ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,041 έως 29,055 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    49
    woodcar στις #509996

    Καλησπέρα σε όλους.Κοντά στη Δίρφη σήμερα,τίποτα αξιόλογο.Στο πρωινό ατουφέκιστος,και αμέσως μετά τα λίγα πουλιά που είδα περνούσαν ψηλά.Μας έδιωξε η βροχή κατά τις 9.00,προλαβαίνοντας να κρεμάσω 3 τσίχλες και 1 κότσυφα,ενώ έχασα άλλα 3 πουλιά.Αύριο άλλη μέρα.

    <hr />

    Άμα δεις καμιά κοτσίδα,μία γκρίζα,στο βουνό, έλα πιάσε μου κουβέντα,θ’άμαι σίγουρα εγώ. &nbsp; &nbsp;

    Καλώς τον φίλο μου τον τρούλλι απο τα παλιά ,τότε που κυνηγαγαμε οταν ειμασταν  πιτσιρικαδες  , με τα αεροβολα στον αγιο ταξιαρχη  ,τα σπουργιτια   !!! ο θανασης ειμαι ρε ..Πού μας βρήκες εδώ μαρι κουφ@@α ;

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #510004

    Πεμπτη- Παρασκευη-Σαββατο και σημερα οι διασταυρωμενες πληροφοριες που εχω ειναι πως μπαινουν πουλια!! Πρωτη ενημερωση θα εχετε Τεταρτη απογευμα σε ψηλο καρτερι…. καλη συνεχεια σε ολους!!

    Το θετικο ειναι πως το εδαφος…. η θερμοκρασια… και το φαγητο που υπαρχει…. μας αφηνει αισιοδοξους πως  καποια πουλια θα μεινουν!!!!  :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #510006

    Σήμερα το απόγευμα ανέβηκαν ακόμη περισσότερα πουλάκα και, απλώς, ήρθε και το ΟΡΙΟ…!!!
    Ήταν θέμα χρόνου τελικά να συμβεί κι αυτό…!!! Φαινόταν πως εκεί πάει το πράγμα από τα τελευταία απογεύματα…!!!

    Υ.Γ.: (α) Ο Νοέμβρης ΔΕΝ είναι ο “νεκρός” μήνας για την τσίχλα όπως πιστεύουν πολλοί…!!! Εγώ κάθε Νοέμβριο κάνω πολλά πουλιά…!!!
    (β) Τα απογευματινά αρχίζουν να δουλεύουν, και μάλιστα καλά, πολύ πιο νωρίς απ’ ό,τι πιστεύουν αρκετοί…!!! Εγώ κάθε χρόνο ξεκινάω ικανοποιητικές καρπώσεις στα απογευματινά από τα μέσα του Οκτώβρη, μετά τα πρώτα καλά τσιχλομπασίματα…!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    giorgos3930 στις #510008

    Kanena meros gia karditsa exei na protini.fa pao 3imero Kai den ksero Kati apo ekei

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #510029

    Σήμερα το απόγευμα πάλι καλά ήτανε…:

    14 κρέμασα στην πουλιάστρα, εκ των οποίων μόνο 1 ήτανε κοτσύφι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #510053

    Η απίστευτη καταιγίδα που πέρασε το μεσημέρι έδιωξε τον κόσμο από τις ελιές και κάναμε ντου για περπατητο. Λάσπη πολύ αλλά τα πράγματα πάνε πολύ καλά και ελπίζω να συνεχίσουν ετσι!  Σε 2 ώρες τρία άτομα με διψήφιο αριθμό πουλιών και οι τρεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #510054

    Στο σημερινό απογιοματινό καρτεράκι, έκανα 10 τσίχλες και έναν “αράπη”!!!
    Πολύ καλά πάμε…!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #510063

    Μπραβο Νικολα και Μητσο… περνατε καλα απο οτι βλεπω!!!  :good:  Πρωτη αποπειρα σε ψηλο καρτερι χθες το απογευμα, περασαν 7-8 πουλια, μια που μου ηρθε βολικα την πηρα και ετσι εστω με αυτη την μια τσιχλα, ανοιξα τον λογαριασμο για φετος! Εριξα και σε ενα κοτσυφι το οποιο επεσε αλλα μαλλον ζωντανο και δεν το βρηκα! 2 φυσιγγια ολα κι ολα εριξα…. εχουμε δρομο ακομα για τις τσιχλες…. λογικα σε ενα δεκαημερο θα αλλαξουν τα πραγματα!!!! Το θετικο ειναι πως 5 λεπτα πριν νυχτωσει εντελως μπηκαν καμια 40αρια κοτσυφες απο κλαδι σε κλαδι…. απλα τους ακουγα!!! Το κρυο παντως ξυριζε…. αναμενουμε τις αφιξεις!!!  :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #510097

    Μπραβο Νικολα και Μητσο… περνατε καλα απο οτι βλεπω!!! :good: Πρωτη αποπειρα σε ψηλο καρτερι χθες το απογευμα, περασαν 7-8 πουλια, μια που μου ηρθε βολικα την πηρα και ετσι εστω με αυτη την μια τσιχλα, ανοιξα τον λογαριασμο για φετος! Εριξα και σε ενα κοτσυφι το οποιο επεσε αλλα μαλλον ζωντανο και δεν το βρηκα! 2 φυσιγγια ολα κι ολα εριξα…. εχουμε δρομο ακομα για τις τσιχλες…. λογικα σε ενα δεκαημερο θα αλλαξουν τα πραγματα!!!! Το θετικο ειναι πως 5 λεπτα πριν νυχτωσει εντελως μπηκαν καμια 40αρια κοτσυφες απο κλαδι σε κλαδι…. απλα τους ακουγα!!! Το κρυο παντως ξυριζε…. αναμενουμε τις αφιξεις!!! :bye:

    <hr />

    Αχιλλεας- οχι αυτος της Τροιας, της κυνηγολατρειας! Απο την νησο Κυπρος!!!!

    Μπράβο παλικάρι ,καλή αρχή !!!! :good:  Τη σκυλίτσα δεν την είχες μαζί ?[Για τον κότσυφα που δε βρήκες μιλώ]

    Μηπως έκανε μικρομπάσιμο σήμερα ? Λέω …γιατί κατα τις 9 είδα 2  ψηλά [στο σπίτι από πάνω, Αγάλεω] και άκουσα κι άλλες!! :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #510101

    Τη σκυλίτσα δεν την είχες μαζί ?[Για τον κότσυφα που δε βρήκες μιλώ]

    Την ειχα Σπυρο… επιασε την μυρωδια αλλα δεν τον βρηκε! Η αληθεια ειναι πως αν το πουλι ετρεξε κατω μες στο γκρεμο… δεν θα ειχα και απαιτηση να το βρει!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #510109

    Και σήμερα το απόγιεμα κατάφερα 14 τσιχλοκότσυφα (12 τσίχλες + 2 κοτσύφια) με σχεδόν απόλυτη ευστοχία…!!!

    Όπλο: SKB 605S, φυσίγγια: sporting 28γρ. alectoris club (το μαύρο) σε Νο 9,5.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #510111

    Οσοι μπορουνε να βγουνε αυριο για γερακοτσιχλες , ας πανε μια βολτιτσα προς Ριτσωνα..

    Φιλος βαρεσε 6 πουλια και ηταν μονος του…

    Τις κυνηγαγε απο πισω γιατι δεν υπηρχανε τουφεκια….χαχαχαχα

    Εκανε χιλιομετρα με τα ποδια…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #510114

    καλησπερα τωρα μπορω να γραψω για τη 2ημερη εξορμηση του προηγουμενου σκ  σε πελασγια και αταλαντη βασικα.πρωινα καρτερια σχεδον ανυπαρκτα ομως περπατητο και απογευματινα και στα δυο μερη να σωζουν τη παρτιδα.περιπου οριο και τισ 2 μερες παρομοια και ο φιλος που ηρθε παρεα.λιγα κοτσυφια τα περισσοτερα τσιχλες.ρεμινγτον 1187 και λαμπρο καφε ο δικος μου συνδιασμος.ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    BILLCENTRONEW στις #510118

    Νωρίς δεν ειναι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #510119

    Νικολα φτου φτου μην σε ματιασω…. αλλα λιγος “σεβασμος” δεν βλαπτει κανεναν ρε φιλε!!! Και δεν αναφερομαι στα πουλια… αλλα σε εμενα!!! Στειλε λιγα ουλια προς τα κατω να κανουμε κατασταση και εμεις οι φτωχοι… :yes:   :heart:  :yahoo:  :yahoo:

    Η κατασταση εδω (προς το παρον) ειναι πολυ φτωχη…. για να δουμε τι θα μας ξημερωσει…  :unsure:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,041 έως 29,055 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων