ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,056 έως 29,070 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #510122

    Παλικάρια παμε πολύ καλά. Δεν έχει σημασία η καρπωση αλλά ο όγκος των πουλιών που είδα ψηλά στα πουρναρωτα που έψαχνα μανιτάρια και αργότερα αυτά που ανέβηκαν για 35 λεπτα στο σούρουπο , με εντυπωσίασαν. Δεν θα έχει τον περσινό πανικό αλλά βλέπω να πάμε σε μια καλή χρονιά. Επιπλέον χθες το βράδυ ακούγονταν συνεχώς να περνάνε τσιχλες και κοτσύφια και το πρωί στις 5 που έφυγα για δουλειά παλι ακούγονταν πουλιά και το επιβεβαίωσαν και άλλοι. Ούτε φτερό σε όσους βγουν το Σ/Κ. Εγώ θα το παίξω αγρότης και θα πάω για ελιές.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #510123

    Παλικάρια παμε πολύ καλά. Δεν έχει σημασία η καρπωση αλλά ο όγκος των πουλιών που είδα ψηλά στα πουρναρωτα που έψαχνα μανιτάρια και αργότερα αυτά που ανέβηκαν για 35 λεπτα στο σούρουπο , με εντυπωσίασαν. Δεν θα έχει τον περσινό πανικό αλλά  1 [βλέπω να πάμε σε μια καλή χρονιά]. Επιπλέον χθες το βράδυ ακούγονταν συνεχώς να περνάνε τσιχλες και κοτσύφια και 2[το πρωί στις 5 που έφυγα για δουλειά παλι ακούγονταν πουλιά και το επιβεβαίωσαν και άλλοι]. Ούτε φτερό σε όσους βγουν το Σ/Κ. Εγώ θα το παίξω αγρότης και θα πάω για ελιές.

    <hr />

    i hunt therefore i am

    1]Μήτσο μακάρι ρε παλικάρι,το εύχομαι κι εγώ!! :good:

    2] καλά είπα εγώ πως μάλλον είχε μπάσιμο χτές!! 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #510130

    Χαιρετω! Παιδια καμια ενημερωση? Μπαινουν πουλια? Φευγουν? Τι γινετε? Αυριο ελπιζω σε κανενα περασμα…. αλλιως περπατημα και οτι προκυψει  :yes:  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #510132

    Σήμερα στην περιοχή της Νεμέας κάτι έπαιξε το πρωί στο καρτέρι,αλλά νωρίς !Κατάφερα 2 τσίχλες!Μετά στο περπατητό αρκετά πουλιά πιασμένα στα βάτα και στα πουρνάρια δίπλα στις ελιές !Καθώς μόνος με τον Μπάντι ,δεν τις έκανα εύκολα ζάφτι και έφευγαν νωρίς και απέναντι!Αποτέλεσμα άλλες 5 τσίχλες, 1 κότσυφας ,1 αγριοπερίστερο από τα 7 που σήκωσε σε ένα οργωμένο ο σκύλος  και άλλες 4 τσίχλες χαμένες στα βάτα ! Τις έκοβα μακρυά και ποδάρωναν στα πυκνά ,αφού ο φουκαράς ο μικρός έμπαινε μέχρι ένα σημείο και τις κλαφούναγε αφού δεν τις έφτανε! Καλή ήτανε η βόλτα  :good:

     

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #510138

    καλησπερα.περπατητο σημερα κοντα στη θηβα.ειχε πουλια αλλα με πολυ κοπο εκανες κατι.τελοσ παντων 19 ηρθαν μαζι 1 εμεινε εκει.οσκαρ κοκκινο και c7 perfecta μαζι με ενα ρομπυστ 222 ο σημερινος συνδυασμος πολυ καλα.αυριο καρτερι και μονο γιατι δεν οριζω τα ποδια μου.ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #510144

    Καλησπέρα σε όλους,

    Εξόρμηση Αρκαδία σε σχετικά ορεινό μέρος με ελιές με καρπό, φράχτες με βάτα και κλαριά και ντυμένα ρέματα με νερό, δέντρα και κισσούς που περπατιούνται. Το αποτέλεσμα άκρως απογοητευτικό… 2 άτομα πρωινό και 4 ωρο περπατητό από 9 τσιχλοκότσυφα ο καθένας, μερικές σιταρίθρες και με κανένα χαμένο. Ολόκληρες περιοχές νεκρά φύση… Ούτε πουλί πετούμενο στην κυριολεξία.

    Από όσο μπορούσαμε να ακούσουμε ντουφεκιές έπεσαν ελάχιστες σε όλη την περιφέρεια και μάλλον σε λαγό-γουρούνι παρά σε τσίχλες….

    Είδαμε και δυο κοπάδια φάσες από 25-30 πουλιά το καθένα που περάσαν και τις δυο φορές χαμηλά σχετικά αλλά από μέρος που είχαμε αλλάξει 5 λεπτά πριν… 😥

    Πέρσι στο ίδιο μέρος 17 Νοέμβρη μόνο πρωινό από 10 πουλιά ο καθένας και το όριο μετά από 2 ώρες περπατητό… Και τα προηγούμενα χρόνια το συγκεκριμένο μέρος δεν μας απογοήτευσε ποτέ…

    Ο καιρός ζέστη και αφόρητη ατμόσφαιρα μόλις βγήκε ο ήλιος… Αν δεν αλλάξουν τα πράγματα σοβαρά από άποψη θερμοκρασίας δεν μας βλέπω καλά…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #510146

    Χαιρετω ολα τα παιδια!  :bye: Πρωινο καρτερι σε ψηλα βουνα σημερα…. καταφερα 6 τσιχλες και ενα κοτσυφι…   :yes:  Ειχα και δυο χαμενες δυστυχως…. η μια επεσε ζωντανη και οταν την βρηκε το σκυλι πετασε καμια 30αρια μετρα και δεν την βρηκαμε… κι αλλη το χαραμα που δεν εβλεπα που επεφτε!

    Μετα περπατημα σε αλλη περιοχη στις οχθες ενος ποταμου (ξηραιλα κανονικη) μου εβγαλε η μικρη μια φραγκολινα χωρις περιθωρια αντιδρασης απο μεριας μου αφου μου εβαλε μπροστα τις καλαμιες και εφυγε κυρια….  :negative:

    Τελος, σιγα σιγα μπαινει στο πνευμα του κυνηγιου το σκυλακι κι αυτο με γεμιζει αισιοδοξια  :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    gtrullis στις #510151

    <p style=”text-align: center;”>ΚΟΤΣΥΦΟΜΕΡΑ</p>
    <p style=”text-align: left;”>Σήμερα φίλοι μου από πουλιά τίποτα.Μέτρησα μόλις 34,ως τις 10.30 που φύγαμε.17 φυσίγγια εγώ,με 2 τσίχλες και 4 κοτσύφια πάνω μου.Άλλα 2 κοτσύφια χαμένα.Ο αδελφός μου ο Ανδρέας,19 φυσίγγια,με 1 τσίχλα και 3 κοτσύφια,έχοντας όμως και 4 χαμένα,που τα 2 πάλι κοτσύφια,και ο κολλητός μου ο Στέλιος,6 φυσίγγια,με 1 κότσυφα.</p>
    Μα έπρεπε να το περιμένουμε γιατί……

    Με τον Νοτιά εις το βουνό,αν πας Νοέμβρη μήνα,

    δεν θα πετάξει τίποτα,δεν θ’άναι όλα πρίμα.

    Περίμενε κ’άνα Βοριά,να μπει και ο Δεκέμβρης,

    να πιάσουν χιόνια τα βουνά,τσίχλες πολλές να έβρεις.

    Αλλιώς τσάμπα παιδεύεσαι,τώρα θέλει ποδάρια,

    να ξεσηκώνεις τα πουλιά,μέσα απ’ τα πουρνάρια.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #510154

    Παίδες καλημέρα κι από εμένα!

    Λοιπόν, από την περασμένη Παρασκευή τα πουλιά στο απογευματινό έχουν “κόψει” (λιγοστέψει) αισθητά…!

    Η κάρπωσή μου τα τελευταία 3 απογεύματα (Παρασκευή, Σαββάτο, Κυριακή) έπεσε από τα υψηλά επίπεδα των προηγούμενων ημερών, σε μέτρια έως απλώς ικανοποιητικά νουμεράκια…! Την Παρασκευή πήρα 5 τσιχλοκότσυφα, το Σαββάτο μόνο 3 τσίχλες και εχθές, Κυριακή άλλα 7 τσιχλοκότσυφα! Όλα αυτά τα απογεύματα δεν έριξα πάνω από μισό κουτάκι φουσέκια…!

     

    Υ.Γ.: (α) Γεια σου αγαπητέ Αχιλλέα! Μπράβο για την χθεσινή κάρπωσή σου!

    (β) Συνάδελφε Γιώργο Τρουλλινέ, πολύ ωραίο και “χαριτωμένο” το ποιηματάκι σου!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #510155

    Καλησπέρα σε όλους, Εξόρμηση Αρκαδία σε σχετικά ορεινό μέρος με ελιές με καρπό, φράχτες με βάτα και κλαριά και ντυμένα ρέματα με νερό, δέντρα και κισσούς που περπατιούνται.…

    Καλημέρα!!

    Ένα νομό πιο πάνω…τα πράγματα ήταν πολύ καλύτερα!! 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    48
    ZaitseVasily στις #510158

    kalhmera kai apo emena στο μοδι εχθες πολλα τα οπλα και περπατητο (καλο αυτο ) ολοι τουφεκισαμε και ολοι πηραμε πουλακια 10-15-20 απογευματινο τιποτα 

    :good: :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #510168

    μοδι και εμεις τη κυριακη .μπορω να πω οτι ειχε πολλα πουλια και με τη στοιχειωδη κυκλοφορια το οριο ερχοταν γρηγορα.δυστηχως ομως τα πουλια παρεμεναν μες τα ρεματα και δεν εβγαιναν με τιποτα.επρεπε καποιος να τισ ξεσηκωνει.ετσι αφου εκανα 12 πουλια σε απολυτο καρτερι λογω κουρασης απ το περπατητο του σαββατου φυγαμε τκατα τις 11.12  8 και 4 τα υπολοιπα παιδια. το αλλο σκ ομως θα ξαναπαω με αλλο σχεδιο δρασης.καλο βραδυ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #510170

    Στο αποψινό απογιεματινό, πάλι τα ίδια λιγοστά πουλιά (μέτρια πράματα), αλλά παρά ταύτα… κατέβαλα 9 τσιχλάκια με σχεδόν απόλυτη ευστοχία…! Μόνο σε 2 αστόχησα…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Cynergy στις #510173

    Τι γνώμη έχετε για τα απογευματινά τον Νοέμβριο ?

    Φίλε Ρεντίφη σε ποια ευρύτερη περιοχή κυνηγάς ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    liverisst στις #510174

    Χθές πήγα πρώτη φορά απογευματινό, περισσότερο για δοκιμή, εντοπισμό, παρατήρηση. Ελάχιστα πουλιά έως καθόλου θα έλεγα, με τάσεις προτίμησης τα χαμηλά, λαγκάδια και ρεματιές, παρά ανηφορίσματος με τη σημασία της έννοιας. Πιστεύω είναι νωρίς ακόμα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 29,056 έως 29,070 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων