ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 15,076 έως 15,090 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2719
    GERONIMO στις #511376

    Γεια και χαρα σε ολους τους ομοιοπαθεις!! :yahoo: σημερινη 4ωρη βολτα  εφτασα τα πεντε σηκωματα αλλα μονο μια μας ακολουθησε :good: δυσκολα πουλια που μπλοκαρονταν στα πολυ πυκνα με ελαστιχες πιθανοτητες ευστοχιας,αλλα πολυ καλο σχολειο για νεαρα σκυλια που χρειαζεται να βαλουν και το μυαλο να δουλεψει που λεει και θοδωρης :good:

    Μια η χθεσινη κραιπαλη :wacko: μια η σημερινη “χαλαρη βολτα” :yahoo:  :yahoo: παω να την αραξω και να σηκωθω….οχι αυριο…αλλα μεθαυριο! :yahoo:  :yahoo:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #511398

    Γειαs παιδεια και χρονια πολλα σε ολουs με υγεια πανω απο ολα.Κυνηγετικεs εξορμησειs 23-12 πολυ κρυο 3 βαθμουs 3 σηκοματα η μια μαs ακολουθησε.24-12 ιδιοs καιροs παλι 3 σηκοματα και η μια ειρθε μαζι μαs,πρωτη φορα ειδα μπεκατσεs να σηκονονται απο ελιεs στο καθαρο 50μ μακρια απο το σκυλι.25-12 βγαλαμε ενα πουλι το οποιο δεν μαs εκανε την χαρη να το τουφεκισουμε.26-12 απολυτωs τιποτα με πολυ ζεστη.27-12 ενα πουλι σηκωσαμε 3 φορεs και δεν μαs εδωσε καμια ευκαιρια,συγνωμη για το μακροσκελεs κειμενο τα υπολοιπα θα τα πουμε του χρονου.Καλη χρονια με υγεια να εχουμε ολοι μαs.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    theodoris theo στις #511405

    Εκφραζω μια διαπιστωση που εκανα τον τελευταιο μηνα,και ζητω και της δικες σας παρατηρησεις…θηρευσαμε πουλια που ηταν φετινα ηλικιακα ,αλλα και περυσινα.Το βαρος τους ηταν αλλωτε καλο και αλλωτε μικρο,για την εποχη πουλια των 250 γρ.ειναι πολυ αδυνατα,και σε περιοχες με πολλα νερακια και λασπη δεν δικαιολογητε.Το μονο που μπορω να συμπερανω ειναι οτι προκειτε για πουλια που ηρθαν απο μακρυα..δεν βρισκω αλλη αιτιολογια….αρκετα πουλια επισης μικρα σε ηλικια ,ειχαν συμπεριφορα πολυ εμπειρων πουλιων,θαρρω οτι στα Βορεια συνορα μας (σερβια,σλοβενια,σλοβακια,κροατια,βουλγαρια)που δεν κυνηγιοταν η μπεκατσα,πλεον θηρευετε ανελιπως και σε ευλογο χρονικο διαστημα θα εχουμε δυσχερη αποτελεσματα(οι ιταλοι δυστυχος φερνουν παντου την καταστροφη!!!)οι παρατηρησεις μας θα ειναι πραγματικα  χρησιμες σε ολους μας…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #511407

    Kαναμε χθες τη βολτα μας αλλαζοντας δυο μερη εντελος διαφορετικα μεταξυ τους……..!

    Στο πρωτο χαμηλα μεσα σε ρεματιες με ελιες γυρο γυρο και πουρναρωτα με καλαμιες και πλατανια , βρήκαμε  3 πουλια και στο δευτερο σχετικα ψηλα με ντουσκο αλλα χιονι – ξεχιονο ……..βρηκαμε άλλο ένα πουλι αν και λογω περασμένης ωρας δεν ψαξαμε πανω από 1.5 ωρα………..!

    Τελικα καταφέραμε να κρατησουμε 2 πουλια από ένα με το Μιμη ………..!

    Για να ερθω στα λεγωμενα του Θοδωρή η μια ηταν μικρη και η αλλη μεγαλουτσικη , η μικρη δεν ηταν και πολύ παχια αλλα ουτε και πολύ  αδυνατη ένω το ποιο μεγαλο πουλι φαινοταν  ποιο παχυ ……….αν και ο μπαγάσας ο Ριγκο στο απορτ επιδη ειχε πεσει ζωντανη την ψιλοζουλιξε και την χαλασε λιγο………τι να τον κανω το μπαγασα δυστηχως εχει βαρυ δοντι ……..!

    Παντος η αληθια είναι ότι μπορει να υπαρχουν  στην Ελλαδα περιπτώσεις πιεσης της μπεκάτσας σε περιοδους χιονιάδων αλλα αυτό που κανουν οι Ιταλοι παιδια δεν εχει προηγουμενο ………..μιλαμε δεν αφηνουν της Παναγιας τα ματια………….! :negative:

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2719
    GERONIMO στις #511412

    Μπραβο σε ολους τους φιλους για τις εξοδους και για τις καρπωσεις τους :good: πανω κατω σε αυτα που λεει ο Θοδωρης με τα πουλια ετσι ειναι και σε εμενα εδω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #511432

    Μπρε σεις τι εγινε …….πολύ νεκρα βλεπω……! :unsure:

    Δυο περιπτώσεις παιζουν……….ή τις πελεκατε και το κανετε μουγκα ……..ή να μην κανω ονειρα ότι την Κυριακη θα τις πελεκισω κι εγω………..! :yahoo:

    Πες τε μου μπρε ποιο από τα δυο είναι………;;;;; :yes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #511442

    Παλι τιποτα ρε παλικαρια……..;;;; :scratch:

    Αντε ρε δεν πειραζει αφου δεν γραφετε εσεις υπομονη μεχρι αυριο …………χαχαχα :good:

    Θα γραψω εγω ρε αχρηστα κορμια …….! :yahoo:

    Αρκει να με βγαλει παλικαρι το ποδι που εχω 3 μερες τωρα τον ενα αστραγαλο μου με πονο στα καλα καθουμενα ……….αλλα αυριο …….Η ΤΑΝ ή ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙ……..! :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #511443

    Aκομα και ο φιλος μου ο Τασος μου εκοψε την καλησπερα……… :unsure:  :whistle:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #511444

    Ο φιλος σου ο Τασος εχασε την δουλεια του και περναει υπεροχες γιορτες….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #511445

    Ωχ ..τι ειπες τωρα ρε φιλε…….;;;

    Να με συγχωρεις , που να ξερα κι εγω …….

    Τωρα φιλαρακι εχεις τιποτα αλλο κατα νου………..;;;

    Βρε τι τραβαμε την κριση μου μεσα……….ειθε ο νεος χρονος φιλε να σου φερει καινουρια δουλιτσα ………τι αλλο να σου ευχηθω δεν ξερω……..!

    Υγεια φιλε μου και νεα δουλεια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2719
    GERONIMO στις #511447

    Ελα ρε Τασο!!! :scratch: στεναχωρα πραματα αυτα 😥 και εγω σου ευχομαι το νεο ετος υγεια και καινουρια εργασια :heart:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    theodoris theo στις #511454

    Ευχομαι η νεα χρονια του 2018 να ειναι για ολους μας και της οικογενειες μας,μια χρονια με προκοπη ,δουλεια,υγεια και ειρηνη,με λιγοτερα προβληματα και ελπιδα,ονειρα και προσμονη για καλυτερες ημερες.Να γινουμε ολοι μας καλυτεροι ανθρωποι με φρονηση ,σκεψη και μπολικη τυχη,ιδιαιτερα αυτη την τελευταια την χρειαζομαστε πελον στην ζωη μας ολοι μας…ευχομαι επισης να μπορουμε να εξασκουμε την αγαπημενη μας δραστηριοτητα και να εχουμε υγειεστατα και καλα τα σκυλακια μας….να κοιταμε ολοι μπροστα αδερφια… :good:  :good:  :good:  :rose:  :rose:  :rose:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #511463

    Καλησπερα στουs μπεκατσοκυνηγουs καλη χρονια και οτι επυθημει ο καθεναs.Τωρα τα νεα ειναι 28-12 κυνηγη σε ποταμι με ζεστη αποτελεσμα μηδεν 29-12 κυνηγι σε πολυ πυκνο 1 σηκωμα ατουφεκιστη 30-12 κυνηγι σε πολυ πυκνο 3 σηκωματα η 2 ζευγαρι σηκωθηκαν μαζι αδειασα την καραμπινα και δεν επεσε ουτε πουπουλο 31-12 κυνηγι στο ιδιο μεροs σηκωματα 2 πηραμε και τιs 2 και ενα ορτυκι η καλυτερη μερα δωρο απο ΑγιοΒασιλη.Γενικα πολυ λιγα τα πουλια φετοs τωρα για την συζητηση πιο πανω τα πουλια που εχουμε βαρησει ειναι μεγαλα και οχι φετινα και πολυ πονηρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #511467

    Καναμε μια επισκεψη χθες σε ενα μπεκατσοτοπι που ειχαμε να παμε 3 με 4 χρονια στην Αρκαδια ……..ψηλα αλλα με παγωνια ……..ψαξαμε τα προσηλια μιας και τα ανηλια ακομα και το μεσημερι δεν ειχαν ξεπαγωσει ………ενα πουλι σηκωσε ο Ριγκο κι αυτο την ωρα που ειχα το νου μου για ενα κοπαδι με φασσες που μου κανανε τα νευρα τσαταλια……..δευτερο σηκωμα μεσα σε βαθια ρεματια ακουγοντας μονο το φτερο της χωρις να δω προς τα που πηγε ……….!

    Στο γυρνα για το αμαξι πεσανε επανω μου 3 φασσες οπου την μια την ξεπουπουλιασα δυο φορες αλλα η που….τσα δεν επεσε για να την παρω μαζι αλλα αποφασισε να στουκαρει μεσα σε μια ρεματια για τα ποντηκια………αφου ετσι οπως την εφαγε αποκλειεται να εζησε……..τες πα

    Και εις αλλα με υγεια………το νεο ετος μπας και γυρησει κατι καλυτερο……! :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    65
    Παναγιώτης στις #511470

    Καλή χρονιά με υγεία και ευτυχία εύχομαι σε όλους.Καλα σκυλιά και όμορφες φάσεις να έχουμε την νέα χρονιά..Ο παλιός ο χρόνος μας έφυγε με μια όμορφη στιγμή για εμάς και για τον Ρόμπεν με μια μπεκατσα που την μπλόκαρε καλά.. Μακάρι να ζήσουμε και το 18 τέτοιες στιγμές!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 15,076 έως 15,090 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων