ΝΟΣΤΙΜΕΣ ΤΡΟΦΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 62 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #60485

    Δημήτρη τον ίδιο προβληματισμό είχα κι εγώ. Το έψαξα λίγο, το κουτάβι πρέπει να συνεχίσει με την τροφή που παίρνει τώρα. Οι ποιοτικά καλές τροφές για κουτάβια περιέχουν εκτός από μεγάλο ποσοστό πρωτείνης ζωικής προέλευσης, υδατάνθρακες και λίπη. Έτσι κι αλλιώς τα κουτάβια είναι υπερκινητικά και χρειάζονται όλα τα παραπάνω σε αυξημένη ποσότητα σε σχέση με τα ενήλικα.

    Ο γιατρός μου επιμένει να την συνεχίσω μέχρι και τον 16ο μήνα. ’λλωστε οι ρυθμοί στα πρώτα κυνήγια ενός νεαρού σκύλου δεν πρέπει να είναι εξαντλητικοί.

    Εκτός από τον γιατρό μου και κάποιοι έμπειροι συνάδελφοι επιμένουν ότι η αλλαγή θα πρέπει να γίνει οπωσδήποτε μετά τους 16 μήνες που θα έχει χειμωνιάσει και ο σκυλάκος θα έχει ολοκληρώσει την ανάπτυξη.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    280
    Λαβερακ στις #60506

    Κοιτα ισως οπως ειπε ο Κωστας να τους εδινες καποια μαγειρευτα φαγητα.Κι εμενα το κοκερ που εχω εδω στη Λαρισα το καλοκαιρι δεν ξεπερναει να φαει 0,5 μεζουρα και κατι.Ενω τις αλλες εποχες ηταν αρκετα λαιμαργο τρωγοντας μεχρι και κοντα στις 2 μεζουρες.

    Εαν αυτο που γινετε στα σκυλια σου εχει παρατηρηθει και αλλη χρονια τη συγκεκριμενη εποχη πηγαινε τα σε καποιο κτηνιατρο.

    Δεν νομιζω οτι βαρεθηκαν την τροφη που τους δινεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #60577

    ΑΝ ΔΟΥΜΕ ΜΙΑ ΤΡΟΦΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΥΤΑΒΙΩΝ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΙΔΙΕΣ ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΤΟΥ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΥ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΚΑΙ ΒΡΩ PUPPY ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΑΛΛΑ ΑΠΛΗ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ PUPPY. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #60583

    Ρε παιδιά μερικές φορές νομίζω ότι το παρκάνουμε, (και εγώ μέσα), έδωσα στον κούταβό μου κόκαλο και δεν ήξερε να το φάει,  Αν είναι δυνατόν να φτάνουμε σε αυτό το βαθμό τα σκυλάκια μας με αυτές τις ξηρές τροφές, Πάντως εγώ κρατάω τις επιφυλάξεις μου για τις τροφές όσο καλές και αν θεωρούνται. Αλλά αναγκαίο κακό.

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #60593

    ΠΑΝΤΕΛΗ ΕΓΩ ΣΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΔΙΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΚΙΜΑΖΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΟΚΚΑΛΕΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΛΑΤΡΕΥΕΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΥΡΙΩΣ ΤΟΥ ΦΑΓΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΞΗΡΑ ΤΡΟΦΗ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #60594

    Εσύ λες για κοκκαλο, εγώ που του έδωσα μπιφτέκια ψητά και έκανε μια ώρα να τα φαει και κατόπιν προτροπής!!!

    Φοβότανε μην πνιγεί και τα έκοβε κομματάκια. Ο καημένος ως τώρα είχε μάθει να τρώει βόλους λογικό ήταν να φοβηθεί τις μπάλες

    Από την άλλη το μετάνιωσα γιατί διαπίστωσα πως αν έβρισκε μπιφτέκι με φόλα δεν θα το έτρωγε αν δεν του έλεγα εγώ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    280
    Λαβερακ στις #60810

    Εμενα τα σκυλια μου δεν εχουν δει ποτε κοκκαλό διοτι φοβαμαι μην πνιγει.Τους δινω μονο ρυζι βραστο το μεσημερι και το απογευμα ψωμι και κροκετες.

    Κανω καλα???????????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #60813

    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΛΑ! ΑΛΛΑ ΡΙΞΕ ΚΑΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΟ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΕΝΑ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΙΟ ΕΝΟΣ ΣΚΥΛΟΥ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΑΙΖΕΙΣ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΞΗΡΑ ΤΡΟΦΗ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #340417

    Λάβερακ, το φαγητό που δίνεις στον σκύλο σου είναι εξαιρετικά φτωχό, έχουμε ένα ολόκληρο θέμα για την σωστή διατροφή, αν έχεις χρόνο ρίξε μια ματιά.

    Το κόκαλο δεν είναι τροφή είναι όμως μία πηγή ασβεστίου και λίπους, λειτουργεί και ως οδοντόβουρτσα καθαρίζοντας την οδοντική πλάκα (πέτρα) και κατ’ επέκταση προστατεύει από την ουλίτιδα. Ένα ομώ μοσχαρίσιο γόνατο κομμένο στη μέση, ή τα χοντρά στογγυλά κόκαλα (αυτά που βράζουμε για ποδαράκια με πατσά) μια φορά στο τόσο δεν κάνουν κακό, απασχολούν και τον σκύλο σε ώρες ανοίας. Όχι κόκαλα από κοτόπουλο, πα’ι’δάκια, μπριζόλες και γενικά ότι μπορεί να σπάσει σε σκλίδες και τραυματίσουν το πεπτικό σύστημα του σκύλου. Αν φάνε πολλά κόκαλα θα σχηματιστεί μάζα στο στομάχι που μπορεί να κάνει αποφράξεις ή κοπρόσταση. Επαναλαμβάνω τα κόκαλα δεν είναι τροφή. Δεν είναι όμως και πανούκλα.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    140
    Vinsent στις #60971

    ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΕΣΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΤΙΣ ΤΡΟΦΕΣ ΤΩΝ 15 ΚΙΛΩΝ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΗΝ ΠΡΟ-ΠΛΑΝ ΓΙΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ,ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΜΑΡΚΑΣ!!!ΤΙ ΤΙΜΗ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΑΔΑ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    658
    dimitris dimi στις #60972

    Αν και δεν την χρησιμοποιώ μπορώ να σου πω ότι στα καταστήματα  

    της περιοχής μου την ανάπτυξης την έχουνε 45ευρο

    και

    την συντήρησης 40,5  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #60973

    Hills, anaptijis : 52-65 euro

    Pro Plan, anaptijis : 48-55

    times pou exo brei … tsimpimenes vevea. alla….

    -Prosoxi stin anamiji trofis me konserva..Yparxei pithanotita to koutavi na min troei meta sketi jira trofi… 

    -Ase de, pou den einai kalo na anakateveis diafores trofes metaji tous, ean o skilos exei eyesthito stomaxi…… 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #60976

    ΤΗΝ PRO PLAN ΤΗΝ ΕΔΙΝΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΣΚΥΛΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΕΙΜΑΙ ΠΡΟΚΑΤΕΛΗΜΕΝΟΣ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΓΟΥΣΕ ΕΝΤΟΝΗ ΔΙΨΑ.ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΑΙΤΙΕΣ ΙΣΩΣ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΕΣ ΠΟΥ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΜΟΥ ΕΠΑΘΕ ΑΘΡΙΤΙΔΑ -ΤΩΡΑ ΔΙΝΩ ΝΥΤΡΟ 38 ΕΥΡΩ ΣΥΝΤΗΤΗΣΗ  52 EYΡΩ PAPY

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    140
    Vinsent στις #61026

    ΠΑΙΔΙΑ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ 60 Ε.ΚΟΙΤΑΞΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΔΙΑΦΟΡΑ 14 ΕΩΣ 19 Ε.ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ!!!!ΕΠΕΡΝΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3 ΤΡΟΦΕΣ ΤΟΝ ΜΗΝΑ!!!!ΔΗΛΑΔΗ 51Ε ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ!!!!ΣΧΕΤΗ ΚΟΡΟΙΔΙΑ!ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΠΑΤΡΑ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙΜΗ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #61155

     Μερικοί φίλοι μου παραπονιούνται πως δεν τρώνε οι σκύλοι τους και κυρίως τα κουτάβια τους, ρωτώντας με με τι να αλλάξουν την τροφή. Τους λέω πως αν ταΐζουν ποιοτικά δεν είναι ανάγκη να ανησυχούν, απλά με την ζέστη οι σκύλοι τρώνε λιγότερο. Καλύτερα να ταΐζουμε αργά το βράδυ που έχει δροσίσει λίγο.

    Φιλικά

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 62 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων