ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 27,901 έως 27,915 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #494083

    Και εγω που νομιζα ότι θα εισουν με την αποστολή του μεγαλου πρωταθλητη…….. :yahoo:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    970
    Shaolin στις #494115

    Και εγω που νομιζα ότι θα εισουν με την αποστολή του μεγαλου πρωταθλητη…….. :yahoo:

    Ποιος πρωταθλητής, τελειώνει αυτές τις μέρες το κυνήγι και είναι αφιερωμένες στην ΑΓΙΑ ΤΣΙΧΛΑ :yahoo:

     

    Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5754
    Prowler ® στις #494136

    ποιος “πανέξυπνος” “φωστήρας”  :negative:  απαγόρευσε το κοτσύφι το τελευταίο 10 ήμερο;  :wacko:

    και για ποιό λόγο;  :unsure:

    μας έχουν μπουχτίσει στις ΑΝΤΙΟΡΘΛΟΓΙΚΕΣ – ΑΝΤΙΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ αποφάσεις τους :negative:  :negative:  :negative:

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5754
    Prowler ® στις #494138

    τα παραπάνω αποτελούν “φιλολογικά ερωτήματα” έτσι για να λέμε……  :negative:  :negative:  :negative:  :negative:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    jhn1 στις #494145

    καλα κάνανε και το απαγόρεψαν και κακώς που δεν το έχουν απαγορέψει όλο το φλεβάρή.εδώ και 20 μέρες τουλάχιστον τα κοτσίφια πηδιούνται, φτιαχνουν φωλιές και κλωσάνε. είχα βρει μία πριν καμια 10 μέρες χωρίς αυγά. προχθές που ξαναπήγα είχε 3 μέσα. μήπως να ξανασκεφτούμε το θέμα του φλεβάρη για το κότσιφα?

    φιλικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5754
    Prowler ® στις #494152

    καλα κάνανε και το απαγόρεψαν και κακώς που δεν το έχουν απαγορέψει όλο το φλεβάρή.εδώ και 20 μέρες τουλάχιστον τα κοτσίφια πηδιούνται, φτιαχνουν φωλιές και κλωσάνε. είχα βρει μία πριν καμια 10 μέρες χωρίς αυγά. προχθές που ξαναπήγα είχε 3 μέσα. μήπως να ξανασκεφτούμε το θέμα του φλεβάρη για το κότσιφα? φιλικά.

    Δίκιο έχεις! :scratch:  δεν μας τον κόβουν ΟΛΟΝ τον Φλεβάρη να ησυχάσουμε;;;; :negative: :negative: :negative:

    και τον Γενάρη άμα λάχει :negative:  :negative:  :negative:

    ή καλύτερα ΟΛΟ το κυνήγι μια κι έξω, να ησυχάσουμε όλοι μας!!!!! :negative:  :negative:  :negative:

    Φίλε δεν ξέρω τι κάνουν τα κοτσύφια στα μέρη σου, ξέρω όμως ότι στα δικά μου τώρα βρίσκονται σε ικανοποιητικούς αριθμούς και σαφώς ΔΕΝ ζευγαρώνουν…… :wacko:

    όπως επίσης ξέρω ότι όλες οι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ μετρήσεις και μελέτες λένε για ΣΤΑΘΕΡΗ αύξηση του πληθυσμού τους α,α,α,α και ότι μεταναστευουν ΜΕΤΑ το α’ δεκαήμερο του Μαρτίου, οπότε και αρχίζουν το ζευγάρωμα 😉

    φυσικά εξαιρέσεις θα υπάρχουν, που απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα :whistle:

    και το κυριότερο:

    ξέρω ότι το κυνήγι μας το έχουν διαλύσει μέσω της ΣΑΛΑΜΟΠΟΙΗΣΗΣ με τις απαγορεύσεις του τύπου “κόψε λίγο από εδώ φέτος”, “λίγο από εκεί του χρόνου” και το μήνυμά σου – ίσως άθελα – εξυπηρετεί αυτό τον σκοπό :negative:  :negative:  :negative:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    jhn1 στις #494155

    Φίλε δεν ξέρω τι κάνουν τα κοτσύφια στα μέρη σου, ξέρω όμως ότι στα δικά μου τώρα βρίσκονται σε ικανοποιητικούς αριθμούς και σαφώς ΔΕΝ ζευγαρώνουν…… :wacko:

    θα το δεχομουν αυτό αν ήξερα οτι εισαι στην ακτη ελεφαντοστου ή στα φοκλαντ… χωρις καθολου ειρωνια.

    επίσεις, το οτι ειναι σε ικανοποιητικους αριθμους σου δινει το δικαιωμα να θεωρεις οτι πρεπει να επιτραπουν μεχρι το τελος του μηνα?

    εγω φιλαρακι και μονο που ακουω τους κιτρινομυτιδες να κελαηδουν με αυτο το γλυκοηχο καλαδημα (κατα τη γνωμη μου απειρος ανωτερο απο το αηδονι) δεν τα τουφεκαγα απο 5 φλεβαρη και επειτα.

    τα ζευγαρωματα εχουν αρχισει εδω και πολυ καιρο (καμια 25 μερες). οι φωλιες εχουν φτιαχτει και πολλες κλωσες κλωσανε ηδη.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #494157

    Jhn1 στο έχω ξαναγράψει. Οι κοτσυφες κελαηδανε ΦΕΤΟΣ απο το Δεκεμβρη. Όπως επίσης έχω ξαναγράψει ότι δεν έχω βρει πότε μα πότε αυγά σε θηλυκό ούτε όταν τα βαραγαμε ώς τις 28. Και πίστεψε με το δείγμα που έχει περάσει από τα χέρια μου  είναι μεγαλο. Τώρα αν ο καιρός που θυμίζει Απρίλη έκανε μερικά να ζευγαρώσουν νωρίτερα αυτό είναι άλλο θεμα. Ο prowler σου λεει για μεγαλους αριθμούς για να δείξει οτι τα πουλια αυτα είναι  περαστικά και δεν αναπαράγονται εδω. Δεν πιστεύω να υποστηρίζεις οτι ολα αυτα τα κοτσύφια  που βλέπουμε το τελευταίο δεκαήμερο ειναι ντοπια;;; Επίσης οι πληθυσμοί τους παντου αυξάνονται σταθερα. Αν γινόταν ζημία στους αναπαραγωγικους πληθυσμούς το Φλεβάρη θα υπήρχε αυτή η μεγάλη αύξηση;  Με την απαγόρευση διαφωνώ αλλά από τη στιγμή που υπάρχει την εφαρμόζω.  Σκέψεις και απόψεις παραθέτω χωρίς ίχνος διάθεσης για αντιπαραθεση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #494158

    Όσον αφορά τις τσιχλες,πήγα σε ένα καρτερακι απόψε κατά τις 5:45. Στις 6 άρχισαν να περνάνε κοτσύφια γραμμή το ένα πισω από το αλλο. Μέτρησα περίπου 30. Τσιχλες φάνηκαν λίγο πριν νυχτώσει.  Έριξα σε 11 και πηρα τις 9 ολες στο χερι. Όπως τις έπιασα παχιές πολυ μου φάνηκαν!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #494159

    Xωρις ιχνος αντιπαράθεσης καταθέτω και εγω ότι επειδη μενω σε εξοχικη περιοχη (Κουβαρας Κερατεας ) φιλε   Jhn1  σου  λεω ότι οι τσίχλες εδώ επανω κελαηδάνε εδώ και 3 εβδομάδες……. αρα με τα λεγομενα σου επρεπε να μην τις κυνηγάμε από τοτε………..παντος κοτσιφια αν και εχει αρκετα εγω μαγκες μου ακομα δεν εχω ακουσει εδώ πανω το λάλω τους . Οσο για το θεμα των αυγων που λεει ο Μητσος αυγα μεσα σε πουλια θυληκα δεν εχω βρει ποτε , ακομα και όταν το κυνηγι επιτρεποταν μεχρι τις 10 του Μαρτη……..!

    – Αγναντιμ…..;;;;;;

    – Μπακ Μαντιμ…..!

    Ααααα οι τσίχλες που βαρεσα την Κυριακη Μηστο μονο οι μισες ειχαν αρχισει να βαζουν λιπακι ……….οι υπολοιπες ηταν ………ντιπ κούρνια* (εντελος αδυνατες*)………που λεμε στο χωριο μου……χαχαχα :yahoo:

    :good: :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #494162

    Εμείς τις παχιές τις λεμε….σάπιες και τις αδύνατες….ψοφιες!!!! Είπαμε ο καλοκαιροχειμωνας ο φετινός τα μαμησε ολα. Έχω μελίσσια και παρατηρώ  τα πάντα.  Μάθετε λοιπόν  οτι ο τόπος είναι ενα,μην πω και παραπάνω μήνα μπροστά.  Εδώ άνθισαν οι κουτσουπιες που κανονικά ανθίζουν τον απριλη, τα πουλια δεν θα μπερδευτούν;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #494163

    Έτσι όπως τα λες είναι Μήτσο…!

    Φίλος μελισσοπαραγωγός, όπως κι εσύ, μου είπε χτες, ότι οι μέλισσες έχουν κάνει εργασία στις κυψέλες, η οποία θα αναμενόταν για Απρίλη μήνα, υπό κανονικές συνθήκες…!

    Και να προσθέσω, πως, μία παλιά δοξασία έλεγε, ότι η συντέλεια του κόσμου θα κοντεύει να έλθει όταν δει ο άνθρωπος τα “2 καλοκαίρια”…! Ό,τι γίνεται τώρα δηλ., που αντί για χειμώνα έχουμε καλοκαίρι, συν το κανονικό καλοκαίρι που αναμένεται στον καιρό του…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #494164

    Ρε φιλαρακοjnn1 τα πράγματα είναι απλά και μην λέμε ότι θέλουμε τα κοτσύφια είναι Αποδημητικα το ότι έχουμε ένα μεγάλο ποσοστό που είναι ενδημικά δεν λέει κάτι αυτό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    jhn1 στις #494166

    Δεν σε αντιλαμβάνομαι. Όλοι ξέρουμε ότι τα περισσότερα είναι αποδημητικά. Και λοιπόν?

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5754
    Prowler ® στις #494174

    :wacko: θα το δεχομουν αυτό αν ήξερα οτι εισαι στην ακτη ελεφαντοστου ή στα φοκλαντ… χωρις καθολου ειρωνια. ………… 

    ναι δίκιο έχεις τα λες…. χωρίς “καθόλου” ειρωνία …. :negative:  :negative:  :negative:

    Το λοιπόν, χωρίς “καθόλου ειρωνία” μάλλον η Μακεδονία συνορεύει με την Ακτή Ελεφαντοστού και τα Φώκλαντ και δεν το ‘ξερα :wacko: :wacko: :wacko:

    Σου λένε οι φίλοι για αποδημητικά κι εσύ “δεν αντιλαμβάνεσαι”….. :wacko:  Το σιγοντάρισμα σου στην σαλαμοποίηση του κυνηγιού το συνεχίζεις όμως! :negative:  :negative:  :negative:

    Για το γεγονός ότι οι συνεχείς απαγορεύσεις ΔΕΝ βασίζονται σε επιστημονικά τεκμηριωμένα στοιχεία ούτε κουβέντα….. :negative:

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 27,901 έως 27,915 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων