ΦΥΣΙΓΓΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 159 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #49592

    Εγώ πάντως  δοκίμασα για πρώτη φορά τα derby μπορώ να πω ότι έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος,έχουν καλή κατανομή σκαγιών & τα πουλιά πέφτουν ξερά,ούτε αίματα,τίποτα


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #49595


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Justinian στίς 10 Δεκέμβριος 2004


    Παιδια τι γνωμη εχετε για τις express 32 της Dorkas???


    exo mini poli ikanopiimenos, opos kai me ta express 34… Pantos meta tis toufekies me ta beretta…… einai Poli Kala!!![/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #49715

    Την Κυριακη δοκίμασα κατά παράκληση φίλου οπλοπώλη τα Euromix της Lambro Νο 9-10 που προορίζονται για περπατητό τσίχλας και για ορτύκι.

    Έριξα ένα κουτί και μπορώ να πώ ότι ενθουσιάστηκα. Τα περισσότερα πουλιά τα έκανα με αυτά, αφού τα δικά μου δεν τράβαγαν λόγω νέας παρτίδας.

    Το Euromix δουλεύει πολύ καλά σε όλες τις αποστάσεις εντός τύρου, δεν επεχείρησα βολές άνω των 30 μέτρων.

    Τα χαρακτηριστικά του είναι τα εξής:

    πυρίτιδα GM3, σκάγια 31 γραμμάρια Νο 9-10 mix, καψούλι 686 σε κάλυκα της Nobel sport 7mm μέταλλο.

    Για ανάκρουση δεν μπορώ να μιλήσω αφού είναι καθαρά υποκειμενική η αίσθηση. Δοκιμές σε χαρτί δεν έκανα αλλά τα αποτελέσματα στο κυνήγι μου έδειξαν ότι δεν είναι απαραίτητες. Μοναδική μου επιφύλαξη η συμπεριφορά του στην παγονία. Το δούλεψα από τις 10 και μετά που η θερμοκρασία είχε ανέβει στους 8c. Όμως η GM3 φημίζεται για τις επιδόσεις της στο κρύο.

    Η τιμή του είναι 3,8 ευρώ, αρκετά καλή θα έλεγα.

    Μπορεί να χρησιμοποιηθεί άνετα σαν πρώτο φυσίγγι με δεύτερο το tordo της Nobel Sport που κι αυτό γεμίζεται με GM3 και μάλιστα λόγω του ιδιόμορφου συγκεντρωτήρα του αποδίδει πολύ καλά στις μακρινές τουφεκιές με ανοικτά τσοκαρίσματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    72
    remwin2 στις #49722

    ΠΑΙΔΙΑ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙΜΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΜΥGRA THΣ Β&Ρ? ΚΩΣΤΑ ΤΑ ΕUROMIX ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ 8-9 Νο??

    ΛΕΩ ΝΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΜΕ 66 εκ. ΚΑΙ 4(****) ΤΣΟΚ ΓΙΑ ΠΕΡΠΑΤΗΤΟ.ΤΙ ΛΕΣ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    george_naypliotis στις #49729

    Τα mygra τα παιρνω 8,10 euro το κουτι.Το προβλημα ειναι οτι δυσκολα τα βρισκεις τουλαχιστον στην Ηλιουπολη που ειμαι εγω και στην ευρητερη περιοχη.Φαντασου οτι ουτε ο Καλκατζακος στην αθηνας δεν τα εχει.Εγω τα δουλευω με 70cm καννη και ****.Ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #338328


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από REMWIN στίς 14 Δεκέμβριος 2004


     ΚΩΣΤΑ ΤΑ ΕUROMIX ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ 8-9 Νο??

    ΛΕΩ ΝΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΜΕ 66 εκ. ΚΑΙ 4(****) ΤΣΟΚ ΓΙΑ ΠΕΡΠΑΤΗΤΟ.ΤΙ ΛΕΣ?


    Στο διαφημιστικό φυλλάδιο γράφει ότι βγαίνουν και 8-9, αλλά ο οπλοπώλης μου είπε ότι δεν παράγονται σε άλλα νούμερα πέρα του 9-10.

    Κακώς γιατί είναι πολύ καλό φυσίγγι ιδανικό για περπατητό. Με 8-9 θα δούλευε ακόμα και σε μεγαλύτερες αποστάσεις. Πάντως το μοναδικό κοψόφτερο μ’ αυτά τα φυσίγγια ήταν μια τσίχλα που την τουφέκισα μέσα από τα κλαδιά μιας ελιάς.

    [/indent]
    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    111
    ΤΣΕΡΓΙΩΤΗΣ στις #49734

    ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ EUROMIX ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ.ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ! ΜΕ ****  ΚΑΙ ΣΚΑΓΙΑ 910 ΕΙΧΑ ΤΕΛΕΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΕ ΖΕΣΤΗ ΚΑΙ ΣΕ ΚΡΥΟ.ΣΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΤΟ ΕΙΔΙΚΑ ΔΕΝ ΤΑ ΑΛΛΑΖΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΠΛΕΟΝ!!ΤΩΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΝΟΥΜΕΡΑ 77,5  78  89  910.ΤΩΡΑ ΤΑ ΕΧΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΡΩΤΗΣΕΙ ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΤΑ 910 ΜΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΟΥΝ ΑΠΟΛΥΤΑ ΩΣ ΤΩΡΑ.

    ΔΗΜΗΤΡΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #49735

    Καλημέρα σε όλους. Τα euromix βγαίνουν σίγουρα σε 8-9 διότι τα είχα δοκιμάσει πριν από ένα μήνα περίπου. Κωστή λες οτι γεμίζεται με GM3. Μήπως είναι τα παλιά; Είχε την καινούργια συσκευασία; Το λέω αυτό διότι στα καινούργια χρησιμοποιούν την Prima σαν πυρίτιδα. Την ίδια πυρίτιδα χρησιμοποιούν και στα καινούργια τα Tordo αλλά σε άλλη μορφή (εάν δεν κάνω λάθος η μία είναι η Prima V και η άλλη Prima S).

    Τώρα για τα Derby της Πυρκάλ όπως είπα φέτος δεν τα αλλάζω με τίποτα. Τρομερό φυσίγγια με άριστα σκοτώματα σε πολύ καλές αποστάσεις. Τα Derby πυρίτιδα MB αλλά τελευταία την έχουν αλλάξει με την Drago. Έτσι βρίσκεις άλλα φυσίγγια γεμισμένα και με τις δύο πυρίτιδες. Πάντως καί στις δύο περιπτώσεις είναι καταπληκτικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #49744

    Κώστα η GM3 έχει το χαρακτηριστικό ότι δεν είναι φτιαγμένη σε φυλίδια όπως οι άλλες, αποτελείται από κόκους διαφορετικής διαμέτρου και το χρώμα της είναι γκρί. Δύσκολα μπερδεύεται με άλλη πυρίτιδα.

    Μήπως το οτι γεμίζονται με prima το έχεις δει σε κανα περιοδικό όπως το About κ.λ.π.? γιατί σ΄αυτά οι πίνακες είναι παλιοί και δεν αναγράφουν πάντα τα νέα υλικά.

    Αυτά που χρησιμοποίησα εγώ είχαν την νέα συσκευασία.

    Όπως και να χει ένας απο τους βασικότερους λόγους που γεμίζω μόνος μου είναι οι συχνές αλλαγές στον τύπο της πυρίτιδας. Διαφορετικά το κόστος είναι σχεδόν το ίδιο.

    Βέβαια όταν χρησιμοποιείς ακριβή μπαρούτη έχεις κάποιο κέρδος. Πρέπει όμως να αγοράζεις μεγάλη ποσότητα για να αποφεύγεις τις αλλαγές όπως αυτή που συνέβη πρόσφατα με την Jk6. ’λλαξε ο εισαγωγέας και έφερε διαφορετικό τύπο JK6. Ευτυχώς ο προμηθευτής μου κρατάει παρακαταθήκη 6 κιλά (3500 φυσίγγια)  από το ίδιο βαρέλι  και θα αγοράζω λίγη -λίγη ώστε να μην έχω μεγάλη ποσότητα στο σπίτι. Τα υλικά ανέβηκαν φέτος και το κόστος έφθασε τα 4 ευρώ. Όμως τα φυσίγγια με JK6 πωλούνται 6 ευρώ τουλάχιστον.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #49747

    Γενικά οι πληροφορίες που αναφέρονται στα διάφορα έντυπα είναι αρκετές φορές ανακριβείς…

    Αν δεν το ανοίξεις δεν ξέρεις….αλλά και να το ανοίξεις μπορεί πάλι να μην ξέρεις….

    Οταν μπορείς να το φτιάχνεις μόνος σου τότε είναι πολύ πιθανό ότι ξέρεις!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #49751

    Κώστα και η PRIMA είναι σε κόκκους όπως και η GM3.

    Στη σελίδα της Nobelsport δίνουν κάποιες “χονδρικές” πληροφορίες για τις πυρίτιδες τους και οι δύο αυτές πυρίτιδες αναφέρονται σαν κοκκώδεις μονοβασικές:

    http://www.nobelsport.it/IT/mp_note.html

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #338332

    Κωστή ‘εχεις δίκιο σ’αυτό που λες για τους κόκκους. Το χρώμα είναι όπως της GM3 και μπορώ να πω οτι μοιάζουν αρκετά. Τώρα δεν ξέρω με σιγουριά αλλά το λέω γιατί ενώ άνοιξα το κουτί πήρα και τηλέφωνο και τον Ναυπλιώτη και μου το είπε. Επίσης το τσέκαρα και με τα σκοπευτικά του Labro (το sporting) που χρησιμοποιεί και εκεί την Prima την σκοπευτική. Βέβαια δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά διότι όπως είπα και πριν μοιάζουν πολύ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #49757

    Κωστή τώρα που είδα το νέο σου μήνυμα τρελάθηκα και με την τιμή που λες φίλε. Τα είχα αγοράσει πιο ακριβά (γύρω στα 4,5 εάν δεν κάνω λάθος). Μπορεί να έχεις καλή πηγή

    Πάντως αν και δεν το χρησιμοποιώ πλέον δεν μπορώ να μην πω οτι είχα πάρει πριν ένα μήνα περίπου φάσσα στα 20 μέτρα τραβέρσα από μένα με 8-9 σκάγια που είχε.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #49786

    ΞΕΡΕΤΕ ΤΙΜΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΜΥGRA THΣ Β&Ρ?

    ΣΕ ΔΥΟ ΜΑΓΑΖΙΑ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ(ΕΡΥΘΡΑΙΑ,Ν.ΨΥΧΙΚΟ) ΤΑ ΕΧΟΥΝ 10€/ΚΟΥΤΙ ΚΑΙ ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ ΤΩΝ 6 ΚΟΥΤΙΩΝ (ΓΙΟΥΠΙΙΙ ΣΩΘΗΚΑΜΕ) ΟΠΟΤΕ ΤΑ 8,10€ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    125
    fidel στις #49790

    φιλε bibile εγω τα πληρωσα 13ευρω το κουτι.παρα πολυ καλο φουσεκι για το κατι παραπανω..

    ομως παρα πολυ καλα αποτελεσματα εχει το

    1,75 Α1

    616 FIOCCHI

    20αρης JIOVANNI

    35,5 9αρια

    κλεισιμο στα 58mm

    για ντουφεκιες στο πυκνο πραγματικη σκουπα..

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 159 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων