ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 15,736 έως 15,750 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #523738

    Παιδες γυρισα τα νεα σας τα ειπε ο φιλος μου ο Τασος γιατι δεν ειχα internet την πρωτη την βαρησα σε χωραφι με κονυζους ειχα παει για ορτυκια και ηταν μεσα στον καμπο κατω απο 1 ελια την εμβγαλε ο κουταβος τρομαξα μεν αλλα την πηρα δεν εχω βαρησει τοσο νωρις μπεκατσα σε καμπο,την δευτερη στο περδικοβουνι 500μ και πρωχτες με τη βροχη την πολυ σηκωσα 3 αυτα τα νεα απο εμενα,παντως τα πουλια ειναι χαμηλα δεν ξερω τι γινεται φετος ακομα δεν εχω παει για μπεκατσοκυνηγι αυτην την εμβδομαδα θα παω ψηλα και θα σας πω τα νεα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    theodoris theo στις #523745

    Έλα καλησπέρα στην παρέα,αν και άργησα λίγο να δώσω ρεπορτο αυτές της ημέρες ελεο φασσας, λοιπόν οι σκουληκιαρες είναι πλέον παντού, ψηλά,χαμηλά βρίσκουμε πουλάκια και γίνεται σοβαρό παιχνίδι, η χρονιά ξεκίνησε πολύ καλά και ευελπιστώ να γίνει καλύτερη …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #523752

    Μάκη και εγώ χαμηλά έχω δει 5-6 ως τώρα! Θοδωρή ελπίζω να το χαρείτε φέτος οι φερματζιδες. Πήγε καλά το ορτύκι και θα πάει καλα και η μακρομυτα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    theodoris theo στις #523760

    Καλησπέρα στην παρέα, σήμερα λόγω δουλειάς δεν βγήκαμε να την ψάξουμε,εχθές όμως μας αποζημίωσε και με το παραπάνω…κυνήγι σε υψόμετρο 800 Μ το πρωί και ο Μπρετονας όργωνε , βρήκε 3 πουλάκια που ήταν αρκετά νευρικά και δεν δεχοτανε εύκολα Φέρμα, εξού και ο λόγος που δεν μπορέσαμε να ντουφεκισουμε. Αλλαγή τόπου και κατέβασμα στα 600 Μ σε Ντούσκο,με την Μπρετονα και έγινε χαμός….έξι σηκωματα σε που δεκτικά πουλιά,ωραίες φερμες , ντουφεκιες για Όσκαρ και 4 κυρίες μπήκαν στο σάκο μας….απολογισμός ημέρας 9 σηκωματα και ναι είναι πλέον γεγονός ότι τα πουλιά είναι παντού….πρέπει να μας βρέξει όμως λίγο γιατί ο τόπος παίρνει και ξερενετε…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #523761

    Και να βρέξει Θοδωρή μου , και πουλιά να βάλει δεν βλέπω να ξανακυνηγαμε φετος!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    theodoris theo στις #523774

    Δυστυχώς φιλτατε mitsosvinci είμαστε δύσκολα από δω και πέρα,μπλοκ σε η την χώρα και εμείς να βράζουμε στο ζουμί μας,εννοείτε πως η υγεία προέχει πάνω από όλα και ελπίζω να είμαστε οι καλά να βγούμε ξανά στο βουνό..η χρονιά ήταν δύσκολη από την αρχή και έτσι εξελίσεται μέχρι τέλους…Μακάρι να πάνε οι καταστάσεις κατευχην και να μπορέσουμε να εκδραμουμε στα βουνά τους επόμενους μήνες που μένουν….καλή συνέχεια σε όλους μας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    theodoris theo στις #523857

    Ησυχία έπεσε βρε καραντινοπληκτοι….όπλο μπορεί να μην κουβαλάμε αλλά βόλτες με τα σκυλιά μπορούμε να πηγαίνουμε….εκπαιδευτικά λοιπόν μέχρι να ξανά κυνηγήσουμε κανονικά..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #523979

    καλησπερα πραγματικα πολυ κριμα για το θηραμα αυτο που φετος υπαρχει σε αφθονια.εγω κυνηγω πιο πολυ τσιχλα και ορτυκια ομως παντα χαλαλιζω μερικες εξοδους σε αυτο το εξοχο θηραμα,ετσι αφου η τσιχλα πηγε κατα διαολου φετος καπως παραμυθιαζομαι με τη μαλακια της κυβερνησης. τι και πως μη με ρωτατε παντως ειμαι σε θεση να γνωριζω οτι μπηκε μεγαλος αριθμος πουλιων σε θεσσαλια και στερεα ελλαδα πραγματικα μεγαλος ομως……..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #523980

    σνιφ , κλαψ , λυγμ  ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    490
    panos citori στις #523988

    Βγενω κανονικα με οπλο αφου ΔΕΝ απαγορευετε το κυνηγι οποτε μου το επιτρεπει η εργασια μου. Τσιχλες βλεπω σε κανονικους αριθμους. Καλα ειναι, ξεχνιομαστε λιγο…….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #523997

    Πήγε ένας φίλος στο καλύτερο μπεκατσοτόπι της περιοχής στα μπασίματα,το οποίο

    μπορεί να το προσεγγίσει με τα πόδια,έψαξε ένα τρίωρο αλλά δεν σήκωσε τίποτα.

    Πολύ πιθανόν να είναι τελείως τοπικά τα μπασίματα ,ή μετακινούνται συνεχώς

    και πρέπει να πέσεις στην κατάλληλη μέρα. Περιοχή Φθιώτιδας.

    Για να δούμε όταν λήξει το lock down τέλος του μήνα ή λίγο αργότερα αναλόγως

    τα κρούσματα και θα μπορούμε να ψάξουμε με την ησυχία μας τι θα βρούμε γιατί

    έχουμε μπριζωθεί όλοι μ΄αυτά που ακούμε.

    Υγεία και υπομονή……..

    Υ.Γ.

    Για αποφυγή παρεξηγήσεων,ο φίλος πήγε μόνο με τα σκυλιά,χωρίς όπλο.

    Δηλαδή………βόλτα.

     

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/01/2020
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    Giorgos στις #523999

    <p style=”text-align: left;”>Καλησπέρα. Ειμαι νεος κυνηγος και νεος στο φορουμ. Ξερω πως δεν ειναι το καταληλο μερος αλλα χρειαζομαι βοηθεια. Μιας και δεν μπορουμε να κυνηγησουμε εδω και τρεις μερες βγαζω τον σκυλο μου για εκπεδαιυτικο(λαγο). Σημερα βρηκα και ξεκαθαρα ιχνη λαγου. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης. Σε καποια σημεια της βολτας ο σκυλος ιχνηλατει με παθος ψαχνει με μανια. Μπορει να κανει τέσσερις και πεντε φορες γυρω απο ενα πουρναρι και να μπει και μεσα. Ποτε θα ξερω οτι ψαχνει λαγο και οχι οτι δηποτε αλλο πχ(αλεπου,κουναβι…) Ευχαριστώ εκ των προτέρων ΠΑΡΑΚΑΛΩ. Απαντηστε μου</p>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #524000

    <p style=”text-align: left;”>Καλησπέρα. Ειμαι νεος κυνηγος και νεος στο φορουμ. Ξερω πως δεν ειναι το καταληλο μερος αλλα χρειαζομαι βοηθεια. Μιας και δεν μπορουμε να κυνηγησουμε εδω και τρεις μερες βγαζω τον σκυλο μου για εκπεδαιυτικο(λαγο). Σημερα βρηκα και ξεκαθαρα ιχνη λαγου. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης. Σε καποια σημεια της βολτας ο σκυλος ιχνηλατει με παθος ψαχνει με μανια. Μπορει να κανει τέσσερις και πεντε φορες γυρω απο ενα πουρναρι και να μπει και μεσα. Ποτε θα ξερω οτι ψαχνει λαγο και οχι οτι δηποτε αλλο πχ(αλεπου,κουναβι…) Ευχαριστώ εκ των προτέρων ΠΑΡΑΚΑΛΩ. Απαντηστε μου</p>

    γιωργο ειναι δυσκολο να το καταλαβεις. ακομα και εμπειρα λαγοσκυλα παιρνουν ντορο απ αλεπουδες και τα ψαχνουν ωρες η και μερες.ενα πουλοσκυλο εχει καποιες διαφορες στη φερμα του στο τριχωτο στη δικια σου περιπτωση ομως δε ξερουμε με τη ρατσα κυνηγας εισαι και οφ τοπικ …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/01/2020
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    Giorgos στις #524001

    Το ξερω πως ειμαι οφ τοπικ και ζητω συγνωμη.  Απλα χρειαζομαι βοηθεια. Και ευχαριστώ για την απαντηση. Το σκυλι δεν ειναι καθαροαιμο.  Ειναι απο λαγοσκυλο και εχει και τζακ ρασελ νομιζω. Τελος πάντων.  Με τα πολλα και τα λιγα το δοκιμασαμε με κουνελι σε φραγμενο χωρο και εδιξε καλα στοιχεία απο εκει και περα. Τωρα στο βουνο. Τι μπορω να κανω για να μην το χαλασω? Και κατι ακομα. Φοβαται το κολαρο εκπεδαιυσης. Μπορω να κανω κατι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #524002

    Το ξερω πως ειμαι οφ τοπικ και ζητω συγνωμη. Απλα χρειαζομαι βοηθεια. Και ευχαριστώ για την απαντηση. Το σκυλι δεν ειναι καθαροαιμο. Ειναι απο λαγοσκυλο και εχει και τζακ ρασελ νομιζω. Τελος πάντων. Με τα πολλα και τα λιγα το δοκιμασαμε με κουνελι σε φραγμενο χωρο και εδιξε καλα στοιχεία απο εκει και περα. Τωρα στο βουνο. Τι μπορω να κανω για να μην το χαλασω? Και κατι ακομα. Φοβαται το κολαρο εκπεδαιυσης. Μπορω να κανω κατι?

    γιωργο δε νομιζω οτι μπορεις να κανεις πολλα πραγματα απλα να εμπιστευσαι το ενστικτο του και να εισαι παντα ετοιμος.θα δειξει το μελλον του μπορεις να ψαχτεις και για πιο επαγγελματικες απαντησεις σε κανενα εκπαιδευτη

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 15,736 έως 15,750 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων