <<εκπαιδευμένος>> τόσα χρόνια αλλιώς.
    Χονδρικά λοιπόν όλοι μας (λαός και κολωνάκι) θα πρέπει να αναπροσαρμοσθούμε (έστω και βίαια) στα νέα
    δεδομένα,αν θέλουμε πράγματι να είμαστε μέλη του CLUB. Αλλιώς,υπάρχουν κι άλλοι…..δρόμοι!!!!
    Πάντως,χάρηκα πολύ που τα <<είπαμε>>!!!!

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #465560

    καλημέρα παίδες
    οι πολιτικές κουβέντες είναι δύσκολες διαχειρίσημες θέλουν προσοχή και δημιουργούν εντάσεις
    σας παρακαλώ να μην έχουμε χαρακτηρισμούς και δημιουργηθούν παρεξηγήσεις
    εάν θέλετε να φτιάξουμε μια αντζέτα και να την σχολιάσουμε μέσα είμαι
    ΠΧ ας δούμε τις επιλογές που υπάρχουν:
    1. Μέσα στην ΕΕ και προσπάθεια συνεργασιών ωστε να αλλάξει η οικονομική πολιτική αυτής, τι επιπτώσεις θα υπάρξουν για την χώρα μας και οι προοπτικές
    2. Μέσα στην ΕΕ με σκυμένο κεφάλι και ναι σε όλα περιμένοντας πότε θα κρίνουν οι δανειστές το τι ανάσες θα μας δώσουν, τι επιπτώσεις θα υπάρξουν για την χώρα μας και οι προοπτικές
    3. Μέσα στην ΕΕ και με δικό μας νόμισμα, τι επιπτώσεις θα υπάρξουν για την χώρα μας και οι προοπτικές
    4. Έξω από την ΕΕ και με δικό μας νόμισμα, τι επιπτώσεις θα υπάρξουν για την χώρα μας και οι προοπτικές
    Το κάθε ένα από αυτά έχει αρκετή δουλειά δεν χρειάζονται πλατιάσματα και αναφορές σε πολιτικά πρόσωπα και κόμματα.
    Εάν βαριέστε και πάλι εντάξει είμαστε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #465574

    ΜΙΧΑΛΗ φίλε μου.
    Προσωπικά τάσσομαι αναφανδόν υπέρ της πρώτης επιλογής που αναφέρεις και βέβαια δεν έχω καμία πρόθεση γιά πολιτική
    ή κομματική αντιπαράθεση και μάλλιστα με προσωπικούς χαρακτηρισμούς με κανέναν.
    Κάποια στιγμή μάλλιστα σκεύθηκα μήπως γινόμαστε βαρετοί ή και ενοχλητικοί ακόμη!
    Θεωρώ οτι οι θεσμοί και οι κανόνες στην ΕΥΡ.ΕΝΩΣΗ οτι κι αν αφορούν δεν θα παραμείνουν πάντα ίδιοι.
    Θα υπάρξουν αλλαγές και μεταρρυθμίσεις προς το καλύτερο,με γνώμονα πάντα τον άνθρωπο αλλιώς δεν θα έχει
    λόγο ύπαρξης και θα διαλυθεί.
    Το ζητούμενο είναι εμείς εδώ τι κάνουμε!
    Θα καταφέρουμε να προσαρμοσθούμε με τα νεα δεδομένα ή θα παραμείνουμε στα παλιά <<κεκτημένα>>!!!
    Είναι πολλά που θέλω να πω αλλά θα γίνω πολύ κουραστικός,γιαυτό κλείνω και σας εύχομαι
    ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΓΕΝΙΚΩΣ!!!!!!!!!!!!

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #465594

    Φίλε μου accuracy lover όταν ρώτησα αν υπάρχει πρόταση,δεν εννοούσα ντε και καλά να μπούμε σε ονοματολογίες
    και να βάλουμε <<ταμπέλες>>
    Ομως η προσέγγισή σου και αυτά που περιγράφεις γενικά αυτή την στιγμή δεν υπάρχουν και ο κόσμος είναι
    <<εκπαιδευμένος>> τόσα χρόνια αλλιώς.
    Χονδρικά λοιπόν όλοι μας (λαός και κολωνάκι) θα πρέπει να αναπροσαρμοσθούμε (έστω και βίαια) στα νέα
    δεδομένα,αν θέλουμε πράγματι να είμαστε μέλη του CLUB. Αλλιώς,υπάρχουν κι άλλοι…..δρόμοι!!!!
    Πάντως,χάρηκα πολύ που τα <<είπαμε>>!!!!

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Δυστυχώς φίλε loucas έτσι πού έχει “εκπαιδευτεί” να λειτουργεί και να σκέφτεται η μεγάλη πλειοψηφία του κόσμου στη χώρα μας τα πράγματα θα συνεχίσουν να “σέρνονται” για κάμποσο καιρό ακόμα. Η λογική της γρήγορης και εύκολης λύσης και της “ήσσονος προσπάθειας” έχει καλλιεργηθεί καλύτερα από κάθε είδους σπαρτό ή ζαρζαβατικό – αποδίδει μάλιστα ιδανικούς καρπούς. Άν δεν καθήσει ο Έλληνας να ξαναβρεί την αλήθεια από την αρχή θα καταλήξει να πάει εκεί που τον προορίζουν οι άλλοι. Εκεί είναι το “παλούκι” – να σταματήσει ο “χαβαλές”, το “πάρτυ της ζωής του” και να λεχθούν τα πράγματα με τ’ όνομά τους, αυτό δεν θέλει να το κάνει ο μέσος άνθρωπος γιατί θα αναγκαστεί να αναγνωρίσει τα λάθη του, τις βλακείες του, την αγραμματοσύνη του, τις ελλείψεις του και όλες τις αδυναμίες του κι αυτό στην “γκλαμουράτη” Ελλάδα του non stop γλεντιού δεν έχει πέραση ούτε “πουλάει”, χαλάει την μόδα.

    Η “αναπροσαρμογή” αυτού του τύπου όμως δεν έχει καμιά σχέση με την αντίστοιχη βίαιη μέθοδο που χρησιμοποιεί και επιβάλλει το σύστημα για να μας εξαναγκάσει να κάνουμε αυτά που μας ζητούνται ακόμα και παρά τη θέλησή μας, ενάντια ακόμα και σ’ αυτά τα πολυδιαφημισμένα “ανθρώπινα δικαιώματα”. Αυτό που συντελείται σήμερα δηλαδή. Επειδή έκανες παραπάνω λόγο για την (κατά τη γνώμη σου) “ρομαντική διάθεση” που αποπνέουν οι απόψεις μου θα ήθελα να πώ απλά πώς σε μια βίαιη πράξη όπως π.χ. μια απόλυση δεν υπάρχει τίποτα ρομαντικό. Η λύση του προβλήματος δεν είναι να προσπαθούμε κάθε φορά να προσαρμοζόμαστε στα δεδομένα που μας υποβάλλουν οι άλλοι (με τις γνωστές προθέσεις που τις βλέπουμε “φάτσα-κάρτα” πλέον) αλλά να δούμε πώς θα διαχειριστούμε ΕΜΕΙΣ τα δεδομένα πρός όφελός μας (του συνόλου) κάνοντας τις απαραίτητες “δραστικές” (ή ριζοσπαστικές άν σας αρέσει ο όρος) αλλαγές εκεί που πρέπει ώστε να έρθουμε σε αντικειμενικά καλύτερη τροχιά. Η λογική να προσπαθούμε να χωρέσουμε 5 πόδια σε ένα βρεφικό παπουτσάκι “κι όποιος ζήσει έζησε, πρόβλημά μας” είναι εξαρχής λάθος κι όσοι την υποστηρίζουν ακόμα είναι είτε ανόητοι, άσχετοι, αδιάβαστοι, ανοϊκοί έως κλινικά ηλίθιοι (με την βούλα της επιστήμης) είτε ΟΡΓΑΝΑ (με το αζημίωτο φυσικά) αυτών που μας επιβουλεύονται τόσα χρόνια.

    Όσο για την πρόταση που αναζητάς (και που ήταν η αφορμή συνέχισης της κουβέντας μας) ασφαλώς και υπάρχει και μάλιστα ολοκληρωμένη, μετρημένη σε κάθε παράμετρο, χωρίς “αίμα και δάκρυα” και λαμβάνοντας υπ’ όψη όλο το εχθρικό περιβάλλον (εντός και εκτός συνόρων της χώρας μας) Με δεδομένο αυτό που λέγαμε παραπάνω όμως για την κουτοπονηριά του “ψευτο-έξυπνου” Ελληναρά που τα θέλει όλα έτοιμα για να μην ιδρώσει τέτοιες λύσεις αναβάλλονται συνεχώς και αντ’ αυτού προτιμά να δοκιμάζει τρόπους και τεχνικές που δούλευαν τα παλιότερα χρόνια, της λογικής ” – άντε να κάνουμε τώρα κάτι στα πρόχειρα, να δοκιμάσουμε κι αυτό στα γρήγορα και αργότερα βλέπουμε” παρατείνοντας με αυτό τον τρόπο τα μαρτύριά του. Κάποτε η ανάγκη θα τον κάνει να δεί καθαρά αλλά μέχρι τότε πόσοι θα έχουν δεί “τα ραδίκα ανάποδα” και πόσοι άλλοι θα έχουν γίνει μετανάστες;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #465610

    Φίλε μου accuracy lover αλλού περισσότερο και αλλού λιγότερο συμφωνώ με την τοποθέτησή σου γενικά.
    Εχω όμως ένα μικρό θεματάκι με <<αυτούς που μας επιβουλεύονται τόσα χρόνια>> και θα ήθελα αν δεν
    έχεις αντίρηση να το συζητήσουμε.
    Επειδή δεν είμαι οπαδός της συνομοσιολογίας και δεν πιστεύω οτι κάποιοι κοιμούνται και ξυπνούν
    επιβουλευόμενοι εμάς τους ΕΛΛΗΝΕΣ θα ήθελα τα φώτα σου.
    Ισως βέβαια έχω χάσει επεισόδια και αγνοώ πράγματα και καταστάσεις που ελπίζω να μάθω.

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #465617

    Φίλε μου accuracy lover αλλού περισσότερο και αλλού λιγότερο συμφωνώ με την τοποθέτησή σου γενικά.
    Εχω όμως ένα μικρό θεματάκι με <<αυτούς που μας επιβουλεύονται τόσα χρόνια>> και θα ήθελα αν δεν
    έχεις αντίρηση να το συζητήσουμε.
    Επειδή δεν είμαι οπαδός της συνομοσιολογίας και δεν πιστεύω οτι κάποιοι κοιμούνται και ξυπνούν
    επιβουλευόμενοι εμάς τους ΕΛΛΗΝΕΣ θα ήθελα τα φώτα σου.
    Ισως βέβαια έχω χάσει επεισόδια και αγνοώ πράγματα και καταστάσεις που ελπίζω να μάθω.

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Άν και ο χώρος δεν προσφέρεται ιδιαίτερα (η ανάρτηση μακροσκελών μηνυμάτων μπορεί να καταντήσει κουραστική ενώ δεν μπορούν να λεχθούν τα πάντα με λεπτομέρεια) ευχαρίστως να συζητήσουμε σχετικά με αυτά που λές.

    Να ξεκαθαρίσουμε πρίν απ’ ότιδήποτε άλλο πώς η “συνωμιοσιολογία” αυτή καθαυτή δεν είναι μία και μόνη, δεν πηγάζει πάντα από την ίδια πηγή, ούτε και επιχειρεί να αποτυπώσει ουσιαστικές έννοιες και γεγονότα. Άλλη είναι η συνομωσιολογία που αρχίζει ώς “αστεία” ή “γραφική” κατάσταση για να φτάσει έως τα όρια της παράνοιας κάποιες φορές, άλλη είναι η “κατευθυνόμενη” ή “ελεγχόμενη” άν θέλεις συνομωσιολογία που ξεκινάει από κέντρα εξουσίας (κυβερνήσεις, συγκεντρώσεις κεφαλαίων – τράπεζες, επιχειρήσεις με μεγάλα μερίδια στην παγκόσμια αγορά κλπ) με σκοπό να αποκοιμίσει, να αποπροσανατολίσει, να αποβλακώσει τα πλήθη αποσπώντας την προσοχή τους από άλλα κρίσιμα πράγματα κι άλλη η συνωμοσιολογία που εδράζεται σε ιστορικά γεγονότα, δεδομένα της ζωής και πρακτικές αλήθειες (όλα αυτά που δεν θέλουν οι κυβερνώντες απανταχού γής να γνωρίζουν οι υπεξούσιοί τους).

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 2,521 έως 2,535 (από 2,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων