Για όσους από μας, που πάτησαν τα 40 !!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 48 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #46817


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kritsilis στίς 19 Οκτώβριος 2004


    Γιώργο,

    πιστεύω ότι θα τα βρείτε. Η ζωή κάνει Κύκλους είπαμε.

     

    Αντώνη φίλε σε ευχαριστώ για το κουράγιο,ελπίδα αλλά δεν νομίζω… είδα μια αντίδραση που δεν περίμενα ποτέ μετα απο καποια λόγια που μου είχε πει και με είχαν κάνει να την πιστέψω και να ελπίζω ότι είχα βρέι και εγω των ανθρωπό μου. αλλα δυστυχός ήταν ψέματα. Δέν πειράζη ώμος ας έιναι καλα και άς βρει των κύριο τέλειο που δεν θα χρειαζεται να δουλευει απο το πρωι μέχρη το βράδι, για να μην στερυθει τίποτα αργότερα οι οικογενεια του, αλλα και των χρόνο που του απομένει να μην των σπαταλάει στο κυνήγι.(φυσικά αυτα δεν ήταν λόγια εκείνης αλλα της μάνας της). Προσπάθεισα να της εμπεδώσω ορισμένα πράγματα αλλα δυστυχος το μιαλό το είχε πάνω απο το κεφάλι.Τώρα θα την αφήσω 2,3 μέρες ακόμα να δώ τη θα κανει κάνοντας μια προσπάθεια μήπως και της αλάξω μιαλά, και άν όχι ώπος λέτε και ποιο πάνω και μου δώσατε κουράγιο (σχετικά με την ηλικία που τελικά μπορεί να είναι και το μόνο καλό ) πάμε για άλλα…  


    [/indent]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #46840

     

      Φίλε Γιώργο, εγώ απλά θα παραθέσω, αυτό που έλεγε ο Αμερικάνος συγγραφέας AMBROSE BIERCE, “ότι δηλαδή οι γυναίκες, θα ήταν πολύ πιό γοητευτικές, άν μπορούσαμε να πέσουμε στην αγκαλιά τους … χωρίς προηγουμένως να είχαμε πέσει στο στόμα τους και στα χέρια τους…”

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #46841

    Φίλε Γιώργο, σου εύχομαι να βρεις άκρη με την προσπάθεια που λες να κάνεις.

    Αν δεν γίνει τίποτα τελικά, προσπάθησε να το ξεπεράσεις όσο πιο γρήγορα γίνετε. Στη συνέχεια θα βρεθεί η γυναίκα που θα σου ταιριάζει και θα θέλει να κάνει θυσίες για εσένα και να σταθεί δίπλα σου.

    Σου μιλάει άνθρωπος που έκανε 3-4 χρόνια να ξεπεράσει μια τέτοια περίπτωση. Και μετά κατάλαβα ότι έχασα το χρόνο μου, προσπαθώντας να βγάλω άκρη για τα πως και τα γιατί.

    Υγεία να έχουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #337803

    Γιώργο μου, μην μασάς βρε. Ο λαός λέει “κάθε εμπόδιο για καλό” και η ζωή με έχει διδάξει ότι έχει δίκιο, έτσι είναι. Αν δεν ήταν γραφτό, μην σκας, “γυναίκες θα ‘βρεις πολλές” που λέει και το άσμα! Αν πάλι είναι ένα μικρό συνεφάκι και περάσει, πάλι καλά.

    Μόνο, μην πιέσεις τα πράγματα, άστα να ‘ρθουν όπως πρέπει, από μόνα τους. Υπομονή και να θυμάσαι να χαμογελάς, ακόμα κι αν δεν ξέρεις γιατί. Το γέλιο είναι θεραπευτικό.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #46851

     Επειδη οι παραπανω προλαλησαντες με καλυψαν απολυτα, και μερικοι μαλιστα λογω ηλικιας εχουν και πολυ μεγαλυτερη πειρα απο μενα, θα σταθω στο τελευταιο σχολιο του Λεωνιδα. Μην ξεχνας να χαμογελας εστω και αν δεν υπαρχει λογος. Το γελιο σε κανει να αισθανεσαι καλυτερα.

     Και εχει και μια μικρη δοση εκδικησης, διοτι χαμογελωντας δειχνεις οτι περνας καλα και δε σε στεναχωρει τιποτα, και ειμαι σιγουρος οτι δεν θα θες να δωσεις σε κανενα δικαιωμα σε κανενα να πιστευει οτι αυτη η αναποδια σε στεναχωρησε η συνεχιζει να σε στεναχωρει.

     Αν και φυσικα ευχομαι οι συμβουλες μας να αποδειχτουν τελικα ανωφελες και ολα να πανε καλα μεταξυ σας.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #46856

    Παιδιά εγώ μετά από 19 χρόνια γάμου νομίζω ότι αν δεν παντρευτείς πολύ μικρός όπως εγώ, πρέπει να το ψάξεις πολύ και να μην αφήσεις να αιωρείται τίποτα που μπορεί μελλοντικά να δημιουργήσει προβλήματα.

    Οι γυναίκες συνήθως όταν ο άνδρας τους δουλεύει πολύ παραπονιούνται ότι δεν τον βλέπουν αρκετά, αν δουλεύει νορμάλ παραπονιουνται ότι δεν φθάνουν τα χρήματα.

    Για μένα πρέπει απαραιτήτως η γυναίκα να εργάζεται , να έχει κάποια ενδιαφέροντα και να μπορεί να γεμίζει το χρόνο της όταν ο άνδρας της ασχολείται με τα χόμπυ του.

    Βέβαια εγώ λόγω ότι έχω μεγάλα παιδιά, δεν αντιμετοπίζω τα ίδια προβλήματα με τους συνομήλικους μου. Όμως όταν αυτοί όργωναν τα βουνά κυνηγόντας, εγώ περιοριζόμουν περιστασιακά σε λίγα Σαββατοκύριακα το χρόνο και ασχολιόμουν κυρίως με οικογενειακά χόμπι.

    Γιώργο επειδή η ζωή μας είναι η Οικογένεια, ψάξε καλά τον άνθρωπο που θα επιλέξεις. Αν έχεις προβλήματα συνενόησης πριν τον γάμο, αργότερα μόλις έλθουν και τα παιδιά θα γίνουν ακόμα μεγαλύτερα.

    Εμείς οι Αθηναίοι έχουμε άλλο ένα μείον στο κυνήγι. Αναγκαζόμαστε να εγγαταλείπουμε την Οικογένεια για να μπορέσουμε να κάνουμε ένα αξιοπρεπές κυνήγι. Στην επαρχία φεύγεις 3-4 ώρες και η απουσία σου ουσιαστικά δεν γίνεται αντιληπτή.

    Πάντως οι νεότεροι και όσοι έχετε υποχρεώσεις-μικρά παιδιά δεν πρέπει να το παρακάνετε, δεν είναι εύκολο να κλείνεις την κοπέλα σου κάθε Σαββατοκύριακο μέσα, για να περνάς καλά εσύ. Χρειάζεται μέτρο.

    Όπως είπα προηγουμένως εγώ στερήθηκα την δεκαπενταετία 23-38 . Στα 42 μου τώρα μπορώ να απολαμβάνω όσα μου έλειψαν τόσα χρόνια και ευτυχώς για να γυρίσουμε λίγο στο θέμα μας, αισθάνομαι πολύ νέος και με αντοχές. Είναι λογικό λοιπόν να υπάρξει μια περίοδος σχεδόν αποχής η περιορισμένης ενασχόλισης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #46857

    Κώστα, μου αρέσει που γράφεις ” Οικογένεια” με κεφαλαίο Ο.

    Πραγματικά έτσι είναι και έτσι πρέπει να είναι για όλους μας. Η Οικογένεια είναι η βάση μας και ο κόσμος μας. Και πρέπει να φτιαχτεί προσεκτικά.

    Δεν ξέρω πως είναι να φτιάχνεις την δική σου Οικογένεια όταν είσαι μικρός. Πάντως, εγώ που έχω κλείσει τα 33, υπήρξαν στιγμές που μου φαινόταν υπερβολικά δύσκολη η ανεύρεση συντρόφου για το σκοπό αυτό. Μπορεί να ήταν υπερβολικά πολλά τα κριτήριά μου. Δεν ξέρω. Πάντως είναι πολύ σημαντική η σωστή επιλογή (κατά το δυνατόν πάντα).

    Ααα! Και κάτι για το γέλιο. Υπάρχει μια αρχαία κορεάτικη παροιμία που λέει: Χαμογέλα. Κάνει τους άλλους να ανησυχούν!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #46858

    Το να παντρεύεσαι μικρός τι αλλο μπορεί να είναι εκτός απο επιπολαιότητα και με τι μυαλό να κάνεις επιλογή στα 22 σου?

    Εμένα μου βγήκε, δεν είμαστε και άγνωστοι την γνώριζα από το δημοτικό,  δεν σημαίνει και τίποτα αυτό αφού στα 19 της που παντρευτήκαμε διαμόρφωνε ακόμα τον χαρακτήρα της. Η καλύτερη ηλικεία για τον άντρα είναι να παντρεύεται στα 35. Αλλά να μην περιμένει τελευταία στιγμή  να κάνει την επιλογή του, γιατί εύκολα έρχονται τα 40+.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #46870

    Για να πω και μια παροιμία που άκουσα απο γυναίκα : η επιλογή γυναίκας  είναι σαν να βάζεις το χέρι σου στο σακκί με τους διαβόλους. Πρόσεξε μόνο μην τραβήξεις τον αρχιδιάβολο!!!

    Πάντως η τύχη είναι σπουδαίος παράγοντας, χωρίς πλάκα. Και το σωστό ή το λάθος το ανακαλύπτεις μετά την απομάκρυνση απο το ταμείο! Έτσι μου έχουν πει και το βρίσκω σωστό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #46881


    [indent]

    Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Γίωργος στίς 19 Οκτώβριος 2004


    Αντώνη φίλε σε ευχαριστώ για το κουράγιο,ελπίδα αλλά δεν νομίζω… είδα μια αντίδραση που δεν περίμενα ποτέ μετα απο καποια λόγια που μου είχε πει και με είχαν κάνει να την πιστέψω και να ελπίζω ότι είχα βρέι και εγω των ανθρωπό μου. αλλα δυστυχός ήταν ψέματα. Δέν πειράζη ώμος ας έιναι καλα και άς βρει των κύριο τέλειο που δεν θα χρειαζεται να δουλευει απο το πρωι μέχρη το βράδι, για να μην στερυθει τίποτα αργότερα οι οικογενεια του, αλλα και των χρόνο που του απομένει να μην των σπαταλάει στο κυνήγι.(φυσικά αυτα δεν ήταν λόγια εκείνης αλλα της μάνας της). Προσπάθεισα να της εμπεδώσω ορισμένα πράγματα αλλα δυστυχος το μιαλό το είχε πάνω απο το κεφάλι.Τώρα θα την αφήσω 2,3 μέρες ακόμα να δώ τη θα κανει κάνοντας μια προσπάθεια μήπως και της αλάξω μιαλά, και άν όχι ώπος λέτε και ποιο πάνω και μου δώσατε κουράγιο (σχετικά με την ηλικία που τελικά μπορεί να είναι και το μόνο καλό ) πάμε για άλλα…  


    Aπό αυτό και μόνο νομίζω ότι θα τα βρείτε. Κάνε όμως τον αδιάφορο. Είναι παλιά συνταγή και πάντα πιάνει. Αν νοιάζεται για σένα θα υποχωρήσει.

    Πρόσεχε όμως το εξής: Αν τα βρείτε η ΠΕΘΕΡΟΥΛΑ θα καθήσει στη γωνία και δεν θα ανακατεύεται. Μόνο έτσι θα βρείτε το δρόμο σας.

    Στο θέμα μας τώρα: ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΗΝ ΠΙΟΥΜΕ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΤΣΙΚΟΥΔΙΑ ??? ή μήπως τελικά ήταν άλλο το θέμα μας

     

    [/indent]

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #46898

    Σας ευχαριστω πολλή όλους σας

    και ειληκρινά δεν θα το πίστευα ποτέ μου ότι μέσα απο το internet θα βρω πραγματικους ανθρωπους. Ειληκρινά δεν έχω λόγια να σας ευχαριστισω αυτες τις δύσκολες μέρες που παιρνω. (Δέν έχει δώση σημία αναφοράς μέχρη τώρα ελπίζω να πάρει κάποια στιγμη τηλ αν όχι ο θεός βοηθός  ..) αλλα για να σας ευχαριστησω θα σας πω για ένα παιχνιδη που βρηκα σε ενα site με θέμα το κυνηγι, αλλα θα πρέπει να το κατεβάσεται,θυμηθειτε ότι θέλει προσκόπευση με δεξη κλικ στο ποντικη ξαναγεμηζει η καραμπινα και με το αριστερο πυροβολαει της διαφορες κότες η ότι είναι αυτο τέλος πάντον. Με το πληκτρο space και enter μπορεις και ξαναπαιζεις το παιχνίδη όσες φορές εσυ θέλεις καλο κυνηγι λοιπον:

    http://www.info.com εκει που λεει search πληκτρολογιστε moorhuhn jagd ειναι ένα παιχνίδη απο το jonnie walker απιστευθτα γραφηκά… περιμένω να μου πείτε εντυπώσεις και είναι free

    φίλε Αντώνη να σε περιμένω σήμερα????? είμαι απόγευμα πάρε και των Λεωνίδα και αν είναι να πάρω και των Σταύρο να έρθει….

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #46919


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Γίωργος στίς 20 Οκτώβριος 2004


    (Δέν έχει δώση σημία αναφοράς μέχρη τώρα ελπίζω να πάρει κάποια στιγμη τηλ αν όχι ο θεός βοηθός  ..)

    κράτα γερά. Δεν μπορεί αν ενδιαέρεται θα πάρει, αν όχι καλυτερα έτσι

    φίλε Αντώνη να σε περιμένω σήμερα????? είμαι απόγευμα πάρε και των Λεωνίδα και αν είναι να πάρω και των Σταύρο να έρθει….

    Γιώργο , μόλις τώρα το είδα το μήνυμά σου. Ετσι όπως δουλεύω μου είναι αρκετά δύσκολο τις καθημερινές. Προτείνω να συννενοηθούμε να πάμε να ρίξουμε κανένα σμπάρο (κυνήγι ή σκοπευτήριο) και μετά να κάνουμε έφοδο το Σάββατο πρός τον Σταύρο…. όσοι συμφωνούν είμαι μέσα………..

    ΥΓ: να μην ξεχάσω να φέρω τσικουδιά

     


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #337815

    Μια και αναφέρθηκε το όνομά μου, είναι ώρα να κάνω κι εγώ την παρέμβασή μου.

    Κατ΄ αρχήν Γιώργο θα σου πω ότι το ποτάμι δεν γυρίζει ποτέ πίσω.

    Δηλαδή, όλες αυτές οι μπούρδες, του τύπου «κάθε εμπόδιο για καλό», «το μοναστήρι να είναι καλά, και από καλόγριες…», κ.λ.π., κ.λ.π., κ.λ.π.

    Πάρε το απόφαση, απέτυχες, τελείωσε, έφυγε, και φταις εσύ.

    Πάντα έτσι γίνεται.

    Θα σου δώσω μία συμβουλή, αν θες την ακούς. Αν σε πάρει τηλέφωνο, κλεις το, αν ψάξει να σε βρει να την αποφύγεις, και αν αυτό δεν γίνεται, να την αγνοήσεις, όσο και αν σε πονάει, και πίστεψε με ξέρω πόσο πονάει, είναι ο μόνος τρόπος. Διαφορετικά, θα έχεις μια ιστορία επαναλαμβανόμενη.

    Σφίξε τα δόντια, και τράβα γι άλλα.

    Εγώ θα σου πω κάτι ποιο λαϊκό. Όλες οι γυναίκες, εκτός από την Μάνα μου,  είναι π…..ες, ΑΛΛΑ, και αυτή είναι γυναίκα κάποιου άλλου.

    Κάνε αυτό που σου αρέσει, αυτό που σε γεμίζει περισσότερο, χωρίς να σου κάνει κακό, και άσε τον κόσμο να κουρεύετε.

    Ένα θα σου πω. Το 1995(το θυμάμαι γιατί το πλήρωσα) τα χρήματα που είχα μαζέψει για να πάρω βέρες, τα ήπια, και ήταν και πολλά τα γμμνα, δεν σου λέω να κάνεις το ίδιο, απλά ασχολήσου περισσότερο με το εαυτό σου.

     

    Υ.Γ. Να ξέρετε όσοι έρθετε το Σάββατο κατά δω, ότι αν δεν έχω τελειώσει την δουλειά ,θα σας στριμώξω, όχι τίποτε άλλο, αλλά να σπάσουν και τα άλατα.    

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #46927

    ΜΑ AN ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΑΒΕΣ ΣΤΑΥΡΟΥΚΟ ΓΙΑ ΣΑΒΒΑΤΟΒΡΑΔΟ ΜΙΛΑΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.

    ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ??????????????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    117
    GYPAR στις #337817

    Ποια 40, στα 48 πατάω γερά, αλλά: Με παιδιά που στο πανεπιστήμιο δεν χρειάζεται να τα διαβάζεις, γυρνάνε μόνα τους από τα πάρτυ, πάνε μόνα τους εκδρομές και με γυναίκα που το έχει πάρει απόφαση πια και αν δεν με δει να ετοιμάζομαι Παρασκευή βράδυ νομίζει οτι είμαι άρρωστος, η ζωή του κυνηγού είναι ευκολότερη. Βέβαια ποτέ δεν έφυγα από το σπίτι όταν τα παιδιά ήταν έστω αδιάθετα ή αν υπήρχαν δουλειές και εκρεμότητες μιας και δουλεύαμε και οι δύο και ποτέ δεν στέρησα στην οικογένεια το παραμικρό για να μπορώ εγώ να κάνω τη τρέλα μου. Τώρα να ‘μαστε μόνο καλά να βαστούν τα πόδια μας. Για το Γιώργο τώρα, μακάρι φίλε μου τα προβλήματα στη ζωή σου να είναι μόνο τέτοια, ψηλά το κεφάλι (και τη σημαία). 

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 48 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων