Κυνήγι Τσίχλας χωρίς σκύλο

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 31 έως 41 (από 41 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    giannis2011 στις #193847

    Γεια σας συνάδελφοι, κι εγώ νομίζω ότι είναι αρκετά δύσκολο το μοναχικό κυνηγι πουλιών με περπατητό, ειδικά σε κλειστούς τόπους που τα πουλιά δεν σηκώνονται αλλά πάνε από θάμνο σε θάμνο. Νομίζω ότι είναι καλύτερα να μην πηγαινεις ρέμα-ρέμα αλλά να είσαι 4-5 μέτρα ψηλότερα ώστε να κατοπτεύεις τον χώρο – όπου φυσικά είναι δυνατο. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι έχεις πιο πολλές πιθανότητες για μια καλή βολή ανεβαίνοντας έναν λόφο παρά κατεβαίνοντας. Πάντως η εύρεση του θηράματος είναι ηθικά επιβεβλημένη, αν και δεν είναι πάντοτε δυνατή.


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #252391

    Κυνηγάω την τσίλα φανατικα. Σε καρτέρι μόνο στα μπασίματα και μετά περπατητό, αφού για να βρεις καρτεράτες τσίχλες την υπόλοιπη περίοδο πρέπει να πας μακριά και δεν θέλω να κάνω 500χλμ πήγαινε-έλα για τσίχλες. Όσο είχα σκύλο τουφέκαγα παντού και δεν έχανα σχεδόν καμία. Τα τελευταία χρόνια που δεν έχω σκύλο, τουφεκάω συγκρατημένα και προσέχω που θα ρίξω ώστε να έχω πιθανότητες να βρω το πουλί. Γι'αυτό και ποτέ, όταν λέω πόσες έκανα, δεν προσθέτω και τόσες χαμένες. Όσο πιο πολλές χάνω, τόσο πιο πολύ χαζός νιώθω γιατί θεωρώ τον ευατό μου υπεύθυνο για αυτό. Στο μέρος που πάω, συνήθως είμαι μεταξύ 10-15 πουλιά και κατά μέσο όρο χάνω περίπου 2 πουλιά την φορά.

    ΔΕΝ ΤΟΥΦΕΚΑΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΣΧΟΙΝΑ, ΜΕΣΑ ΣΕ ΡΕΜΑΤΑ, ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΡΤΕΡΙ ΣΕ ΧΩΡΑΦΙΑ ΜΕ ΧΟΡΤΑΡΙΑ. Για όλα τα παραπάνω έχω απομακρυνθεί εδώ και χρόνια από τα απογευματινά, τα καλά απογευματινά είναι συνήθως σε λογκομένα ριζοβούνια.

    Στεναχωριέμαι όταν διαβάζω, π.χ. έκανα 20 και έχασα καμιά 10αριά. Έχασες την πρώτη, την δεύτερη, την τρίτη….γιατί συνεχίζεις και κάνεις το ίδιο λάθος; Το θέμα δεν είναι να σκοτώσεις :lol:.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    492
    sam13 στις #252387

    Κυνηγάω την τσίλα φανατικα. Σε καρτέρι μόνο στα μπασίματα και μετά περπατητό, αφού για να βρεις καρτεράτες τσίχλες την υπόλοιπη περίοδο πρέπει να πας μακριά και δεν θέλω να κάνω 500χλμ πήγαινε-έλα για τσίχλες. Όσο είχα σκύλο τουφέκαγα παντού και δεν έχανα σχεδόν καμία. Τα τελευταία χρόνια που δεν έχω σκύλο, τουφεκάω συγκρατημένα και προσέχω που θα ρίξω ώστε να έχω πιθανότητες να βρω το πουλί. Γι'αυτό και ποτέ, όταν λέω πόσες έκανα, δεν προσθέτω και τόσες χαμένες. Όσο πιο πολλές χάνω, τόσο πιο πολύ χαζός νιώθω γιατί θεωρώ τον ευατό μου υπεύθυνο για αυτό. Στο μέρος που πάω, συνήθως είμαι μεταξύ 10-15 πουλιά και κατά μέσο όρο χάνω περίπου 2 πουλιά την φορά.

    ΔΕΝ ΤΟΥΦΕΚΑΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΣΧΟΙΝΑ, ΜΕΣΑ ΣΕ ΡΕΜΑΤΑ, ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΡΤΕΡΙ ΣΕ ΧΩΡΑΦΙΑ ΜΕ ΧΟΡΤΑΡΙΑ. Για όλα τα παραπάνω έχω απομακρυνθεί εδώ και χρόνια από τα απογευματινά, τα καλά απογευματινά είναι συνήθως σε λογκομένα ριζοβούνια.

    Στεναχωριέμαι όταν διαβάζω, π.χ. έκανα 20 και έχασα καμιά 10αριά. Έχασες την πρώτη, την δεύτερη, την τρίτη….γιατί συνεχίζεις και κάνεις το ίδιο λάθος; Το θέμα δεν είναι να σκοτώσεις :lol:.

    +1000

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    248
    beretta1 στις #252384

    [size=3][color=”#FF0000″]Κυνηγάω την τσίλα φανατικα. Σε καρτέρι μόνο στα μπασίματα και μετά περπατητό, αφού για να βρεις καρτεράτες τσίχλες την υπόλοιπη περίοδο πρέπει να πας μακριά και δεν θέλω να κάνω 500χλμ πήγαινε-έλα για τσίχλες. Όσο είχα σκύλο τουφέκαγα παντού και δεν έχανα σχεδόν καμία. Τα τελευταία χρόνια που δεν έχω σκύλο, τουφεκάω συγκρατημένα και προσέχω που θα ρίξω ώστε να έχω πιθανότητες να βρω το πουλί. Γι'αυτό και ποτέ, όταν λέω πόσες έκανα, δεν προσθέτω και τόσες χαμένες. Όσο πιο πολλές χάνω, τόσο πιο πολύ χαζός νιώθω γιατί θεωρώ τον ευατό μου υπεύθυνο για αυτό. Στο μέρος που πάω, συνήθως είμαι μεταξύ 10-15 πουλιά και κατά μέσο όρο χάνω περίπου 2 πουλιά την φορά.

    ΔΕΝ ΤΟΥΦΕΚΑΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΣΧΟΙΝΑ, ΜΕΣΑ ΣΕ ΡΕΜΑΤΑ, ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΡΤΕΡΙ ΣΕ ΧΩΡΑΦΙΑ ΜΕ ΧΟΡΤΑΡΙΑ. Για όλα τα παραπάνω έχω απομακρυνθεί εδώ και χρόνια από τα απογευματινά, τα καλά απογευματινά είναι συνήθως σε λογκομένα ριζοβούνια.

    Στεναχωριέμαι όταν διαβάζω, π.χ. έκανα 20 και έχασα καμιά 10αριά. Έχασες την πρώτη, την δεύτερη, την τρίτη….γιατί συνεχίζεις και κάνεις το ίδιο λάθος; Το θέμα δεν είναι να σκοτώσεις [[/color]/size] :lol:.

    Αυτες ειναι αποψεις που πρεπει να προβαλλονται και να αναδημοσιευονται συνεχώς μηπως και καταλαβουμε επιτελους ποιο ειναι το σωστό.
    Πολλα συγχαρητηρια φιλε μου.!![/size]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    giannis2011 στις #252274

    Κυνηγάω την τσίλα φανατικα. Σε καρτέρι μόνο στα μπασίματα και μετά περπατητό, αφού για να βρεις καρτεράτες τσίχλες την υπόλοιπη περίοδο πρέπει να πας μακριά και δεν θέλω να κάνω 500χλμ πήγαινε-έλα για τσίχλες. Όσο είχα σκύλο τουφέκαγα παντού και δεν έχανα σχεδόν καμία. Τα τελευταία χρόνια που δεν έχω σκύλο, τουφεκάω συγκρατημένα και προσέχω που θα ρίξω ώστε να έχω πιθανότητες να βρω το πουλί. Γι'αυτό και ποτέ, όταν λέω πόσες έκανα, δεν προσθέτω και τόσες χαμένες. Όσο πιο πολλές χάνω, τόσο πιο πολύ χαζός νιώθω γιατί θεωρώ τον ευατό μου υπεύθυνο για αυτό. Στο μέρος που πάω, συνήθως είμαι μεταξύ 10-15 πουλιά και κατά μέσο όρο χάνω περίπου 2 πουλιά την φορά.

    ΔΕΝ ΤΟΥΦΕΚΑΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΣΧΟΙΝΑ, ΜΕΣΑ ΣΕ ΡΕΜΑΤΑ, ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΡΤΕΡΙ ΣΕ ΧΩΡΑΦΙΑ ΜΕ ΧΟΡΤΑΡΙΑ. Για όλα τα παραπάνω έχω απομακρυνθεί εδώ και χρόνια από τα απογευματινά, τα καλά απογευματινά είναι συνήθως σε λογκομένα ριζοβούνια.

    Στεναχωριέμαι όταν διαβάζω, π.χ. έκανα 20 και έχασα καμιά 10αριά. Έχασες την πρώτη, την δεύτερη, την τρίτη….γιατί συνεχίζεις και κάνεις το ίδιο λάθος; Το θέμα δεν είναι να σκοτώσεις :lol:.

    Μακάρι να σκεφτόμασταν όλοι έτσι. Άλλωστε το κυνήγι είναι και θέμα παιδείας και βελτίωσης σαν ανθρώπου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #194011

    Πάντως για εμένα 1 θηραματοφορέας είναι απαραίτητως, περισσότερα είναι κάποιες φορές τα χαμένα από αυτά που βρίσκονται. Και 1 λόγος που σχεδόν έπαψα να κυνηγάω τσιχλοκότσυφα είναι που εκνευριζόμουν από τα χαμένα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    116
    valas στις #194241

    χωρίς σκύλο είμαι περίπου στα 15 πουλιά και το πολύ 1 – 2 χαμένα, ντουφεκάω μόνο στο καθαρό (κυνηγάω σε φράχτες από χωράφια και ψάχνω μέχρι να το βρώ), με σκύλο ανεβαίνω ακόμα και στα 30 αλλά ντουφεκάω παντού και πάω για κυνήγι σε πιο πυκνά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #251580

    χωρίς σκύλο είμαι περίπου στα 15 πουλιά και το πολύ 1 – 2 χαμένα, ντουφεκάω μόνο στο καθαρό (κυνηγάω σε φράχτες από χωράφια και ψάχνω μέχρι να το βρώ), με σκύλο ανεβαίνω ακόμα και στα 30 αλλά ντουφεκάω παντού και πάω για κυνήγι σε πιο πυκνά

    Φίλε χωρίς παρεξήγηση, για ρίξε 1 ματιά στην ρυθμιστική…………………..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #251577

    Φίλε χωρίς παρεξήγηση, για ρίξε 1 ματιά στην ρυθμιστική…………………..

    +10000000000000 :) :lol:

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #194243

    Καλησπερα,

    το κυνηγι της τσιχλας ηταν μια απο τις πιο αγαπημενες μου απασχολησεις με τον αδερφο μου παρεα. Δεν ειχαμε ποτε σκυλο, αφηναμε γκομενες και υποχρεωσεις στην Αθηνα και καναμε τα 300 χιλιομετρα για το εξοχικο μας στα ορια Μαγνησιας/Φθιωτιδας, οπου θα κυνηγουσαμε μανιωδως ολο το Σαββατοκυριακο. Βουλιαζε η πισω αναρτηση απο τα φυσσιγγια, στο δρομο μονο που θα πηγαιναμε και πως θα κυνηγουσαμε συζηταγαμε και το ιδιο στο γυρισμο… Το μερος που κυνηγουσαμε δυσκολο, βατα, πουρναρια, σχοινα, και καμια φορα ελαιοπεριβολα. Ο μονος τροπος που ειχαμε να κυνηγαμε ηταν να ριχνουμε πετρες στα πυκνα, με την ελπιδα να σηκωσουμε κανενα πουλι, καμια φορα και καμια μπεκατσα. Το βραδυ ξεπουπουλισμα, πατατες στη χοβολη και κουβεντα στο τζακι…Δεν χαναμε πουλια. Μιας και βαραγε ο ενας, ερχοταν και ο αλλος και τα ψαχναμε μεχρι να τα βρουμε. Μετα και μονο συνεχιζαμε. Ηταν φορες που μας επιανε ο χειμωνας και ο καιρος, εμεις δεν το βαζαμε κατω, ειμασταν νεοι τοτε και απειροι, το μονο που μας εκανε να διαφερουμε ηταν το πεισμα και η μανια να βρουμε τα πουλια. Πολλες φορες δεν βρισκαμε τιποτα, ηταν μια φορα που τουφεκισαμε κατι κεφαλους στην θαλασσα….

    Το κυνηγι της τσιχλας και του κοτσυφα χωρις σκυλο, ή μαλλον, η δικη μου εμπειρια του κυνηγιου του κοτσυφα και της τσιχλας χωρις σκυλο, ειναι απο τις πιο αγαπημενες αναμνησεις που εχω απο το κυνηγι και απο την Ελλαδα…Ολα αυτα μεχρι το 1990. Απο τοτε δεν εχω ξαναπαει…

    Μπιριγκογκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    116
    valas στις #250832

    Φίλε χωρίς παρεξήγηση, για ρίξε 1 ματιά στην ρυθμιστική…………………..

    στα μέρη μου οι κυνηγοί δεν γράφουν μόνο την αλήθεια, τη διανθίζουν και λίγο :blink:

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 31 έως 41 (από 41 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων