ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 27,916 έως 27,930 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    gkiaouris στις #494182

    λοιπον βοιοτια πηγαμε για μπεακτσα ετσι τελευαταια κυνηγια…. ειχαμε σκοπο να κανουμε και καμια τσιχλα, αλλα ζητημα δυο μερες να σηκωσαμε 10 πουλια, και σε κοματια που πριν 20 μερες εβραζε ο τοπος!
    Αν προγραμματιζεται εξοδο θα σας προτεινα να αποφυγεται το τομεα κορωνια, αγ γιωργη και περιξ. Μεχρι κατω απο τα πουρναρια εχει στεγνωσει το συμπαν, ενα ψηλο περπατητο που καναμε σηκωσαμε δυο κοτσυφια και δε τα τουφεκισαμε.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/06/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    Νίκος Ορφανίδης στις #494183

    τα πουλια δεν ειναι παντου , αλλου δεν εχει τιποτα ,και αλλου βραζει ο τοπος ειναι μαζεμενα μεσα στα πικνα που εαν δεν υπαρχουν πολλα τουφεκια μονος δεν μπωρεις να κανεις τιποτα , οπως δεν υπαρχουν σωστα απογευματηνα περασματα , μονο πολυ  αργα το απογευμα  περναν μερικα μαζεμενα  για κανα 10καλεπτο , οποτε αυτες οι λιγες μερες που εμηναν θελει ψαξημω για να ανακαλυξουμε τα μερη που εχει πουλια , και οποιος εχει υπομονη κανει εκει καρτερι ολη την μερα , που εγω δεν εχω υπομονη και συνεχως κηνουμε μονος χωρης πολλα πολλα , κανω απο 8 μεχρη 10 πουλια με 5 ωραις κυνηγι καθε φορα   με 16  και 25 φυσιγγια  την φορα

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    jhn1 στις #494184

    Για το γεγονός ότι οι συνεχείς απαγορεύσεις ΔΕΝ βασίζονται σε επιστημονικά τεκμηριωμένα στοιχεία ούτε κουβέντα….. :negative:

    δεν το σχολιάζω γιατί απλά συμφωνω μαζί σου.

    Σου λένε οι φίλοι για αποδημητικά κι εσύ “δεν αντιλαμβάνεσαι”….. :wacko:  Το σιγοντάρισμα σου στην σαλαμοποίηση του κυνηγιού το συνεχίζεις όμως! :negative:   :negative:   :negative:  που την είδες τη σαλαμοπίηση. απλά λέω τη γνώμη μου όσον αφορά τα κοτσύφια και μόνο βάση των δικών μου παρατηρήσεων. δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν δέχεστε το αναντήρητο γεγονός ότι τα κοτσίφια έχουν ξεκινήσει να φωλιάζουν είδη. φταίει ο καιρός, φταίει το κλίμα που αλλάζει, δεν ξέρω τι φταίει (δεν είμαι θηραματολόγος, Ανχης ΠΖ είμαι), μπορεί να μη φταίει τίποτα και να είναι πλέον φυσικό για αυτά. θα φταίμε όμως σίγουρα να λέμε ”κακώς δεν αφήνουν το κότσιφα στα θηρεύσιμα ¨ΟΛΟ το Φλεβάρη”.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    141
    παναγιωτης στις #494194

    Υπεροχα!!!Για δυο ανωμαλα κοτσύφια που δηθεν εκτος περιοδου αναπαραγωγης αρχισαν τις τρελιτσες ,θα πετάξουμε τις επιστημονικες μελετες  στα σκουπίδια και να αρχισουμε τις απαγορεύσεις?Κατι δεν μου αρεσει σε όλα αυτά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    78
    dean52 στις #494195

    Στα μερη μου στο Καρπενησι λέγανε παλια.
    ” Μιά μέρα εχει ο Μάρτης
    ένα αυγό έχει ο κότσυφας”
    Με ειχε τοσο προβληματίσει και έκανα παρατηρήσεις.
    Ποτέ μα ποτέ δεν είδα φωλία, ουτε καν ζευγάρωμα (σεξ, τραγουδι, κλπ) , την πρωτη Μαρτίου. Ουτε σχηματισμό ζευγαριών.
    Η Ευρυτανιά βρίσκεται στον δυτικό άξονα που ακολουθούν σταθερα τα κοτσύφια για την επιστροφή τους. Ετσι το Φεβρουάριο γεμίζουν τα χωρια αποδημητικά κοτσύφια που βρισκουν ώριμο τον κισςοσπόρο και το καρτέρι στους κισσούς ήταν ο μοναδικός ισως λογος που έβγαζαν αδεια κυνηγιου οι μισοι κυνηγοι του χωριου μου.
    Μπορω να υπολογίσω πως ουτε ενα 5% δεν έμεναν ντόπιαρικα να κανουν εκει φωλιές.
    Τις πρωτες μερες του Μαρτη όλα άλλαζαν.
    Τι ήθελε να πει λοιπον ο ποιητής;
    Απλά η παροιμία ισχυει με το παλιο ημερολόγιο.
    1 Μαρτίου ήταν η σημερινη 14 Μαρτίου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/06/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    Νίκος Ορφανίδης στις #494204

    ο τελευταιος κοτσυφας που χτυπησα στης 20 του μηνα ηταν τετραπαχος  και ξερετε γιατι για να αντεξη το ταξιδι της αποδημιας πως ειναι δυνατον να αρχηζει να ζευγαρονη πριν φτασει στον τοπο φωλεοποιησεις ,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    419
    Twist στις #494209

    Υπάρχουν 2 “ειδών” κοτσύφια, αυτά που μεταναστεύουν – ας τα πούμε άγρια – και αυτά που εξοικειωμένα από την ανθρώπινη παρουσία και από τις μαλακές θερμοκρασίες των αστικών ιστών παραμένουν για αναπαραγωγή.

    Τα μεν “άγρια” αργούν στην διαδικασία αναπαραγωγής, αφού επείγει η μετανάστευση ή το ρολόι της Φύσης, τα δε ήρεμα (ντοπιάρικα) επηρεασμένα από τις καλές καιρικές συνθήκες και το οικείο και ασφαλές για αυτά περιβάλλον δεν έχουν λόγο αναμονής.

    Κάθε απόγευμα συνηθίζω να περπατώ γύρω στα 6 χλμ. στην περιοχή του Αμαρουσίου, εδώ και 10-15 μέρες χαλούν τον κόσμο στο κελάηδημα και όπως λέγαν κι οι παλιοί: Όπου λαλεί ο κότσυφας, δεν κελαηδά το αηδόνι.

    Για προσωπικούς και άκρως συναισθηματικούς λόγους, εδώ και 23 χρόνια, δεν κυνηγώ κοτσύφια.

     

    Θανάσης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #494219

    Φίλε Θανάση (είσαι και συνονόματος με τον αδερφό μου), μάλλον θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, ως προς την αναπαραγωγική συμπεριφορά των ενδημητικών και αποδημητικών κοτσυφάδων…

    Επίσης, να προσθέσω πως ο πληθυσμός του κότσυφα είναι ο πιο πολυπληθής (μιλάμε για πολλά – πολλά εκατομμύρια), αλλά και ο πιο εξαπλωμένος σε πιο πολλά γεωγραφικά μήκη και πλάτη του πλανήτη μας, συγκριτικώς με όλα τα υπόλοιπα τσιχλοειδή, των οποίων το κυνήγι επιτρέπεται…!

    Δηλαδή, είναι πολύ περισσότεροι, αλλά και πολύ πιο εξαπλωμένοι πάνω στη γη οι κοτσυφάδες, σε σύγκριση και με τις κοινές κελαηδότσιχλες και με τις κοκκινότσιχλες και με τις γερακότσιχλες και με τις δενδρότσιχλες…!!!

    Μία διαδικτυακή έρευνα στο “birdlife.org” θα σας πείσει απολύτως!

    Υ.Γ.: Χαρά στο κουράγιο, στην εγκράτεια και την υπομονή σου, αγαπητέ Θανάση, που εδώ και 23 (!) χρόνια, όπως λες, δεν ντουφεκάς κότσυφες…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    242
    Τ-Τ στις #494221

    Εγω αντιθετα για γαστρονομικους λογους τους αλλαζω τα πετρελαια στην τουφεκια οπου τους βρω. :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #494238

    Καλησπέρα. Προτελευταία μερα σήμερα και κάτι  έγινε.  Λίγο περπατητο λίγο απογευματινό και 18 τσιχλιτσες προστέθηκαν στη σούμα της χρονιάς οι οποία σε γενικές γραμμές για την περιοχή μου ήταν από καλη έως και πολύ καλη. Σε όσους τέλειωσαν σήμερα και του χρόνου γεροί να επιστρέψετε στα καρτερια και τα περπατητα σας!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #494239

    καλησπερα τελος και για εμας φετος σε μια χρονια ομολογουμενος φτοχωτερη απο περυσι τουλαχιστον στο μισο.το σκ αυτο προτημησα περπατητο περιξ των καθενων με συνολικη καρπωση και των 2 ημερων 20 πουλια.η συνολικη μου εικονα παντως τοσο απο εμενα προσωπικα αλλα και απο φιλους που κυνηγουν σε αλλα μερη απο εμενα μου δειχνει απογοητευτικα πρωινα καρτερια μετρια περπατητα απογευματινα δεν ξερουμε και πολλα εδω μαθαινω απο το μητσο οτι δουλεψαν καπως.τελος παντων ευχομαι σε ολους υγεια καλη ανταμωση τον αυγουστο.ΝΑ ΣΤΕ ΚΑΛΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #494256

    Γεια χαρά σε όλους!!

     

    Δυστηχώς η τελευταία εξόρμηση για φέτος στην Μεσσηνία μας άφησε πικρή γεύση! Τα πουλιά ελάχιστα….έως καθόλου….. τα καρτέρια τόσο τα πρωινά όσο και τα απογευματινά…μαύρη απογοήτευση!

    Αυτό όμως που μας άφησε την χειρότερη γεύση…ήταν η εικόνα των καρτεριών που πήγαμε στην Μεσσηνιακό κάμπο!

    Πραγματικά εύχομαι η νέα σεζόν που θά έρθει…να φέρει και κυνηγετική παιδεία σε πολλούς από εμάς!!

    Καλή αγρανάπαυση σε όλους!!

    :good:

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #494265

    Και του χρόνου συνάδελφοι. Εμένα με πηγε πολυ καλά φέτος.  Η χρονιά  έκλεισε με ένα φανταστικό απογευματινό και από πλευράς καρπωσης ηταν μια από τις τρεις πλουσιότερες χρονιές για εμένα και ο λόγος πιστεύω ηταν το γεγονός οτι τα απογευματινά δούλεψαν καλά φέτος.  Τα κοτσύφια εκαναν την διαφορά παλι απο τις γιορτές και μετα και οι τσιχλες τίμησαν την Εύβοια το Φλεβάρη.

    Γενικά φέτος οι τσιχλες ηταν σε μέτρια επιπεδα. Τα κοτσύφια παααααααααρα πολλά και επιμένω ότι οι αριθμοί τους έχουν αυξηθεί πολύ! Οι κοκκινουλες ηταν πολυ λιγότερες από πέρυσι. Οι δεντροτσιχλες (κυργιαρες) στην αρχή πολλές και μετά εξαφανίστηκαν. Οι γερακοτσιχλες που πέρυσι ηταν παρα πολλές φέτος άντε να είδα 5-6 στα μπασιματα.

    Υπομονή τωρα ως τον Αύγουστο, Τσιρωνη θέλοντος φυσικά.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    petrolios στις #494287

    αγαπητοί συναγωνιστές, και του χρόνου…

    Σάββατο κυνηγήσαμε πρωινό, πολύ μέτριο, στο περπατητό είχε ορισμένα πουλιά, στο απογευματινό είχε πολλά πουλιά.

    Την Κυριακή το πρωινό, σε απόσταση 10 χλμ από το καρτέρι της προηγούμενης ημέρας, καήκαμε στο τουφεκίδι μέχρι τις 11, με καθαρό μπάσιμο που φαινόταν και από την συμπεριφορά των πουλιών, ακολουθούμενο από σχετικά φτωχό απογευματινό.

    Την Δευτέρα το πρωί, είχαν φύγει τα περισσότερα πουλιά, και κάναμε λίγα πράγματα μέχρι τις 10:00.

    Προς Μήτσο: αν έχουμε Τσιρώνη μέχρι τον Αύγουστο, θεωρώ πιθανότερο να μην υπάρχει ούτε Αύγουστος, ούτε Φεβρουάριος.

    Κάποιος να του δείξει επειγόντως τις σαιζόν της υπόλοιπης Ευρώπης.

    Και όπως έγραψε κάποτε και ο Κυπρίδημος για το κυνήγι: “Θέλουμε Ευρώπη εδώ και τώρα!!”

    Σημείωση: το κράτος δεν έχει να ζήσει. Δεν σκέφθηκε κανένας φωστήρας στο Υπουργείο να λειτουργούν τις ρεζέρβες όλο το χρόνο, παράγοντας περισσότερα πουλιά και κρατώντας απόθεμα για όλους τους μήνες, που θα ήταν και μεγαλύτερα και πιό ψημένα;; Οπότε, να κρατάει και το κυνήγι ανοιχτό, και την φροντίδα και εκπαίδευση των σκυλιών ανοιχτή, και τον εσωτερικό τουρισμό ανοιχτό;

    με συγχωρείτε για το άσχετο του θέματος.

    Καλή άνοιξη και καλό καλοκαίρι. Από το Σάββατο ξεκινάνε οι πετονιές…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2688
    periklis_ath στις #494289

    καλησπερα γερονταρες

    μακραν η χειροτερη σεζον που θυμαμαι στην τσιχλα

    δεν συζητω για τον φλεβαρη …καν….

    να μαστε καλα να ερθουν ποιο πολλες του χρονου…. :bye:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 27,916 έως 27,930 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων