COCKER SPANIEL

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 166 έως 180 (από 303 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #419960

    να μερικές


    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #419965

    Τώρα όσο για τα προσωπικά σας…. στην κυνοφιλία πρέπει να κοιτάς τους σκύλους και όχι τους ανθρώπους.

    Έτσι ακριβώς κύριε Γιάννη!Απλά όταν το σκέφτομαι ψιλοστεναχωριέμαι…..!Ακομα δεν έχω αποφασίσει μέσα μου αν θα έρθω,το σκέφτομαι πάντως σοβαρά!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #419966

    !

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #419968

    Έχει ραιβοποδία!Έχει εκτρόπιο έντονο και στα δύο μάτια(για το μόνο που είχα ενδείξεις από όταν το αγόρασα)!Εμφάνησε ύστερα το φαινόμενο της προβολής του αδένα του τρίτου βλεφάρου(cherrye eye)!Κακή ποιότητα τριχώματος και μέχρι 9 μηνών έτρωγε Orijen!Σκληρό δόντι,πολύ σκληρό όμως ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΉΓΑ ΌΣΟ ΠΙΟ ΜΑΛΑΚΆ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΆ ΜΠΟΡΟΎΣΑ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΊΔΕΥΣΗ!Ο σκύλος έχει πολύ ρηχό θώρακα,πολύ ψηλά πίσω σκέλη!Θα βάλω μερικές φωτογραφίες να δείτε και εσείς

    Δεν είναι και τόσο έντονη η ραιβοποδία ίσως στο μέλλον διορθωθεί με περισσότερη γυμναστική, έχεις επισκεφτεί κάποιον ορθοπεδικό; Το εκτρόπιο έχει πολλές αιτίες (από αλεργία μέχρι δεν ξέρω και εγώ τι) χρησιμοποίησε φυσικά δάκρυα 3 φορές την ημέρα και ίσως βελτιωθεί η εικόνα του, το έκανε η μικρή σε μένα και ήταν αντίδραση στην σκόνη και γενικά παρατηρώ κόκκινα μάτια στον μικρό, ίσως τον ενοχλεί κάτι στην περιοχή. Γενικά, πάντως και σύμφωνα με την συμβουλή του κτηνιάτρου και στον Alf που δεν έχει θέμα με τα μάτια του χρησιμοποιώ φυσικά δάκρυα 1 φορά την μέρα, το βράδυ.

    Μια γενικότερη τώρα τοποθέτηση σύμφωνα με τις πεποιθήσεις μου και την μικρή μου εμπειρία. Όλα υποκειμενικά, συμφωνώ ότι μια σωστή μορφολογικά δομή έχει πολλά οφέλη, αλλά μέχρι ένα σημείο. Μην απογοητεύεσαι και μην στεναχωριέσαι. Δώσε χρόνο στον σκύλο σου και να δεις που όλα θα διορθωθούν, τι ηλικία έχει γιατί φαίνεται κουταβάς ακόμα;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    mixalis77 στις #419969

    γεια σου γιώργο !δεν θέλω να κάνω τον πονηρό ,αλλά νομίζω ότι ο εκτροφέας πρέπει να σου δώσει ένα κουτάβι γιατί το κόκερ σου δεν θα έπρεπε να έχει αυτά τα προβλήματα .νομίζω ότι όλοι είναι επαγγελματίες και έξυπνοι και δεν θα ήθελαν να ρισκάρουν την φήμη τους για ένα κουτάβι !το φόρουμ έχει απεριόριστη δύναμη και όταν έχεις και το δίκιο με το μέρος σου η δύναμη πολλαπλασιάζεται.θα σου πω ότι πριν καμιά 15αριά χρόνια πήρε ο σδερφός μου έναγκόρντον από γνωστό εκτροφέα και στους 12 μήνες έβγαλε δισπλασία ισχίων .ο εκτροφέας προς τιμή του του έδωσε ένα λαβερακ που διάλεξε ο αδερφός μου και τον σκύλο τον πρώτο αφού του ήταν άχρηστος και τον είχε αγαπήσει υπερβολικά ο ανηψιός μου.
    για μένα κρατα το κουτάβι να το έχεις για ποιο ήπιο κυνήγι αλλά ζήτα και ένα καινούργιο από τον εκτροφέα για να κάνεις τα κυνήγια που ονειρέυεσαι .
    τα κακά νέα διαδίδονται με την ταχύτητα του φωτός να ξέρεις !!!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #419970

    gtsampou wrote:
    Έχει ραιβοποδία!Έχει εκτρόπιο έντονο και στα δύο μάτια(για το μόνο που είχα ενδείξεις από όταν το αγόρασα)!Εμφάνησε ύστερα το φαινόμενο της προβολής του αδένα του τρίτου βλεφάρου(cherrye eye)!Κακή ποιότητα τριχώματος και μέχρι 9 μηνών έτρωγε Orijen!Σκληρό δόντι,πολύ σκληρό όμως ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΉΓΑ ΌΣΟ ΠΙΟ ΜΑΛΑΚΆ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΆ ΜΠΟΡΟΎΣΑ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΊΔΕΥΣΗ!Ο σκύλος έχει πολύ ρηχό θώρακα,πολύ ψηλά πίσω σκέλη!Θα βάλω μερικές φωτογραφίες να δείτε και εσείς

    Δεν είναι και τόσο έντονη η ραιβοποδία ίσως στο μέλλον διορθωθεί με περισσότερη γυμναστική, έχεις επισκεφτεί κάποιον ορθοπεδικό; Το εκτρόπιο έχει πολλές αιτίες (από αλεργία μέχρι δεν ξέρω και εγώ τι) χρησιμοποίησε φυσικά δάκρυα 3 φορές την ημέρα και ίσως βελτιωθεί η εικόνα του, το έκανε η μικρή σε μένα και ήταν αντίδραση στην σκόνη και γενικά παρατηρώ κόκκινα μάτια στον μικρό, ίσως τον ενοχλεί κάτι στην περιοχή. Γενικά, πάντως και σύμφωνα με την συμβουλή του κτηνιάτρου και στον Alf που δεν έχει θέμα με τα μάτια του χρησιμοποιώ φυσικά δάκρυα 1 φορά την μέρα, το βράδυ. Μια γενικότερη τώρα τοποθέτηση σύμφωνα με τις πεποιθήσεις μου και την μικρή μου εμπειρία. Όλα υποκειμενικά, συμφωνώ ότι μια σωστή μορφολογικά δομή έχει πολλά οφέλη, αλλά μέχρι ένα σημείο. Μην απογοητεύεσαι και μην στεναχωριέσαι. Δώσε χρόνο στον σκύλο σου και να δεις που όλα θα διορθωθούν, τι ηλικία έχει γιατί φαίνεται κουταβάς ακόμα;

    Κωνσταντίνος http://hunting-with-spaniels.blogspot.gr/ http://www.youtube.com/user/alexgi1111/videos?view=0&flow=grid

    Κωνσταντίνε καλή η παρηγοριά, αλλά δυστυχώς σε κανένα σημείο δεν έχεις δίκιο. Το θέμα είναι πως ο εκτροφέας είναι ευγενικός άνθρωπος, πιθανώς οι γνώσεις του δεν είναι τέτοιες που να προβλέψουν ένα κακό ζευγάρωμα. άσε που αστοχίες συμβαίνουν και στους πιο εξειδικευμένους εκτροφείς. Ο Γιώργος απλώς ατύχησε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #419974

    Δεν είναι και τόσο έντονη η ραιβοποδία ίσως στο μέλλον διορθωθεί με περισσότερη γυμναστική, έχεις επισκεφτεί κάποιον ορθοπεδικό; Το εκτρόπιο έχει πολλές αιτίες (από αλεργία μέχρι δεν ξέρω και εγώ τι) χρησιμοποίησε φυσικά δάκρυα 3 φορές την ημέρα και ίσως βελτιωθεί η εικόνα του, το έκανε η μικρή σε μένα και ήταν αντίδραση στην σκόνη και γενικά παρατηρώ κόκκινα μάτια στον μικρό, ίσως τον ενοχλεί κάτι στην περιοχή. Γενικά, πάντως και σύμφωνα με την συμβουλή του κτηνιάτρου και στον Alf που δεν έχει θέμα με τα μάτια του χρησιμοποιώ φυσικά δάκρυα 1 φορά την μέρα, το βράδυ. Μια γενικότερη τώρα τοποθέτηση σύμφωνα με τις πεποιθήσεις μου και την μικρή μου εμπειρία. Όλα υποκειμενικά, συμφωνώ ότι μια σωστή μορφολογικά δομή έχει πολλά οφέλη, αλλά μέχρι ένα σημείο. Μην απογοητεύεσαι και μην στεναχωριέσαι. Δώσε χρόνο στον σκύλο σου και να δεις που όλα θα διορθωθούν, τι ηλικία έχει γιατί φαίνεται κουταβάς ακόμα;

    Είναι 16 μηνών!Μακάρι να ήταν έτσι τα πράγματα αλλά όσο πάει και θα χειροτερεύει και ο κτηνίατρος μου το είπε και ο κύριος Γιάννης από τις πρώτες φωτογραφίες απο ηλικία 4 μηνών!Στη μία φωτογραφία τα μετακάρπια κοιτάζουν ανατολή-δύση σε λίγο καιρό δεν ξέρω μην γυρίζουν και προς τα πίσω!Και έχει πάρει αγωγή για αυτό φαντάσου…….Σε συζήτηση με κάποιους εκτροφείς στο εξωτερικό(μέσω email) για να τους επισκεφθώ με ρώτησαν αν ξέρω απο εργασιακά κόκερ!Τους είπα περιληπτικά την ιστορία μου και τους έστειλα και κάποιες φωτογραφίες και οι περισσότεροι μου είπαν πως θα του έκαναν ευθανασία για να μην υποφέρει αργότερα!Ευχαριστώ πάντως ειλικρινά για το ενδιαφέρον…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #419975

    γεια σου γιώργο !δεν θέλω να κάνω τον πονηρό ,αλλά νομίζω ότι ο εκτροφέας πρέπει να σου δώσει ένα κουτάβι γιατί το κόκερ σου δεν θα έπρεπε να έχει αυτά τα προβλήματα .νομίζω ότι όλοι είναι επαγγελματίες και έξυπνοι και δεν θα ήθελαν να ρισκάρουν την φήμη τους για ένα κουτάβι !το φόρουμ έχει απεριόριστη δύναμη και όταν έχεις και το δίκιο με το μέρος σου η δύναμη πολλαπλασιάζεται.θα σου πω ότι πριν καμιά 15αριά χρόνια πήρε ο σδερφός μου έναγκόρντον από γνωστό εκτροφέα και στους 12 μήνες έβγαλε δισπλασία ισχίων .ο εκτροφέας προς τιμή του του έδωσε ένα λαβερακ που διάλεξε ο αδερφός μου και τον σκύλο τον πρώτο αφού του ήταν άχρηστος και τον είχε αγαπήσει υπερβολικά ο ανηψιός μου. για μένα κρατα το κουτάβι να το έχεις για ποιο ήπιο κυνήγι αλλά ζήτα και ένα καινούργιο από τον εκτροφέα για να κάνεις τα κυνήγια που ονειρέυεσαι . τα κακά νέα διαδίδονται με την ταχύτητα του φωτός να ξέρεις !!!!!!!!!!!!!

    Πολλοί έχουν αυτήν την άποψη περί αντικατάστασης ίσως και εγώ……!Αλλά δεν το επιδίωξα….!Καλή καρδιά και την επόμενη φορά πιο προσεκτικός!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #419976

    Ο Γιώργος απλώς ατύχησε

    Η μία εκδοχή..η άλλη είναι ότι βιάστηκα και εθελοτυφλούσα….έριξα τον πήχη στα κριτηρια μου!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #419977

    Κωνσταντίνε καλή η παρηγοριά, αλλά δυστυχώς σε κανένα σημείο δεν έχεις δίκιο. Το θέμα είναι πως ο εκτροφέας είναι ευγενικός άνθρωπος, πιθανώς οι γνώσεις του δεν είναι τέτοιες που να προβλέψουν ένα κακό ζευγάρωμα. άσε που αστοχίες συμβαίνουν και στους πιο εξειδικευμένους εκτροφείς. Ο Γιώργος απλώς ατύχησε.

    Κύριε Γιάννη δηλώνω πως δεν έχω προσωπική εμπειρία επί του θέματος και η γνώση μου βασίζεται σε διάφορα άρθρα που συνηθίζω να διαβάζω. Δεν γνωρίζω τι έχει προηγηθεί ή τι ενέργειες έχουν γίνει, συνεπώς δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός. Θα ήθελα όμως να επεκτείνετε λίγο τον συλλογισμό σας για την ακαδημαϊκή πλευρά του ζητήματος, διότι έχετε πολυετή εμπειρία και σέβομαι την άποψη σας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #419978

    Η μία εκδοχή..η άλλη είναι ότι βιάστηκα και εθελοτυφλούσα….έριξα τον πήχη στα κριτηρια μου!

    Θεωρώ πως ατύχησες, έχω αρκετά παραδείγματα με εκ διαμέτρου αντίθετες περιπτώσεις και αντίθετα αποτελέσματα με την δική σου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #419980

    Είναι 16 μηνών!Μακάρι να ήταν έτσι τα πράγματα αλλά όσο πάει και θα χειροτερεύει και ο κτηνίατρος μου το είπε και ο κύριος Γιάννης από τις πρώτες φωτογραφίες απο ηλικία 4 μηνών!Στη μία φωτογραφία τα μετακάρπια κοιτάζουν ανατολή-δύση σε λίγο καιρό δεν ξέρω μην γυρίζουν και προς τα πίσω!Και έχει πάρει αγωγή για αυτό φαντάσου…….Σε συζήτηση με κάποιους εκτροφείς στο εξωτερικό(μέσω email) για να τους επισκεφθώ με ρώτησαν αν ξέρω απο εργασιακά κόκερ!Τους είπα περιληπτικά την ιστορία μου και τους έστειλα και κάποιες φωτογραφίες και οι περισσότεροι μου είπαν πως θα του έκαναν ευθανασία για να μην υποφέρει αργότερα!Ευχαριστώ πάντως ειλικρινά για το ενδιαφέρον…..

    Να υποθέσω πως ούτε μια χειρουργική επέμβαση θα ήταν εφικτή; Τα υπόλοιπα αδέλφια του πως πήγαν, παρουσίασαν παρόμοια συμπτώματα; Ως επί το πλείστον η συγκεκριμένη πάθηση είναι γενετικής φύσεως, υπήρχε στους γονείς; Στις φωτογραφίες που ανέβασες φαινόταν μικρότερος.

    Για αντικατάσταση ούτε λόγος, σε παρόμοια φάση είχα βρεθεί και εγώ πριν έναν χρόνο και ο φίλος που πήρα τον δικό μου, μου πρότεινε άμεση αντικατάσταση. Δεν θ α ξεχάσω μια φωτογραφία που ανέβασες όταν έφτιαχνες το κουμάσι τους που καθόταν στην πόρτα και σε κοιτούσε, μόνος αυτός. Τα υπόλοιπα ήταν απασχολημένα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #419983

    Mπράβο σου!

    +1 Γιώργο

    Μπράβο μου σίγουρα αλλά από την άλλη αυτός ο σκύλος για καμιά 10 χρόνια καλύπτει την θέση ενός άλλου σκύλου!Άρα με ‘παει” πίσω κατά κάποιο τρόπο!Να παραδειγματιζόμαστε όλοι και να προσέχουμε περισσότερο……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/01/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    129
    Μπλεκ στις #419990

    Η μία εκδοχή..η άλλη είναι ότι βιάστηκα και εθελοτυφλούσα….έριξα τον πήχη στα κριτηρια μου!

    τωρα πηρα γραμμη το θεμα .
    εχω την αισθηση οτι το παραπανω quote που γραφεισ τα λεει ολα.

    γνωμη μου
    1.ο εκτροφεας δεν ειναι θεος.ειδικα ο ερασιτεχνης (που μαλλον ειναι αυτος)

    δεν τον ξερω τον ανθρωπο.
    αλλα εαν ηταν ολη η τοκοτεομοαδα ετσι ειχε εικονα.
    εαν ειχε επαναλαβει την γεννα ειχε εικονα.
    σε τετοια  περιπτωση αναποφυεται στην καλη του διαθεση
    ισως επιφυλασεται σε μελοντικη γεννα να σε βοηθησει με αριστο ατομο .θα δειξη

    2.ολοι μας εχουμε βιαστει σε επιλογη .δεν εισαι ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος
    (τι να πουν και αυτοι που βιαστηκαν να επιλεξουν γυναικα ?)

    3.αφου εχεις αγαπη στην φυλη καποια στιγμη
    να πας στο ραφι
    να παρεις τον πυλινο κουμπαρα που εχεισ απο μικρος
    να τον σπασεις
    και να πας Αγγλια να φερεις ενα αξιολογο ατομο .
    και συνεχισε να ονειρευεσαι.

    κοκεροφατσα ταπαμε και παλιοτερα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #419997

    gtsampou wrote:
    Είναι 16 μηνών!Μακάρι να ήταν έτσι τα πράγματα αλλά όσο πάει και θα χειροτερεύει και ο κτηνίατρος μου το είπε και ο κύριος Γιάννης από τις πρώτες φωτογραφίες απο ηλικία 4 μηνών!Στη μία φωτογραφία τα μετακάρπια κοιτάζουν ανατολή-δύση σε λίγο καιρό δεν ξέρω μην γυρίζουν και προς τα πίσω!Και έχει πάρει αγωγή για αυτό φαντάσου…….Σε συζήτηση με κάποιους εκτροφείς στο εξωτερικό(μέσω email) για να τους επισκεφθώ με ρώτησαν αν ξέρω απο εργασιακά κόκερ!Τους είπα περιληπτικά την ιστορία μου και τους έστειλα και κάποιες φωτογραφίες και οι περισσότεροι μου είπαν πως θα του έκαναν ευθανασία για να μην υποφέρει αργότερα!Ευχαριστώ πάντως ειλικρινά για το ενδιαφέρον…..

    Να υποθέσω πως ούτε μια χειρουργική επέμβαση θα ήταν εφικτή; Τα υπόλοιπα αδέλφια του πως πήγαν, παρουσίασαν παρόμοια συμπτώματα; Ως επί το πλείστον η συγκεκριμένη πάθηση είναι γενετικής φύσεως, υπήρχε στους γονείς; Στις φωτογραφίες που ανέβασες φαινόταν μικρότερος. Για αντικατάσταση ούτε λόγος, σε παρόμοια φάση είχα βρεθεί και εγώ πριν έναν χρόνο και ο φίλος που πήρα τον δικό μου, μου πρότεινε άμεση αντικατάσταση. Δεν θ α ξεχάσω μια φωτογραφία που ανέβασες όταν έφτιαχνες το κουμάσι τους που καθόταν στην πόρτα και σε κοιτούσε, μόνος αυτός. Τα υπόλοιπα ήταν απασχολημένα.

    Κωνσταντίνος http://hunting-with-spaniels.blogspot.gr/ http://www.youtube.com/user/alexgi1111/videos?view=0&flow=grid

    Στη φωτογραφία με το πλακάκι είναι προχθές!Πριν τον καλλωπίσω!Ο κτηνίατρος μου έχει πει πως δεν αξίζει τον κόπο να μπλέξουμε με χειρουργεία!Τον νταντευα 3 μήνες σχεδόν όταν εγχειρίστηκε στα μάτια!Καλός είναι στα υπόλοιπα και πολύ πρόθυμος!πηδάει 1,5 μέτρο εμπόδιο για πλάκα στην κυριολεξία!όπου του δείχνω να πηδήξει,να χωθεί,να τρέξει πάει!Αλλά τι να το κάνεις!Ναι τα υπολοιπα είναι πάντα απασχολημένα…..!!!!!!!!!!!!!!!!!!Πρέπει καποια στιγμή να πατήσω ένα κυνοφιλiκό restart

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 166 έως 180 (από 303 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων