ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,836 έως 26,850 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    35
    nick στις #476070

    scoco,εαν θελεις γραψε τι εγινε τελικα με το σκυλακι σου?τα καταφερε? σε ποια περιοχη εγινε το κακο συμβαν για να προσεχουμε οσοι εχουμε σκυλια.ευχαριστω.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    petrolios στις #476097

    απογευματινο αν.αττικη πολυς αερας,νοτιας ελαχιστα πουλακια.βρε παιδια χαλαρωστε λιγακι σελιδες ολοκληρες για τα φυσιγγια και το μπαρουτι,και επιδειξη γνωσεων.τα τσιχλοκοτσυφα πεφτουν και με σφεντονα. μπραβο στους φιλους που ενημερωνουν για της εξορμησεις τους και της φωτογραφιες τους.εαν ειχαμε και video θα ητανε ακομα πιο καλα. B-)

    απογευματινο αν.αττικη πολυς αερας,νοτιας ελαχιστα πουλακια.βρε παιδια χαλαρωστε λιγακι σελιδες ολοκληρες για τα φυσιγγια και το μπαρουτι,και επιδειξη γνωσεων.τα τσιχλοκοτσυφα πεφτουν και με σφεντονα. μπραβο στους φιλους που ενημερωνουν για της εξορμησεις τους και της φωτογραφιες τους.εαν ειχαμε και video θα ητανε ακομα πιο καλα. B-)

    απογευματινο αν.αττικη πολυς αερας,νοτιας ελαχιστα πουλακια.βρε παιδια χαλαρωστε λιγακι σελιδες ολοκληρες για τα φυσιγγια και το μπαρουτι,και επιδειξη γνωσεων.τα τσιχλοκοτσυφα πεφτουν και με σφεντονα. μπραβο στους φιλους που ενημερωνουν για της εξορμησεις τους και της φωτογραφιες τους.εαν ειχαμε και video θα ητανε ακομα πιο καλα. B-)

    αγαπητέ nick.

    καλή είναι η αλληλοενημέρωση για τα τσιχλοτόπια και τις εξορμήσεις των μελών, αλλά και η συζήτηση γύρω από τα όπλα και τα τσιχλοφύσιγγα είναι μέρος του παιχνιδιού και έχει την χρησιμότητα της.

    για τον εαυτό μου μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι δεν κάνω επίδειξη γνώσεων, ούτε ξέρω κάτι που δεν ξέρουν οι υπόλοιποι, ούτε περιμένω να πάρω κανένα έπαινο για όσα γράφω. Το σημειώνω προς διευκρίνηση και για να μη δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #476110

    Για τσιχλοκυνήγι είναι η συζήτηση και τα όπλα, τα φυσίγγια , οι γομώσεις, ο εξοπλισμός κ.λ.π. είναι ΑΝΑΠΟΣΠΑΣΤΟ τμήμα του!!! B-)

    Συνεπώς καλά κάνουν όσοι γράφουν γι’αυτά!!! :good:

    Με μια επισήμανση σχετικά με την βλητική (και όχι μόνον): στο φόρουμ, ο καθένας γράφει ότι ΝΟΜΙΖΕΙ πως είναι σωστό!!!, αυτό κατ’ ανάγκην δεν είναι απαραίτητα και σωστό!
    Συνεπώς ο αναγνώστης ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟΙΣ ΜΕΤΡΟΙΤΟΙΣ ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΕΔΩΜΕΣΑ!!!!
    π.χ. κάποιοι πιστεύουν στον μύθο των “καυτών” σκαγίων :wacko: :wacko: :wacko:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    160
    Kost_es100dl στις #476130

    α μπράβο ρε τόλη φτιάξε την κατάσταση λίγο,γιατί κοντέψαμε να μην βγάλουμε ουτε μια φώτο της προκοπής χαχαχαχαχαχα

    Τι φυσιγγια χρησιμοποιεις φίλε μανό;συγχαρητήρια για το αποτέλεσμα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #476136

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>manosbmw wrote:</div>
    α μπράβο ρε τόλη φτιάξε την κατάσταση λίγο,γιατί κοντέψαμε να μην βγάλουμε ουτε μια φώτο της προκοπής χαχαχαχαχαχα

    Τι φυσιγγια χρησιμοποιεις φίλε μανό;συγχαρητήρια για το αποτέλεσμα!

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Οτιδηποτε μοιράζεις στην ζωή σου επιστρέφεται.Γι’αυτο πρόσεχε τι μοιράζεις!

    </div>

    Ευχαριστώ,αλλα της φωτογραφίες να ξέρεις οτι της ανεβάζω για να κάνουμε χαβαλέ
    και όχι για να δειχτώ οτι είμαι καλός κυνηγός,εγώ είμαι λάτρεις της ωραίας και
    απίθανης τουφεκιάς,και να σου πώ και κάτι άλλο,εγώ είμαι μέτριος κυνηγός και πάντα
    προσπαθώ να μαθένω και να πέρνω πράγματα απο τους άλλους,και ας είναι χειρότεροι
    στο κυνήγι απο εμένα. 😉 :good:

    όσο για τα φυσίγγια είναι του ζώτου 30gr με 5 ευρουλάκια ΜΟΝΟ

    http://e-zotos.gr/index.php/hunting-session/cartrmenu/66-superoffer

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    giannis2011 στις #476177

    Καλησπέρα σε όλους,
    βγήκα μετά από μέρες λόγω κρυολογήματος για μια γρήγορη εξόρμηση σε λιοστάσια ανάμεικτα με πουρνάρι. Τα πουλιά δύσκολα, προγκάγαν στα 40-50 μέτρα μπροστά μου, είχε ζέστη και άπνοια. Μετά από καμιά 12αριά τουφεκιές στο γάμο του καραγκιόζη ακόμα και σε …άχαστα πουλιά, έσπασε η αστοχία και πήρα 3 τσίχλες, 1 κοτσύφι, έχασα και μιά που έπεσε λαβωμένη. Με 9ρια είχα κάνα – δυο ξεπουπουλιάσματα, μια ματωμένη και μια κοψόφτερη που την έχασα, μετά γύρισα σε 8ρια της ίδιας εταιρίας ίδια γραμμάρια και βρήκα την υγειά μου!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    35
    nick στις #476219

    μ’αρεσουν ιδιαιτερα τα εντονα μαυρα γραμματα prowler βγαζουν μια δυναμικη…αραγε στο forum περι βλητικης-φυσιγγια τι πρεπει να γραφουμε? ισως για θηραματα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #476239

    μ’αρεσουν ιδιαιτερα τα εντονα μαυρα γραμματα prowler βγαζουν μια δυναμικη…αραγε στο forum περι βλητικης-φυσιγγια τι πρεπει να γραφουμε? ισως για θηραματα?

    Και για θηράματα, ειδικά όταν εξετάζουμε την βλητική του τέλους! 😉 και την πλάκα μας θα σπάσουμε και θα αστειευτούμε με φίλους!!! 😉 που είναι το “κακό” :unsure:

    Το ζήτημα είναι ότι στα θέματα των θηραμάτων και δη των αποδημητικών, 100 άτομα μπαίνουν και διαβάζουν για να αλιεύσουν πληροφορίες :negative: και ένας γράφει :good: και ειδικά οι “πονηροί” :negative: είναι αυτοί που “χαλιούνται” 😥 με τα – φαινομενικά- “άσχετα” σχόλια 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    31
    stef42 στις #476241

    Καλημέρα σε όλους.Γράφω μετά από καιρό γιατί δεν είχα υπολογιστή.Την Κυριακή πήγαμε 4 άτομα βόρεια Εύβοια και καρπωθήκαμε περίπου 20 τσιχλοκότσυφα έκαστος (+ – 2 πουλιά).Το πρωί 1,5oC,μετά έφτασε τους 16ο.Με τη ζέστη χρησιμοποιήσαμε όλοι από 1 κουτί lambro sporting 28gr,3 καραμπίνες,1 δίκανο,τσοκαρίσματα 2,3,4 *,αποτέλεσμα 4 τσίχλες.Άρα δε μπορεί να ήμασταν καλοί με τα 32gr και κακοί με τα 28.Απλά θέλησα να υποβάλω την ταπεινή μου γνώμη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    35
    nick στις #476293

    θα συμφωνησω plower απλα για να μην διαφωνισω και ν’αχουμε ειρηνη εξ αλλου φαινεται πεντακαθαρα το στυλακι της διαθεσης σου.ισως τελικα να θελετε καποιοι λιγοι οπως λες να γραφετε και μονο οτι εσεις θελετε.το εργο το εχουμε ξαναδει. (ολος αυτος ο ντορος γιατι τολμησα να πω την αποψη μου για λιγοτερες αναλυσεις -οχι καθολου- για τα σκαγια και την βλητικη και περισσοτερο για θηραματα στο φορουμ για τις τσιχλες. πασο λοιπον. :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #476297

    Ποιό “στυλάκι” και ποιά “διάθεση”;;;
    Αν εννοείς αυτά που γράφω για τους “πονηρούς” ΚΑΡΑΤΣΕΚΑΡΙΣΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ!!!
    εξυπακούεται ότι ΕΣΥ εξαιρείσαι από τη στιγμή που συμμετέχεις γράφοντας, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ;;;;
    Σε λίγο δεν θα μπορούμε να γράψουμε τίποτα χωρίς να βρεθεί κάποιος έτοιμος για φασαρία…
    Άντε Καληνύχτα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/01/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    Omigis στις #476311

    Καταρχήν χαίρεται και καλώς σας βρήκα. Είμαι ο Χριστός ένας φρέσκος κυνηγός (μόλις φέτος έβγαλα άδεια για κυνήγι και ήδη έχω πάει κάνα 5-6 φορες για τσίχλες)

    Επειδή όπως ανέφερα είμαι νέος στο κυνήγι έχω κάποιες απορίες, ξέρω πως ο καθένας σας μέσω τις εμπειρίας του έχει βγάλει τα συμπεράσματα του πάνω σε διαφορα ζητήματα του κυνηγιού τις τσίχλας εγώ αυτό που θέλω είναι να μάθω τις πιο κοινά αποδέχτες σε normal συνθήκες και μετά θα μπούμε και σε πιο εξεζητημένες περιπτώσεις.

    Λοιπόν οι απορίες μου είναι οι έξεις:

    1) Τύπος φυσιγγίου (Χρησιμοποιώ 8αρια 32gr/την μάρκα δεν την γνωρίζω) Σωστό και αν όχι τι προτείνεται.

    2)Ποια είναι η διαφορα ανάμεσα σε 8αρια ,9αρια και 10αρια που διαβάζω.

    3)Επισης θα ήθελα να μάθω περίπου την εμβέλεια ενός απλού φυσιγγίου.

    4)Και τελευταίο ποια η χρησιμότητα των Tsok (4αρι/2αρι/κλπ) και τι να προτιμώ για απογευματινό καρτέρι και ποιο είναι για ψιλά

    Ειμαι απο την μεσσηνια και την τελευταια βδομαδα που βγαινω με εναν φιλο δεν μπορω να πω πως εχει πουλια, περνουμε καμια 8-10 τσιχλες τουλαχιστον αυτο ακουμε και απο πιο παλιους κυνηγους που εχουμε μιλησει συν οτι περνανε παρα πολυ ψηλά γι’αυτο ρωτισα και για τα τσοκ.Επίσης αν υπάρχει κάποιος κυνηγός από την ευρύτερη περιοχή τις μεσσηνίας να προτείνει καμια περιοχή γιατί σαν νέος δεν γνωρίζω θα ήμουν ευγνώμων

    Ευχαριστω προκαταβολικα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    χρηστος στις #476322

    Καλησπερα σε ολους.κοντρουλα βλεπω παλι.Ας χαλαρωσουμε.Και οι δυο φιλοι λενε κατι που εχει λογικη.Η προσωπικη αντιπαραθεση ομως δεν εχει νοημα.Συμφωνω απολυτα οτι η σελιδα ειναι ανοικτη για οποιον θελει να πει κατι,οπως επισης συμφωνω, οτι το να ανακυκλωνουμε συνεχεια και να δινουμε εκταση σε θεματα βλητικης εδω, ειναι κουραστικο.Εχω βαρεθει να διαβαζω εδω για το ποσο μαγικα σκωτονουν τα 28 γρ.σκοπευτικα φυσιγγια.Μπραβο στο φιλο που βγηκε και εγραψε εμμεσος πλην σαφως οτι ΄¨,μαγκες τα 28 γρ.ειναι δυσκολα φυσιγγια στο κυνηγι.Για αυτο υπαρχουν αλλωστε .Για να δυσκολευουν το σκοπευτη.Ενα πουλι που θα πεσει με 28γρ. θα πεσει σιγουρα και με 30 και με 32 και με 34.Για το αντιθετο δεν ειμαι καθολου σιγουρος.Τα σκοπευτικα φυσσιγια στο κυνηγι ειναι χρησιμα σε ελαχιστες περιπτωσεις,τα χρησιμοποιουν με επιτυχια οι πολυ” στρωμενοι”κυνηγοι που ριχνουν κοντα και γρηγορα.Οι νεοι κυνηγοι που θελουν ενημερωση για τσιχλοφυσιγγα διαβαζουν τα γραφομενα του Ρεντιφη και καλυπτονται πληρως.Δεν ειναι επιστημη το πραγμα.Κατα τα αλλα οι εκλογες θα μας κρατησουν μεσα αυτο το Σ-Κ.Η τσιχλα μου στο κλουβι ειναι μια χαρα,την μαινοτροφη δεν την ακουμπαει,αλλα τρωει ενα μηλο τη μερα σχεδον.Καλη μας νυχτα συντροφοι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    gkiaouris στις #476335

    Το όνομα στο σάιτ το πείρα απο το σκύλο μου που τρελενεται στις μπεκάτσες!!!σήμερα λοιπον μου φερμάτισε τρεις πείρα την μια και μετα αποφάσισα να αλαξω μέρα .ενα χιλιόμετρο πιο πανω !!!!τελικά τον κουβαλισα στα χέρια μου για ενα χιλιόμετρο (είχε πάρει φολα) 4,5 χρονων …με τους μαλακές που μπλεξαμε,γέμισαν τον κοσμο με δηλυτηρια !!!!!

    Περαστικα!!
    Φιλε μου αν μπορεις γραψε που εγινε το περιστατικο, αν δε θες να δωσεις το μερος δημοσια με pm σε παρακαλω!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #476346

    Καταρχήν χαίρεται και καλώς σας βρήκα. Είμαι ο Χριστός ένας φρέσκος κυνηγός (μόλις φέτος έβγαλα άδεια για κυνήγι και ήδη έχω πάει κάνα 5-6 φορες για τσίχλες)

    Καλωσόρισες στην παρέα μας φίλε Χρήστο :rose:

    Συμμετέχοντας στην “κουβέντα” αλλά και διαβάζοντας παλιότερες αναρτήσεις θα βρεις αρκετές απαντήσεις, ελπίζω να βρεθούν συνάδελφοι από τα μέρη σου να σε βοηθήσουν… :bye:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,836 έως 26,850 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων