Κυνήγι Τσίχλας χωρίς σκύλο

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 41 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    101
    PRAPAS στις #192939

    ΚΡΑΤΕΡΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΒΛΑΨΗ[/size][/color]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #192941

    Έχωκάνει πολλές βόλτες στο σκοπευτήριο.

    Αλλά γιατί το λες ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #192945

    Δεν παω πλεον εδω και πολλα χρονια περπατητο γιατι τα μερη που εχουν τσιχλες εδω ειναι ορεινα και αφου μπορω να τις μαζευω απο το σκαμπο δεν παιρνω τα βουνα(ειμαι και βαρυς και αστα να πανε).Οταν πηγαινα παντως ειχα και εγω το ιδιο προβλημα δηλαδη εχανα αρκετες οταν επεφταν σε πυκνα η σε μερη που δεν ειχα εντο πισει απο πριν.Το θεμα ειναι οτι θελει αυτοσυγκρατηση για να μην τουφεκαμε οπου την δουμε και να μην λεμε <θα την ξαναδω ?> ας ριξω.Ασχετα με το αν η τσιχλα ειναι πολυπληθης και μικρη σε μεγεθος αρα και να χασουμε μια τσιχλα δεν χασαμε και καμια μπεκατσα η φασσα,πρεπει παντα να την σεβομαστε και να μην τουφεκαμε αν δεν ξερουμε οτι θα πεσει σε οσον το δυνατον μερος με πιθανοτητα να βρεθει το θηραμα.Αλλοι τους βλεπω και στο καρτερι ακομη να ριχνουν στο πουλι που τους περασε και αστοχησαν στην πρωτη βολη απο πισω ακομη και αν αυτο και να πεσει δεν υπαρχει πιθανοτητα η δυνατοτητα να πανε εκει και να το βρουν.Αλλο σωστο κυνηγι και αλλο σκοποβολη σε κινουμενο ζωντανο στοχο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    454
    Crellion στις #193069

    Βρε παιδιά με εκπλήσσουν τα τόσο μεγάλα ποσοστά χαμένων που αναφέρετε… ΑΝ ακολουθήσουμε δύο τρεις βασικούς κανόνες τότε θα χάνουμε 10-20% αντί για 40-60% που ακούω: Περπατάμε στενές ρεματιές και βατοσειρές, ένας κυνηγός από εδώ και ένας από εκεί. Ρίχνουμε μόνο στα πουλιά που βγαίνουν αριστερά η δεξιά και συγκεκριμένα αυτά που βγαίνουν από τη δική μας μεριά. (εξαιρετικά αν ο άλλος ξέρουμε ότι είναι κάποια μέτρα πίσω, π.χ. 30-40 και το πουλί σηκωθεί πάνω από 5 μέτρα από το έδαφος ρίχνουμε και από την άλλη και περιμένουμε το συνάδελφο να έρθει να την μαζέψει…

    Ξέρω ότι συνέχεια φεύγουν πουλιά και ευθεία πάνω από το πυκνό αλλά σε αυτά δε ρίχνουμε… Αν δεν πέσουν πολλές τουφεκιές αυτά θα σφίξουν στο τέλος της γραμμής ή σε σημείο που κόβεται η ρεματιά και θα έχουμε δεύτερη ευκαιρία τότε ή ιδανικότερα τρίτος συνάδελφος πάει με το αμάξι από την άλλη και κάνει καρτέρι ή αν είναι δεύτερο ζευγάρι πιάνει την άλλη της διαδρομής και ανεβαίνει…

    Με αυτά και με αυτά εγώ χάνω μία στις δέκα τσίχλες περίπου και φέτος σε εφτά φάσες δεν έχω χάσει καμία (που να έχω δει να πέφτουν έτσι γιατί κάποιες βλέπεις ότι κρεμάνε λίγο χαμηλότερα από το υπόλοιπο κοπάδι αλλά μπορεί να πέσουν και σε άλλη χώρα συχνά αυτές…)

    Νομίζω με λίγη αυτοσυγκράτηση και σκέψη στις βολές σε τσίχλες αλλά και στη φάσα γλιτώνουμε και την αμαρτία του άδικα σκοτωμένου θηράματος αλλά και το χρόνο μπες στο πυκνό ψάξε – βλαστήμα – βγες σκασμένος – αστόχησε στην επόμενη από τον εκνευρισμό σου κλπ κλπ…

    Με σκυλί δεν τα έχω κυνηγήσει αυτά τα θηράματα δεν έχω άποψη…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    54
    Κοινός Θνητός στις #254492

    το ιδιο κανω και εγω με τα επανιελ μου φιλε. δεν τα βαζω ποτε μα ποτε στην τσιχλα. τα φερμας ειναι φερμας και εχουν φτιαχτει για αλλου ειδους κυνηγι. αμα θες τσιχλοσκυλο γιατι να παρεις φερμας? σπρινγκερ και κοκερ ειναι παντα μια καλυτερη επιλογη.

    Πιστευω οτι το να μπορεις να εχεις 2-3 διαφορετικα σκυλια πλεον ειναι ονειρο.Απο την αλλη ειμαι της αποψης οτι οσο περισσοτερο βγαινει ο σκυλος τοσο καλυτερος γινεται σε ολους τους τομεις.Εξαλου για μενα ειναι ο συνκυνηγος μου και μου φαινετε αδιανοητο να βγω με οπλο καπου χωρις σκυλο…Οταν καθομε καρτερι ειναι πλαι μου και στο περπατητο τρωει το τοπο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    558
    ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΣ στις #254355

    Βρε παιδιά με εκπλήσσουν τα τόσο μεγάλα ποσοστά χαμένων που αναφέρετε… ΑΝ ακολουθήσουμε δύο τρεις βασικούς κανόνες τότε θα χάνουμε 10-20% αντί για 40-60% που ακούω: Περπατάμε στενές ρεματιές και βατοσειρές, ένας κυνηγός από εδώ και ένας από εκεί. Ρίχνουμε μόνο στα πουλιά που βγαίνουν αριστερά η δεξιά και συγκεκριμένα αυτά που βγαίνουν από τη δική μας μεριά. (εξαιρετικά αν ο άλλος ξέρουμε ότι είναι κάποια μέτρα πίσω, π.χ. 30-40 και το πουλί σηκωθεί πάνω από 5 μέτρα από το έδαφος ρίχνουμε και από την άλλη και περιμένουμε το συνάδελφο να έρθει να την μαζέψει…

    Ξέρω ότι συνέχεια φεύγουν πουλιά και ευθεία πάνω από το πυκνό αλλά σε αυτά δε ρίχνουμε… Αν δεν πέσουν πολλές τουφεκιές αυτά θα σφίξουν στο τέλος της γραμμής ή σε σημείο που κόβεται η ρεματιά και θα έχουμε δεύτερη ευκαιρία τότε ή ιδανικότερα τρίτος συνάδελφος πάει με το αμάξι από την άλλη και κάνει καρτέρι ή αν είναι δεύτερο ζευγάρι πιάνει την άλλη της διαδρομής και ανεβαίνει…

    Με αυτά και με αυτά εγώ χάνω μία στις δέκα τσίχλες περίπου και φέτος σε εφτά φάσες δεν έχω χάσει καμία (που να έχω δει να πέφτουν έτσι γιατί κάποιες βλέπεις ότι κρεμάνε λίγο χαμηλότερα από το υπόλοιπο κοπάδι αλλά μπορεί να πέσουν και σε άλλη χώρα συχνά αυτές…)

    Νομίζω με λίγη αυτοσυγκράτηση και σκέψη στις βολές σε τσίχλες αλλά και στη φάσα γλιτώνουμε και την αμαρτία του άδικα σκοτωμένου θηράματος αλλά και το χρόνο μπες στο πυκνό ψάξε – βλαστήμα – βγες σκασμένος – αστόχησε στην επόμενη από τον εκνευρισμό σου κλπ κλπ…

    Με σκυλί δεν τα έχω κυνηγήσει αυτά τα θηράματα δεν έχω άποψη…

    [font=”Arial”]Μακάρι να ήταν όλοι οι κυνηγότοποι έτσι όπως τους περιγράφετε….
    1-2 έρχονται στο μυαλό μου (ειναι ελαχιστοι), που βρισκονται στην περιοχή μου, και αυτοί είναι ''καμμένοι'',
    αφού , όπως περιγράφετε και εσείς, είναι αρκετά εύκολο να κυνηγηθούν…
    Αφήστε που τα τελευταια, τουλαχιστον 10, χρονια δεν καλλιεργείται απολύτως τίποτα!
    Αυτό έχει ως αποτέλεσμα τα πάντα να εχουν γινει ρουμανια….
    Ετσι οπως ειναι το κυνηγι εδω στα μερη μας θελει οπωσδηποτε σκυλο,
    αλλα ας οψονται οι καιροι….[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    492
    sam13 στις #254316

    Πιστευω οτι το να μπορεις να εχεις 2-3 διαφορετικα σκυλια πλεον ειναι ονειρο.Απο την αλλη ειμαι της αποψης οτι οσο περισσοτερο βγαινει ο σκυλος τοσο καλυτερος γινεται σε ολους τους τομεις.Εξαλου για μενα ειναι ο [color=”#FF0000″]συνκυνηγος[/color] μου και μου φαινετε αδιανοητο να βγω με οπλο καπου χωρις σκυλο…Οταν καθομε καρτερι ειναι πλαι μου και στο περπατητο τρωει το τοπο.

    ναι αλλα να χρησιμοποιεις εναν σκυλο φερμας σε τσιχλα δεν ειναι και οτι καλυτερο. εμενα τα δικα μου αμα τα βαλω στην τσιχλα τρελενεται το μυαλο τους καθε 50 μετρα που μυριζουν τσιχλα η που τις ακουνε προσπαθουν να τις φερμαρουν. και σου λεω αν τις φερμαραν οπως π.χ. μια μπεκατσα δεν θα υπηρχε κανενα προβλημα. το αποτελεσμα ξερεις πιο ειναι? πολυ στρες και ανχος για το σκυλακι που ξαφνικα βρισκεται σε ενα τοπο με εκατονταδες πουλια και δεν μπορει να κανει την δουλεια για την οποια εχει φτιαχτει. σε τι το βοηθαει αυτο? σε ποιο τομεα θα γινει καλυτερο? χιλιες φορες να το βγαλω σε τοπο που δεν εχει καθολου τσιχλα παρα αυτο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    120
    achilleas στις #193135

    Παιδια απο πρωσοπικη εμπειρια δεν πολυχρειαζεται οσ σκυλος στην τσιχλα καθως για το απορτ χωρις να την σαλιωσει ειναι δυσκολο!Εγω τις τρωω δεν συχαινομαι αλλα οταν θελεις να δωσεις σε ενα φιλο για μεζε να καθεσε να τις στεγνωνεις με το πιστολακι δεν λεει!Τι κανω λοιπον!Οταν ειναι καρτερι εστω και με πυκνα σημαδευω το μερος με πετρες κλαρακια και δεντρα!Για παραδειγμα κοιταω την τσιχλα και αν διαπιστωσω οτι ερχεται πατσαβουριαστη τηναφηνω για μετα!Αν ειναι ζωντανη και δεν εχω τον σκυλο παω πολυ σιγα κοντα της με μια πετρουλα!Αν κανει τον ψοφιο κοριο οπως οι κοτσυφες βαζω ενα διασπορας και περιμενω να σηκωθει ετσι εκτελειται κανονικα!Τωρα με την πετρα θελει εξασκηση και αυτοπεποιθηση αλλα γινεται!Επισης μεγαλη προσοχη μην ειναι καμμια κυρα μαρω κοντα σας και σας τα κλεβει χωρις να χαμπαριαζετε!Μου εχει τυχει και αυτο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    54
    Κοινός Θνητός στις #254294

    ναι αλλα να χρησιμοποιεις εναν σκυλο φερμας σε τσιχλα δεν ειναι και οτι καλυτερο. εμενα τα δικα μου αμα τα βαλω στην τσιχλα τρελενεται το μυαλο τους καθε 50 μετρα που μυριζουν τσιχλα η που τις ακουνε προσπαθουν να τις φερμαρουν. και σου λεω αν τις φερμαραν οπως π.χ. μια μπεκατσα δεν θα υπηρχε κανενα προβλημα. το αποτελεσμα ξερεις πιο ειναι? πολυ στρες και ανχος για το σκυλακι που ξαφνικα βρισκεται σε ενα τοπο με εκατονταδες πουλια και δεν μπορει να κανει την δουλεια για την οποια εχει φτιαχτει. σε τι το βοηθαει αυτο? σε ποιο τομεα θα γινει καλυτερο? χιλιες φορες να το βγαλω σε τοπο που δεν εχει καθολου τσιχλα παρα αυτο.

    Δηλαδη οταν πας για μπεκατσα, τα φερμαρει ολα?Το στρες του χανετε και ικανοποιητε οταν σου φερνει αυτο που τουφεκισες στα ποδια σου.Πρωτα πρωτα η φερμα για κοτσυφι ειναι αλλη απο τη φερμα μπεκατσας η λαγου (setter).Απο το να τον εχω μαζι μου συνεχεια μαθαινει να περπαταει στο πλαι οταν του το ζητησω, να μπει στο πυκνο οταν του το ζητησω, και να απορταρει απο οπουδηποτε.Γυμναζετε πολυ περισσοτερο για να αντεξει στα ζορικα της περδικας.Και το σπουδαιοτερο? με μαθαινει και τον μαθαινω.Εχει τύχει σε καρτερι φασσας που προεκυψε ενω ημουν για μπεκατσα, να κοιτα τον ουρανο απο που ερχοντε τα πουλια.''Ο σκυλος κανει τη δουλεια, εμεις το αποτελεσμα''

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #193151

    Συνάδελφοι το νήμα έχει θέμα το κυνήγι της τσίχλας ΧΩΡΙΣ σκύλο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    54
    Κοινός Θνητός στις #254276

    Συνάδελφοι το νήμα έχει θέμα το κυνήγι της τσίχλας ΧΩΡΙΣ σκύλο!

    Αν η κουβεντα προεκυψε ειναι εκτος θεματος ζητω συγνωμη και ας σβηστουν αυτα που εγραψα. :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #193153

    Όχι βρε Άκη προς Θεού, είναι χρήσιμα όλα αυτά που ειπώθηκαν, όμως ακόμα πιο χρήσιμες για το συγκεκριμένο νήμα είναι γνώσεις-εμπειρίες-πληροφορίες για κυνήγι χωρίς σκύλο.

    Όλοι θα ήθελαν να είχαν κάποιο σκύλο μαζί τους. Για διάφορους λόγους δεν είναι όλοι σε θέση να έχουν και πρέπει να προσαρμοστούν. Ότι σχετική εμπειρία υπάρχει είναι χρήσιμη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    492
    sam13 στις #254214

    Δηλαδη οταν πας για μπεκατσα, τα φερμαρει ολα?Το στρες του χανετε και ικανοποιητε οταν σου φερνει αυτο που τουφεκισες στα ποδια σου.Πρωτα πρωτα η φερμα για κοτσυφι ειναι αλλη απο τη φερμα μπεκατσας η λαγου (setter).Απο το να τον εχω μαζι μου συνεχεια μαθαινει να περπαταει στο πλαι οταν του το ζητησω, να μπει στο πυκνο οταν του το ζητησω, και να απορταρει απο οπουδηποτε.Γυμναζετε πολυ περισσοτερο για να αντεξει στα ζορικα της περδικας.Και το σπουδαιοτερο? με μαθαινει και τον μαθαινω.Εχει τύχει σε καρτερι φασσας που προεκυψε ενω ημουν για μπεκατσα, να κοιτα τον ουρανο απο που ερχοντε τα πουλια.''Ο σκυλος κανει τη δουλεια, εμεις το αποτελεσμα''

    δεν απαντω γιατι χαλαμε το τοπικ του φιλου. αλλα να ξερεις ειναι πολυ λαθος να βαλεις ενα σκυλο φερμας σε τσιχλα.

    Συνάδελφοι το νήμα έχει θέμα το κυνήγι της τσίχλας ΧΩΡΙΣ σκύλο!

    οπως θες. εγω οπως ειπα και πιο πριν για τσιχλες παω παντα χωρις σκυλο αν και εχω 3 πουλοσκυλα. αν εισαι μονος σου ειναι πιο δυσκολο αλλα και παλι το κυνηγι σου το κανεις. εγω οταν δεν μπορουν τα φιλαρακια μου παω μονος μου και μια χαρα τα καταφερνω. απλα πρεπει να ξερεις το μερος αφου δεν θα εχεις αλλον κοντα να τις κυκλωνετε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #193176

    Αυτό το μοναχικό κυνήγι sam που περιγράφεις πάντως πολύ το αγαπώ. Δένεσαι περισσότερο με το βουνό και το αισθάνεσαι πιο έντονα. Ακούς τον αέρα, είσαι πιο συγκεντρωμένος, το βλέμμα σου το ίδιο, νοιώθεις περισσότερο κυνηγός.
    Με τον φίλο νιώθεις περισσότερη ασφάλεια στο βουνό, έχεις περισσότερη κάρπωση στο κυνήγι, αλλά δένεσαι λιγότερο με το βουνό εκείνη τη στιγμή.
    Προσωπική αίσθηση βέβαια, εσύ μπορεί να το βλέπεις αλλιώς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    492
    sam13 στις #254101

    Αυτό το μοναχικό κυνήγι sam που περιγράφεις πάντως πολύ το αγαπώ. Δένεσαι περισσότερο με το βουνό και το αισθάνεσαι πιο έντονα. Ακούς τον αέρα, είσαι πιο συγκεντρωμένος, το βλέμμα σου το ίδιο, νοιώθεις περισσότερο κυνηγός.
    Με τον φίλο νιώθεις περισσότερη ασφάλεια στο βουνό, έχεις περισσότερη κάρπωση στο κυνήγι, αλλά δένεσαι λιγότερο με το βουνό εκείνη τη στιγμή.
    Προσωπική αίσθηση βέβαια, εσύ μπορεί να το βλέπεις αλλιώς.

    σε καταλαβαινω φιλε κρατερε. σημερα ειχα παει μονος για τσιχλες το αποτελεσμα ηταν 5 πουλια με πολυ ωρα περπατημα…. αλλα γενικα περασα αρκετα καλα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 41 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων