ΝΟΣΤΙΜΕΣ ΤΡΟΦΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 62 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #62045

     Rem, δεν την έχω δοκιμάσει ποτέ ξέρω όμως (από έμπειρους  φίλους εκτροφείς) πως είναι η «δεύτερη» ποιοτική κατηγορία της ACANA, δεν περιέχει (όπως και η ACANA) υποπροϊόντα, έχει περισσότερα κόπρανα που σημαίνει πως δεν έχει την ίδια αφομοίωση, δίνει καλό τρίχωμα και όγκο. Η τιμή της είναι 40Ε  το 18κιλο έναντι των 47Ε το 15κιλο της ACANA.

    Φιλικά


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #62064

    TO KOYTABI MOY EINAI 4 MHNΩΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΡΧΙΣΩ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ?(ΠΕΡΑ ΤΩΝ 5 ΜΗΝΩΝ)

    ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΠΟ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΤΗΤΑ Η ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΓΝΩΣΗ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ.ΟΙ ΕΝΟΙΕΣ ΤΩΝ ΛΕΞΕΩΝ.ΔΕΝ ΠΟΛΥΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ,ΔΕΝ ΞΑΧΝΟΥΝ,ΞΕΡΟΛΕΣ ΑΦΟΡΟΥΝ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΡΩΤΑΝΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ.Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΒΑΘΕΙΑ ΓΕΡΑΜΑΤΑ ΜΑΘΕΝΕΙ.Η ΣΥΜΕΤΟΧΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΡΩΤΑΩ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ.

     ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

      —ΑΝΤΟΝΙΟ–

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #340604

     

    ΟΙ ΕΝΟΙΕΣ ΤΩΝ ΛΕΞΕΩΝ.ΔΕΝ ΠΟΛΥΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ,ΔΕΝ ΞΑΧΝΟΥΝ,ΞΕΡΟΛΕΣ ΑΦΟΡΟΥΝ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΡΩΤΑΝΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ… Η ΣΥΜΕΤΟΧΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΡΩΤΑΩ… ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ.

    Αυτό ακριβώς είπα, εσύ που παραδέχεσαι πως πιάνεις τον εαυτό σου αδιάβαστο και ρωτάς δεν ανήκεις σε αυτούς. Με άλλα λόγια με αυτό που έγραφα σε επαινούσα εμμέσως.

    Καθημερινά πιάνω τον εαυτό μου αδιάβαστο, έχω συνειδητοποιήσει πόσα λίγα ξέρω (το έχω επαναλάβει πολλές φορές εδώ στο φόρουμ, και το εννοώ). Γι αυτό είμαστε εδώ για να μαθαίνει ο ένας από τον άλλο.

    TO KOYTABI MOY EINAI 4 MHNΩΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΡΧΙΣΩ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ?(ΠΕΡΑ ΤΩΝ 5 ΜΗΝΩΝ)

    Πριν πάω στους αγώνες με τον Robbie λόγω εξάσκησης είχε «στεγνώσει» αν και έτρωγε αυξημένη ποσότητα τροφής υψηλής ενέργειας. Σε 20 ημέρες, με μέρος της τροφής του που αντικαταστάθηκε με 400 γρ. ωμού βοδινού πατσά, όπως είναι από τα σφαγεία καφε-μαύρος, ο σκύλος πήρε τον όγκο του. Όταν έτρεχε στους αγώνες ο χαρακτηρισμός που του έδωσαν οι συναθλητές ήταν Power. Το αναφέρω για να τονίσω πως εκτός από τα κουτάβια σε κάθε στιγμή της ζωής του σκύλου, όταν απαιτείται, μπορούμε να δώσουμε ωμό κρέας σαν την πλουσιότερη φυσική ποιοτική πηγή πρωτεϊνών. Μη ξεχνάμε πως ο σκύλος είναι ουσιαστικά λύκος δηλαδή σαρκοβόρο ζώο.

    Αν λοιπόν φίλε Αντόνιο, διαπιστώσεις πως ο όγκος του κουταβιού σου δεν είναι ο σωστός μπορείς να ταΐζεις μαζί με την ποιοτική ξηρή τροφή (για λόγους οικονομίας) και κάποια ποσότητα ωμού κρέατος.

    Προσοχή όταν λέω όγκο εννοώ την μυϊκή μάζα και όχι τα «ποντίκια» (αποτέλεσμα άθλησης) και φυσικά όχι το πάχος. Κάτι ακόμα, πολλοί πιστεύουμε πως «όσο περισσότερο τόσο καλύτερα», ΟΧΙ. Αυτό το κάνω μόνο όταν απαιτείται, μόνο αν πραγματικά δεν είναι στον σωστό όγκο. Αλλιώς θα έχουμε άλλα προβλήματα, υπέρβαρα κουτάβια με αποτέλεσμα να καταπονούνται οι αρθρώσεις ή να στραβώσουν τα πόδια. 

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #62122

    ΛΑΘΟΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ.ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΥΚΟΛΟ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΥΤΟΚΤΡΙΤΙΚΗ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΣΤΕ ΑΜΗΧΑΝΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.

    ΓΙΑΝΝΗ ΘΑ ΕΦΑΡΜΟΣΩ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΟΥ ΣΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΜΟΥ Η ΜΟΝΗ ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ ΚΟΜΑΤΙ ΚΡΕΑΣ.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #62154

     

    ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΣΤΕ ΑΜΗΧΑΝΑ

    Ξέχασέ το, δεν υπάρχει λόγος. Πάντως σ’ ευχαριστώ.

    Η ΜΟΝΗ ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ ΚΟΜΑΤΙ ΚΡΕΑΣ.

     Δυστυχώς εδώ δεν μπορώ να βοηθήσω. Είναι κάτι που πρέπει να το αποφασίσεις μόνος σου. Αν για οποιοδήποτε άλλο λόγο ο σκύλος τρώει στο μέλλον τα θηράματα άντε να αποδειχτεί πως δεν έφταιγε ο κιμάς. Η προσωπική μου εμπειρία είναι πως μόνο μια φορά ένα σέττερ μου κατάπιε μια πέρδικα, αυτό ποτέ δεν είχε φάει κιμά. Δεν είναι δική μου ιδέα, όπως προείπα οι ’γγλοι και άλλοι Ευρωπαίοι τάιζαν πατσά.

    Φιλικά

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #62253

    Ταίστρας  συνέχεια, συνεχίζω να τα ταίζω (3 κουτάβια 4,5 μηνών) με αυτό τον τρόπο,  Παρατήρηση 1η, Η κατανάλωση της τροφής δεν έχει αυξηθεί παρ΄όλο που το βάρος και το μέγεθος έχει αυξηθεί, συνεχίζουν να τρώνε ακριβώς 1 κιλό και τα 3, την ημέρα, η διατροφή για λόγους σύνδεσης  έχει΄μεζεδάκια – κιμαδάκια κλπ.  Η τρίχα σε μια ράτσα πολύ δύσκολη σε αυτό τον τομέα είναι στο “εξαιρετος” χρωστική- ποιότητα κλπ.

    Παιδιά κιμά πριν το κυνήγι ειδικά τους ζεσστούς μήνες διψάνε πολύ λιγότερο.

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    658
    dimitris dimi στις #62255

    Παντελή σε άρθρο περιοδικού διάβασα ότι τώρα το καλοκαίρι να αποφεύγουμε τις τροφές υψηλής ενέργειας διότι η μεγάλη περιεκτικότητα τον τροφών αυτών  σε πρωτεΐνες δημιουργεί έντονο αίσθημα διψάς.

    Ο κιμάς δεν ανήκει στις τροφές πλούσιες σε πρωτεΐνες?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #62268

    Δημήτρη εγώ γενικά δεν δίνω ξηρή τροφή ενέργειας, προτιμώ να δίνω συντηρησης και η οποία ενισχυση που χρειάζονται να ερχεται απο φαγητό – είτε μαγειρεμένο (κότες βρασμένες) -είτε ακόμα ποιό ευκολο από κιμά. Το ωμό κρέας δεν διψάει τα σκυλιά, με την ξηρά τρόφή διψάνε γιατί είναι αφυδατωμένη, Αλλά και πάλι μπορείς να αποφύγεις την “δίψα” εαν αφήσεις να μουλιάσει η τροφή, πριν την φάει ο σκύλος,

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #62290

    Δημήτρη, οι τροφές υψηλής ενέργειας περιέχουν και περισσότερα λιπαρά, αφού ο σκύλος λόγω ζέστης δεν κινήται δεν καταναλώνει ενέργεια άρα δεν την χρειάζεται. Το κόκκινο κρέας δεν έχει μόνο ποσοτικά πρωτεϊνη κυρίως είναι ποιοτική. 

    Φιλικά 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    720
    kynigofotis στις #62296

    ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟΝ ΚΙΜΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΤΩΡΑ ΤΟΥΣ ΖΕΣΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ;ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙ ΖΩΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΙΜΑΣ(ΧΟΙΡΙΝΟ-ΜΟΣΧΑΡΙ);

     

    ΦΙΛΙΚΑ,ΦΩΤΗΣ.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #62335

    Ως κιμά ενοούμε τον μοσχαρίσιο,  η τον βοδινό, εγώ καμιά φορά αν βρώ προβατο ή γιδα φτηνή και δεν βαριέμαι αγοράζω και κάθομαι και τα ξεκοκαλίζω, και τα κόκαλα τα βράζω με ρύζι σπασμένο, τα κρέατα δεν τα κάνω βεβαια κιμά αλλά τα κόβω σε “μερίδες”, Εχε υπόψη σου ο “φτηνός” κιμάς (λαπα κλπ) έχει και αρκετό λίπος,  Επίσης δίνω συκώτι μοσχαρίσιο σε μικρές ποσότητες όμως και όχι κάθε μερα γιατί το “αίμα” που έχει φέρνει διάροιες.

    Γενικά πιστεύω ότι η συμπλήρωση της διατροφής με κρέας είναι καλύτερα, από το σκέτη ξηρή τροφή. Οσο για την ευκολία στο κυνήγι, Τώρα το καλοκαίρι, χωρίζω το κρέας σε μερίδες 300-400 γρ, και τα καταψύχω, αντέχουν παγωμένα 3 μερες στο φορητό ψυγείο, και για άλλες 2 δεν υπάρχει πρόβλημα, και να μαυρίσει δεν πειράζει, 

    Μου έχει τύχει από το ανχος μερικοί σκύλοι να μην τρώνε την ξηρά τροφή, τις πρωτές μέρες στο κυνήγι, κυνηγάνε χωρίς πρόβλημα και μόνο με τον κιμά. 

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #62362

     

    Ωπ, ξέχασα, έχω αφήσει ανοιχτό το θέμα ωμό κρέας ως τροφή = τρώει τα θηράματα.

     

    Όταν λέμε το φαγητό μας έχει ωραία γεύση ουσιαστικά δεν ακριβολογούμε, η γεύση έχει έντονα χαρακτηριστικά που θα κάνουν έως και αδύνατον να φάμε ένα φαγητό, αυτό που εννοούμε είναι πως έχει ωραία μυρωδιά. Οι γεύσεις είναι: αλμυρό, ξινό, γλυκό, πικρό και ανιχνεύονται από αισθητήρες που βρίσκονται σε συγκεκριμένα σημεία της γλώσσας. Αυτά είναι όλα και όλα η γεύση. Όλα τα άλλα είναι οσμές. Το άρωμα των μπαχαρικών, των χορταρικών, των κρεάτων κλπ. Για ένα ωραίο φαγητό συμβάλει και η υφή: λιπαρό, μαλακό, αφράτο κλπ. Κάνετε ένα πείραμα, καθίστε ένα φίλο σας σε μία καρέκλα, βάλτε του στο στόμα να φάει μια φέτα μήλο, μετά κλείστε του τα μάτια, με το ένα σας χέρι βάλτε του κοντά στην μύτη του το μήλο και με το άλλο χέρι βάλτε στο στόμα του μια παρόμοια φέτα πατάτας. Θα την φάει, αν όχι τελείως γιατί αλλάζει η υφή, θα την μασήσει αρκετά. Πάνω από όλα λοιπόν για την τροφή είναι ή όσφρηση.

    Ξέρουμε πως η όσφρηση του σκύλου είναι απείρως οξύτερη του ανθρώπου, πως έχει την ικανότητα να ξεχωρίζει ίχνη ανθρώπων παλαιά 4-5 ημερών σε διάφορα εδάφη. Έχει καταγραφή σε αστυνομικά αρχεία παρακολούθηση δραπέτη από σκύλο επί 12 συνεχείς ημέρες ανάμεσα σε χιλιάδες ίχνη άλλων ανθρώπων.

    Θέλω να πω πως ο σκύλος έχει ικανότητα να αποκρυπτογραφεί αυτό που αναζητά.

    Εμείς έχουμε την ικανότητα μπαίνοντας στο σπίτι μας να καταλαβαίνουμε από την οσμή τι φαγητό μαγειρεύεται…. κατά μείζονα λόγο ο σκύλος μπορεί να ξεχωρίσει τον μοσχαρίσιο κιμά ή τον πατσά από ένα θήραμα.

    Κατά την ταπεινή μου γνώμη όποια «ζαβολιά» του σκύλου κατά το απόρτ θα πρέπει να αναζητείται σε άλλα αίτια.

    Για οικονομικούς και μόνο λόγους τον κιμά τον δίνω μόνο σε κουτάβια, για τα ενήλικα (όταν απαιτείται) δίνω πατσά όπως τον έχω περιγράψει.

    Τελειώνοντας θέλω και πάλι να πω πως δεν προτρέπω κανέναν, γράφω τι κάνω εγώ.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #62363

    ΛΟΙΠΟΝ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ.ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΑΝΑΙΒΕΝΟΥΝ ΟΙ ΣΦΙΓΜΟΙ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΛΟΓΩ ΖΕΣΤΗΣ Κ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΠΩΣ ΕΝΩ ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ ΣΤΟ ΚΟΥΜΑΣΙ ΜΕΣΑ ΑΝΑΣΕΝΕΙ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ.ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΜΕ  ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ .ΜΟΥ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΔΙΝΩ ΣΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΞΗΡΑ ΤΡΟΦΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ Κ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ.ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΥ ΕΦΕΡΑ ΑΝΤΙΡΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΠΑΡΟΜΟΙΑΣΕ ΤΟ ΛΑΧΑΝΙΑΣΜΑ ΤΟΥΣΚΥΛΟΥ ΠΟΥ ΤΡΕΧΕΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ Κ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΟΤΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Κ ΤΟΥΣ ΖΕΣΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΟΠΟΥ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΣΦΙΓΜΟΙ Κ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΑΝΑΣΕΝΕΙ ΣΑΝ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #62385

    Περιέργη ράτσα οι κτηνίατροι, μόνο να μην ξεχνάμε να τους ρωτάμε πόσα σκυλιά έχουν μεγαλώσει,  Αυτή την μ…….  την έχω ξανακούσει, τώρα πως εξηγείται τα δικά μου τα σκυλιά το καλοκαίρι με τροφή συντήρησης και αναγκάζομαι να την μειώνω για να μην γίνουν σαν τα μπαούλα, και τον χειμώνα στο κυνήγι ούτε η ενέργειας δεν τα κρατάει, μάλλον εγώ ΄δεν έχω σκύλους. Και πάλι τονίζω ότι δεν εμπιστεύομαι τις τροφές ενέργειας, 

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #340636

     

    Ο κτηνίατρος έχει(;;;) μισό δίκιο, όντως οι σκύλοι στην ζέστη λαχανιάζουν γιατί δεν ιδρώνουν ούτε αναπνέουν από τους πόρους του σώματος (άδηλη αναπνοή) όπως ο άνθρωπος. Με το λαχάνιασμα που λειτουργεί σαν ψυκτικό σύστημα για τον σκύλο πράγματι καταναλώνονται μερικές θερμίδες παραπάνω από το να ήταν απλά ξαπλωμένος. Δεν έχει όμως καμία σύγκριση καταναλώσεως θερμίδων το λαχάνιασμα ξαπλωμένος στην σκιά με αυτές που κάνει στις κανονικές του δραστηριότητες, πόσο μάλλον όταν είναι σε εποχή κυνηγίου. Το άλλο μισό δίκιο το έχει ο Παντελής, έχουν μεγαλώσει ποτέ σκύλο; Αν ναι θα είχαν διαπιστώσει πως τα περισσότερα ζώα κόβουν από μόνα τους την τροφή. Τα κουτάβια σταματούν τα ενδιάμεσα γεύματα και τρώνε πρωί βράδυ όταν δροσίζει. ’σε δε που οι υψηλής ενέργειας τροφές έχουν περισσότερα λίπη, λίπη σημαίνουν πολλές καύσεις, πολλές καύσεις σημαίνουν υψηλή θερμοκρασία…

    Φιλικά

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 62 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων