ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 27,886 έως 27,900 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #494029

    Παίδες “τσιχλοκυνηγαρέοι”, με όλη την εκτίμηση στο πρόσωπό σας, να σας υπενθυμίσω ότι οι κότσυφες (αλλά και οι πιο σπάνιες δενδρότσιχλες ή κυργιαρίνες ή τσαρτσάρες) από σήμερα, 21/02 έως και το τέλος του κυνηγιού, 29/02 (εφέτος “κερδίζουμε” μία κυνηγετική ημέρα, λόγω δίσεκτου έτους) ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ!

    Όποιος, λοιπόν, χτύπησε σήμερα το πρωί (21/02) ή χτυπήσει το επόμενο διάστημα, μέχρι το τέλος του κυνηγίου, τα ανωτέρω 2 “τσιχλοειδή”, δεν διαφέρει σε τίποτα απολύτως από το εάν κυνηγούσε Μάη μήνα, που λέει ο λόγος! Η παρανομία είναι παρανομία! Δεν υπάρχει κάτι πιο πολύ ή πιο λίγο παράνομο!

    ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν και ΕΓΚΡΑΤΕΙΑ, γιατί “ο διάβολος έχει πολλά ποδάρια” και είναι κρίμα να “παίξουμε κορόνα – γράμματα” το πάθος μας και την απόλαυσή μας για μερικά κοτσύφια παραπάνω…!

    Η θηροφυλακή αφορμή ψάχνει και καλά κάνει κατ’ εμέ!

    Υ.Γ.: Καλές τελευταίες τσιχλοντουφεκιές σε όλους τους φίλους και του χρόνου πάλι, να ‘μαστε καλά!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #494030

    Μήτσο κάπου εκεί γύρω ήμουν κι εγώ με την τσιχλοπαρέα μου σήμερα. Πουλιά είχε

    λιγότερα από προχθές αλλά είχε πολύ περισσότερη………..λασπουριά…. :negative:

    Πάντως ωραία περάσαμε,να είμαστε καλά όλοι να ξαναβγούμε και την τελευταία

    βδομάδα………. :yes:

     

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #494033

    Λουκά από λασπη  άλλο τιποτα. Όλη η περιοχή όταν βρέχει γίνεται σαν γιαούρτι! Σαφώς λιγότερα τα πουλια αλλά στο περπατητο  ήταν πολύ ηρεμες. Πλησιαζες με άνεση και έπαιρνες εύκολα  το πουλί.

    <span style=”line-height: 1.5;”>Νικόλα πως πάνε απογευματινά;;; Εδώ κόψανε τελείως. </span>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    411
    Menios στις #494038

    Καλησπέρα στην παρέα ,

    Η Εύβοια φέτος τον Φλεβάρη εχει την τον πρωτο λόγο … κατι τα μπλόκα , κάτι τα  πουλάκια που εχει , κάτι η κοντινή απόσταση, όλο εκεί τριγυρνάμε και εμείς … :good:

    Χτες Καθενούς και τριγύρω και σήμερα Κονίστρες και πέριξ … Πιό καλά περάσαμε χτες, πιο πολλα πουλάκια αν και φεύγανε μπροστά μας mitso !! :wacko:

    Σημερα Κονίστρες είχαν μαζευτεί του κόσμου τα πούλμαν !! Βρώμισε η δουλειά , πιο πολλοί κυνηγοί απο τα πουλιά ,σε όλη την έκταση χιλιάδες κυνηγοί , σε κάθε ρέμα κόσμος φουλ, το μέρος κάηκε για φέτος, όσοι π<i>ρόλαβαν πέρασαν καλά </i> 2-3 Κυριακές … Το καλυτερο της σημερινής μέρας η μπουγάτσα στον Ρίζο στο Βασιλικό … Απλά άπαιχτη !! :yes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #494039

    Καλησπέρα στην παρέα!Σήμερα πρωινό καρτέρι [Κονίστρες μεριά]περισσότεροι οι κυνηγοί από τις τσίχλες :wacko: !Όσοι είχαν πιάσει τη ρεματιά [συνοριακά], ρίξανε αρκετά φυσέκια ,αλλά λόγο πυκνού μόνο αν είχες σκυλάκι τις μάζευες!Με το Λευτέρη,γιό του Καφετζή μας,στη 2η γραμμή πυρός κρατίσαμε 2 εγώ, 4 αυτός! Αφού κόψανε και τα τουφέκια κάναμε μία ανίχνευση [περπατητό]γύρω από το πεδίο βολής στους λόφους και σηκώσαμε αρκετά πουλιά και καταφέραμε να κρατήσουμε από 11 ο καθένας, με μερικά χαμένα λόγω βλάστησης[πυκνό]!Με τα πουλιά που σηκώσαμε ,φτιάξαμε και τους γύρω καρτέρηδες 😉 Κοτσύφια αρκετά αλλά εμείς κρατήσαμε γερά στον πειρασμό!Πέρασα όμορφα… και λόγο του ότι είχα ένα νέο, αλλά καλό ταίρι στο περπατητό,με άψογη  συναίνεση :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #494041

    Από  το Γενάρη μέχρι τώρα μας πήγε καλά στην Εύβοια. Μενιο χθες ανεβήκαμε στα έλατα έτσι για να απολαύσουμε το δάσος για τελευταία φορά φέτος. Λοιπόν οι χοντρές ηταν εκεί.  Πολλά πουλιά, μας τρελαναν στο κράξιμο αλλά ΔΕΝ πέταγαν καθόλου! Και όσες σηκώθηκαν εστριβαν στα 100 μέτρα . Με τα χίλια ζόρια κρατησαμε απο μια με το κουμπαρακι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #494052

    …..ΔΕΝ πέταγαν καθόλου! Και όσες σηκώθηκαν εστριβαν στα 100 μέτρα . Με τα χίλια ζόρια κρατησαμε απο μια με το κουμπαρακι!

    <hr />

    i hunt therefore i am

    :good: Συμφωνώ!

    Και τυχερός είσαι….εμείς ούτε την μία δεν καταφέραμε!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2688
    periklis_ath στις #494053

    καλημερα σας ,

    δεν ξερω εαν ειναι λογο καιρου, η λογο φεγγαριου , αλλα εχουμε μετακινησεις μεγαλες αυτες τις μερες,

    Σαββατο σε ορεινη περιοχη για μπεκατσα, σε ρεματιες με πουρναρια , εβραζε ο τοπος απο τις τσιχλες, εκατονταδες πουλια πιασμενα

    σημερα στο ιδιο μερος ακριβως ειδαμε 1,,,!!!

    εξαφανιστικαν εκατονταδες  πουλια σε 2 μερες..

    τα παιδια εδω κατω που πηγαν για περπατιτο στον καμπο, ολα τα πουλια τα βρισκουν ,μεσα στις ελιες…

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #494057

    Σωστά Πέρι :good: , Πριν λίγο που καθάρισα τις χθεσινές τσίχλες οι 5 από τις 13 ήταν 4τραπαχες σαν ορτύκια και οι υπόλοιπες τσουποτές !Τα στομάχια των λιπαρών ήταν σχεδόν άδεια και μικρά σε αντίθεση των άλλων, που ήταν μεγάλα και γεμάτα ελιές ,εκεί τις βαρέσαμε εξάλλου!Πιστεύω οτι οι παχουλες  είχαν κάτσει μέρες κι φόρτωσαν λίπος, ενώ οι άλλες  ήταν νεόφερτα πουλιά και φόρτωναν, για να δυναμώσουν για το υπόλοιπο ταξίδι τους!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    petrolios στις #494074

    καλησπέρα στους φίλους του φόρουμ.

    έφτασε και η τελευταία εβδομάδα…

    νέα από το σκ δεν έχω, ο πιτσιρικάς με την γρίπη και η κόρη με τα παιδικά πάρτυ μας κλεισανε σπίτι.

    φινάλε, όπως πάντα σε λίγο, στην Αργολίδα. Τίποτα δεν θα κάνουμε πάλι, αλλά δεν πουλιέται η παρέα του κλεισίματος μετά από είκοσι σχεδόν χρόνια. όταν πρωτοκυνηγήσαμε μαζί, ο νεότερος ήταν νεότερος από όσο είμαι εγώ σήμερα… Μετά το κλείσιμο θα πούμε και τα τελευταία συμβάντα.

    Να με συγχωρούν οι συνάδελφοι για την προσωπική νότα, αλλά για τσίχλες δεν έχω να πω, ακόμη. όταν θα έχω, θα είναι φιλολογικής σημασίας.

    Μια ιδέα να ρίξω: μετά το κλείσιμο θα μπορούσαμε να κάνουμε μια κοινή αίτηση σε διάφορα δασαρχεία μελών του φόρουμ, για καταπολέμηση κορακοειδών, και όπου γίνει δεκτή και οριστεί επόπτης, να κάνουμε ένα κυνήγι τύπου εκδρομή – παρέας,  να ρίξουμε κανένα νόμιμο τουφέκι και να σώσουμε και κανένα φετεινάρι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    411
    Menios στις #494075

    Πολλά πουλιά, μας τρελαναν στο κράξιμο αλλά ΔΕΝ πέταγαν καθόλου!

    πω ρε φίλε…  εγώ φέτος δεν ανέβηκα καθόλου επάνω, η παρέα μια φορά πήγε, είδαν  τη φόλα και από τότε δεν ξαναπήγαμε…. 0 Χοντρούλες φέτος !! Και προχτές είχαμε την κουβέντα τους… Και λέμε για να μην γράφει ο mitsovinci τίποτα, που εχει και “εσωτερική” πληροφόρηση λόγω εντοπιότητας, δεν θα εχει ούτε φτερό επάνω χαχα … 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #494076

    καλησπερα οπως τα λεει ο μενιος.εγω μετα το οριο του προηγουμενου σκ πηγα αυτο το σαββαττο παλι στις κονιστρες για να το επαναλαβω.δυστυχως αυτη τη φορα δεν βρηκα μερος να κατσω επι μια ωρα εψαχνα να βρω καρτερι.τα πουλια στο ενα τριτο απο τη προηγουμενη εβδομαδα.τελικα με 24 βολες κρατησα 12 πουλια παλι καλα λεω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #494078

    Ρε Σπυρακο τι τα θες τα μακρινα ταξιδια αφου ξερεις ότι η Κορινθια Γεναρη – Φλεβαρη είναι σταθερη αξια…………! :good:

    Κυριακη λοιπον με το φιλαρακι μου το Μητσο  Κορινθια ……….(ξερει ο Λουκας) ………..για ακομα μια φορα περασαμε χαρμα , με αρκετα πουλια (πρωτη φορα φετος και μαυρες το πρωι) αν και για άλλη μια φορα σαν όλα τα χρονια τα τελευταια ΣΚ μαζευεται κοσμος , με αποτέλεσμα αρκετα σημεια στο περπατητο να τα βρεισκουμε ψαγμένα από προηγούμενες παρεες και χωρις να κανουμε  ολοκληρη την κλασικη γυρα που κανουμε παντα λογω κοπωσης του φιλαρακο μου που ηταν ξενυχτης κοντοεπιασα το οριο με τα τρια πουλια που δεν βρηκα (αν δεν ειχα την σκυλιτσα δεν θα εβρισκα τα μισα……….πολύ χορταρι ρε παιδια ) .

    Ωστοσο άλλη μια Κυριακη και τελος για φετος …. 😥 …..περασε γρηγοροτερα φετος ή μου φανηκε εμενα ρε παιδια ….. :unsure: ….;;;;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    970
    Shaolin στις #494079

    Αυτό το σ/κ πήγα στα πέριξ της Λαμίας, το Σάββατο το βράδυ έβρεξε και την Κυριακή είχε πολύ λασπουριά.

    Πουλάκια είχε αλλά μόνο περπατητό, στο καρτέρι λίγα πράματα, πήρα 32 τσίχλες και 6 χαμένες. Δεν ήμουν μόνος παρέα μου κυνηγούσαν και 3-4 σαινια μάλιστα το ένα κυνηγούσε μια τσίχλα στον αέρα, μπροστά η τσίχλα και πίσω της στα 2 μέτρα το σαινι.

    Μαζί μου είχα όπως πάντα το Browning gold και δούλεψα κάτι ξεχασμένα αλλά φονικά RC2 8αρια στα 28γρ. και τα κλασικά tordo lambro 9-8αρια στα 32γρ.

     

    Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #494082

    Ρε Γιαννη…….ρε Γιαννη………!!!!!! 🙁

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 27,886 έως 27,900 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων