DUCKHUNTING-YΔΡΟΒΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,016 έως 6,030 (από 6,683 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #440618

    Όλα τα αρσενικά παπιά αργά το καλοκαίρι γίνονται για λίγο χρονικό διάστημα σαν τα θηλυκά,<br>
    με eclipse ή moult φτέρωμα, δηλαδή τα πράσινα δεν έχουν πράσινο στο κεφάλι παρά μόνο κίτρινο στο ράμφος τους το ίδιο και τα άλλα αρσενικά παπιά. Πολλοί συνάδελφοι είδα στις φωτογραφίες χτυπήσαν ανοιξιάτικα σαρσέλια (από το χρώμα του καθρέφτη ξεχωρίζουν πιο εύκολα από τα χειμωνιάτικα) τα αρσενικά έχουν κρατημένο το γρι πάνω στις φτερούγες ενώ δεν έχουν τα ωραία χρώματα στο κεφάλι.Όλα αυτά για σύντομο χρονικό διάστημα και μετά εμφανίζονται τα χαρακτηριστικά χρώματα των αρσενικών.

    +1


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    τζο στις #440645

    Πολύ ησυχία τελευταία, τι έγινε κόψαν τα παπιά; σιγίσαν τα όπλα; βάλτε και καμιά φωτογραφία να βλέπουμε μιας και δεν βγάλαμε φέτος άδεια

    μετα απο αρκετο καιρο κατι καναμε
    λιγα νερα λιγα πουλια απο τα
    μαυρα πιστολια
    [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #440648

    θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση μιας και ειστε μελετημενοι : τα πρασινοκεφαλα παπια ειναι πρασινα και τους 12 μηνες του χρονου<DIV class=bbp-reply-signature>

    <P>”οπλο που κανει μπαμ, σκοτωνει……..αν αστοχησεις ευθυνεσαι μονον εσυ !!!!!!!”</P>
    <P>Η ΑΕΚ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ !!!!!!!!</P>
    <P>ο Μαγειρευων…..του μαντριου !!! «Τhe stani’s cooker» !!! [/URL]</P>
    <P>Uploaded with ImageShack.us</P></DIV>

    Επειδή έχω διαβάσει τις ιστορίες σου, κάποιους μήνες στη Ρωσία τα πράσινα δεν είναι πράσινα! 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #440671

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Hunter21GR wrote:</div>
    θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση μιας και ειστε μελετημενοι : τα πρασινοκεφαλα παπια ειναι πρασινα και τους 12 μηνες του χρονου<DIV class=bbp-reply-signature>

    <P>»οπλο που κανει μπαμ, σκοτωνει……..αν αστοχησεις ευθυνεσαι μονον εσυ !!!!!!!»</P><br>
    <P>Η ΑΕΚ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ !!!!!!!!</P><br>
    <P>ο Μαγειρευων…..του μαντριου !!! «Τhe stani’s cooker» !!! [/URL]</P><br>
    <P>Uploaded with ImageShack.us</P></DIV>

    Επειδή έχω διαβάσει τις ιστορίες σου, κάποιους μήνες στη Ρωσία τα πράσινα δεν είναι πράσινα! :)<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Χρήστος<br>
    Κομοτηνή

    </div>

    αυτο φιλε χρηστο δεν συμβαινει μονο στην ρωσια αλλα παντου,βεβαια πολυ σωστα απαντησατε και εσυ και ο αρης και ο κωστας…….ομως εγω περιμενα απαντηση απο αλλου!!!! τεσπα…..το ερωτημα το εκανα για να καταλαβω αν και ποιοι εχουν πραγματικες γνωσεις γυρω απο το θηραμα που κυνηγανε (παπια) διοτι μου καθησε λιγο στραβα το οτι καποιοι με αμφισβητησαν οταν ειπα οτι τα σαρσελια ερχονται αυγουστο στην δυτικη ελλαδα,κατι το οποιο το γνωριζω διοτι το εχω ζησει καλοκαιρι στον αμβρακικο αλλα και για να το αποδειξω ειμαι προθυμος να ερθει μαζι μου στον αμβρακικο τον αυγουστο οποιος θελει να δουμε μαζι το μπασιμο που κανουνε τα πουλια εκει ……και μην μου πειτε οτι ειναι ντοπιαρικα ή εσωτερικες μετακινησεις γιατι θα ξαναβγω απο τα ρουχα μου!!!!!!!!!!

    τα σαρσελια ερχονται σε μεγαλους αριθμους (χιλαδες) τον αυγουστο στην δυτικη ελλαδα….αυτο ειναι και τελος!!!!!!!
    οποιος διαφωνει ας φροντισει να ενημερωθει καλυτερα τουλαχιστον για το αγαπημενο του θηραμα!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #440899

    εγω περιμενα απαντηση απο αλλου!!!! τεσπα…..το ερωτημα το εκανα για να καταλαβω αν και ποιοι εχουν πραγματικες γνωσεις γυρω απο το θηραμα που κυνηγανε (παπια) διοτι μου καθησε λιγο στραβα το οτι καποιοι με αμφισβητησαν οταν ειπα οτι τα σαρσελια ερχονται αυγουστο στην δυτικη ελλαδα,κατι το οποιο το γνωριζω διοτι το εχω ζησει καλοκαιρι στον αμβρακικο αλλα και για να το αποδειξω ειμαι προθυμος να ερθει μαζι μου στον αμβρακικο τον αυγουστο οποιος θελει να δουμε μαζι το μπασιμο που κανουνε τα πουλια εκει ……και μην μου πειτε οτι ειναι ντοπιαρικα ή εσωτερικες μετακινησεις γιατι θα ξαναβγω απο τα ρουχα μου!!!!!!!!!!<
    οποιος διαφωνει ας φροντισει να ενημερωθει καλυτερα τουλαχιστον για το αγαπημενο του θηραμα!!!!!!!!<br>

    αδερφε μου, αν μιλας για μενα, δεν εχω κανενα προβλημα να θεωρηθει πως εισαι γνωστης του θυραματος, και πως εγω ειμαι ασχετος. αληθεια δεν με πηραζει καθολου. τα εχω ξεπερασει ολα αυτα. τωρα να σου πω την αληθεια, εκτος απο τα μερη μου (απο ορεστιαδα μεχρι και καβαλα) δεν εχω βγει ποτε για κυνηγι παπιας αλλου. οποτε και δεν γνωριζω. η μαλλον νομιζα πως το γνωριζα. καποια στιγμη οταν εγραψες και μετα, φροντησα να ρωτησω, και μου ειπαν τα ιδια με σενα. αρα ειχες δικιο. βλεπεις? οσο ζεις μαθενεις.
    επαναλαμβανω εγω μιλουσα για τα μερη μου.

    στο διαταυτα.. τα μπασιματα απο τα παπια και αυτα που θα κρατησουν τα μερη μας εδω, και η αφετηρια τους, δεν εχουν καμια σχεση με αυτα που θα μπουν σε σας.
    ουτε η συνθηκες εχουν σχεση με τα δικα σας μερη.

    οποτε επιμενω στην θεωρια μου για τα δικα μας μερη, και αναθεωρω οσον αφορα τα δικα σας.

    ετσι απλα. δεν χρειαζετε να χαλιεσαι ουτε να εκνευριζεσε αν καποιος εχει μαι αλλη αποψη. στο χερι του καθενος ειναι να του αποδειξουμε ποτε κανει λαθος, και να παραδεχομαστε οταν εχει δικιο και μπορει να μας πισει.

    και επειδη ο γραπτος λογος πολλες φορες παρεξηγηται, τα γραφω καλοπροαιρετα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #440900

    αα και κατι ακομη.. επειδη το θεωρω προνομιο να παραδεχεσαι το λαθος σου η το να παραδεχεσαι πως ο αλλος ειχε δικιο, το ξανατονιζω. ειχες δικιο για τα μερη σου.

    επισης θα ηθελα να τονισω πως ποτε δεν ηθελα και θελω να παιξω εξυπνος η να κανω επιδειξη. αν ηθελα να το κανω θα ανεβαζα φωτο απο παπιες και φασσες που σιγουρα μετα θα ειχαμε λογοκρισια..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #440902

    αδερφε μου, αν μιλας για μενα, δεν εχω κανενα προβλημα να θεωρηθει πως εισαι γνωστης του θυραματος, και πως εγω ειμαι ασχετος. αληθεια δεν με πηραζει καθολου. τα εχω ξεπερασει ολα αυτα. τωρα να σου πω την αληθεια, εκτος απο τα μερη μου (απο ορεστιαδα μεχρι και καβαλα) δεν εχω βγει ποτε για κυνηγι παπιας αλλου. οποτε και δεν γνωριζω. η μαλλον νομιζα πως το γνωριζα. καποια στιγμη οταν εγραψες και μετα, φροντησα να ρωτησω, και μου ειπαν τα ιδια με σενα. αρα ειχες δικιο. βλεπεις? οσο ζεις μαθενεις.<br>
    επαναλαμβανω εγω μιλουσα για τα μερη μου.

    στο διαταυτα.. τα μπασιματα απο τα παπια και αυτα που θα κρατησουν τα μερη μας εδω, και η αφετηρια τους, δεν εχουν καμια σχεση με αυτα που θα μπουν σε σας.<br>
    ουτε η συνθηκες εχουν σχεση με τα δικα σας μερη.

    οποτε επιμενω στην θεωρια μου για τα δικα μας μερη, και αναθεωρω οσον αφορα τα δικα σας.

    ετσι απλα. δεν χρειαζετε να χαλιεσαι ουτε να εκνευριζεσε αν καποιος εχει μαι αλλη αποψη. στο χερι του καθενος ειναι να του αποδειξουμε ποτε κανει λαθος, και να παραδεχομαστε οταν εχει δικιο και μπορει να μας πισει.

    και επειδη ο γραπτος λογος πολλες φορες παρεξηγηται, τα γραφω καλοπροαιρετα.

    φιλε γιαννη και εγω καλοπροαιρετα τα εγραψα και να εισαι σιγουρος οτι δεν ψαχνω να βρω ποιος ξερει περισσοτερα και ποιος λιγοτερα , οπως πολυ σωστα ειπες και εσυ ‘οσο ζουμε μαθαινουμε’ και εγω στα 35 μου εχω πολλα να μαθω ακομα …….
    χαιρομαι που ρωτησες και επιβεβαιωθηκα απλα μου εκατσε καπως το οτι 2-3 ατομα με αμφισβητισαν λες και εχω καποιο λογο να πω ψεμματα, απλα ειπα αυτο που γνωριζα και αμεσως πηγατε να με φατε…… 😀
    να εισαι παντα καλα φιλε γιαννη (εχεις και το ονομα του γιου μου) και να μην με παρεξηγησεις για αυτα που εγραψα….απλα ηθελα να φανει η αληθεια και οχι ο ‘γνωστης’!!!!!
    εξαλου νομιζω ολοι εδω ειμαστε για να μαθουμε το κατι παραπανω και οχι να κανουμε ‘κοντρες’ ποιος ξερει περισσοτερα!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #440904

    και εγω 43 ειμαι.. χααα.. γερασαμε για τετοια ειμαστε? ολα καλα..

    αλλα η αληθεια ρε συ ειναι πως οταν το πρωτοακους η το πρωτοδιαβαζεις, φαινεται πολυ απιστευτο..

    τωρα. απο την μια ειναι καλο που μπενουν απο τοσο νωρης σερσελια, και απο την αλλη κακο, γιατι δεν μπορεις να πεσεις πανω σε μπασιμο.

    ασε που αυτο μου θυμησε το πρωτο 10ημερο μαρτιου που μας εκοψαν. οσοι προλαβαν να το κυνηγησουν, ξερουν τι εχουμε χασει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #440906

    αλλα η αληθεια ρε συ ειναι πως οταν το πρωτοακους η το πρωτοδιαβαζεις, φαινεται πολυ απιστευτο..

    τωρα. απο την μια ειναι καλο που μπενουν απο τοσο νωρης σερσελια, και απο την αλλη κακο, γιατι δεν μπορεις να πεσεις πανω σε μπασιμο.

    καλα τα λες….αυτα τα βαρανε μονο οι ντοπιοι, δεν ειναι για τα δοντια μας…..εμεις περιμενουμε τα μπασιματα του νοεμβριου για να δουμε χαρα……… 😀

    Υ.Γ. εμενα να δεις ποσο απιστευτο μου φανηκε την πρωτη φορα που διαπιστωσα οτι τα πρασινοκεφαλα δεν ειναι πρασινα κατα τους καλοκαιρινους μηνες και μοιαζουν με τις καφετιες……τα πρωτοειδα αυγουστο στην ρωσια οπου τα κυνηγησα και τρελαθηκα, απο τοτε εχω και το λεω ως γριφο στους παπιοκυνηγους και οι περισσοτεροι δεν το γνωριζουν!!!!! ασε που καποιοι δεν με πιστευουν κι’ολλας!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    τζο στις #441172

    χωρις το εργαλειο[ζιζελ] θα ηταν ολα πιο δυσκολα[/URL]

    Uploaded with ImageShack.us
    μαλλον πρεπει να εχουν ερθει καινουρια πουλια
    ειδικα μικρα ειχε αρκετα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #441186

    Μπράβο Γιάννη. Σας έκανε νεράκια τελικά;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #441190

    Θα τρελαθουμε τελειως???
    Φανηκε ενα κοπαδι καμια 50αρια χηνες!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    τζο στις #441530

    Μπράβο Γιάννη. Σας έκανε νεράκια τελικά;<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Χρήστος<br>
    Κομοτηνή

    </div>

    Θα τρελαθουμε τελειως???<br>
    Φανηκε ενα κοπαδι καμια 50αρια χηνες!!!!<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    https://www.facebook.com/pages/%CE%9A%CF%85%CE%BD%CE%AE%CE%B3%CE%B9-Shop/507660999246808?ref=hl

    </div>

    νερα δεν μας εκανε χρηστο
    dimar μαλλον ηρθαν καποια καινουρια πουλια
    σημερα για πρωινο καναμε μερικα πουλια και το απογευμα παιζαν σαν τρελα
    απο τα ΜΑΥΡΑ ΠΙΣΤΟΛΙΑ +ΖΙΖΕΛ
    [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #441540

    πολλα μπραβο φιλε τζο……..σου βγαζω το καπελο και σε εσενα αλλα και στο εργαλειο την ζιζελ την τσαχπινομπιρμπιλιαρα…. 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #441604

    Εχω αρχισει να βλεπω περιεργα ονειρα τα βραδια, πρεπει να περασει κανενα δεκαημερο ακομα επειγοντος…
    Τζο μου εχεις αναψεις πολλες φωτιες φετος, καλη συνεχεια ρε φιλε… Κουκλα η Ζιζελ…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,016 έως 6,030 (από 6,683 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων